Sari la conținut

Eu In Piata Victoriei


KingLvs
 Share

Postări Recomandate

Vineri ora aproximativa 20:10 in intersectia de la piata victoriei.Mergeam pe Kiseleff si ma indreptam spre Calea Victoriei.Plec de la semaforul din dreptul muzeului Antipa iar la intersectia cu Bd Titulescu(cred) cam cu 10 m inainte sa intru in intersectie nu-mi cedeaza prioritate unu' care venea dinspre Titulescu si se ducea spre Stefan cel Mare si imi taie calea.Viteza mea era cam 50 Km/h, pun frana si derapez pana in dreptul aripii lui stanga fata moment in care in loc sa intru in el incerc sa il ocolesc si sar de pe motor.Politia e alaturi de noi , eu nu imi ridicasem bine moto de jos cand un politist pe al sau motor ajunge la fata locului pune ordine pe strada dupa care ma ajuta sa imi indrept ghidonul sa ma mai pot tara cu ea pana la sectia 5.Sa nu uit ca dupa ce m-am ridicat de jos si dupa ce am ridicat-o si pe Suzy am aruncat cu okelarii in parbrizul soferului intr-un moment de furie nejustificata poate.Cine gaseste okelarii daca mai sunt buni sa faca ce o vrea cu ei(eu sunt superstitios) :banana:

Ideea este ca masina lui nu are nimic iar eu nu pot spune daca m-a lovit,deci am cazut ca prostu,ca atare cheltuielile pt raparatia motorului meu le suport(el este vinovat moral zice politia).Din cauza ca soferul a trebuit sa plece procesul verbal la politie il vom face duminica,azi am facut numai schema accidentului si etilotestul.

 

Daune:

-ghidon strambat (mai cunosc eu un VN care avea un ghidon cum e al meu acum-custom-sa-i spunem :cheers: )

-oglinzile strambe

-rezervor zgariat si un pic indoit pe ici pe colo in punctele esentiale

-scara dreapta stramba

Eu nu cred ca o sa mi se dea asigurarea lui deci prostia se plateste.Are cineva alta parere?

 

Ii multumesc din suflet lui Dumnezeu ca am scapat doar cu atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca esti primul care scapa intreg, fara nici o leziune dupa asa intalnire. Motobrand, la cate e de mare, nici nu se putea ridica de pe jos de tare ce s-a lovit. Oricum trebuia sa platesti si tu cate ceva pe la asigurare, asa ca ai iesit bine, zic eu, fata de ce puteai sa patesti. Si nu sunt pesimist de felul meu;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a rezolvat nu ca sa zic asa.Sambata noaptea il vad pe politistul care m-a ajutat vineri cand s-a produs accidentul.Ma opresc si ma duc la el sa ii mai multumesc o data ca m-a ajutat.El imi zice: "S-a aranjat omu' de carnet nu?"Eu ii zic 'nu'.Ii explic ca vineri noaptea dobitocul nu a mai putut sta la sectie ca cica avea 2 persoane bolnave in masina si ca trebuie sa ne intalnim duminica sa ne faca procesul verbal.Si ii mai spun ca pe ruina dobitocului nu sunt avarii si ca el spune ca nu m-a atins la care politistul imi spune cum nu te-a atins ca am vazut doar eram acolo si am vazut toata faza si a dat in tine.Ii mai multumesc o data si plec.Duminica ma intalnesc cu nenorocitul la sectie intram explic situatia iar politistii imi spun ca atat timp cat masina dobitocului nu e lovita nu a fost accident :cheers: (unde sa vezi daca era lovita cand toata bara din fata avea vopseaua sarita si era ruginita).Le spun dati domne prin statie si vorbiti cu colegul dumneavoastra care a vazut toata treaba si va spune el cum a fost.Ei imi zic ca nu pot sa faca asta si daca vreau sa ma duc sa il caut pe politistul din victoriei sa constate el avarii la dacie si sa scrie ca m-a lovit.Scarbit de ei si de toata povestea le spun ca nu mai vreau nimic sa faca ce vor si sa plec.Se apuca sa intocmeasca procesul verbal si in timpul asta imi spune da deci 'domnul' (adica dobitocul) poate sa plece iar dumneavostra o sa platiti o amenda de 300000 si razind continua:'din nevinovat ati devenit vinovat'.In momentul asta am luat foc si ii zic auzi domne ia-mi si carnetul si buletinul tot ce vrei matale,iar el ce sa spuna decat ca stiu domnule dar asta e legea.Il mai intreb daca pentru neacordare de prioritate nu se da amenda si el imi spune ca ar fi trebuit sa il amendeze pe dobitoc politistul din intersectie atunci pe loc.

