Sari la conținut

Reparatii sei


darian
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

E gata,da' vreau s-o re-cos intr-un loc,ca-mi face niste cute. :lol: .. Rar s-antamplat sa nu-mi iasa acolo,din prima... Teoretic,pina diseara,o refac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: in fine...E gata...! Pot sa zic ca-s multzumit de cum a iesit,pina la urma. Sper sa fii si tu... Ramasesem si fara ace pt. masina de cusut.Si cum functioneaza cu niste ace mai ciudate...Bineinteles c-am mai pierdut o juma' de zi,cautand d-astea :) ...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Darian...am auzit numai lucruri bune despre tine asa ca vin si eu cu o intrebare/cerere: am o yamaha dragstar custom (astea au seile mai inguste si ceva mai incomode decat dragstar classic) si ma gandeam sa te intreb daca ai putea sa le modifici pe ambele sa fie ceva mai comode ( ceva gel sau silicon...nu stiu..tu stii mai bine eventual un pic adancita seaua sa am un sprijin la sale ca-s batran ...aaa si daca le poti imbraca in piele ar fi si mai bine) Am vazut ceva la Corbin fain...poate ceva in genul ala ...bine ..fara tinte. Da-mi un semn sa ne intelegem mai in detaliu...bani, timp etc. Mersi

Mesaj completat

Uite darian am vazut chiar aici pe site un motor care are seile ideale pt mine...asa mi-ar placea sa le am si eu. Ii cer scuze detinatorului ca i-am folosit mobra drept exemplu fara sa-i cer voie...(sper sa ma revansez cumva)

post-57187-1296506691_thumb.jpg

post-57187-1296508427_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

In primul rand,vreau sa-ti spun ca alea,nu-s imbracate cu piele naturala :D ...Poate doar zona cu tzinte. Am mai reparat si chiar modificat cateva sei Corbin,inclusiv vreo 3,pt. Dragstar.Asa ca stiu si ce-i pe dinauntrul lor...Revenind strict la seile tale :cea pt. pasager,pot s-o fac s-arate la fel ca cea din poze,fara probleme.Seaua pilotului pot s-o mai adancesc si latzesc (un pic,2-3 cm ),dar s-arate chiar asa,ca aia,nu prea pot,din motive tehnice.Daca te uiti atent,n-are nicio cusatura,pe partea de sezut.Practic,ei folosesc o presa speciala,termica,cu aburi,cu matritza speciala pt. modelul respectiv,si-un lipici special,care reactioneaza termic.De-aia sta perfect intins materialul,pe-o suprafatza concava (scobita).Evident,eu n-am asa ceva...Pot s-o fac din fasii cusute-ntre ele,cu o sarma care trece prin grosimea buretelui,ca sa "traga" materialul in jos,pe contur.Am experimentat varianta cu materialul lipit de burete,cu prenandez,dar n-am fost multzumit de rezultat.Per total,ca sa fie mai confortabila,pot s-o scobesc si s-adaug silicon si burete mai moale.Treaba asta,o fac aproape la toate.Asta-vara,am modificat drastic,un set de sei ale unui Shadow de 750.Din sei obisnuite,le-am facut stil Mustang.Inclusiv cu tzinte.Stiu ca sunt puse si poze,cu mobra aia,echipata asa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum spuneam, tu stii mai bine ce e de facut...eu mi-am exprimat doar o parere. In concluzie eu vreau mai mult confort si sa arate si bine seile. Asadar daca mi-ai putea trimite niste modele si un pret ar fi minunat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK.mai pe seara,o sa m-apuc sa caut poze,cu sei facute de mine-n stilul asta.Ca la majoritatea,nu le-am facut eu,pozele...Le-au postat direct posesorii...Asa ca am de rascolit,nu doar in alea 700+ de poze,pe care le am eu,pe card... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maestre Darian,

 

printre atata treaba cata ai te rog frumos sa rezolvi si seile mele de la Bmw R1150 Rockster ...din Cluj.

Nu vreau sa fiu mai insistent decat este cazul dar nici tu sa o lungesti peste masura....... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maestre Darian,

 

printre atata treaba cata ai te rog frumos sa rezolvi si seile mele de la Bmw R1150 Rockster ...din Cluj.

Nu vreau sa fiu mai insistent decat este cazul dar nici tu sa o lungesti peste masura....... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maestre Darian,

 

printre atata treaba cata ai te rog frumos sa rezolvi si seile mele de la Bmw R1150 Rockster ...din Cluj.

