Sari la conținut

Mi-a Deschis Usa Masinii In Fata


SVR
 Share

Postări Recomandate

March, in acest caz este permis si daca esti cu masina si intri pe linia de tramvai?Uau, nu m-as fi gandit... A, si daca ai fi citit mai bine textul citat de Baiazid ai fi vazut ca acolo sunt prezente OBLIGATIILE CELUI CARE DEPASESTE. iar eu m-am referit strict la bucatica de text de lege citata de Baiazid. Pacat ca unii arunca cu noroi inainte sa citesca cu atentie...

N-am aruncat cu nici un noroi. Ca sa te citez: "Te rog, incearca sa faci diferenta intre depasire regulamentara si depasire neregulamentara, si ai sa vezi ca si strecuratul printre masinile oprite la semafor este tot depasire." Nu e depasire, conform legii. Daca vrei, n-ai decat sa te dai lovit, dar nu mai raspandi informatii, daca nu esti sigur pe ceea ce spui, pentru ca poti gresi si altii s-o ia de buna.

 

Si da, ai voie sa intri pe linia de tramvai pentru a depasi. Uau, nu te-ai fi gandit, nu? Ia uite-acilea:

" Art. 133. - Pe drumul public cu cel mult doua benzi pe sens si cu o a treia banda pe care este amplasata linia tramvaiului lânga axul drumului, conducatorii de vehicule pot folosi aceasta banda, cu obligatia sa lase libera calea tramvaiului, la apropierea acestuia."

 

Sigur, exista si art. 137, alin. (3):

"(3) Daca în intersectie circula si tramvaie, iar spatiul dintre sina din dreapta si trotuar nu permite circulatia pe doua rânduri, toti conducatorii de vehicule, indiferent de directia de deplasare, vor circula pe un singur rând, lasând liber traseul tramvaiului." Ce inteleg eu de-aici: daca tramvaiul circula in intersectie, atunci esti obligat sa-i lasi liber traseul. Daca nu, poti folosi linistit si acea zona. Daca cineva doreste sa ma contrazica, ok, dar cu citate de lege, nu cu povestiri din batrani.

 

Acum, tu poti intelege ce vrei, dar raman la parerea mea: nu stii, te documentezi si pe urma vorbesti. Altfel, risti sa te faci de ras si sa iei si amenda, cu toate ca nu esti vinovat. Oricum, ce-am spus am spus pentru a edifica pentru cei ce sunt in dubii cu privire la aceste manevre. N-am tinut neaparat sa te contrazic si nici sa iti starnesc nervii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@March: ai dreptate dar spune pe un ton mai putin critic :finger:. Unii pot intelege gresit anumite intentii

 

Intr-adevar: trebuie facuta diferenta intre o depasire regulamentara si una neregulamentara.

 

Depasirea o faci daca te incadrezi in ordonanta la articolul xxx iar cum o faci (referitor la regulament de aplicare) rezulta daca e regulamentara sau nu.

 

Si hai sa le punem pe amandoua:

 

ORDONANTA:

 

§ 3. Depasirea

 

Art. 45. - Depasirea este manevra prin care conducatorul unui vehicul il devanseaza pe un altul, aflat in mers sau imobilizat, daca prin aceasta se trece peste axul longitudinal al drumului sau peste marcajul de separare a sensurilor de circulatie.

 

 

REGULAMENT:

 

§ 3. Depasirea

 

Art. 149. - (1) Depasirea vehiculelor se face numai pe partea stanga, in sensul de mers, cu exceptia celor ai caror conducatori au semnalizat si s-au incadrat corespunzator schimbarii directiei de deplasare spre stanga si a tramvaielor, care se depasesc pe partea dreapta.

Art. 150. - Conducatorul de vehicul care efectueaza depasirea este obligat:

a) sa se asigure ca cel care il urmeaza sau il preceda nu a semnalizat intentia inceperii unei manevre similare si ca poate depasi fara a pune in pericol sau stanjeni circulatia din sens opus;

:crack: sa semnalizeze intentia de efectuare a depasirii;

c) sa pastreze in timpul depasirii o distanta laterala suficienta fata de vehiculul depasit;

d) sa reintre pe banda de circulatie initiala dupa ce s-a asigurat ca poate efectua aceasta manevra in conditii de siguranta pentru vehiculul depasit si pentru ceilalti participanti la trafic.

