Sari la conținut

Serpentinarii, Hai Sa Ne Adunam


Ra964
 Share

Postări Recomandate

si iulie august e iarasi o periada buna (pt mine) sfarsitul lui iulie sau inceputul lui august spre jumatate.

 

 

totusi eu nu m-as impaca cu data. :D al doilea weekend din august ar fi beton. daca l-ati decide atunci, toata nebuneala de seara va fi pe spatele meu. (pe 10 e ziua mea)

 

Musai sa te hotarasti. :D

 

Ideea e sa ne adunam o mana de oameni ce-o sa ne dam pe tot traseul. N-as vrea sa ramanem doar 3 cand ajungem duminica seara la Campulung.

 

P.S. Acceptam un rand de beri si in avans. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

mda, ai dreptate, batranetile si oboseala isi spun cuvantul.

 

acum cred ca sunt hotarat pt ca nu eram sigur de ce concediu imi iau atunci. credeam ca ma incadrez cu sfarsitul lui iulie si inceputul lui august, dar nu merge faza anu asta. adica nu se stie daca vin 2 sau 3 saptamani.

 

berea in avans, poate de pasti daca e vremea buna vin incolo. asa ca nu dau inapoi de la bere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Irinel Stiulete

oricum nu trebuie doar o intalnire....

 

poate fi organizata una chiar si in mai/iunie, de proba......si daca totu decurge ok,fara teribilisme si (doamne fereste) incidente, se mai pot organiza ulterior..

 

nu trebuie privit drept 'one time only'...

 

sincer, si pe mine m-ar bate gandul sa vin. nu ar fi chiar asa multi bani pe gaz ,dar se aduna totusi si cazarea si mancarea...... + ca eu in general daca bat atatia km, car si aparatu foto dupa mine, iar cand am ala dupa mine,parca am un morcov in cwr..

 

Traseele se pot aborda si altfel. Adica prin sate sau zone 'plate'/boring se merge ok,organizat, nu la disperare (bine,nici la consum),si unde-s viraje si unde se poate da pisdeala,acolo fiecare pe barba lui,fara sa-i asteptati pe aia mai 'slow',stabilindu-se in prealabil un loc de 'asteptare' la finalul virajelor (gen dupa 15-20 km) sau un loc de asteptare/rendez vous mai indepartat, ca sa nu se simta incurcati aia care merg mai tare..

 

putem privi asta si ca o ocazie de socializare, nu neaparat de etalare de talente intre reisari...

 

Putem sparge gheata chiar si de 1 Mai,daca-i vreme misto, la mare. (sper sa am mobra gata pana atunci).

 

oricat spirit 'competitional' ar exista intre unii, nu cred ca e bine sa se impinga limita pe strada. sunt riscuri mult prea mari (care nu tin doar de rideri).

Editat de Irinel Stiulete
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In iulie sint promisiuni ca se va putea alerga pe Mures Ring, vreo 150ron/zi intrarea.

ma uimesti. desi e un progres foarte bun, ar fi o varianta si asta.

doar ca ceea ce facem noi, ar fi doar un tur al virajelor. acum sa vedem daca se tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma repet: 6, baietii din mures, etc (forjatorii) au unde sa se dea. inca nu si-au dat seama ca e mai bine pe circuit, inca nu au renuntat la sosea.

 

eu n-am fost pe circuit. am fost acum la un pas sa ajung pe serres cu blackbird-ul. dar nu mi-a dat voie nevasta.

Sa va zi zic ca suna a banc.

Am vorbit cu baietii, am starns banii pt circuit. Cu 5 zile inainte nevasta zice: -vreau un frigider misto!. Cumpar frigiderul, rafac socoteleile..canci bani de circuit.

De ficare data cand deschid frigiderul vad serres-ul. Daca reuseam, cared ca acum aveam un ss de curse si mergeam numai pe circuit Acum am dat avansul pt un zzr1400, cartile sunt facute.

o tura pe circuit o sa fac si eu, dar cu o motocicleta inchiriata. pe urma vedem :)

 

Ma gandesc ca si forjatorii vor o tura mai calma pe strada (sa fuga o noapte, 2 de acasa)..singura problema e STILUL de mers.

MA gandesc ca un forjator nu o sa se plictiseasca cu mine la o tura . Asta e ideea.....

Eu nu vreau sa adun forjatorii si sa facem curse, eu vreau sa ma plimb. Din pacate vad ca 80% de aici sunt forjatori. Astia ca mine nu apar, cred ca le frica de forjatori ca'i pun pe youtube.

