Sari la conținut

Mici Ponturi Pentru O Viata Usoara De Endurist


uzunu
 Share

Postări Recomandate

Noroi, pietre, praf, nisip, caldura, frig, apa. Numai asfalt uscat nu. Avem echipemente speciale (si le mai si purtam, ce ciudat :)), dar si nevoi speciale.

 

Am deschis topicul asta in ideea de a impartasi ponturi despre echipamente, "enduro riding myths" si cum sa ne pastram confortul in conditii vitrege. Am doua ponturi pe teava:

- Ghete umede in interior. Peste noapte baga un ziar intreg in ele (daca poti sa-l si schimbi in timpul noptii e genial). Hartia ziarului va absorbi toata umezeala din interior, iar dimineata va fi o placere sa-ti bagi piciorul in ea de gheata. In caz de urgenta merge si hartia higienica, insa un sul intreg tine doar pt o pereche de ghete

- Sa tare si inconfortabila. Solutia (cel putin din punctul meu de vedere)? Cumperi o perna din "Tempur" (Google it :grinbandit: ) si inlocuiesti buretele original cu materialul asta. Cel putin la enduro-tourere face minuni (eu am vazut pe un Pegaso) in sensul in care preia forma anatomica a posteriorului si distribuie toata greutatea egal.

 

Sper sa mai aveti si voi ceva idei :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai stai asa, ca nici nu sugeram asta. Mai mult de o perna n-ai nevoie pentru sa. Hai doua. Solutia asta inca n-am aplicat-o, deci nu pot spune exact ce am facut, insa am vazut-o, cum ziceam, la un prieten cu Pegaso. Hacuit perna, pusa in locul buretelui clasic. Face minuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- Ghete umede in interior. Peste noapte baga un ziar intreg in ele (daca poti sa-l si schimbi in timpul noptii e genial). Hartia ziarului va absorbi toata umezeala din interior, iar dimineata va fi o placere sa-ti bagi piciorul in ea de gheata. In caz de urgenta merge si hartia higienica, insa un sul intreg tine doar pt o pereche de ghete

 

Iar daca asta nu se poate, sau daca asa nu se usca si mai e si rece afara, ultima solutie e sa bagi picioarele cu ciorapi uscati in niste pungi (cat de rezistente posibil) is dupa aia sa le bagi in bocanci/cizme. O sa fie mai cald, garantat si testat :grinbandit:

 

Pt temperaturi scazute, sunt acele incalzitoare de maini care se monteaza in loc de gripuri pe ghidon (de ex pe louis, codul 10032046), insa sunt universale si de obicei tre sa te necajesti un pic cu ele pana le pui sa stea bine (sau cum ai norocu'). Dar iarna sau cand e frig, ajuta ca macar o parte a mainii e calda. Garantat si testat si asta :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vara cand te prinde cate o torentiala de juma de ora..opresti imediat,dezbracare la chiloti si toate hainele in rucsac sau punga..apa oricum e calda si aerul la fel..dupa ploaie te imbraci inapoi cu hainele uscate si te dai toata ziua..chilotii..ii legi de ghidon :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vara cand te prinde cate o torentiala de juma de ora..opresti imediat,dezbracare la chiloti si toate hainele in rucsac sau punga..apa oricum e calda si aerul la fel..dupa ploaie te imbraci inapoi cu hainele uscate si te dai toata ziua..chilotii..ii legi de ghidon :blink:

:grinbandit: sau pampersi la enduro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru picioare cica ar fi bine pentru vant sa te infasori in ziare, daca n-ai pantalonii suficienti de grosi.

hai sa nu denaturam topicul..e vorba ca nu pleci in tricou de cross in octombrie pe creasta..ma gandesc ca fiecare endurist normal se imbraca mai sanatos..ptr turele de iarna in rucsac am mereu ciorapi,2-3 pungi,tricou si caciula,chiar daca ma dau numai o zi..sa fi uscat la picioare si pe piele consider ca e esential..