 

Si scrie omul in procesul verbal,atentie:

 

Autovehicul 1:motocicleta mea

Autovehicul 2:ASFALT

Avarii constate la motocicleta mea:le-am enumerat in primul post

Avarii constate la ASFALT:asfalt :banana:

Imprejurarile producerii accidentului: Din analiza declaratiilor scrise si a avariilor existente la autovehicul

rezulta ca numitul(adica eu) a condus motocicleta in Piata Victoriei dinspre

soseaua Kiseleff catre Calea Victoriei-pana aici corect

In dreptul str Nicolae Titulescu nu a adaptat o viteza corespunzatoare

la virajul stg si a cazut pe carosabil. :D - de ce viram eu stga daca eu trebuia sa merg inainte sa intru pe calea victoriei.

Cam asta e procesul verbal am recunoscut am semnat si am plecat scarbit si cu un gust amar.

 

Maine ma duc sa platesc amenda si daca tot sunt pe drumuri trec si pe la spital (sunt in bransa doar) sa mi se faca un consult psihiatric.Se pare ca am nevoie,am inchipuiri ca m-a accidentat o masina rosie marca indigena cand colo eu faceam cascadorii prin piata victoriei

Bine ca nu mi-au scris in procesul verbal adevarul:ca de fapt eu m-am dat pe o roata cu choper-ul si am cazut(dar asta ramane intre noi ca daca aude tata ca fac cascadorii pe strada dorm sub prelata cu Suzy)

 

Va multumesc tuturor pentru gandurile bune si sa dea Dumnezeu sa fie goala rubrica accidente.

Mult noroc si sa ne ferim ca de ferit nu ne fereste nimeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a rezolvat nu ca sa zic asa.Sambata noaptea il vad pe politistul care m-a ajutat vineri cand s-a produs accidentul.Ma opresc si ma duc la el sa ii mai multumesc o data ca m-a ajutat.El imi zice: "S-a aranjat omu' de carnet nu?"Eu ii zic 'nu'.Ii explic ca vineri noaptea dobitocul nu a mai putut sta la sectie ca cica avea 2 persoane bolnave in masina si ca trebuie sa ne intalnim duminica sa ne faca procesul verbal.Si ii mai spun ca pe ruina dobitocului nu sunt avarii si ca el spune ca nu m-a atins la care politistul imi spune cum nu te-a atins ca am vazut doar eram acolo si am vazut toata faza si a dat in tine.Ii mai multumesc o data si plec.Duminica ma intalnesc cu nenorocitul la sectie intram explic situatia iar politistii imi spun ca atat timp cat masina dobitocului nu e lovita nu a fost accident :cheers: (unde sa vezi daca era lovita cand toata bara din fata avea vopseaua sarita si era ruginita).Le spun dati domne prin statie si vorbiti cu colegul dumneavoastra care a vazut toata treaba si va spune el cum a fost.Ei imi zic ca nu pot sa faca asta si daca vreau sa ma duc sa il caut pe politistul din victoriei sa constate el avarii la dacie si sa scrie ca m-a lovit.Scarbit de ei si de toata povestea le spun ca nu mai vreau nimic sa faca ce vor si sa plec.Se apuca sa intocmeasca procesul verbal si in timpul asta imi spune da deci 'domnul' (adica dobitocul) poate sa plece iar dumneavostra o sa platiti o amenda de 300000 si razind continua:'din nevinovat ati devenit vinovat'.In momentul asta am luat foc si ii zic auzi domne ia-mi si carnetul si buletinul tot ce vrei matale,iar el ce sa spuna decat ca stiu domnule dar asta e legea.Il mai intreb daca pentru neacordare de prioritate nu se da amenda si el imi spune ca ar fi trebuit sa il amendeze pe dobitoc politistul din intersectie atunci pe loc.