Nu vreau sa fiu mai insistent decat este cazul dar nici tu sa o lungesti peste masura....... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maestre Darian,

 

printre atata treaba cata ai te rog frumos sa rezolvi si seile mele de la Bmw R1150 Rockster ...din Cluj.

Nu vreau sa fiu mai insistent decat este cazul dar nici tu sa o lungesti peste masura....... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt pe drum...Tot ce-a fost pe drum,in perioada Sarbatorilor,are mare intarziere...Ieri,am luat de la Vama,o zgarda comandata/platita pe 20 noiembrie...Alte maruntisuri,tot din China,care-au fost comandate dupa 1 ianuarie,au si venit (o parte)...In clipa de fatza,am de primit 22 articole.

Mesaj completat

Maestre Darian,

 

printre atata treaba cata ai te rog frumos sa rezolvi si seile mele de la Bmw R1150 Rockster ...din Cluj.

Nu vreau sa fiu mai insistent decat este cazul dar nici tu sa o lungesti peste masura....... ;)

 

:D Asa cum am stabilit la telefon,iti arat cateva poze cu seile in lucru.Cea a pilotului, e deja terminata,la faza de re-modelare (sper ca se vede ce i-am facut la spate,plus stratul suplimentar de burete).La seaua pasagerului,sunt la faza "semi-finisat" cu siliconul.Adica,mai am de lucru un pic,si de-abia p-orma,o buretez.Ultima poza,e copiata de pe site-ul Sargent.Cam asa vreau s-arate si astea ale tale,in final. :D Mor de ciuda ca n-a venit inca ,materialul ala,imitatie "tzesatura fibra de carbon". :lol: Sper sa fie doar o-ntarziere,si nu pierdut pe drum...Cum ti-am zis,vroiam sa-ti fac o surpriza,si sa ti-i le-mbrac cu materialul ala...De-aia nu m-am grabit sa le termin - asteptam materialul asta... :lol: Dealtfel,si astea de la Sargent,sunt imbracate partial,cu-asa ceva...

post-2143-1296733279_thumb.jpgpost-2143-1296733325_thumb.jpgpost-2143-1296733371_thumb.jpgpost-2143-1296733412_thumb.jpgpost-2143-1296733456_thumb.jpgpost-2143-1296733427_thumb.jpg

post-2143-1296731716_thumb.jpg

post-2143-1296731759_thumb.jpg

post-2143-1296731792_thumb.jpg

post-2143-1296731829_thumb.jpg

post-2143-1296731868_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce vad in poze cred ca o sa iasa o treaba buna. Daca nu iti ajunge pazhetul cu materialul `imitatie de carbon` te rog rezolva cazul cu ce ai dat jos de pe seile originale + combinatie cu material de pe stoc.

 

Multumesc frumos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Darian,

am o sa de Yamaha TDM850, primul model (3vd) la care ar trebui refacuta saua. A inceput sa se desfaca cusatura (desi in poza nu se vede, poza fiind facuta anul trecut in primavara), si are o bucata rupta.

As vrea o imbracare in material nou, identica cu originalul. Deci la forma nu umblam deloc.

Te rog sa imi spui in cat timp o poti face, si la ce pret (daca stii aproximativ cat ar costa inclusiv cu transportul din Arad pana la tine, si retur). Combinatia de culori ramane aceeasi, in principiu... dar daca ai alte pareri te ascult.

 

Am atasat cateva poze sa iti faci o idee despre starea seii, si o poza de ansamblu cu motocicleta, poate imi recomanzi totusi alta schema de culori.

Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

salut, am si eu nevoie sa imi imbraci 2 sei pentru un rsv (pilot si pasager). negru, simplu. si as mai vrea ceva: saua de pilot originala e destul de moale si de confortabila DAR la drum mai lung (150-200 de km) pe laterale incep sa ma doara interioarele picioarelor, e cam tare in zona aia! crezi ca poti pune ceva gel sau nu stiu, ce crezi tu ca sa fie mai bine? multzam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Bah,te bat ...! :D N-ai primit mesajul de la mine?! De-aproape-o saptamina,stau p-aicea...Da-mi un telefon,sa stabilim cum facem s-ajunga la tine...

 

...Si vii si cu mielu',ca m-ai botezat...

Editat de darian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...