Sari la conținut

Plimbare In Weekend.......cine Vine?


GR8
 Share

Postări Recomandate

La Cetatea de Balta are loc a V-a editie a Festivalului Cetatilor Dacice

 

Miezul verii, in judetul Alba, inseamna istorie si spectacol. Dupa ce anul trecut nu a avut loc, in acest an pe agenda manifestarilor culturale din Alba revine Festivalul Cetatilor Dacice.

 

Cea de a V-a editie a festivalului se va desfasura la Cetatea de Balta (comuna castigatoare a editiei din 2009), in zilele de 25-26 iunie, in organizarea CJ Alba.

 

Evenimentul este unul cultural-sportiv, viu, divers, de valorificare a patrimoniului dacic de pe cuprinsul judetului Alba, in asa fel incat lumea dacilor sa te surprinda chiar si acum, dupa doua mii de ani. Organizatorii au pregatit pentru editia din acest an lupte de gladiatori, cascadorii cu cai, calatorii, degustari de vin, spectacole folk, aprinderi de torte si proiectie de filme istorice.

 

La editia din acest an vor participa echipe de feciori din cele cinci cetati dacice ale judetului (Cetatea de Balta, Cricau, Cugir, Ighiu, Sasciori) care se vor intrece in probe precum "Decatlonul dacic", pentru castigarea dreptului de a gazdui urmatoarea editie a festivalului.

Programul primei zile a Festivalului Cetatilor Dacice va cuprinde manifestari dedicate culturii :

-- prin organizarea unui targ de mesteri populari

-- proiectia filmului istoric Dacii, in prezenta regizorului Sergiu Nicolaescu.

 

* Vor urma momente de divertisment si un spectacol de muzica, in care vor canta trupele :

-- Paradigma,

-- Riff

-- Vita de Vie.

-- Spectacolul va culmina cu concertul trupei Phoenix.

 

La lasarea intunericului vor incepe adevaratele clipe de celebrare a dacilor, odata cu ritualul de aprindere a tortelor si, bineinteles, cu celebrul "Rug al lui Zamolxe".

 

 

Duminica isi vor face aparitia, mai intai, dacii si romanii, adica membrii Asociatiei "Terra Dacica Aeterna" din Cluj. Acestia vor prezenta costumatie si armament specifice celor din vechime, dar vor recrea, totodata, un mini-razboi intre trupele lui Decebal si cele ale lui Traian. Momentul va fi urmat de luptele de gladitori, moment ce va fi realizat de o trupa din Ungaria.

Dupa luptele gladiatorilor vor urma faimoasele "Intreceri Dacice", care vor fi comentate de Daniel Buzdugan si Mihai Morar. Probe precum "Sulitasul Cetatii", "Bratul de fier", "Arcul Viteazului", "Voinicul din cetate", "Indemanare si curaj", "Luptatorul", "Rapid si puternic", "Carausii cetatii", "Sa ne unim fortele", "Cel mai iute de picior" vor fi cat se poate de antrenante, folosindu-se arme reale, adica scuturi, sulite, arcuri, sageti si tolbe. Cat despre "dacii" invingatori, ei vor decide viitoarea locatie a editiei din 2012, conform regulamentului festivalului. De asemenea, festivalul va cuprinde o serie de cascadorii ecvestre, realizate de maestrii Filimon Iordache, Georgiana Meselan, Lucian Bogdan, Aurel Boata.

"Cireasa de pe tort" a intregului eveniment va fi satul dacic (un concept original al CJ Alba), care va presupune, de fapt, reconstituirea unui spatiu de ateliere si locuinte, intocmai ca pe vremea dacilor.

 

 

 

CINE VREA SA VINA ??? macar sambata , la ce spectacol pregatesc si ce trupe canta seara , nu merita sa nu mergem !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 573
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ANUNT ! din vreme , sa se poata pregatii lumea , dar parca vad ca iar mergem doar cativa !?

 

** Daca totul decurge bine , si vremea tine cu noi :

Impreuna cu fratii nostrii din Moto Sapiens - Dr. Tr. Severin , va invitam la o intalnire moto in Serbia !!!

 

post-11187-0-35580300-1307748230_thumb.jpg

 

V BIKE SHOW / NEGOTIN - Serbia

 

Organizatori : Motor Club Motorhead - Negotin

 

PERIOADA : 15 - 16 - 17 IULIE

 

Locatia : baza de agrement , plaja cu nisip , piscina , etc

 

Mancare si bautura traditional Sarbeasca : plescavita , purcel la rotisor , tuica traditionala sarbeasca , etc

 

 

 

 

VA ASTEPTAM !