 

Si scrie omul in procesul verbal,atentie:

 

Autovehicul 1:motocicleta mea

Autovehicul 2:ASFALT

Avarii constate la motocicleta mea:le-am enumerat in primul post

Avarii constate la ASFALT:asfalt :banana:

Imprejurarile producerii accidentului: Din analiza declaratiilor scrise si a avariilor existente la autovehicul

rezulta ca numitul(adica eu) a condus motocicleta in Piata Victoriei dinspre

soseaua Kiseleff catre Calea Victoriei-pana aici corect

In dreptul str Nicolae Titulescu nu a adaptat o viteza corespunzatoare

la virajul stg si a cazut pe carosabil. :D - de ce viram eu stga daca eu trebuia sa merg inainte sa intru pe calea victoriei.

Cam asta e procesul verbal am recunoscut am semnat si am plecat scarbit si cu un gust amar.

 

Maine ma duc sa platesc amenda si daca tot sunt pe drumuri trec si pe la spital (sunt in bransa doar) sa mi se faca un consult psihiatric.Se pare ca am nevoie,am inchipuiri ca m-a accidentat o masina rosie marca indigena cand colo eu faceam cascadorii prin piata victoriei

Bine ca nu mi-au scris in procesul verbal adevarul:ca de fapt eu m-am dat pe o roata cu choper-ul si am cazut(dar asta ramane intre noi ca daca aude tata ca fac cascadorii pe strada dorm sub prelata cu Suzy)

 

Va multumesc tuturor pentru gandurile bune si sa dea Dumnezeu sa fie goala rubrica accidente.

Mult noroc si sa ne ferim ca de ferit nu ne fereste nimeni.

 

 

cum dracu ?

nu lasa situatia asa, sper ca nu te gandesti sa platesti amenda

fa o plangere la "organul" superior, LupAlb tre sa stie mai bine ce se face in astfel de cazuri.

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cam asta e procesul verbal am recunoscut am semnat si am plecat scarbit si cu un gust amar.

 

 

 

NU trebuia sa semnezi procesul verbal! :cheers: Asa tu recunosti vina si nimic nu mai pote schimba asta. Daca nu semnai, puteai sa contesti procesul verbal...

Bine ca ai scapat tu cu bine....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primul meu accident: caz similar,daca pot spune asa.Mai exact si pe scurt:conserva in depasire pe contrasens,eu manevre de evitare,intru cu roata fata dreapta in zapada de pe marginea drumului,derapez(diferenta de aderenta) ma intorc de-a latul,meseriasul imi ia fundul.Vinovat la police:Eu.Explicatie policeman:"nu conteaza ca ai evitat purcelul,ai ferit catelul.Ai derapat=vinovat".Intreb: cum trebuia sa procedez ca sa nu fiu vinovat?Raspuns:"sa-l lovesti frontal!Asa dovedeai ca a intrat in depasire pe contrasens!"Raspund: dar eu desi am derapat am ramas pe banda mea,acolo am fost lovit!.Raspuns militian:"Da,dar ce cautai de-a latul pe banda?"

 

PS.Concluzie in cazul tau: trebuia sa-l atingi catusi de putin si atunci la autovehicul 1(ca la 2 parca-i trecut nevinovatul,nu mai stiu exact :cheers: ) aparea el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In astfel de cazuri politia doreste rezolvarea problemei la modul cel mai simplu, adica daca se poate sa nu miste nici un deget. Trist dar adevarat.

 

Se pare ce evitarea accidentului nu este o manevra "recunoscuta" legal si foarte simplu devii din nevinovat in vinovat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mare pacat. in primul rand ca te-ai enervat. trebuia sa ramai calm si poate reuseai sa gandesti mai limpede.

 

in primul rand nu trebuia sa semnezi nimic ci sa ceri sa faci o plangere la superior. avand ca martor un politist (care a fost si amabil cu tine si te-ar fi ajutat si in continuare) aveai un caz foarte solid. acum politistii de la sectie probabil ca jubileaza si spun glume cu motociclisti la toata lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:banana: .. :) ... :D

 

Bah, cum de nu te-ai aruncat intai in forum cu ceva intrebari si apoi te duceai si tu la politie?

