Sari la conținut

Grupul posesorilor de Kawasaki ZZR


ray
 Share

Postări Recomandate

Gata? Iar a dat gerul peste degetele voastre?

Tare discreti mai sunt ZZR-isti din ziua de azi!!!

 

Hai baietii...vine primavara in curand. Cum ramane cu intalnirea posesorilor de ZZR? Ceva propuneri? Ceva idei de trasee avem si noi?

 

 

Asfalt dezghetat si sub roti !!!!

 

 

Am inteles ca se incalzeste, iar pe 15 februarie vom avea chiar 15 grade cu plus ( + ) afara. Fain! Daca nu, luna lui Martisor se anunta a fi delicioasa din punct de vedere al vremii (mai putin ploile ocazionale, dar na! trecem noi si peste asta).

 

Asfalt sa fie, ca deja se vad gropile largi din cauza sarii aruncate pe jos :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK with me; ziceti locul si ora

Mesaj completat

L.E.: Cine doreste cine pofteste, ne adunam diseara la Unirii in fata la McDonalds pe la ora 8!

 

Ne vedem vineri/sambata?

 

bere/suc/lapte/apa plata?

si sa imi ziceti cu ce sa vin dupa mine :angry: o biela, cu capac, un alternator, un CDI (roata nu o car dupa mine)

negociem in bere

 

sunt urmatoarele variante

Bikers Otopeni/Paw(iron city)/ alter ego

 

eu zic sa ne intalnim mai multi si poate punem de o mica excursie (eu mi-am facut planul anul asta pentru Grecia (Thassos sau Halkidiki))

 

asfalt hmm fara zapada

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Alter Ego e pary....ma gasiti acolo!

Am vazut azi cum arata asfaltul fara zapada si nu-mi mai doresc asta....................prefer sa fie decat lipsa!!!! ( 1000 gropi / km )

 

Ride Safe!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi puteti explica si mie mura-n gura cum se intinde lantul de distributie,daca trebuie sa mai reglez cea etc. Si la ce foloseste piesa din imagine ..

 

Am manual si am vazut si oarecum am inteles cum sa fac.Dar vreau sa fiu sigur..

post-46020-1266229103_thumb.jpg

Editat de maryan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cand e motorul rece tzacane.Nu foarte tare ce e drept.Dar de cand o am eu ,am facut vreo 13000 cu ea.Nu ar fi cazul sa il intind ?

vezi ca am explicat la servie cum se face "intinderea " si ce inseamna ea. e un topic cu un gpz eu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, nu stitzi, cheile astea de zzr 400 '97 au cip? pt ca vreau sa imi fac o copie ca, cheile alea originale mi se rup ;) Salutari:P

te duci la un nene din piata si ii dai cheia ta sa iti faca copie dupa ea

echivalentul ei este cheia de la tico :) - eu mi-am facut copie cu una de la tico - sunt identice ca forma

 

nu are chip - stai linistit

 

dar ai grija cheile astea din comert sunt slab calitativ - a mea o indoiam cu mana

nu te astepta sa te tina o vesnicie

Editat de delu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi puteti explica si mie mura-n gura cum se intinde lantul de distributie,daca trebuie sa mai reglez cea etc. Si la ce foloseste piesa din imagine ..

 

Am manual si am vazut si oarecum am inteles cum sa fac.Dar vreau sa fiu sigur..

In poza aia este chiar intinzatorul lantului de distributie.

Daca arcul lui este intreg si intinzatorul nu este blocat de mizerie, nu ai ce intinde, se intinde automat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi pt info!:-D dak va intereseaza am un zzr din 95 pt piese

te duci la un nene din piata si ii dai cheia ta sa iti faca copie dupa ea

echivalentul ei este cheia de la tico ;) - eu mi-am facut copie cu una de la tico - sunt identice ca forma

 

nu are chip - stai linistit

 

dar ai grija cheile astea din comert sunt slab calitativ - a mea o indoiam cu mana

nu te astepta sa te tina o vesnicie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salve din ghena.....am inviat si eu intr-un sfarsit .... ce e de actualitate?

Delu injuraturile le iau la pachet sau cu tir-ul daca e cazul :)

Adi .... fuck you Romania ;)

Alex .... shit .... nothing to comment ... RIP :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se spune ca in fiecare an, cand se apropie sezonul, Anduryl va iesi din barlog si daca nu se sperie de umbra sa o sa fie un sezon prosper pentru toti zzr-istii de pretutindeni!

 

Hai cu primavara!

Editat de X-eL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se spune ca in fiecare an, cand se apropie sezonul, Anduryl va iesi din barlog si daca nu se sperie de umbra sa o sa fie un sezon prosper pentru toti zzr-istii de pretutindeni!

 

Hai cu primavara!

 

A dreacu rozatoare ce esti :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, ZZR-istilor... vin si eu cu una mica problema.