 

colegi din Serbia sunt in carantina... ANTRAX

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

colegi din Serbia sunt in carantina... ANTRAX

 

La antrax ii e frica de bikeri !!!

 

Si gandestete cand noi vom avea 99 % alcoll si 1 % sange , crezi ca se atinge vre-un antrax de noi ???

 

 

 

CINE VINE ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La alba m-as baga si eu, sambata daca plecati dupa 15;00 vin cu voi, daca plecati mai repede ne intalnim acolo :friends: sa-mi tineti si mie un loc de cort please! si ce-i cu carantina de la sarbi?? stie cineva mai multe?

Editat de biela
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La alba m-as baga si eu, sambata daca plecati dupa 15;00 vin cu voi, daca plecati mai repede ne intalnim acolo :friends: sa-mi tineti si mie un loc de cort please! si ce-i cu carantina de la sarbi?? stie cineva mai multe?

 

Azi am vb , la Vama , lanag Drobeta Tr. Sevberin , si Sarbii , au spus in felul urmator :

 

- nu este nici o problema in Serbia , poti sa intri si sa iesi , fara probleme .

La ei au fost 2 sau 3 cazuri mai rele , UE zice ca ar fi antrax , Sarbii zic ca ar fi ceva boli normale , deci ei nu sunt stresati absolut deloc .

 

 

VA VINA CHEFUL de la NEGOTIN !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai nou se poarta razboaie mediatice:

 

-gripa aviara (nedovedita in final)

-gripa porcina (nedovedita in final )

-legumele infestate cu ecoli ( nedovedita in final + mai mult se platesc despagubiri din bani PUBLICI !!! Fondurile europene sunt bani PUBLICI !!!) . Asta dupa ce au distrus de fapt micii producatori de legume care culmea nu primesc despagubiri decit de la un anumit nivel in sus .... de fapt asta s-a vrut si VITELE care se uita la televizor cred tot ce li se pune pe sticla !!!

-acuma antrax la sarbi ..... ce (cuvant urat) ... cind vor sa distruga ceva ca sa poata apoi altii sa vanda ceva arunca un zvon ... in cutare loc este mamazmeilor ... si prostii cred ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Sal,la ce ora plecati,ramaneti pana Duminica?

 

 

Cosmin , nu stiu daca mergem , la ce potopuri se anunta . Mai vedem pe weekend .

 

De la Sebes si Alba , merg mai multi si stau peste noapte , de sambata pe duminica .....sau cel putin asa ziceau .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Nu va faceti planuri pt weekend-ul 12 - 14 august 2011 ,pt ca va asteptam la a 4-a editie de festival moto Hunedorean :

 

 

In linkul de mai jos vedeti detalii si va rugam daca aveti comentarii sa le postati tot acolo :

/index.php?/topic/664728-free-bikers-week-4-12-14-aug2011/#entry2892998

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine vrea sa faca un wek la mare? plecam vinerea si ne intoarcem duminica,bagaje cat mai putine sa fim mai usurati daca luam si ,,remorci'',ne aruncam in vama veche unde suntem primiti cu cortul cred eu ca mai bine decat in alte statiuni,eu zic ca mias permite un wekend chiar daca as fi la munca in timpul saptamanii.data nu e fixata astept fani sa negociem...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine vrea sa faca un wek la mare? plecam vinerea si ne intoarcem duminica,bagaje cat mai putine sa fim mai usurati daca luam si ,,remorci'',ne aruncam in vama veche unde suntem primiti cu cortul cred eu ca mai bine decat in alte statiuni,eu zic ca mias permite un wekend chiar daca as fi la munca in timpul saptamanii.data nu e fixata astept fani sa negociem...

 

haide cu mine la Negotin... :grinbandit:

e si mai aproape decat vama...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

haide cu mine la Negotin... :grinbandit:

e si mai aproape decat vama...

 

Ovidiu , daca vrei sa mergi al Negotin , iti dau nr baietilor din Moto Sapiens , si mergi cu ei !!!

 

Chiar azi povesteam , cu ei , si ce nasol e ca noi nu putem merge , dar asta e viata ... gasim alte ocazii de :cheers: !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand vrei sa mergi?si mai merge cineva cu tine?dami niste detalii te rog

 

La intalnirea moto din NEGOTIN - Serbia , se merge wekendul acesta .

