Sari la conținut

Acident - Doua Persoane Decedate


Danny1000
 Share

Postări Recomandate

Nu, nu la asta ma refeream.

 

Daca analizezi atent cauzele problemei, nu e vina celui care a omorat copiii astia ca a scapat. Vina e a sistemului corupt care iti permite sa scapi prin spaga.

 

Hai sa ne inchipuim in Franta ca un "inalt functionar public" omoara pe cineva cu masina si scapa basma curata mutand trecerea de pietoni.

Pai iese toata lumea in strada si arde guvernu din temelii daca nu-l mazilesc pe ala.

 

Idem pentru toata furaciunea din banii publici pe care eu si tu ii dau din buzunar la impozit, idem pentru respectul aratat de stat cetateanului. Pentru asa ceva se iese in strada, se matraseste toata cloaca asta din fruntea tarii si din justitie, nu te apuci de unul singur sa-ti faci dreptate Rambo style.

 

Suntem un popor care de la Decebal incoace am fost permanent sclavi la romani, huni, tatari, turci, rusi, nemti, americani si la asta ne pricepem, sa inghitim. Religia ne ajuta perfect, si unde nu ne ajuta avem oricum solutii... fugim in fratele nostru codru, parjolim campiile, eventual intoarcem armele, si pe urma ne laudam cu asta.

Adica tu vrei sa zici ca noi sintem de vina pt ce ni se intimpla? Adica nu-s argentinienii, nu-s suedezii, nu e tara de balada si legile de pardon? E ceva gresit acolo, e prea simplu.

 

Despre faza cu ala cu Aro, ginditi-va si la urmatorul aspect: In cazul asta, sa faci dreptate poate insemna sa distrugi viata copiilor lui, a sotiei. E complicata asta cu sa faci dreptate facind o alta nedreptate. Voi ce-ati fi facut in locul judecatorului? De ce trebuia sa fi scapat cu spaga? Era totusi unul cu un aro, nu era cine stie ce chiu sapte.. Nu iau apararea nimanui, n-am fost acolo, dar ma intrebam si eu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 160
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Adica tu vrei sa zici ca noi sintem de vina pt ce ni se intimpla? Adica nu-s argentinienii, nu-s suedezii, nu e tara de balada si legile de pardon? E ceva gresit acolo, e prea simplu.

 

Despre faza cu ala cu Aro, ginditi-va si la urmatorul aspect: In cazul asta, sa faci dreptate poate insemna sa distrugi viata copiilor lui, a sotiei. E complicata asta cu sa faci dreptate facind o alta nedreptate. Voi ce-ati fi facut in locul judecatorului? De ce trebuia sa fi scapat cu spaga? Era totusi unul cu un aro, nu era cine stie ce chiu sapte.. Nu iau apararea nimanui, n-am fost acolo, dar ma intrebam si eu..

Bine, si in tara noastra bananiera de ce a luat pentru ca a omorat doi mai putin decat prevede lega sa iei cand omori doar unu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine, si in tara noastra bananiera de ce a luat pentru ca a omorat doi mai putin decat prevede lega sa iei cand omori doar unu?

Evident ca n-am raspuns (si nici nu e singura chestie pe care n-o inteleg), o fi luat spaga, nu-i iau apararea, era mai mult o observatie la ceea ce extrem de bine a sesizat si dani, respectiv chestia cu rambo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca n-am raspuns (si nici nu e singura chestie pe care n-o inteleg), o fi luat spaga, nu-i iau apararea, era mai mult o observatie la ceea ce extrem de bine a sesizat si dani, respectiv chestia cu rambo...

 

Treziti-va la realitate!Rambo a fost un film!Nici in America nu exista Rambo!Iar daca incearca sa apara, in urmatoare jumatate de ora moare de mana SWAT!

 

Ati vazut ce a patit ditamai Jijiu' cand a incercat sa faca el legea!L-au cumintit instant!Legea e lege, asa buna sau proasta cum e!Nu poti tu sa faci legea ta!Daca s-ar ajunge la asta, ne-am masacra intre noi la fiecare colt de strada!

 

Rezolvarea tuturor problemelor noastre se face modificand legea si aplicand-o ad literam, nu punand mana pe gun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine, si in tara noastra bananiera de ce a luat pentru ca a omorat doi mai putin decat prevede lega sa iei cand omori doar unu?

Revin cu chestia asta dar daca cei care au postat inainte au dreptate (si presupun ca unii din ei au pregatire juridica) cum e posibil sa iei jumatate din minimul prevazut de lege fara sa dai spaga? Adica tot vorbim de sistemul ticalosit, vedem la stiri politisti care iau spaga 300 de lei dar chiar e posibil sa iasa un asemenea cacao dintr-un caz ca asta? Ala cu ARO nu e nici om politic, mirama-s sa aiba pile mari (desi mai stii cu cine se cunoaste), dar mie mi se pare super-penibil cazul asta... Super-penibil si pentru politie, si pentru procuratura, si pentru justitie... Pur si simplu un exemplu pentru care ne meritam ban-ul pe justitie pe care ni-l pregatesc astia din UE...

