Sari la conținut

Reparatii sei


darian
 Share

Postări Recomandate

Salut

 

Voila:

 

post-2143-0-15585000-1308950190_thumb.jpg post-2143-0-56492300-1308950225_thumb.jpgpost-2143-0-18021200-1308950301_thumb.jpgpost-2143-0-52657600-1308950262_thumb.jpg.In ultima poza,e-n faza cu modificarea structurala,cu adaugare de silicon.La seile de TDM,problema e cu broasca (inchizatoarea) laterala,care-mi cam sta-n drum,si la faza cu turnat siliconul,si la faza de croit,ca fix pe-acolo imi trece de obicei,un cheder...

 

In ultimile 6 luni,am modificat cel putin 3 sei de TDM.Poze n-am facut decat asteia.Restul,au fost variatiuni p-aceeasi tema.Diferenta a fost numai de culori.Doar una dintre ele,a fost ceva mai sofisticata,ca i-am latzit si lungit si locul pasagerului.Broderie facuta de @dkid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mersi pt. poze. Cum ramine cu seaua pasagerului? O mai vrei refacuta,sau o lasi cu "gaselnita" mea,pe post de broderie? Daca-i arat @dkid-ului,ce-am facut,pe post de broderie,cred ca moare de ras...Sau ma bate,pt. cat am muncit...

 

Salutare Dariane !

Dupa cum ti-am spus si la telefon, sunt mai mult decat multumit de lucrare, atat de ce-ai facut tu cat si de ce-a facut kidu'.

Cusatura cu V-ul e bine merci si asa o sa mai ramana multa vreme :)

Ca sa nu mai vorbesc de shaua mare, care e mai comoda asa cum ai facut-o, stau mult mai bine pe ea decat inainte, asa ca ce sa zic ... numai multumiri de la mine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Voila:

 

post-2143-0-15585000-1308950190_thumb.jpg post-2143-0-56492300-1308950225_thumb.jpgpost-2143-0-18021200-1308950301_thumb.jpgpost-2143-0-52657600-1308950262_thumb.jpg.In ultima poza,e-n faza cu modificarea structurala,cu adaugare de silicon.La seile de TDM,problema e cu broasca (inchizatoarea) laterala,care-mi cam sta-n drum,si la faza cu turnat siliconul,si la faza de croit,ca fix pe-acolo imi trece de obicei,un cheder...

 

In ultimile 6 luni,am modificat cel putin 3 sei de TDM...Doar una dintre ele,a fost ceva mai sofisticata,ca i-am latzit si lungit si locul pasagerului.Broderie facuta de @dkid.

 

Aia "muncita" e a mea! :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALL sunt nou pe aici am un scuter (GILERA RUNNER) si doresc sa-i schimb tapiteria de la sa deoarece este deteriorata si am vazut ca se poate schimba si sa arate bine, doresc sa stiu cat costa aceasta schmbare de tapiterie

Editat de 99GYO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am avut un accident minor si am o gaura in tapiterie si vreau sa o inlocuesc, doar tapiteria atat, am avut-o din piele sintetica neagra, acum o vreau tot din piele dar din culori ROSU cu ALBASTRU deoarece scuterul este ROSU IMPERIAL--ALBASTRU MARIN aceste culori le am pt a-l vopsi,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

saua asta am facut-o in Alba si a fost destul de ieftina.Nu se imbiba cu apa.

post-62968-0-39392100-1309253227_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Dariane !

Pana Vineri cand plec in concediu as vrea sa-ti mai trimit ceva de lucru. In lipsa de coburi (lispa acuta de spatii de depozitare) am reusit sa-mi fac un mini-portbagaj pe care am montat o gentuta dinaia mica de la louis.de.

Din fierotaniile taiate a rezultat si un mini-sissy-bar pentru care am nevoie de o perinita. Perinita asta insa trebuie s-o prind cu suruburi pe rama de metal, si ca sa pot face asta, trebuie sa pot fixa suruburile in ea, daca le fixez cu piulita, cum le-am prins in poza, ma gandesc ca o sa arate cam aiurea, pentru ca se vor vedea piulitele sub pe piele ... Poate ai tu o idee mai buna. Uite despre ce este vorba:

 

2e910134.jpg

f26a2181.jpg

9ab4a3a3.jpg

 

Si locul unde va sta perinutza:

3ab3d9f3.jpg

c4a2e2e4.jpg

7001a481.jpg

 

 

 

Sheaua mica nu ti-o mai trimit, dupa cum spuneam, a ajuns sa-mi placa cusatura ta si asa va ramane ;)

 

Zi-mi doar daca sa-i dau drumu' la pachet.

 

Toate cele bune !

Editat de Orvo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am avut un accident minor si am o gaura in tapiterie si vreau sa o inlocuesc, doar tapiteria atat, am avut-o din piele sintetica neagra, acum o vreau tot din piele dar din culori ROSU cu ALBASTRU deoarece scuterul este ROSU IMPERIAL--ALBASTRU MARIN aceste culori le am pt a-l vopsi,

 

 

 

Am si rosu si albastru,in nuantele astea.

