Sari la conținut

Reparatii sei


darian
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bineinteles ca lucrez si cu materialul clientului...! Chiar acu' 2 saptamini,am re-imbracat o sea de VN 750 (mobra ca a mea),cu piele naturala,destul de groasa,material adus de client.De fapt,sea adusa de Hrubaru,roacheru' Carcotasilor :laugh: ... Am lucrat la fel ca la pielea sintetica,desi se face un pic altfel,cand se lucreaza cu piele naturala.Si se foloseste si altfel de masina de cusut,speciala pt. pielarie...Tre' sa discutam,nu garantez ca pot sa ti-o fac.Oricum,daca stiu ca nu pot sa te rezolv eu,am la cine sa te trimit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bineinteles ca lucrez si cu materialul clientului...! Chiar acu' 2 saptamini,am re-imbracat o sea de VN 750 (mobra ca a mea),cu piele naturala,destul de groasa,material adus de client.De fapt,sea adusa de Hrubaru,roacheru' Carcotasilor ;) ... Am lucrat la fel ca la pielea sintetica,desi se face un pic altfel,cand se lucreaza cu piele naturala.Si se foloseste si altfel de masina de cusut,speciala pt. pielarie...Tre' sa discutam,nu garantez ca pot sa ti-o fac.Oricum,daca stiu ca nu pot sa te rezolv eu,am la cine sa te trimit.

@darian ai mail pe darianvn750@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' de ce-o vrei tu musai din piele naturala ...?!

Seaua aia,model Mustang ,facuta de fabrica, sa stii ca nu-i din piele...e tot din sintetic.Ca doar am adus una d-asta,tot pt. Dragstar (de 1100),pt. un amic.A fost cica s/h,da' arata ca noua, luata de pe ebay,la juma' de pretz fatza de nou-noutza.Asa c-am studiat-o indeaproape,nu doar in poze.Faza cu pielea naturala,consider ca-i mai mare bataie de cap, decat avantaje...Pot sa-ti povestesc ce deformata era o sea de VFR, imbracata-n piele naturala,la 2 ani dupa ce-a fost re-imbracata asa...! Ridicat spatele,cu 7 cm...Si asta,deformand plasticul de dedesubt,desi era ranforsat cu structura gen fagure...

Tre' s-o dai mereu cu crema,si orice i-ai face,tot se-ntareste,de la soare ,vant si ploaie...Adica,tot ce castigi la capitolul comfort,prin forma si structura buretelui,pierzi prin duritatea "husei"...

Drept sa fiu,as prefera sa n-o am de facut din piele naturala

Mesaj completat

Apropo...Seaua aia de VFR,de care-ti ziceam...E de la o motocicleta tot din Ploiesti ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' de ce-o vrei tu musai din piele naturala ...?!

Seaua aia,model Mustang ,facuta de fabrica, sa stii ca nu-i din piele...e tot din sintetic.Ca doar am adus una d-asta,tot pt. Dragstar (de 1100),pt. un amic.A fost cica s/h,da' arata ca noua, luata de pe ebay,la juma' de pretz fatza de nou-noutza.Asa c-am studiat-o indeaproape,nu doar in poze.Faza cu pielea naturala,consider ca-i mai mare bataie de cap, decat avantaje...Pot sa-ti povestesc ce deformata era o sea de VFR, imbracata-n piele naturala,la 2 ani dupa ce-a fost re-imbracata asa...! Ridicat spatele,cu 7 cm...Si asta,deformand plasticul de dedesubt,desi era ranforsat cu structura gen fagure...

Tre' s-o dai mereu cu crema,si orice i-ai face,tot se-ntareste,de la soare ,vant si ploaie...Adica,tot ce castigi la capitolul comfort,prin forma si structura buretelui,pierzi prin duritatea "husei"...

Drept sa fiu,as prefera sa n-o am de facut din piele naturala

Mesaj completat

Apropo...Seaua aia de VFR,de care-ti ziceam...E de la o motocicleta tot din Ploiesti ;)

Aveam posibilitatea sa fac rost de niste piele super tratata si etc... dar daca zici ca i mai ok sinteticul merg pe mana ta. Deci un scor si un termen!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

250 ron si cam 4-5 zile.