Editat de pmoldovan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu chestia asta dar daca cei care au postat inainte au dreptate (si presupun ca unii din ei au pregatire juridica) cum e posibil sa iei jumatate din minimul prevazut de lege fara sa dai spaga? Adica tot vorbim de sistemul ticalosit, vedem la stiri politisti care iau spaga 300 de lei dar chiar e posibil sa iasa un asemenea cacao dintr-un caz ca asta? Ala cu ARO nu e nici om politic, mirama-s sa aiba pile mari (desi mai stii cu cine se cunoaste), dar mie mi se pare super-penibil cazul asta... Super-penibil si pentru politie, si pentru procuratura, si pentru justitie... Pur si simplu un exemplu pentru care ne meritam ban-ul pe justitie pe care ni-l pregatesc astia din UE...

 

Uite ce am gasit pe net (nu stiu cum naiba e numai asta). Dupa cite inteleg eu, aia cu 2-7 e in cazul unui acc de munca, dar nu am pregatire juridica, poate stie cineva exact.

Uite si linkul:

http://209.85.173.132/search?q=cache:XmzXv...=clnk&gl=us

Nu ca ar schimba asta cu ceva situatia....

 

 

Oricum, eu pt altceva intrasem, vroiam si eu sa pun niste flori in semn de respect din partea echipajelor de pe yam albastra si kaw verde.

Dumnezeu sa va odihneasca acolo sus :angry: :blink: ;) :D

 

 

 

Codul penal:

 

Art. 178. - Uciderea din culpa

Uciderea din culpa a unei persoane se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani.

Uciderea din culpa ca urmare a nerespectarii dispozitiilor legale ori a masurilor de prevedere pentru exercitiul unei profesii sau meserii, ori pentru efectuarea unei anume activitati, se pedepseste cu închisoare de la 2 la 7 ani.

Când uciderea din culpa a unei persoane este savârsita de un conducator de vehicul cu tractiune mecanica, având în sânge o îmbibatie alcoolica ce depaseste limita legala sau care se afla în stare de ebrietate, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 15 ani.

Cu aceeasi pedeapsa se sanctioneaza fapta savârsita din culpa, de orice alta persoana în exercitiul profesiei sau meseriei si care se afla în stare de ebrietate.

Daca prin fapta savârsita s-a cauzat moartea a doua sau mai multor persoane, la maximul pedepselor prevazute în alineatele precedente se poate adauga un spor pâna la 3 ani.

Editat de mig
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.youtube.com/watch?v=fJ9hKpsulmY...feature=related

La altii se poate, chiar daca fapta nu se compara ca si gravitate cu ceea ce s-a intamplat aici.

Motociclistul vinovat (cel care filmeaza) a scapat cu viata si cu multiple fracturi, celalalt a murit, Dumnezeu sa-l ierte!

Cu toate ca era in carje, etc. (+ mai mult ca sigur nu s-a bucurat ca si-a omorat un confrate si nu cred ca a plans cu lacrimi necurate la proces), legea nu l-a iertat, a luat 4 ani cu executare. Nu ca asta ar mai aduce pe cineva inapoi dintre morti, dar macar ar fi o oarecare usurare pentru cei apropiati victimelor, si ar mai da de gandit unora care tind sa fie la fel de neglijenti ca si cel in cauza.

 

Povestea celor doi e infioratoare, si nu pot decat sa sper ca si-au gasit pacea vesnica si ca sunt tot impreuna si "dincolo".

 

Despre sofer ... nu sunt in masura sa condamn pe nimeni, dar cred ca merge ceea ce le doresc oamenilor de genul : sa nu-si gaseasca niciodata linistea!

 

Si inca ceva...pana nu se va schimba gandirea si felul de a fi al "majoritatii" in Rro, nu ne putem astepta la nimic bun.

Editat de Tija
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...
S-a pronuntat sentinta finala : a primit 4 ani cu suspendare si inca 5 parca in care este sub supraveghere ;

Dumnezeu sa-i odihneasca !

Eu stiam ca daca iei mai mult de 2 ani si jumatate sau daca ai antecedente penale trebuie sa faci puscarie.

 

Mi se pare imposibil sa iei 4 ani cu suspendare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine eram analfabet , nu aveam net sau cadea forumul , nu mai citeam si eram in continuare fericit. Acuma , nu mai sint. Sint trist ca au murit 2 oameni si sint si mai trist ca justitia ne-a dat la XXX. Rip. Nu mai stiu ce sa adaug.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...