 

Salut, ai vreo poza cu o sa de Transalp facuta de tine ?

 

 

 

 

Salut

 

Pina sa pun eu,vad c-a pus un link c-o poza,stimatul @Belbody...:rolleyes:

 

Cat ma costa si cat dureaza sa-mi modifici o sa de VFR750 - sa fie mai inaltata pt pasager ?

gen asta - facuta tot de tine - http://www.transalp....=4337&mode=view - neagra.

 

Multumesc.

 

 

Maximum 180 ron.Teoretic,modificare de genul asta,imi ia cateva zile.In practica,o termin cam intr-o saptamina,daca am multe-n lucru,cum e-acuma.

 

Salut Dariane !

Pana Vineri cand plec in concediu as vrea sa-ti mai trimit ceva de lucru. In lipsa de coburi (lispa acuta de spatii de depozitare) am reusit sa-mi fac un mini-portbagaj pe care am montat o gentuta dinaia mica de la louis.de.

Din fierotaniile taiate a rezultat si un mini-sissy-bar pentru care am nevoie de o perinita. Perinita asta insa trebuie s-o prind cu suruburi pe rama de metal, si ca sa pot face asta, trebuie sa pot fixa suruburile in ea, daca le fixez cu piulita, cum le-am prins in poza, ma gandesc ca o sa arate cam aiurea, pentru ca se vor vedea piulitele sub pe piele ... Poate ai tu o idee mai buna. Uite despre ce este vorba:

 

2e910134.jpg

f26a2181.jpg

9ab4a3a3.jpg

 

Si locul unde va sta perinutza:

3ab3d9f3.jpg

c4a2e2e4.jpg

7001a481.jpg

 

 

 

Sheaua mica nu ti-o mai trimit, dupa cum spuneam, a ajuns sa-mi placa cusatura ta si asa va ramane ;)

 

Zi-mi doar daca sa-i dau drumu' la pachet.

 

Toate cele bune !

 

 

Hai noroc

Trimite-o. Si saptamina trecuta,am facut o pernutza de sissy-bar.Si cat de curand,am de facut 2 pernutze pt. top-case-uri - care-s aproape la fel,cu astea de sissy-bar.Ca idee de baza:pernutza are-un suport din plastic sau lemn( cum vad ca are si-asta a ta),cu suruburile fixate-n ea.Doar ca eu,folosesc niste suruburi mai speciale,care sub floare(nu au cap hexagonal),au o portiune cu un profil patrat.Intre plastic si burete,mai prind o bucata de plastic,in care incastrez partea asta patrata.Asa ca din plasticul de pe spate,nu ies decat tijele suruburilor,iar profilul ala patrat,nu le lasa sa se roteasca.Vezi ca poti gasi la magazine de genul Bricostore,piulitze cromate,care au cap rotund,frumos.Am facut si invers, cu piulitze incastrate,si-atunci,vii cu suruburile,dinspre exterior Apropo...cu gentutza aia,acolo,nu se mai vede deloc,broderia din spate...Ar fi fost mai bine,poate,s-o amplasam pe zonele laterale ale seii pasagerului...Ma bucur ca-ti place "V"-ul facut de mine,gen broderie - am muncit destul,sa iasa asa..:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva informatii despre seaua mea de ER-6n???

Abia astept sa vad ce iese ;)

 

 

 

Cica azi termin cu siliconul,si-ncep s-o buretez.Maine,termin cu buretele si aproape termin si cu croitul.Probabil ca maine o sa primesc si bucata de material,brodat.Poimaine,e gata. Cum a ramas ; 2 feluri de negru,sau doar unul singur ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cica azi termin cu siliconul,si-ncep s-o buretez.Maine,termin cu buretele si aproape termin si cu croitul.Probabil ca maine o sa primesc si bucata de material,brodat.Poimaine,e gata. Cum a ramas ; 2 feluri de negru,sau doar unul singur ?

Eu vreau lafel ca cea din poza! Si aici pare un singur material dar nu stiu sa zic daca e mat sau lucios pentru ca nu stiu materialul tau, alegi tu materialul care se potriveste mai bine cu cel din poza. Daca iese lafel ar fii perfect exceptie facand logo si verdele ;)

Daca e ceva dai un telefon. Salutare

O seara buna!

post-64016-0-02078300-1309378192_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai noroc

Trimite-o. Si saptamina trecuta,am facut o pernutza de sissy-bar.Si cat de curand,am de facut 2 pernutze pt. top-case-uri - care-s aproape la fel,cu astea de sissy-bar.Ca idee de baza:pernutza are-un suport din plastic sau lemn( cum vad ca are si-asta a ta),cu suruburile fixate-n ea.Doar ca eu,folosesc niste suruburi mai speciale,care sub floare(nu au cap hexagonal),au o portiune cu un profil patrat.Intre plastic si burete,mai prind o bucata de plastic,in care incastrez partea asta patrata.Asa ca din plasticul de pe spate,nu ies decat tijele suruburilor,iar profilul ala patrat,nu le lasa sa se roteasca.Vezi ca poti gasi la magazine de genul Bricostore,piulitze cromate,care au cap rotund,frumos.Am facut si invers, cu piulitze incastrate,si-atunci,vii cu suruburile,dinspre exterior Apropo...cu gentutza aia,acolo,nu se mai vede deloc,broderia din spate...Ar fi fost mai bine,poate,s-o amplasam pe zonele laterale ale seii pasagerului...Ma bucur ca-ti place "V"-ul facut de mine,gen broderie - am muncit destul,sa iasa asa..

