Sari la conținut

Reparatii sei


darian
 Share

Postări Recomandate

Salut darian,postez pentru un prieten care vrea sa-si retapiteze seaua la un transalp. Iti atasez o poza sa-ti faci idee cam ce vrea baiatul nostru.

Culoarea materialului sa fie negru simplu, nu il intereseaza toate detaliile din poza, vrea seaua simpla, fara dungulite si alte chichite, dar ff important este sa-i faci acea separare dintre pasager si el, acel "spatar" mic. Un pret te rog si in cat timp ar fi gata.Multumesc frumos.

post-49549-0-00772500-1359178594_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

cam asa arata o sa pentru un Suzuki DR facuta de Darian.
saua a iesit exact cum vroiam, i-am spus in linii mari cam ce vreau si am mers pe mana lui - si bine am facut.
nu am apucat sa o testez, revin cu un feedback dupa primul drum.
Darian a facut o treaba excelenta, recomand cu incredere!
si s-a miscat repede, in ciuda celor citite pe forum.

post-37681-0-55886100-1359302810_thumb.jpg

post-37681-0-29176600-1359302853_thumb.jpg

post-37681-0-02831900-1359302891_thumb.jpg

post-37681-0-30421600-1359302918_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, am si eu o sa foarte incomoda de SV650 la care as vrea adaugare de burete/silicon pt confort la drumuri lungi.

 

Se poate folosi parte vinilin si parte cauciucul original de pe sa la retapitare(sa ramana si acel cauciuc pe partea de sus a seii)?

Eventual si un pret?

 

Multumesc

 

Salut

Da,aproape sigur,se poate. Ar costa cam 100-120 ron.

 

Salut darian,postez pentru un prieten care vrea sa-si retapiteze seaua la un transalp. Iti atasez o poza sa-ti faci idee cam ce vrea baiatul nostru.

Culoarea materialului sa fie negru simplu, nu il intereseaza toate detaliile din poza, vrea seaua simpla, fara dungulite si alte chichite, dar ff important este sa-i faci acea separare dintre pasager si el, acel "spatar" mic. Un pret te rog si in cat timp ar fi gata.Multumesc frumos.

Salut. Cam 200 ron,si-o fac în 4-5 zile ( cã lucrez la mai multe,simultan).Nu taxez nimic în plus pt. chederele alea colorate,iar ca aspect,clar,aratã mult mai bine,si cu ele...

 

@zidaru: mersi pt. poze si feedback

Editat de darian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut darian, intrebare de curiozitate: poti sa faci asa ceva, sau ceva in genul asta? ma refer la modelul cu alb de pe sa; nu stiu exact daca e print sau broderie, dar cred mai degraba ca e print.

 

(stiu ca poza e cam proasta, scuze)

post-61362-0-71306600-1359466710_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut darian, intrebare de curiozitate: poti sa faci asa ceva, sau ceva in genul asta? ma refer la modelul cu alb de pe sa; nu stiu exact daca e print sau broderie, dar cred mai degraba ca e print.

 

(stiu ca poza e cam proasta, scuze)

 

Salut

O sã caut material cu desen de genul ãla,dar sunt destul de putine sanse sã si gãsesc.Am gãsit pe ebay ceva cam asa,dar e foarte scump,mai ales din cauza transportului (42 $).Au niste modele si culori,o nebunie.Mã gândeam sã-mi iau mie,pt. seaua Virogutei.Cã tot i-a venit vremea sã m-ocup si de ea...!

 

Salut! Din cate am vazut cred ca poti sa faci saua din imagine, asi vrea sa stiu un pret, cat dureaza si cand ti-o pot aduce, daca se poate, bineinteles.