 

PS daca stiti ca va dati mai mult de o ora..nu uitati niciodata o mica rezerva de apa..camelbag-ul e cel mai indicat..si as adauga si 2 batoane energizante..

Editat de atillas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu port chiloti... ce Doamne iarta-ma sa leg de ghidon?

 

 

cristi...nu aveam nevoie de detaliul acesta

p.s: daca mergi la enduro ti-as sugera sa porti si sa iei si de schimb cu tine...si bepanthen...Sa vezi opareala dupa o zi calda de vara la enduro...transpiratie, apa murdara, noroi...crede-ma, iti vine sa schimbi chilotii si sa te ungi din 10-n 10 minute

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un pont care m-a ajutat destul de bine in turele de enduro este sa evit baltile. DA! eu ajung cel mai curat acasa. incerc pe cat posibil sa caut alte locuri accesibile pt. trecut o mlastina sau balta. nu-mi place sa ma murdaresc sau sa ma ud in mod inutil. cu cat mai putina apa la cizme, cu atat mai bine pt. mine. acu daca e o zi ploioasa, aste e, nu mai conteaza.

evident ca acest pont nu se aplica celor carora le place sa se porcaiasca :blink:

acu zicea cineva mai sus ca-l doare dosu de la sha. inseamna ca trebe iar sa ne impartim parerile in functie de traseu.

s-a intamplat la vreo 2 ture de 2 zile, ca a doua zi sa nu mai pot sta in sha. nasol, chiar si cand plecam de pe loc, plecam direct din scarite, dar vai, ce bine mi-a prins ca antrenament. 98% din timpul turei am mers in sha si pot spune ca a fost minunat. pacat ca sunt prea comod deobicei :grinbandit:

deci, al doilea pont: evitati sa mergeti in sha. control mai bun la mobra, nu se mai simt gropile si faci antrenament la maini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Daca fac ture sosea si off-road, pe sosea port foarte multe echipamente care devin cosmar in teren (mai ales acum toamna cand este mult mai frig).

Este vorba aici de geaca si cagula in primul rand.

Cand intalnesc o portiune foarte grea, unde efortul este peste limite, renunt temporar la manusi si casca.

Morala - intotdeuna sa aveti la voi cat mai multe chingi si sfori.

Nu este o optiune inteligenta mutatul lor intr-un rucsac fiindca tot eu le port in spinare.

Rucsacul devine foarte greu = disconfort la mers + transpiratie la spate sub platosa (nu e indicata mai ales daca afara este racoare).

Varianta 2 (probabil mai buna):

Stiu ca arata total nelalocul lui in domeniul asta si ca ii vor trebui prinderi solide, insa eu cred ca ma voi orienta catre un topcase mic. Comoditatea mea si-a epuizat resursele. Daca mai trec si prin namoale (nu ma pot abtine :grinbandit:) tot ce am legat pe portbagaj si sa este de multe ori numai bun de purtat/imbracat.

 

P.S. - Care inca mai aveti integrale, renuntati la ele. Eu simt ca ma sufoc in a mea la efort mare si ca imi obtureaza campul vizual (desi ea nu se misca deloc).

Plus ca integralele se aerisesc la viteze serioase nu la max. 40-50 km/h.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S. - Care inca mai aveti integrale, renuntati la ele. Eu simt ca ma sufoc in a mea la efort mare si ca imi obtureaza campul vizual (desi ea nu se misca deloc).

Plus ca integralele se aerisesc la viteze serioase nu la max. 40-50 km/h.

Raul, nu pot sa cred ca am citit asta de la tine... Sau de la alt endurist serios. Pana mea, ATGATT or stay home. Iar un 3/4 nu-i tocmai ATGATT.