 

Bah, mor de ciuda!!!!

Te inteleg ca erai sub presiunea momentului si al nervilor , .. , ai si tu dreptatea ta!! Cu scarbitu' ..da' amu chiar sa-l faci celebru pe politai si pe nea Asfalt?

 

... :cheers: ... sa nu mai faci?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu fratilor aveti dreptate.Eu incerc sa uit ca de fiecare cand ma gandesc ma apuca si groaza si nervii.Scot cainele afara si vad motorul sub prelata si iar imi amintesc.Asta este tara asta si asa sunt legile.Vedeti voi am facut prostia sa semnez si sa plec naibii de acolo din 2 motive:1 de scarba si vorba aia 'da si fugi' si 2 (stiu ca unii o sa ziceti ca-s tampit sau cum considera fiecare)sunt superstitios si ma gandeam si la politie ca cine stie reusesc sa dovedesc ca am fost nevinovat si ii ia aluia carnetul dar poate ma blesteama(e o cretinie stiu dar chiar ma gandeam la asta)

Bine ca a fost doar atat

P.S. Prea a fost laudata suzy miercurea trecuta la Arc au facut oameni poze pe ea, joi s-a oprit cineva si nu se mai oprea din laude :banana: . A fost deocheata poate. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu fratilor aveti dreptate.Eu incerc sa uit ca de fiecare cand ma gandesc ma apuca si groaza si nervii.Scot cainele afara si vad motorul sub prelata si iar imi amintesc.Asta este tara asta si asa sunt legile.Vedeti voi am facut prostia sa semnez si sa plec naibii de acolo din 2 motive:1 de scarba si vorba aia 'da si fugi' si 2 (stiu ca unii o sa ziceti ca-s tampit sau cum considera fiecare)sunt superstitios si ma gandeam si la politie ca cine stie reusesc sa dovedesc ca am fost nevinovat si ii ia aluia carnetul dar poate ma blesteama(e o cretinie stiu dar chiar ma gandeam la asta)

Bine ca a fost doar atat

P.S. Prea a fost laudata suzy miercurea trecuta la Arc au facut oameni poze pe ea, joi s-a oprit cineva si nu se mai oprea din laude :D . A fost deocheata poate. :banana:

 

da-i in masa, sa blesteme de dupa gratii daca s-ar putea :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un singur gand am la adresa politistilor respectivi :cheers: :banana: Pei cum naiba sa te faca vinovat si sa iti dea si amenda?pentru ce,ca ai cazut din vina unui prost?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite de asta nu semnez eu niciodata nici un proces verbal.

le zic calm:domnule, din punctul meu de vedere dumneata nu existi. asa ca nu exista nici un proces verbal. imi pare rau...nu te pot ajuta.

asa fac mereu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si care-i smecheria ca oricum amenda o halesti sau oricum se solutioneaza cazul.

 

pana acum nu am avut probleme...cand vine la cutia postala recomandata nu ma duc sa o ridic deci din nou nu semnez de primire.

cum sa semnez ceva ce nu exista? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau de exemplu sa-ti platesti impozitul pe bunuri (casa, masina, etc.); ce faci, le lasi si pe alea cu penalizari pina la prescrierea amenzii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai Mihai, nu pot sa cred ce citesc..

 

Mai intai doamne ajuta ca nu a fost mai rau..intersectia aia e blestemata, sa stii, personal am vazut 2 accidente care s-au lasat cel putin cu fracturi.

 

In al doile rand cum mama ma-sii au putut sa te faca in asa hal, mai omule..puteai sa suni pe cineva (ai nr meu, sunt avocat si puteam macar sa-ti spun ce sa faci)

 

Iar despre politisti, bai, e de groaza cu astia mah..aveam o parere buna despre ei, dar in doua zile mi-au schimbat parerea total..foarte putini sunt in regula http://www.tanga-moteurs.ro/forum/index.ph...&st=0entry498]Vezi si aici ce au putut sa scoata din ei ieri, la foisor[/url]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...