 

plm

Editat de free fly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In iulie sint promisiuni ca se va putea alerga pe Mures Ring, vreo 150ron/zi intrarea.

sa te auda cineva acolo sus!

 

ma repet: 6, baietii din mures, etc (forjatorii) au unde sa se dea. inca nu si-au dat seama ca e mai bine pe circuit, inca nu au renuntat la sosea.

 

eu n-am fost pe circuit. am fost acum la un pas sa ajung pe serres cu blackbird-ul. dar nu mi-a dat voie nevasta.

Sa va zi zic ca suna a banc.

Am vorbit cu baietii, am starns banii pt circuit. Cu 5 zile inainte nevasta zice: -vreau un frigider misto!. Cumpar frigiderul, rafac socoteleile..canci bani de circuit.

De ficare data cand deschid frigiderul vad serres-ul. Daca reuseam, cared ca acum aveam un ss de curse si mergeam numai pe circuit Acum am dat avansul pt un zzr1400, cartile sunt facute.

o tura pe circuit o sa fac si eu, dar cu o motocicleta inchiriata. pe urma vedem :)

 

Ma gandesc ca si forjatorii vor o tura mai calma pe strada (sa fuga o noapte, 2 de acasa)..singura problema e STILUL de mers.

MA gandesc ca un forjator nu o sa se plictiseasca cu mine la o tura . Asta e ideea.....

Eu nu vreau sa adun forjatorii si sa facem curse, eu vreau sa ma plimb. Din pacate vad ca 80% de aici sunt forjatori. Astia ca mine nu apar, cred ca le frica de forjatori ca'i pun pe youtube.

 

plm

si eu vreau doar sa ma plimb :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o tura pe circuit o sa fac si eu, dar cu o motocicleta inchiriata. pe urma vedem :)

plm

daca avem ocazia sa ne aflam pe pista, a sa ti-o dau pe a mea cateva ture. (cu conditia ca pe testament sa ma treci la motor)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma repet: 6, baietii din mures, etc (forjatorii) au unde sa se dea. inca nu si-au dat seama ca e mai bine pe circuit, inca nu au renuntat la sosea.

 

eu n-am fost pe circuit. am fost acum la un pas sa ajung pe serres cu blackbird-ul. dar nu mi-a dat voie nevasta.

Sa va zi zic ca suna a banc.

Am vorbit cu baietii, am starns banii pt circuit. Cu 5 zile inainte nevasta zice: -vreau un frigider misto!. Cumpar frigiderul, rafac socoteleile..canci bani de circuit.

De ficare data cand deschid frigiderul vad serres-ul. Daca reuseam, cared ca acum aveam un ss de curse si mergeam numai pe circuit Acum am dat avansul pt un zzr1400, cartile sunt facute.

o tura pe circuit o sa fac si eu, dar cu o motocicleta inchiriata. pe urma vedem :)

 

Ma gandesc ca si forjatorii vor o tura mai calma pe strada (sa fuga o noapte, 2 de acasa)..singura problema e STILUL de mers.

MA gandesc ca un forjator nu o sa se plictiseasca cu mine la o tura . Asta e ideea.....

Eu nu vreau sa adun forjatorii si sa facem curse, eu vreau sa ma plimb. Din pacate vad ca 80% de aici sunt forjatori. Astia ca mine nu apar, cred ca le frica de forjatori ca'i pun pe youtube.

 

plm

Daca citesti titlul topicului o sa iti dai seama ca de cateva pagini postezi aiurea. "Serpentinarii" adica cei carora le place sa se dea cu mobra pe viraje, de obicei tare.

 

Otto si Nicu ti-au raspuns frumos, daca nu te incadrezi in categoria de mai sus iar tu cauti plimbareti dornici de ture lungi, poti da un search si vei gasi sigur un topic unde sa nu pici ca musca-n lapte.Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci nu-ti place termenul forjator.

 

eu iubesc serpentinele, caut numai drumuri ca bv-sighisoara ( e cel mai misto) , sunt serpentinar.

nu-mi place sa ma dau pe aceesi ruta dute-vino (suna a track-day). dar nici nu merg incet.....deci sunt serpentinar.

nu-mi place touringul, unde ma trimiti tu e..... touring.

 

te rog modifica tiltul " forjatorii sau un sinonim "si am iesit. :)

 

 

cum se sterge contul? ca nu reusesc :)

Editat de free fly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma eu zic ca oricine e binevenit ,indiferent de categoria de motor pe care o detine...pana la urma cine se aseamana ,se aduna :aia care merg tare si foarte tare v-or forma o categorie separata,ceilalti o alta categorie s.a.m.d ..