Ma uit numai la ce accidente am vazut la RBR, toate sub 15km/h. Intotdeauna nasul curgea sange. Cum ar fi asa ceva cu o casca 3/4 si nu cu una de enduro? Carnagiu. Ia-ti o casca de enduro, Raul, si mai discutam apoi cum e treaba cu aerisirea si campul vizual.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
P.S. - Care inca mai aveti integrale, renuntati la ele...

 

in favoarea unei casti off-road (preferabil un carbon-kevlar) sau a uneia adventure (Shoei Hornet, Arai Tour X, Airoh S4, Uvex Enduro).

Ultimele, desi grele, in perioadele mai reci ale anului, se preteaza ceva mai bine la 100/150 km sosea - 50/100 km off-road si revenire acasa iarasi pe sosea.

 

Inca ceva:

- Cei care, ca si mine, aveti motociclete on/off, cumparati-va oglinzi pliabile.

- Sa aveti intotdeauna spray de uns lantul cu voi, mai ales daca va plac noroaiele si baltile :grinbandit: si, mai ales, daca plecati mai mult de 1 zi de acasa. Radea un pustan de 18-20 de ani de mine :blink: , angajat la magazinul Nomad din TM, cand m-am plans ca Motul-ul Off-road nu statea pe lant mai mult de 1 zi prin namoale/balti.

 

 

Nu stiam cele de mai sus cand am optat pentru on/off, so...

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vara cand te prinde cate o torentiala de juma de ora..opresti imediat,dezbracare la chiloti si toate hainele in rucsac sau punga..apa oricum e calda si aerul la fel..dupa ploaie te imbraci inapoi cu hainele uscate si te dai toata ziua..chilotii..ii legi de ghidon :grinbandit:

 

asta imi aminteste de Forest Gump... One day it started to rain... and it didn't stop for 4 months.

 

Parca il si vad pe attilas in cucu gol la merginea drumului tremurand ca toate alea cu hainele curate si uscate in rucsac. Dar adevarul e ca am aplicat metoda stand la cort si merita... hai, mai scapi si un tricou pe tine pe langa chilotii aia.

 

Faza cu ziarele in pantaloni o aplicau bunicii pe comuniste inainte de 89... ca echipament oha. Dar functioneaza in caz de urgenta majora mai ales toamna cand sunt 25 de grade ziua si noaptea da bruma. O alta solutie ar fi foitele de aluminiu din care sunt facute paturile de urgenta... adica astea http://beprepared.com/product.asp?pn=CW%20...hcd2=1222082849. Iau una cu mine si cand sunt cu rucascul in spate, o sa iau si pe moto.

 

Costumul de ploaie e foarte bun dar ocupa spatiu... in caz de urgenta un din acesta face minuni http://www.campingsurvival.com/raingear.html. E de unica folosinta in caz de moto si nu poti merge mai tare de 40 ca te umfla vantul. Dar, ocupa mai putin decat un pachet de tigari, il poti pune si in buzunar. Nu e 100 % watertight dar te scapa de unele belele.

 

Acu, cizmele daca se uda, sunt foarte bune metodele de mai sus... dar daca te dai doar prin ploaie si mai scapa apa pe la incheieturi, se recomanda asa ceva http://www.exigentbikecovers.com/accessories.htm. Pe aici unde ploua mai ceva ca-n filmele cu prosti toti au. In schimb daca esti la noroiala.... nu se aplica.

 

Si am mai vazut o smecherie pentru dat in ploaie. La semafor un tip cu un africa twin a scos de langa parbriz un spray din ala simplu cu aer (pentru curatat tastaturi sau componente electronice). Si-a dat cu smecherezu pe viziera ... et voila... 3 secunde, viziera uscata. Cu un pic de exercitiu o poti face si in mers. De atunci m-am uitat atent si multi au.