Mersi mult!

attachicon.giff650_2t.jpg

 

Salut

Da,pot sã fac.Am mai si fãcut,cel putzin 2 sei.Una,e-a unui prieten,care mi-i s-a plâns cã-i prea comfortabilã si c-a adormit în mers. Aia,era de la un cruiser,un VN900. Ca pretz,ar fi 2 variante: cu cusãturile alea-n relief=300 ron,sau fãrã ele=250 ron.Dacã mi-o aduci mâine,ar fi gata cam în 5-7 zile,nu cred cã reusesc mai repede.Numa' vineri,am primit 3 sei si jumãtate (a pasagerului),si-un top-case,sã-i fac pernutza.Plus ce mai aveam,deja.Mersi !

Editat de darian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

O sã caut material cu desen de genul ãla,dar sunt destul de putine sanse sã si gãsesc.Am gãsit pe ebay ceva cam asa,dar e foarte scump,mai ales din cauza transportului (42 $).Au niste modele si culori,o nebunie.Mã gândeam sã-mi iau mie,pt. seaua Virogutei.Cã tot i-a venit vremea sã m-ocup si de ea...!

 

m-ai facut curios...poti sa imi dai niste exemple de ce fel de material ai gasit?

40$ ar fi bucata necesara pentru o sa, sau 40$ e metru liniar?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yardul liniar...Adicã,aproape un metru. Cã vorbim de ebay-ul americãnesc.



Uite,de exemplu,modelul ãsta de material...E si-n relief...

http://www.ebay.com/itm/121033331514?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2649



Si-ncã unul care-mi place mie:

http://www.ebay.com/itm/FAUX-LEATHER-VINYL-FABRIC-BLACK-SNAKE-SKIN-PATTERN-ONLY-17-99-Yrd-/320845600606?pt=US_Fabric&hash=item4ab3e3575e



Ha ! Am gãsit si cu transport mai la pretz omenesc...Si-are si cu mai multe variante coloristice.Uite unul care cred cã ti-ar plãcea cel mai mult

:http://www.ebay.com/itm/261149728801?var=560176873802&ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2649

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Black Wolf te recomanda ca fiind unul dintre profesionistii in sei de pe la noi asa ca m-ar interesa serviciile tale. In clipa de fata construiesc un Cafe dintr-un CB750KZ din 1979 si daca tot i-am terminat tank-ul m-ar interesa seaua. Sunt la faza in care sudez seat-pan-ul seii si vreau sa stiu cum il vrei facut ca ulterior sa nu ai probleme invelindu-l in vinil. Atasez niste poze cu un model care ma intereseaza si doresc sa aflu daca poti sa-l faci, cat ma costa si cam cand ar fi gata de la livrarea suportului din tabla de 1,5mm.

post-70651-0-00570800-1359696507_thumb.jpg

post-70651-0-61402100-1359696508_thumb.jpg

 

Numa bine

EssadBey

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Acu'o lunã,am mai fãcut/modificat o sea de café-racer,si tot pt. un CB750 din ãsta vechi. Apropo,am în dotare,de câteva luni,un Suzuki GS850G,din '84.Fierãtanie "bulletproof" -o las mostenire,dac-o îngrijesc cât de cât. La varã,o fac si eu,si café-racer.înafarã de cruiser, cum e transformatã acuma (originalã,era un fel de naked). Seamãnã foarte mult cu CB750-ul,doar cã-i cu cardan (yeeee...! ). Am fãcut si poze cu seaua respectivã,doar cã le am într-un telefon pe care l-am stricat (derapat/trântit Virogutza si crãpat ecranul telefonului ãla.Nu mai ia comenzile,e-un Android cu touch-screen).Cel mai bine,mã suni sã stabilim detaliile,mai usor.Si mersi pt. aprecieri !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, man

 