Ideea e sa ne intalnim cat mai multi de aici de pe forum si sa ne simtim bine :)

 

L.E. Eu as veni pe traseul 7 si pe inca un traseu dar NU bv-mures(prea aglomerat drumu ,nu-mi place deloc).As prefera tihuta dar o sa vin acolo,unde se aduna mai multi...

 

LEEEE Mai bagati trasee .Cheia nu e trecuta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

LEEEE Mai bagati trasee .Cheia nu e trecuta :)

Cheia nu se vedea-o ca pe traseu care sa ne dăm. e mult prea varză si o sa se mai faca.

 

 

cum se sterge contul? ca nu reusesc :)

Nu se poate. Pt asta trebuie sa dai PM la Admin. Înjurăturile must to be :loc: altfel nu ai şanse. Daca nu, trece-ti in semnătură parolă contului. Se va gasi cineva care sa faca de asa natura incat sa-l şteargă.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cheia nu se vedea-o ca pe traseu care sa ne dăm. e mult prea varză si o sa se mai faca.

 

Nu se poate. Pt asta trebuie sa dai PM la Admin. Înjurăturile must to be :loc: altfel nu ai şanse. Daca nu, trece-ti in semnătură parolă contului. Se va gasi cineva care sa faca de asa natura incat sa-l şteargă.

 

Pai acolo unde drumul nu permite ,mergem normal

E rost de forja spre ex intre Babarunca si Sacele (portiunea filmata).Asfaltul e impecabil

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma eu zic ca oricine e binevenit ,indiferent de categoria de motor pe care o detine...pana la urma cine se aseamana ,se aduna :aia care merg tare si foarte tare v-or forma o categorie separata,ceilalti o alta categorie s.a.m.d ..

Ideea e sa ne intalnim cat mai multi de aici de pe forum si sa ne simtim bine :)

 

L.E. Eu as veni pe traseul 7 si pe inca un traseu dar NU bv-mures(prea aglomerat drumu ,nu-mi place deloc).As prefera tihuta dar o sa vin acolo,unde se aduna mai multi...

 

LEEEE Mai bagati trasee .Cheia nu e trecuta :)

sti ca nu-i asa de aglomerat sambata si duminica mai ales in jurul pranzului!

Editat de rook
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Florin, Otto, sper ca ne onorati cu prezenta si in celelalte zile, la Meses, Mesteacan, Tihuta si Mestecanis, nu?

Daca o facem, o facem cum trebuie. Ne dam cu totii, peste tot. Ca asa, cate 2-3 / locatie...



ma repet: 6, baietii din mures, etc (forjatorii) au unde sa se dea. inca nu si-au dat seama ca e mai bine pe circuit, inca nu au renuntat la sosea.

 

Nu stiu cum se intampla, da' primesc sfaturi tot de la persoanele care nu stiu cu ce se mananca mersul pe circuit. Tu n-ai ajuns vreodata pe un circuit ("4.000 lei / iesire" :lool: ), dar dai cu presupusul.

Unde am spus eu ca nu mi-am dat seama ca e mai bine pe circuit? Din contra, mi-a placut de fiecare data cand am ajuns acolo si am indrumat oamenii sa vina si ei. Doar ca iesirea asta mi se pare interesanta... :rolleyes:

 

Alex, lasa-l in pace, n-ai cu cine...

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai acolo unde drumul nu permite ,mergem normal

E rost de forja spre ex intre Babarunca si Sacele (portiunea filmata).Asfaltul e impecabil

eu a fost anu trecut in aprilie. nu pot spune ca mi-a placut precum e tihuta sau mestecanis. au fost cateva curbe unde am putut trage de ea, dar motoreta nu se comporta normal pt ca suspensia imi era varza, iar eu nu cunosteam traseul(eram prima data si eram cu un grup pe care i-am speriat putin)

 

oricum frumoasa filmarea.

 

Nu stiu cum se intampla, da' primesc sfaturi tot de la persoanele care nu stiu cu ce se mananca mersul pe circuit.

 

Alex, lasa-l in pace, n-ai cu cine...

nu mai stiu sigur pt ca nu mai sunt in tara. dar s-au legalizat iar etnobotanicele? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba baieti ...da-o draku de treba !

 

serperinar..... forjator,.....ma bag in lapte,......iau etnobotanice..etc

 

cheia e varza de 2 ani, niciodata nu a o fost un traseu de dat. nu ai vizbiliate....cum a zis babarunca. merge si a mers dinotodeauna partea spre sacele. este vizibilitate ...aia e .