 

KM cat mai multi tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-15042-1222102772_thumb.jpgpost-15042-1222102804_thumb.jpg

asta imi aminteste de Forest Gump... One day it started to rain... and it didn't stop for 4 months.

ca sa nu va mai faceti ganduri erotice cu mine.. :grinbandit: ..ktm a scos o foita de ploaie care este extrem de practica cand stai pe loc..arata c-am asa..si costa doar cativa lei..ptr un catemist care se respecta este obligatorie..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-15042-1222102772_thumb.jpgpost-15042-1222102804_thumb.jpg

 

ca sa nu va mai faceti ganduri erotice cu mine.. :blink: ..ktm a scos o foita de ploaie care este extrem de practica cand stai pe loc..arata c-am asa..si costa doar cativa lei..ptr un catemist care se respecta este obligatorie..

 

Hai bre nu-ti lansa mustarul pe langa capac... ca nu am zis cu rautate :grinbandit: ... doar am vazut imaginea cu ochii mintii.... un endurist suparat stand in ploaie in chiloti lang mobra. Ti-am zis ca si eu am aplicat metoda dar nu cu mobra ci stand cu cortul. E de altfel foarte logic sa usuci un chilot decat tot echipamentul.

 

Pozele nu le pot vedea din cauza carantinei dar din cate stiu echipamentul KTM e foarte scump. Stiu ca am vazut un overall de ploaie la Motomania si mi-a picat fata cand am vazut amenda.

 

Mai rentabile sunt variantele mult mai ieftine si no name de la Louis de exemplu pe care le poti schimba dupa o tura.

Editat de melciu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot la ktm am vazut HYDROTEQ OFFROAD SHIRT, aveti idee respira pielea prin ele?

 

post-27737-1222120826_thumb.jpg

nimic..parca ai plastic pe tine..ei zic ca respira dar ca sa faca fata si la ploaie trebuie sa fie destul de impregnata..nu am tricoul respectiv dar am manusi de iarna din acelasi material si va spun ca transpir instantaneu..se justifica la temperaturi in jud de 8-10 grade..

 

Hai bre nu-ti lansa mustarul pe langa capac... ca nu am zis cu rautate :blink: ... doar am vazut imaginea cu ochii mintii.... un endurist suparat stand in ploaie in chiloti lang mobra. Ti-am zis ca si eu am aplicat metoda dar nu cu mobra ci stand cu cortul. E de altfel foarte logic sa usuci un chilot decat tot echipamentul.

 

Pozele nu le pot vedea din cauza carantinei dar din cate stiu echipamentul KTM e foarte scump. Stiu ca am vazut un overall de ploaie la Motomania si mi-a picat fata cand am vazut amenda.

 

Mai rentabile sunt variantele mult mai ieftine si no name de la Louis de exemplu pe care le poti schimba dupa o tura.

stai mah linistit ca nu mi-a sarit mustarul..ziceam si eu asa.. :grinbandit: ..dar imagineaza-ti ca pe valea cheia in gura unui tunel pe o poaie torentiala ajunge un grup de grataristi-manelari(cu masina) si cand intra in tunel gaseste 5 motociclisti in chiloti ghemuiti langa un foc,cu motoarele blocand complet tunelul si vine unu mare la ei si ii intreaba la geam:aveti niste apa de baut??au taiat-o ca in filme.. :) :D

 

nu ma lasa sa pun poze..iar a luat-o razna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un pont bun e sa care ceilalti pt tine greutatile :grinbandit:

 

stai mah linistit ca nu mi-a sarit mustarul..ziceam si eu asa.. makeout.gif ..dar imagineaza-ti ca pe valea cheia in gura unui tunel pe o poaie torentiala ajunge un grup de grataristi-manelari(cu masina) si cand intra in tunel gaseste 5 motociclisti in chiloti ghemuiti langa un foc,cu motoarele blocand complet tunelul si vine unu mare la ei si ii intreaba la geam:aveti niste apa de baut??au taiat-o ca in filme.. hahaha.gif hahaha.gif

 

imi si imaginez faza =)))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...