 

Sunt 260 km pana acolo , poti merge doar cu buletinul .

Intalnirea este pe plaja cu nisip langa Dunare , bazine cu apa , dusuri , camping .

Se tine in stil traditional Sarbesc , cu purcelusi la gratar , plescavita , bautura sarbeasca , etc .

 

Poti merge cu lei sau euro , si ii schimbi acolo la Sarbi in dinari .

 

DISTRACTIA ESTE MAXIMA la Sarbi !!!

 

 

- cred ca Ovidiu merge singur , el este mai in masura sa iti spuna . Noi nu mai putem merge deoarece suntem nevoiti - obligati sa mergem la alt eveniment rock la Petrosani in acest wekend !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ovidiu , daca vrei sa mergi al Negotin , iti dau nr baietilor din Moto Sapiens , si mergi cu ei !!!

Chiar azi povesteam , cu ei , si ce nasol e ca noi nu putem merge , dar asta e viata ... gasim alte ocazii de :cheers: !!!

Am vorbit deja si cu Tibi si cu baietii din Alba.Noi plecam mai de dimineata.

 

cand vrei sa mergi?si mai merge cineva cu tine?dami niste detalii te rog

Am vorbit cu baietii din Alba,atat ei cat si eu ne-am luat liber vineri si vrem sa plecam pe la ora 9 10 din Calan,nu se stie ora exacta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fack,eu inca nu pot pleca doar de sapt viitoare in curs cred, astept cartea de inmatriculare de la politie pt motoreta...

Nasol.Ia-l si pe proprietar cu tine. :) Nu e prea obositor sa mergi lamare doar ptr weekend? Si totusi eu chiar merg singur din hd?Nu vine nimeni? :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol.Ia-l si pe proprietar cu tine. :) Nu e prea obositor sa mergi lamare doar ptr weekend? Si totusi eu chiar merg singur din hd?Nu vine nimeni? :(

 

eu zic sa stai acasa si sa ne plimbam pe sate cu motoarele. o sa-ti dau eu senzatii tari daca vrei, te iau ca pasager, si nu iti mai trebuie negotin! :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ovidiu la mine e prima inmatriculare si sunt primul propietar in ro.intre timp am auzit pareri de la prieteni ca ar fi mai interesant muntele,dc nu atunci hai la munte....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Maine plec la o micutza tura prin tara si o intrunire : Transalp Romania 2011.

 

Deva, Brad, Abrud, Campeni, Albac, Horea, Poiana lui Horea, muntii Padis, lacul Belis, Rachitele(judetul Cluj). Intoarcerea probabil pe partea cu Clujul, Turda, Alba. Va doresc la toti un weekend frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maine plec la o micutza tura prin tara si o intrunire : Transalp Romania 2011.

 

Deva, Brad, Abrud, Campeni, Albac, Horea, Poiana lui Horea, muntii Padis, lacul Belis, Rachitele(judetul Cluj). Intoarcerea probabil pe partea cu Clujul, Turda, Alba. Va doresc la toti un weekend frumos.

 

VAYA CON DIOS ! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maine plec la o micutza tura prin tara si o intrunire : Transalp Romania 2011.

 

Deva, Brad, Abrud, Campeni, Albac, Horea, Poiana lui Horea, muntii Padis, lacul Belis, Rachitele(judetul Cluj). Intoarcerea probabil pe partea cu Clujul, Turda, Alba. Va doresc la toti un weekend frumos.

 

Da su tu un telefon daca ajungi in Cluj, sa bem un suc impreuna.

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

heloo....maine dupamasa ajung si eu pe meleagurile hunedorene, voi sta pana marti 02.08.2011,dupa care plec mai departe spre sibiu..unde vreau sa petrec cateva ore iar de acolo spre transfagarasan unde as vrea sa petrec o noapte..initial planul era sa stau cu cortul dar cu ploile care se anunta slabe sanse.

 

Daca cumva stiti ceva cazari mai ieftine in zona aia si puteti sa-mi faceti o recomandare ar fi binevenit.Deasemenea daca cumva sunt doritori care au drum incolo sau vor sa ma insoteasca pe aceasta zona sunt bineveniti :D cu precizarea ca nu ma intorc decat peste 2 saptamni acasa deci nu vom face drumul de intoarcere impreuna voi continua drumul spre bucuresti.

 

PS. , poate ne vedem pe la deva la o bere :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...