 

siriu- partea misto din padure. (partea spre buzau) e faina. dar...iese smola din asfalt. e alunecos ...

 

bv-shisoara - e cel mai misto traseu de la noi. are tot ce vrei.....vizibilitate pe aprope toate curbele. si mari si dese, si rare si largi ...mai e politie cateodata la iesire din padurea bogatii spre bv.

 

tihuta- e prea de vireza (6 d-aia stie, si face pe zmeul...sunt curbe acolo de 200), e misto.....dar tb sa fi cumpatat. daca o dai in fasole ai (cuvant urat) steagu.

 

meses- e departe si sunt curbe fara vizibiliate. (au gabori de treba)

 

dupa tihuta spre gura humorului (plm) nu stau sa-mi bat capu, scriu direct. semana cu bv - predeal. e misto....

 

transalpina- partea spre muntenia (aia cu parapeti) e misto

 

mai incolo nu stiu.....

 

am impresia ca va c a ca ti pe voi de pute pana in constanta.

 

baietii din mures se dau doar acolo ca 50 de km de drum prost pana la tihuta (vomita) e naspa pe langa targu neamt (dar au un restaurant italinesc misto)..zici ca esti...la milano.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tihuta- e prea de vireza (6 d-aia stie, si face pe zmeul...sunt curbe acolo de 200), e misto.....dar tb sa fi cumpatat. daca o dai in fasole ai (cuvant urat) steagu.

 

dupa tihuta spre gura humorului (plm) nu stau sa-mi bat capu, scriu direct. semana cu bv - predeal. e misto....

 

 

baietii din mures se dau doar acolo ca 50 de km de drum prost pana la tihuta (vomita) e naspa pe langa targu neamt (dar au un restaurant italinesc misto)..zici ca esti...la milano.

baaa, Tihuta-G Humor adica Mestecanis, nu e chiar ca BV-Predeal

Tg Neamt are asfalt relativ bun. tu te-ai nimerit chiar pe ala bombardat. (Tg Neamt-Falticeni DN15C) data viitoare tine tot E85 si intra de la Cristesti spre Tg Neamt pe DN 15B (unde stau si eu) . asta in cazul in care vii de la Suceava, Roman, Bacau. daca vii pe partea ailalta iarasi ai drum bun prin Vanatori, Pipirig (tot DN15B)..... sau varianta din Piatra Neamt prin Cracaoani, Baltatesti Humulesti pe DN 15C dar e drum bun si ai cateva curbe.

 

P.S. restaurantul ala, adica Feeling, e al nasilor de cununie a soramii. am lucrat si pe acolo, dar am fugit la o luna ca nu era bucataria cel mai bun mediu pt mine. acum nu mai e, am inteles ca l-au facut cazinou :rusinica:

 

app baieti, mai e un traseu pe care il mai aleg cei din iasi sau din imprejurimi. intre Roman si Iasi. de la sensul giratoriu ai Suceava sau Iasi. tii spre Iasi si ai linie dreapta la vale unde poti sa-i dai "maxim" sunt mai multe curbe doar ca acum asfaltul s-a cam stricat. dar erau curbe faine si de viteza. 150+ toti o stiu de 3 Iazuri.

mai este aici in zona si Falticeni-Suceava, dar sunt mai mult localitati. dar daca ai chef de nebunii, ai unde sa te dai asa de plictiseala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@6

Nu am cum sa dau sfaturi la cel mai tare motocilit din Romania. (al 2-lea de fapt), dupa spusele tale.

 

Eu incercam SI INCERC, sa ne vedem si sa ne plimbam (serpentinarii -aprope forjatori, fosti forjatori si forjatori)

Dar nu cum vrei TU si baietii de la mures.......seamana a circuit.

Nu tin teorii....dar sti ca am dreptate si ai inteles ce am vrut sa zic.

 

Maestre !

 

Si aia "n-ai cu cine" e valabil pentru tine. Ca dastia buni ca tine sunt putini...aia ca mine sunt mai multi da nu au curaj sa scoata capu'.

 

Eu postez aici sa vad daca sunt si baieti dornici de plimbare, compatibili cu mine LA STIL DE MERS.

Adica serpentinari (apope forjatori,fosti forjatori, sau forjatori care se si plimba)

 

Tu de ce scrii pe aici?

Sa te masori cu baietii de la mures, nu?

 

Maeste :)

Editat de free fly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...