 

 

Deci daca nu intra la loc: este depasire NEREGULAMENTARA pentru ca s-a depasit axul drumului....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, imi cer scuze daca tonul a deranjat pe cineva (tatabobu, imi cer scuze in special tie, desi n-am vrut sa te atac). Problema mea e ca de multe ori conducatorii auto/moto pica de fazani pentru ca organul interpreteaza legea cum "vrea muschii lui" si nu cum trebuie. Asa ca ar fi bine ca orice parere despre neregulile posibile in trafic sa fie sustinuta si de lege. Altfel, ajungem sa contribuim la buzunarul statului (sau politistului) chiar daca dreptatea e de partea noastra.

 

Pacea fie cu noi :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, imi cer scuze daca tonul a deranjat pe cineva (tatabobu, imi cer scuze in special tie, desi n-am vrut sa te atac). Problema mea e ca de multe ori conducatorii auto/moto pica de fazani pentru ca organul interpreteaza legea cum "vrea muschii lui" si nu cum trebuie. Asa ca ar fi bine ca orice parere despre neregulile posibile in trafic sa fie sustinuta si de lege. Altfel, ajungem sa contribuim la buzunarul statului (sau politistului) chiar daca dreptatea e de partea noastra.

 

Pacea fie cu noi :crack:

 

:finger:

 

Recomand www.amenda.ro mai ales ca are si exemple de contestatii la procesele verbale, legea amenzilor .... etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:finger: Aici apare o neclaritate a legi:

Din prima fraza deducem ca depasire e numai manevra prin care se incalca axul drumului , iar din a doua reise ca exista si edepasire pe dreapta, fara a incalca axul drumului. :crack:

 

 

 

???? comentarii? cum e ?

 

P.S. Eu prefer partea cu "nu e depasire daca nu iesi pe contrasens" si i-o torn direct militianului la o adica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SVR, nu am inteles exact cum s-a produs accidentul dar spui ca aveai viteza mica (ce o insemna asta pt tine), ca sa stiu ce sa fac in in cazul ca mi se intampla si mie (bat in lemn), nu crezi ca era mai bine sa intri frontal in usa aluia, am inteles ca ai fi ocolit BMW-ul iar 206-le era paralel cu el deci tot un obstacol fix.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:finger: Aici apare o neclaritate a legi:

Din prima fraza deducem ca depasire e numai manevra prin care se incalca axul drumului , iar din a doua reise ca exista si edepasire pe dreapta, fara a incalca axul drumului. :crack:

???? comentarii? cum e ?

 

P.S. Eu prefer partea cu "nu e depasire daca nu iesi pe contrasens" si i-o torn direct militianului la o adica.

 

 

nene Axane, partea cu axul drumului se aplica la drumuri cu o singura banda pe sens, dar e valabila afirmatia ca " nu se numeste depasire daca nu incalci ori axul drumului ori marcajele longitudinale (liniile punctate) dintre benzile aceluiasi sens " (pentru ca legea spune clar ca o depasire se poate efectua si prin dreapta cand vine vorba de tramvaie si indivizi ce fac stanga)...

 

pana una alta, bine ca mi-ai zis, ca aia cu "n-am iesit pe contrasens, deci nema depasire" e numa buna de folosit la diversi ofuscati pe natura...

 

numa bine, aveti grija de voi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SVR, te astept cu un telefon sa mergem sa copiezi farul :finger:

 

N-am avut timp sa ma gandesc la far. Azi am fost nevoit sa merg cu masina in oras. E dezastru! Am facut un sfert de ora numai ca sa traversez pasajul de la Lujerului pe care in mod normal il faci in juma de minut. M-am uitat duminica mai atent la ramasita de far si cred ca nu mai pot sa-l carpesc. Oglinda e infundata mult in interior si faza scurta bate pe sus. Daca dau de Cristi si mai are farul lui vechi si pot sa-i pun o fata de plastic o sa te sun. Mersi oricum Axa. Apreciez mult ajutorul tau. Esti singurul din cei care au Dominator si au vrut sa ma ajute.

 

SVR, nu am inteles exact cum s-a produs accidentul dar spui ca aveai viteza mica (ce o insemna asta pt tine), ca sa stiu ce sa fac in in cazul ca mi se intampla si mie (bat in lemn), nu crezi ca era mai bine sa intri frontal in usa aluia, am inteles ca ai fi ocolit BMW-ul iar 206-le era paralel cu el deci tot un obstacol fix.