Vezi ca daca vrei si 'driver's backrest' ,tre' sa-ti faci tu,sau sa gasesti pe cineva sa-ti faca, partea de metal. Adica, spatele spetezei si tija de legatura...Daca nu ai posibilitatea,stiu eu pe vreo 3-4 priceputzi (culmea,toti sunt chopperisti ;) ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

250 ron si cam 4-5 zile.

Vezi ca daca vrei si 'driver's backrest' ,tre' sa-ti faci tu,sau sa gasesti pe cineva sa-ti faca, partea de metal. Adica, spatele spetezei si tija de legatura...Daca nu ai posibilitatea,stiu eu pe vreo 3-4 priceputzi (culmea,toti sunt chopperisti ;) ).

Daca mi spui cum anume trebuie sa arate si eventual o schita poate ma descurc. Baietii cam ce preturi practica?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite o varianta de speteaza de-asta...Si e tot p-un Dragstar ;) ! Si-a facut singur 'scheletul',cu partea de burete si vinilin ,m-am ocupat eu.I-am imbracat inclusiv tija de legatura cu seaua. De pretz,o sa ma interesez

/index.php?...12627&st=30

Si speteaza asta,si celelalte 2,pe care i-i le-am facut dup-aia,lui Sorin Avram,erau curbate stanga-dreapta. Evident, croiala partii de grosime a spetezelor,era corespunzatoare formei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite o varianta de speteaza de-asta...Si e tot p-un Dragstar ;) ! Si-a facut singur 'scheletul',cu partea de burete si vinilin ,m-am ocupat eu.I-am imbracat inclusiv tija de legatura cu seaua. De pretz,o sa ma interesez

/index.php?...12627&st=30

Si speteaza asta,si celelalte 2,pe care i-i le-am facut dup-aia,lui Sorin Avram,erau curbate stanga-dreapta. Evident, croiala partii de grosime a spetezelor,era corespunzatoare formei...

Apai intereseaza te dar ceva mai jos, cu vo cinci centimetri. Astept o veste!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Mii de scuze,mi-a scapat postul tau anterior..."Batranetzili,maica"...Da,pot sa fac.Dealtfel,am mai facut ceva-n genul asta.Si chiar vreo 3-4 sei,le-am facut cam asa.Da' parca niciuna,n-a fost de K75,desi cel putzin 2,au fost de BMW... Daca poti,te rog,trimite-mi o poza/poze cu seaua originala,preferabil chiar poze cu seaua ta.Sa n-am vreo surpriza de genul imi trimiti poze c-o sea de la un K 75,luata de pe net,si-a ta,sa fi fost modificata anterior...Asta,ca sa stiu sa-ti pot face o estimare ca pretz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mii de scuze,mi-a scapat postul tau anterior..."Batranetzili,maica"...Da,pot sa fac.Dealtfel,am mai facut ceva-n genul asta.Si chiar vreo 3-4 sei,le-am facut cam asa.Da' parca niciuna,n-a fost de K75,desi cel putzin 2,au fost de BMW... Daca poti,te rog,trimite-mi o poza/poze cu seaua originala,preferabil chiar poze cu seaua ta.Sa n-am vreo surpriza de genul imi trimiti poze c-o sea de la un K 75,luata de pe net,si-a ta,sa fi fost modificata anterior...Asta,ca sa stiu sa-ti pot face o estimare ca pretz.

 

 

Super! Momentan sunt la plantatie (a.k.a. serviciu/birou/munca), dar diseara cand ajung acasa ii fac mai multe poze si ti le trimit.

 

Multumesc mult mestere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Darian!

Uite ca a venit momentul sa-mi reconditionez si eu saua. O sa pun aici o poza cu motoru ca sa-ti faci o idee (cu toate ca-l stii).

As vrea ceva super comod, pentru ca am probleme cu spatele (discopatie) si ma gandesc ca ceva moale ar ajuta. Poti sa ma ajuti?

post-13388-1287212593_thumb.jpg

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noooo...n-am ce-i face... :D ....tie,niste cuie,ca sa stai ca fachirii...

