Sari la conținut

Accident Scuter - Berceni (17.10.08)


actzipild
 Share

Postări Recomandate

Salutare.

 

 

Azi am lovit un baiat pe un scuter. Din fericire nu s-a intamplat nimic grav, are doar o contuzie si pielea jupuita sub genunchi.

Filmul accidentului e cam asa: Veneam pe Sos Berceni, dintre statiile de metrou. Pe Oltenitei trafic. Am oprit, neavand unde sa ma duc. Cei de pe Oltenitei s-au oprit lasand loc sa se treaca dinspre Berceni. Eu am plecat de pe loc (m-am asigurat doar din partea dreapta, de unde ar fi venit tramvaiul).

Urmarea: baiatul cu scuterul a venit pe langa cei opriti, pe langa bordura si din nefericire l-am lovit. El a ajuns pe capota masinii.

 

Dupa socul initial l-am ajutat sa ajunga pe marginea drumului. S-a ridicat singur dar schiopata si purta casca. Si-a scos-o tot singur. Scuterul tot eu l-am tras in afara drumului, am sunat la salvare/politie.

 

Vina imi apartine, trebuia sa ma asigur mai bine. Totusi nu pot sa nu ma gandesc ca nu s-ar fi intamplat nimic daca n-ar fi incercat sa treaca de coloana care stationa trecand printre masini si trotuar.

 

In orice caz, am invatat "the hard way" sa ma uit de mai multe ori in oglinda cand incerc sa fac o manevra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ actzipild:intereseaza-te de starea lui de sanatate si ajuta-l cu reparatia scuterului.Poate asa te iarta....

 

Atentie in trafic! :disappointed:

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca-l voi ajuta cu reparatia. Am vorbit deja pentru deschiderea dosarului de RCA (din fericire lucrez la firma la care am asigurarea) iar cei de la Daune ma asteapta luni cu fratele lui (proprietarul scuterului).

 

Starea de sanatate nu punea probleme, dar oricum nu il voi ignora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum se solutioneaza cazul? este caz penal din cate stiam eu daca se alege cu vatamare corporala sau daune materiale. Stiam ca daca nu depunere nici o plangere, se inceteaza urmarirea penala si ramai doar cu amenda si carnetul suspendat. Asa e?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar gandi si ar proceda la fel si ceilalti soferi poate nu ar mai fi atatea accidente :disappointed: .

Cum sa procedeze la fel ceilalti soferi? Sa nu se asigure corespunzator si sa dea peste tine in trafic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca-l voi ajuta cu reparatia. Am vorbit deja pentru deschiderea dosarului de RCA (din fericire lucrez la firma la care am asigurarea) iar cei de la Daune ma asteapta luni cu fratele lui (proprietarul scuterului).

Starea de sanatate nu punea probleme, dar oricum nu il voi ignora.

 

Foarte frumos! :(

Nu vreau sa par deplasat, dar stiu cum este sa astepti un telefon de la cel/cea care te-a lovit, iar acestuia/acesteia putin sa-i pese...Conteaza pentru nefericit, in aceste clipe, orice gest venit din partea ta! :disappointed:

 

Ignora postul de mai sus.

 

La care post te referi?Daca este vorba despre al meu, pot sa stiu de ce? :( Tot ce-am scris mai sus vine din propria-mi experienta....

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu exact cum se solutioneaza cazul, probabil ca o sa aflu.

 

Din ce am inteles se transmite automat dosarul catre Parchet si vom mai fi chemati sa dam o declaratie in fata procurorului care se ocupa de caz.

In functie de declaratii si de decizia procurorului se ajunge la NUP (neinceperea urmaririi penale) sau se transmite dosarul catre judecatorie cu

propunere de trimitere in judecata. Condamnarile posibile din ce am inteles sunt amenda penala sau ceva cu suspendare.

In caz de NUP se aplica legea rutiera adica imi va suspenda carnetul.

 

Sincer prefer varianta cu NUP. Accidentul n-a fost atat de serios incat sa justifice un proces penal, dar nu sunt eu cel care va lua decizia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bineinteles ca va fi NUP. Amenda penala daca iei , e vreo 5 milioane.

 

Io apreciez oamenii care recunosc ca au gresit... si inca tu ai facut-o, deschizand un topic de unul singur, fara sa te oblige nimeni, probabil, ca aici pe forum nu se scria nimic daca nu scriai tu, fiindca a fost un accident cu scuter, si nu unul grav.