 

Am sa incerc sa-ti explic. Masinile asteptau la stop ca in desenul de mai jos. Eu mergeam intre banda a doua si a treia cu aproximativ 20 - 30 km/h. Brusc si fara sa am timp de reactie imi deschide usa in fata la 45 de grade soferul din BMW. Am lovit usa cu varful de la cizma drepta in marginea portierei lui si din impact am fost aruncat un metru mai in fata si putin stanga in Peugeot-ul 206 care statea in coloana de pe banda a treia. M-am lovit cu farul de la motocicleta exact in stopul lui dreapta spate si am cazut pe partea stanga fara sa ma lovesc in cadere de masina.

Usa de la BMW 530 e destul de mare. Eu apreciez ca are un metru lungime. Deci eu aveam o distanta laterala destul de mare fata de el. Spatiu mai era si pe banda a treia dar nu am avut timp sa fandez si sa evit.

Daca eram mai aproape de el si imi deschidea usa brusc atunci intram in plin in usa si probabil aterizam peste ghidon si peste usa lui sau ma opream in usa. Nu am avut de ales cum sa intru in usa lui.

Daca o deschidea o secunda mai devreme aveam timp sa franez sau sa-l evit pe stanga printre masini, iar daca o deschidea mai tarziu o secunda deja eram trecut de el. A deschis-o, insa, cand eram in dreptul usii lui din spate stanga.

Indiferent daca eram pe banda a doua sau a treia eu nu l-am depasit pe el. Daca l-as fi atins din mers, fara ca el sa deschida usa, atunci eu eram vinovat fiindca nu am pastrat distanta regulamentara fata de celelalte vehicule aflate in trafic.

Sunt constient de faptul ca cineva poate sa-mi deschida usa atunci cand ma strecor (nu e prima usa care mi se deschide in fata si sigur nici ultima), dar e un risc pe care mi-l asum fiind in cunostinta de cauza si totodata incerc sa circul cat mai prudent in asemenea situatii.

Asa cum zicea si CataM am avut ghinion.......

post-119-1129576971_thumb.gif

Editat de SVR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vaga senzatie ca respectivu e unul din acei indivizi frustrati pe viata (probabil din cauza dimensiunii...) si incerca sa-si defuleze caricul psiho-sentimental pe cineva; probabil ca a crezut ca scapa usor cu ale sale pile si a facut-o intentionat. Altfel nu-mi explic cum poate cineva sa deschida usa cand esti asa de aproape de masina lui, mai ales ca la distanta aia esti perfect vizibil in oglinda dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vaga senzatie ca respectivu e unul din acei indivizi frustrati pe viata (probabil din cauza dimensiunii...) si incerca sa-si defuleze caricul psiho-sentimental pe cineva; probabil ca a crezut ca scapa usor cu ale sale pile si a facut-o intentionat. Altfel nu-mi explic cum poate cineva sa deschida usa cand esti asa de aproape de masina lui, mai ales ca la distanta aia esti perfect vizibil in oglinda dreapta.

 

Nu mai, pur si simplu NU SE UITA!!!!

 

Eu am patit-o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai, pur si simplu NU SE UITA!!!!

 

Eu am patit-o

 

Exact!Si eu am patit-o si ca pieton!Nu o data era sa iau o usa-n freza.Asta e!Frumos ar fi sa treaca ceva mai hotarat cand deschid ei usa asa ca orbecii si probabil ca data viitoare o sa caste ochii.Asta daca o sa mai existe si o data viitoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia asta cu "nu se uita" mi se mare super retarda. Sa nu-si miste capatzana aia osanzoasa cu 2 cm mai la stanga (am gresit in postul precedent spunand dreapta, vroiam sa spun stanga, deh, al cu paie al cu fan...) ca sa se uite in oglinda (si vorba ceea, oglinda din stanga e chiar langa volan, nu ca cea din dreapta) mi se pare extrem de aiurea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E foarte greu sa-ti schimbi reflexele. In momentul in care (cu coada ochiului) ai vazut ca ai o masina oprita langa tine reflexul este "gata, e liber si pot deschide usa". Nu uitati ca "strecuratul" printre masini nu este explicit nici permis, nici interzis de regulamentul de circulatie, desi depinde de modul in care definesti "banda ocupata".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...