Hai ca sunt la o cotitura cu seat pan-ul si vin val-vartej la tine cu el. Mi-ar placea culoarea si textura seii Triumph-ului de mai sus si vreau sa stiu daca tu gasesti/procuri materialul sau daca sarcina asta cade-n grija mea. Piele-piele sau vinil? Mi-ar placea ideea de lucru pretios asa ca m-ar tenta serios sa merg pe piele naturala... apoi urasc serios lucrurile care vor sa para a fi ceea ce in realitate nu sunt dar intr-un mod atat de neconvingator incat isi "striga" proasta calitate. Adica, daca-i vinil, apoi sa fie un vinil de care sa se frece vitelul cand il vede crezand ca-i ma-sa... Apoi, sa fim seriosi, e vorba de un Cafe Racer...motocicleta care-i ori "Printesa de Garaj" ori hartanita deliberat pentru a capata o patina aparte si atent monitorizata, de "neglijata"...deci pielea naturala ar fi o optiune mai mult decat valida... Vorbim noi in curand.

 

PS

I-am dat amicului meu nr de telefon al tipului cu Moto Guzzi California si nu stiu daca si-au mai vorbit sau nu insa pare interesat de "catar"...

 

Pe mai tarziu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimabile,am si optiunea de piele naturalã. Dar, dup-aia ,o sã-ti complici viata,cu îngrijitul ei...Chit cã tu,o sã tii motocicleta-n garaj.De-aia,se preferã pielea sinteticã,pt. asa ceva.Dacã vrei,mergem la un depozit de materiale,si-ti alegi ce vrei - acolo,au si vinilin,si piele naturalã.Si culmea,chiar azi,trebuie sã iau mostre de piele naturalã (verde),pt. suportul de laptop,al unui birou de firmã. Vinilin,am de 2 feluri,si azi o sã cumpãr un al treilea model,foarte gros (2-3 mm numai stratul de vinil),dar elastic. Asa c-o sã ai de unde alege.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut frate,

 

Alegerea materialului depinde mult de calitatea sa, de culoare si de experienta ta. Odata ales sunt convins c-ai sa creezi o opera de arta; n-am niciun dubiu legat de asta. Spune-i instinct, spune-i intuitie...spune-i cum vrei. Eu am simtit-o de cand ne-am intalnit accidental si spun asta pentru ca nimic pe lumea asta nu se petrece aiurea, fara un motiv....Apropos de intamplari bizare: tocma' ce-am primit o propunere care m-a cam luat prin surprindere; cica sunt invitat sa prezint mobreta la expozitia moto!...asa ca-ti imaginezi ca mi-a cam intrat morcovu'n campul cu flori, cu tot cu iepure! Tre' sa-i dau bice sa termin cat mai degraba ca altfel ma umplu de Nesquick, nu? Eu zic ca daca totu' merge conform planului lunea "ailanta" iti bat in geam cu seaua... :) Sper sa ma poti primi!

 

Numa bine, man!

Editat de EssadBey
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

He,he....N-ar fi singura motocicletã de-acolo,cu sea modificatã de mine.Azi,termin si-una de Ducati ,modificatã (tãiatã,adãugat) si personalizatã c-o monogramã fãcutã cu altã culoare,si cu umbre,s-arate a 3D...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nicio problemã,se poate.Inclusiv cu modelul ãla,locul pilotului un pic lãtzit,înãltzat partea din fatzã a locului pasagerului,cusãturi cu ce culoare vrei,etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Da,se poate.200 ron fãrã broderie,250 ron si cu ea.Mã tot uit cu milã la un GSR frumos-foc,parcat în fatza blocului de-alãturi.A stat toatã iarna fãrã husã pe el,plin de zãpadã...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E pacat daca tot ma apuc ( sau te apuci ) sa fie fara broderie... si nu e tiganie...

 

Totusi, am doar 200 disponibili, si atunci:

 

- ori renunt la broderie si pastram modelul care sincer imi place,

- ori propui un mopdel la care sa ma incadrez cu tot cu broderie.

 

Am incredesre in experienta ta, ca vei gasi o solutie buna si pentru mine cum sigur ai gasit si pentru altii...

 

Stima!

Editat de >>xXx<<
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...