Vino-n-coace,sa vezi cat de moale e seaua de pe EN-ul lui Paul,vecinu' meu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, despre asa ceva zicem io. Am vazut-o, cred ca este exact de ce am io nevoie. Cand sa-ti aduc saua si cat ar fi fotoliul ala?

Cred ca o sa trebuiasca sa-ti aduc si sisy bar-ul pentru ca sa fie in asorte cu saua, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu pernutza sissy-bar-ului,cu tot,120 ron. Imi aduci seaua,cand vrei...In perioada asta,pina-n iarna,am putzin de lucru.Iarna,iar am multe.O sa lucrez la ea,vreo 3 zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, o sa te sun saptamana asta, daca oi putea, sa te anunt cand vin cu ele. Trebe sa-mi caut o sa de imprumut..., sau merg pe tzambal! :D

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal, vreau sa imi refaci si mie saua de la un Suzuki Bandit 600 din 1996. Cat m-ar costa?

 

 

Salut

Te rog,detaliaza...Ce intelegi prin "refacut" ? Inlocuit pielea sintetica...reparat buretele..modificat forma buretelui...? Daca e vorba doar de inlocuit vinilinul,eu cer pt. treaba asta,90 ron.Facuta-n stil "Top Sellerie", "Corbin", "Sargeant", etc...atunci costa 150 ron.

 

Alex-ule...Daca iesti cuminte,te-ajut tot eu,c-o sea de schimb...Am un "seat pan",plasticul,pe care pot incropi ceva burete,sa poti sa te misti si-n alea 2-3-4 zile,cat ti-o modific pe-a ta.E de la un "A",sau "B".De la "C",e altfel

Editat de darian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

hai sa va arat si eu noile mele sei facute de darian si kidu. ce pot sa zic si fara sa fiu modest, oamenii si maestrii in ce fac. Va multumesc pt cum au iesit seile si sper ca nu mai faceti la altul la fel ... k le vreau UNICAT

Mesaj completat

poze de azi cu mobra :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salve,

As vrea sa modific si eu saua la un Varadero de 1000 din 99. In principal m-ar interesa daca se poate face mai joasa, macar cu un cm. Daca se poate face in acelasi timp si mai comoda, ar fi perfect. Problema e ca motorul e momentan in asteptare pt o piesa si nu pot veni cu el. Poti sa te descurci daca aduc doar saua ? Cand ai timp sa te ocupi ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

N-am nicio treaba cu motocicleta,adu-mi doar seaua.Eventual,trimite-mi pe mail,niste poze cu motoreta.Poate-mi vine vreo idee,ceva legat de colorit,de exemplu.Referitor la ingustat,se poate si mai mult de 1 cm. Am mai "operat" 2 sei de Varadero,asa ca stiu cat de gros e .La cel putzin una din ele,tzin minte ca i-am adaugat in schimb,un strat de burete mai moale decat asta de fabrica.Mai am si vinilinul original,de la una.C-a vrut-o clientul,colorata (motocicleta e albastra),asa c-am combinat partea de deasupra,albastru,cu lateralele,negre. Toata operatiunea dureaza 2 zile.Inca o zi in plus,in cazul in care e ud buretele,si trebuie sa stea la uscat.

 

Apropo de sei...Ultima gaselnitza...Acuma,cos o protectie de sea,un fel de mini-husa.Pt. mobra unui prieten.Chestia asta se prinde de cadru si de sissy-bar (e un cruiser),cu 6 chingi cu arici.O fac din cauza pisicilor,care i-au facut varza vinilinul.Si-s pisicile lui...Am folosit poliplan,material din care se fac bannerele.Are in tzesatura,fibra de sticla. Si nu-i prima sea care-o re-imbrac,din cauza urmelor lasate de pisici...

Editat de darian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite o poza aici. E neagra cu rezervorul argintiu si cu diverse variatii de gri pe alte plastice. N-ar strica sa schimbi si vinilinul, ca al meu e un pic ars cu ceva (asa l-am luat). Hai ca vorbim la un telefon si stabilim ce si cum. Mersi.

Mesaj completat

Am incercat sa te sun la numerele din semnatura. Numarul de Cosmote cica nu e conectat, iar cel de Vodafone nu e in acoperire...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...