 

Si mai apreciez si faptul ca il ajuti, asa cum e normal, pe cel care l-ai lovit. Cred ca 90% din vinovati nu o fac.

 

Altadata mai multa atentie in trafic, o simpla "neatentie" poate duce la tragedii, pe care poti sa ti le aduci la cunostinta, citind topicurile deschise la aceasta sectiune "Accidente"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cite stiu eu, parchetul se auto sesizeaza daca numarul de zile de ingrijiri medicale ale victimei este mai mare de 35.

In acest caz dosarul penal este asigurat.

Daca victima primeste de la IML mai putin de 35 zile ingrijiri medicale, totul depinde de el, adica: fie va impacati in fata procurorului si el da o declaratie acolo pe loc in care spune ca nu are pretentii de la tine, fie nu vrea sa va impacati, si se deschide dosar.

Oricum, tinind cont de modul in care ai procedat cu el, nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce vreau eu sa zic este ca un factor important in decizia respectiva il reprezinta si declaratia celui lovit. Poate spune ca a necesitat zile de spitalizare, de exemplu. Desi nu este cazul, se pot face multe cu bani la doctor pentru o eliberare de adeverinta sau ce ma-sa elibereaza aia.

 

Ideea este sa il mai suni, sa te interesezi de el, il intrebi de sanatate, il ajuti cu motorul la asigurare, lucrurile astea pot diminua sansele ca pagubitului sa-i vina idei ciudate in cap :)

 

In cazul in care nu este urmarire penala, carnetul il vei avea suspendat 3 luni dupa expirarea dovezii. Spun ca am colegi in situatii de genul asta. :) Insa nu sunt sigur daca poti sa-l iei inapoi mai repede adica dupa o luna doar, daca dai testul acela de 15 puncte, si in cazul unui accident de genul acestuia. Pentru depasire cu peste 50 km/h viteza legala, si unde carnetul este tot 3 luni, stiu sigur ca ti-l poti lua inapoi dupa o luna daca iei acel test. Dar in cazuri de vatamari cu sau fara urmariri penale, nu stiu...

 

Lucrurile de fapt se desfasoara asa: dai testul de 15 puncte ori de cate ori vrei, te duci fara programare la Udriste. Iti zice pe loc rezultatul. Odata ce ai luat testul, te duci cu rezultatul si cu o cerere de eliberare permis mai devreme de termen la comandantul pe raza localitatii unde s-a intamplat accidentul. Acel comandant sau ce-o fi, trebuie sa-ti aprobe tie acea cerere. Nu stiu cum merge cu acea cerere, daca ala zice nu...degeaba ai luat testul. Probabil ca aici conteaza si de cate ori l-ai dat sau cate puncte ai luat. Probabil ca si asta e un criteriu pentru care iti aproba cererea sau nu.

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara sa aruncati cu pietre in cazul in care gresesc :

nu cumva e culpa comuna daca el a depsit coloana care stationa ?

 

 

Nu.. caci o facea pe langa bordura, fara sa treaca de axul drumului, deci.. nu se considera "depasire".

 

in Ploiesti am gasit o strada pe care este delimitata langa bordura, pe carosabil, o banda speciala, delimitata, pe care este vopsit din 50 in 50 de M un simbol ce reprezinta un vehicol pe 2 roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos gest este putin spus... eu as spune "incredibil". sincer sa fiu, nu m-as fi asteptat la asa ceva din partea unui sofer! e drep ca mai sunt cativa ce iti fac loc in trafic, mai sunt cativa care te depasesc pe banda alaturata fara sa te incomodeze etc etc... dar la asta (sa deschida un topic pe forum in care sa-si recunoasca greseala) nu m-as fi asteptat. de cate ori am fost lovit eu eram de vina... probabil pentru ca ma aflam in acel loc la momentul respectiv si ca nu am avut bunul simt sa trag pe dreapta sau sa ma sui pe trotuar pt a-i face loc sa treaca cu masina.

 

p.s.: totusi, nu sunt nici eu perfect, am facut accidente si din vina mea (din pacate)

 

inca o data respect pentru sofer si toate cele bune pentru scuterist!

 

bafta!

Editat de keloo85
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...