Sari la conținut

Grupul posesorilor de Kawasaki ZZR


ray
 Share

Postări Recomandate

din ce am inteles mai devreme sau mai tarziu toate zzr-urile au probleme cu cutia in treptele 2-3 si nu numai zzr-urile, daca sapi mai adanc observi ca mai toate modelele de la kawa au ceva probleme la cutie. adresa care ai listat-o tu e cea de care am precizat eu... deci e una si aceeasi, intrebarea ramane: se potriveste cutia de zzr 400 pe zzr 600? din poza isi poate da seama cineva daca este cat de cat in mintile ei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce am inteles mai devreme sau mai tarziu toate zzr-urile au probleme cu cutia in treptele 2-3 si nu numai zzr-urile, daca sapi mai adanc observi ca mai toate modelele de la kawa au ceva probleme la cutie. adresa care ai listat-o tu e cea de care am precizat eu... deci e una si aceeasi, intrebarea ramane: se potriveste cutia de zzr 400 pe zzr 600? din poza isi poate da seama cineva daca este cat de cat in mintile ei?

 

Nu se potriveste, sunt alte piese in interior. Iar problema cu cutia la kawa e inchipuita, iti dau ZZR 400 din 91 sa vezi cum schimba treptele fara greseala un motor de 20 de ani, de cati km are facuti nu mai are rost sa vorbim la varsta asta.

 

De asemenea ZX-9R 2003, il am de 2 ani, n-a sarit nici asta macar 1 data din vreo treapta, cutia merge perfect, fin si precis.

 

Cutia de viteze in general pica din cauza exploatarii inadecvate a motorului (i.e. pilot idiot - cauza principala a problemelor tehnice la motoare oricum). De regula cine vinde motorul cu cutia busita baga vrajeala clasica "e problema la kawa", ca doar n-o fi prost sa spuna ca e din vina lui ca a forjat-o ca tampitu'

Editat de X-eL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se potriveste, sunt alte piese in interior. Iar problema cu cutia la kawa e inchipuita, iti dau ZZR 400 din 91 sa vezi cum schimba treptele fara greseala un motor de 20 de ani, de cati km are facuti nu mai are rost sa vorbim la varsta asta.

 

De asemenea ZX-9R 2003, il am de 2 ani, n-a sarit nici asta macar 1 data din vreo treapta, cutia merge perfect, fin si precis.

 

Cutia de viteze in general pica din cauza exploatarii inadecvate a motorului (i.e. pilot idiot - cauza principala a problemelor tehnice la motoare oricum). De regula cine vinde motorul cu cutia busita baga vrajeala clasica "e problema la kawa", ca doar n-o fi prost sa spuna ca e din vina lui ca a forjat-o ca tampitu'

 

salut, am citit pe mai multe forumuri si toti spun ca au inlocuit cu succes cutie de zzr 400 cu cutie de zzr600 si invers... cat despre cutiile de kawasaki, sunt sigur ca trebuie sa tragi ca disperatul de motoreta sa distrugi piesele prin cutie insa presupun ca ceva se intampla de numai la kawa apar problemele si mai putin la alte modele(presupun ca si alte motorete au fost si sunt forjate, nu cred ca "forjatorii" sunt chititi pe kawa). plus de asta cam toti mecanicii carora le-am spus ca imi sare din viteza mi-au dat replica: "e kawasaki nu?" sa fie coincidenta???

 

oricum, cutia am cumparat-o pt ca aici nu mi-a raspuns nimeni in timp util si din ce am cercetat eu pe forumuri am tras concluzia ca este posibil transplantul. pe sambata-duminica ma apuc sa "deschid pacientul" si va tin la curent cu ce am reusit. sau nu :unsure: asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca sare din treapta 2 este o problema generala la toate motociclete

asa cum zicea si alex ... este vorba de exploatare necorespunzatore

 

cand detinatorul mobrei ... o arde in trepta I pe rosu si apoi schimba viteaza ... crezi ca pica foarte bine sincroanele?

treapta II pica cel mai des la toate mobrele pentru ca este cea mai solicitata treapta

normal ptreapta I e sa pleci de pe loc ... apoi treci in treapta II (pana pe la 5000-6000 rpm)

incercati sa schimbati treptele pe la 5000-6000 rpm si o sa observati cat de lin si frumos se schimba viteaza ... fara pocnituri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e prima mea motoreta si imi dau seama ca a fost omorata, nu asta e problema, dar ideea era ca marca kawa si-a format o reputatie nu chiar ok din cauza cutiei, sper sa fie doar pareri gresite... imi place marca kawasaki si imi place motoreta mea, deocamdata nu vreau sa o schimb, de asta ma si chinui sa repar stricaciunile. multa bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E facuta carburatie, se vede in mers ca e mai bine, insa tot nu sunt multumit 100%. Amortizor voi lua de la Tomina pana la urma, am fost si am vorbit cu ei. Mexikanu nu mai are amortizorul oricum. Apucam sa iesim anul asta la o plimbare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare baieti! as avea nevoie pt zzr-ul meu de sonda din rezervor pt becurile de benzina. problema e ca oricata benzina este in rezervor tot imi arata ca este pe rezerva si palpaie becurile.oare ce o fii baiu? :scratch:

 

cel mai probabil rugina in rezervor, s-a depus pe senzor si face contact fals

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Codul de piesa cred ca e 27010-1287, dar pe net vad ca se invarte ca pret (nou) pe la 70-90 USD. Cel mai bine insisti, poate gasesti SH pe undeva. Vestea proasta e ca nu se potriveste cu cel de pe 600 (27010-1096).

Editat de X-eL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Codul de piesa cred ca e 27010-1287, dar pe net vad ca se invarte ca pret (nou) pe la 70-90 USD. Cel mai bine insisti, poate gasesti SH pe undeva. Vestea proasta e ca nu se potriveste cu cel de pe 600 (27010-1096).

chiar am vrut sa intreb daca se potriveste cu cel de pe 600. :( cred ca o sa il iau cel de pe ebay.oricum, mersi mult! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...