 

Am lasat perina la colegi cu adresa ta sa ti-o trimita pe fan curier. De mine nu mai dai de mine timp de 2 saptamani, ca plec in vacanta si o sa arunc bateria din telefon ...Asa ca fa cu ea ce stii tu mai bine si cand e gata da-i retur, sa pastrezi AWB-ul ca sa ai adresa. Baga-i si suruburi dinalea floare de care ai tu ...

 

Toate cele bune, spor la treava si sper sa gasesc perina acasa cand ma intorc din vacanta ...

O sa achite colegii mei rambursul, oricat ar fi el !

 

PS: Gentuta aia nu sta tot timpul acolo ... asa ca mai laud si cu broderia mica din cand in cand ...

Editat de Orvo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

O sa achite colegii mei rambursul, oricat ar fi el !

 

 

Hmmmm...Sa-ti cer pt. ea 200 euro,sau 200 lire sterline ...?!:bounce:

 

Vacantza placuta,si fara ploi...!

 

P.S.: Pe pernutza,nu facem niciun model?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi dai te rog o adresa si nr de tel , pe PM eventual . Vreau sa-mi fac saua de Transalp , dar acolo prin august-septembrie te v-a contacta taicamio si o va duce el la Bucuresti , ca eu nu voi fi in tara , si pe cand ma intorc sa fie gata . Eventual, daca te rog sa imi mai arati niste poze cu sei de transalp , sa-mi fac o ideee cum arata . Si iti voi spune cum o vreau.

Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, pentru o sea de FZ6 care este costul estimativ?

M-am jucat cu aplicatia de la Bagster, pentru o posibila varianta de design. Desigur, caut o profilare mai buna si un plus de confort (burete + silicon). Daca se poate, si broderie cu FZ6.

La materiale sunt indecis. Negru simplu, negru mat sau / si negru carbon? Care poate fi alegerea inteleapta, ce material rezista mai bine in timp la uzura si intemperii + apa, fara sa se degradeze, sa se rupa, sa imbatraneasca / sa isi schimbe culoarea si proprietatile?

Multzam fain pentru reply.

post-46297-0-62387900-1309770140_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Modificarea seilor in genul asta,vezi ca le fac pe banda rulanta :bigstar: ....Vreau mai multe detalii,gen ce culoare e mobra- ca sa stiu ce sa-ti propun,ca design...Broderie,no problem - de exemplu,asta pt. ER-6n,a costat 50 ron.Se poate face orice,nu doar logo-uri de genul asta..O modificare asa,o taxez la 180 ron+ costul broderiei.Material gen "tesatura fibra de carbon",nu am, deocamdata.M-am laudat c-o sa cumpar ,da 'am ceva probleme financiare,si nu mi-am permis sa dau aproape 100 $,pe-o bucata de 1,8 m de material d-asta....Sper ca-ntr-o luna,sa reusesc sa cumpar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am notat datele tale de contact . Prin august - septembrie v-a lua taicamio legatura cu tine , sa iti duca saua la Bucuresti si iti va explica cum o vreau . Ca si compozitie , sa fie mai moale la sofer , dar sa nu scada inaltimea , iar la pasager , sa fie si mai moale si sa aiba o mica umflatura sa nu alunece pasagera la franari .

Vreau sa fie ca aceasta post-14351-0-15758000-1309812883_thumb.jpg post-14351-0-26213300-1309812907_thumb.jpg post-14351-0-51122700-1309812920_thumb.jpg,

dar pentru transalpul de 650 , si vreau ceva cu gri , pun si o poza cu motocicleta mea sa iti faci o idee post-14351-0-32970400-1309813216_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau mai multe detalii,gen ce culoare e mobra- ca sa stiu ce sa-ti propun,ca design...

 

Atasez o fotografie relativ recenta. Ideea este ca vreau sa ii modific culoarea, din gri in rosu. Am inceput cu un set de rim stripes rosii, asadar partea mai dificila a trecut :rusinica:

Rezervorul, flancurile seii si bellypan-ul vor fi rosii, cel mai probabil un rosu simplu, curat (sa zicem asemanator cu Ducati), nimic din paletarul oficial Yamaha. Aparatorile rotilor (wheel fenders) si protectia de lant raman pe negru.

De aici ideea unei sei negre (de decis cu ajutorul tau daca ar merge sau nu un mix de materiale negru simplu cu negru mat) cu cusaturile si broderia pe rosu.

Please feedback. :wink:

Multzam!

post-46297-0-65931200-1309862118_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...