 

Acum 2 saptamani am dat drumul la motor, ca asa am fost sfatuit de confratii mei conservari ca asa se face, ii mai dai drumul din cand in cand la motor, sa-l auzi, sa vezi cum face, etc. Am bagat ulei, benzina, antigel, toate cele acolo. Am dat drumul la motor si l-am oprit. Dupa care au inceput sa curga, la propriu, problemele. S-a rupt o garnitura de la o piesa care, afon fiind in domeniu, nu stiu cum se numeste, asa ca o sa va arat o poza cu ea :o. Intrebarea mea este de unde as putea cumpara o asemenea garnitura? Motorul meu este o ZZR1100D. Multumesc frumos.

post-54010-1267093026_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

capacul ala daca nu gresesc este de le pompa de apa.curge sigur pe la garnitura sau pe "gaurica" din corpul pompei?

daca nu curge pe la garnitura ai presetupa de la pompa bulita.garnitura o "face" in 15 minute un mecanic auto din "clingherit" dupa capac .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Initial am crezut ca-mi curge pe la surub, dar am scos surubul si tot picura. Asa ca am cautat bine cu mainile pe acolo si am vazut ca e o bucata mica de cauciuc subtire care iese afara, ceea ce insemna clar ca e garnitura. E singurul loc prin care curge... mi-a umplut si tevile de esapament de ulei si cand i-am dat drumul din nou, a inceput sa scoata si fum de nu mai intelegeam nimic. Apoi am aflat ca si uleiul fierbe :o si scoate fum.

Inainte nu curgea. A facut probabil condens (cauciucul rece cu ulei fierbinte) si s-a rupt. Gandesc eu... poate gresesc.

Multumesc de raspuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In/din piesa aia intra/ies furtunele groase de apa catre radiator?

Asa imi pare mie, ca e pompa de apa...

Iar daca de la garnitura pompei de apa iti iese ulei, inseamna ca se amesteca uleiul cu apa...

Ia uita-te pe la termostat in circuitul de racire (cu motorul rece si oprit)... are o culoare dubioasa apa?

La fereastra de masurare a nivelului uleiului... cum arata? Face spume ? are o culoare gen ness-cu-mult-lapte?

 

Daca uleiul e amestecat cu apa, probabil e dus rulmentul de antrenarea pompei de apa.

Daca nu, exista posibilitatea sa fie dusa garnitura din jurul "gatului" pompei de apa si sa-ti iasa pe acolo direct ulei din motor...

 

Toate astea presupunand ca aia e pompa de apa, ce ai fotografiat acolo.

 

 

Initial am crezut ca-mi curge pe la surub, dar am scos surubul si tot picura. Asa ca am cautat bine cu mainile pe acolo si am vazut ca e o bucata mica de cauciuc subtire care iese afara, ceea ce insemna clar ca e garnitura. E singurul loc prin care curge... mi-a umplut si tevile de esapament de ulei si cand i-am dat drumul din nou, a inceput sa scoata si fum de nu mai intelegeam nimic. Apoi am aflat ca si uleiul fierbe :o si scoate fum.

Inainte nu curgea. A facut probabil condens (cauciucul rece cu ulei fierbinte) si s-a rupt. Gandesc eu... poate gresesc.

Multumesc de raspuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am verificat uleiul - e negru-negru. :cheers:

Dar acum am o intrebare de "(cuvant urat)" :o : unde se verifica apa? Adica... m-am uitat eu pe cartea tehnica, dar nu inteleg mare lucru... Daca te referi la recipientele in care pui apa, cel din spate, de sub sa si cel din fata, de langa acceleratie (relativ langa), acolo am pus antigel si culoarea e albastra. :) Eu sper sa se rezolve usor si rapid, oricare ar fi problemele... pana in aprilie :cheers:

 

Multumesc de raspuns.

Mesaj completat

O alta intrebare de incepator: se pune antigel special in motor? Ca eu am luat antigel de motor auto, d-ala albastru, am pus in vasul de expansiune si in ala din spate... sau fata... in ambele. Pe el scria antigel concentrat - aka a se amesteca cu apa, bla, bla... dar na! daca erau sub 0 grade Celsius temperaturile, baga, frate! concentrat, ca-i mai bine! iti zic eu :P.

 

Poza e facuta la pompa de apa, adica imi curge ulei pe langa pompa de apa, acolo e garnitura rupta. In week-end o sa chem baiatul care mi l-a vandut sa-mi repare motorul... sper sa-i poata face ceva.

 

Multumesc de ajutor. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, deci nu se amestecta.

Atunci presupunerea mea ar fi ca e dusa garnitura de pe "gatul" pompei de apa. Asta ar insemna ca uleiul nu iti iese pe langa garnitura de pe corpul pompei de apa ci oarecum din spatele ei. Trebuie vazut exact de unde iese.

 

Se pune antigel:

- amestec gata facut

- concentrat pe care il combini cu apa distilata, proportia uzuala e 50-50

iar antigelul (oricare ar fi) trebuie sa nu atace aluminiul. De obicei scrie pe el ca e pentru masini / moto cu blocul din aluminiu, sau scrie G12 sau scrie "fara nitriti".

 

Nu se pune doar antigel concentrat. Antigelul are rolul lui, apa are rolul sau in combinatie.

Sunt o mie de pagini pe net detaliind asta. Un exemplu: http://en.wikipedia.org/wiki/Coolant

 

 

Am verificat uleiul - e negru-negru. :D

 

Multumesc de raspuns.

Mesaj completat

O alta intrebare de incepator: se pune antigel special in motor? Ca eu am luat antigel de motor auto, d-ala albastru, am pus in vasul de expansiune si in ala din spate... sau fata... in ambele. Pe el scria antigel concentrat - aka a se amesteca cu apa, bla, bla... dar na! daca erau sub 0 grade Celsius temperaturile, baga, frate! concentrat, ca-i mai bine! iti zic eu :).

 

Poza e facuta la pompa de apa, adica imi curge ulei pe langa pompa de apa, acolo e garnitura rupta. In week-end o sa chem baiatul care mi l-a vandut sa-mi repare motorul... sper sa-i poata face ceva.

 

Multumesc de ajutor. :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...