Sari la conținut

Ionut 73 Inainte Sa-si Rupa Piciorul


Postări Recomandate

Ii doresc insanatosire grabnica....

Ca unul ce a trecut prin aceeasi suferinta....

Oricum este protagonistul celei mai tari poze de la etapa de enduro - Zarnesti

post-2175-1130872967_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sambata cand l-am gasit calare in caruta si-a rupt lantul.....Cu ajutorul lui Zsolt a doua zi avea chit - lant/ foaie/ pinion - toate noi. Din pacate a doua zi in cursa a cazut si are ca rezultat fractura de maleola tibiala si peroneu......Daca ar fi la fel de usor ca si la motocicleta. Speram sa fie bine repede bine - adica "Ready To Race".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pare sa fie ceva grav, nu sunt deplasari osoase care sa reclame o interventie chirurgicala si sa speram ca nici ligamentele nu au fost afectate. Tipii inalti au un fel anume de a-si rupe oasele liniile de forta cazand mai rau pe un "crac" lung. In plus fiind avantajati de inaltime pun prea des picioarele jos. Astia mai mici cad mai des de pe loc, dar stau mai bine la viteza...

Motociclismul enduro si rally-raid este frumos, are si chestii de orientare, mai pui si capul la treaba, dar cam injurios pentru oase si articulatii.Poza lui este belea. Am pus-o mai mare s-o aveti pentru desktop-uri. Multzam administratorului ca s-a putut......

post-2175-1130934852_thumb.jpg

Editat de univet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pare sa fie ceva grav, nu sunt deplasari osoase care sa reclame o interventie chirurgicala si sa speram ca nici ligamentele nu au fost afectate. Tipii inalti au un fel anume de a-si rupe oasele liniile de forta cazand mai rau pe un "crac" lung. In plus fiind avantajati de inaltime pun prea des picioarele jos. Astia mai mici cad mai des de pe loc, dar stau mai bine la viteza...

Motociclismul enduro si rally-raid este frumos, are si chestii de orientare, mai pui si capul la treaba, dar cam injurios pentru oase si articulatii.Poza lui este belea. Am pus-o mai mare s-o aveti pentru desktop-uri. Multzam administratorului ca s-a putut......

super poza :banana: ! e bine daca nu e nimic grav! sa speram ca in curand o sa fie calare pe motor :P !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-ai facut omule, ti-am zis sa nu te dai cu vaca, aia e proiectata de strada, forestiere si raid nu de hard-enduro, ati fost prea grei amindoi, normal ca fuge motocicleta de sub tine sau o ia la vale de nu o mai poti opri, cunosc senzatia, degeaba tragi de frina de fata, n-are efect, iti si fuge brusc daca esti un pic inclinat in lateral, iar frina spate nici macar nu trebuie atinsa, ca se opreste motorul si ai pus-o. Singura varianta- sa o lasi la vale in frina de motor si cu frina fata tinuta pe la jumate.Dar tot ia viteza ca nebuna, n-ai ce-i face si trebuie s-o trintesti pina la urma. Eu pina nu mi-am luat YZ-ul nu m-am dat cu TT-ul de 600 in cursa, ar fi fost un chin la hard-enduro. Acum e super la vale cu YZ-ul, nu o ia de sub mine ca TT-ul.

Imi pare rau ca te-ai bulit piciorul, asta e acum , insanatosire grabnica, pina la primavara ai timp sa te repari. Cum esti, umbli in cirje? Eu m-am saturat de ele de cite ori a trebuit sa le folososc. Si totul de la un accident stupid la coborirea din telescaunele rapide franceze, nici macar pe pirtie. De atunci o trag. Ultima oara ai vazut, ca erai acolo, la cursa la Ciolpani, mi-a cedat genunchiul de la suprasolicitare la atitea trambuline spre finalul mansei a doua, si uite-asa am ratat enduro-urile frumoase de la Cluj si Zarnesti.

Nu-i nimic, las ca ne facem noi bine pina la primavara.

Am auzit ca si Max Balasescu si-a rupt piciorul. A cita oara o fura si el saracu...Poate ar trebui sa intelegem si noi ca hard-enduro si motocros nu se face dupa cinci zile de stat in birou si urcat direct pe motor in week-end. Practic ne lipeste antrenamentul ca sa fim si noi de nivel "B". Asta e, mai vedem ce-o mai fi.

Am trecut duminica scurt in drum de la Sibiu la Bucuresti via Brasov pe la Zarnesti si m-am intilnit cu o groaza de lume. Era frumos, le-am vazut pe fete cind au terminat, pe Cata M si altii. Dar cind simteam piciorul cum ma mai tine inca si am mai auzit si de tine si de Max sau de alti amici cu abandonuri tehnice (Romeo si Giani din Brasov, care a spart motorul la YZ 400) mi-a pierit tot cheful si m-am carat...oricum au fost destule curse si iesiri anul asta, nu ma pot plinge...sper sa se organizeze si la anul la la Sibiu, Gheorghieni, Zarnesti sau Buzau (unde a fost superb).

Oricum, macar ai vazut si tu cum e la cursa de enduro si ai devenit si senzatia emisiunii cu poza aia! orice sut in poponeata e un pas inainte! Data viitoare stii ce sa faci. Mai bine iti iei o ceacanica de 6-700 Euro usoara si te dai cu aia decit cu vaca(pe care e bine s-o pastrezi, ca e buna de distante lungi si nu trebuie sa schimbi toata ziua consumabile si piese la ea). Sau vinzi vaca si iti iei un EXC de 520 (cum ai zis) sau un hard-enduro si un TT sau DR de 600(eu zic ca varianta cu doua motoare e cea mai buna, unul de 600 de forestier si strada cu gume nu chiar de cros si unul usor numai pentru hard enduro-competitie-amindoua pina in 5000 Euro impreuna.

Bafta si concediu medical placut (mie saptamina aia de stat acasa mi-a prins chiar bine, eram super obosit).

Sa ne vedem sanatosi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti,

Multumesc de urari. azi am revenit la birou. Nu pot sa stau mult fara activitate.

Povestea e asa cum a povestit Adi (univet). Multa :P doctorului de la BV care a zis ca ma doare pe laterala de la o intindere. Bine ca m-am dus marti la urgenta la floreasca, mi-au dat ghipsul jos, mi-au facut radiografie si au vazut ca e si peroneul plesnit.

O luna o sa stau cu ghips peste genunchi, apoi pana la sarbatori cu unul doar la glezna pe care o sa pot calca. Dupa anul nou ma apuc de recuperare si in martie sunt mai tzeapan decat acum.

 

Am scris si pe alt topic: nu e de mers cu motocicleta grea la enduro. Eu am o conditie fizica buna (merg la sala de 2-3 ori pe saptamana - cardio mult, abdomene si spate) si cu toate astea la jumatatea cursei eram f obosit. Motocicleta a trecut de toate zonele mai dificile (urcari, noroaie, coborari prin frunze) insa m-a obosit f tare. Am cazut intr-o zona f simpla, o pajiste, unde m-am relaxat putin, am baut apa din camel bag, si ma indreptam usor spre intrarea in padure .... mi-a fugit spatele pe iarba si totul s-a intamplat intr-o secunda.

 

Motocicleta se vinde oricum pana la anul in martie si o sa-mi iau una usoara!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau sa aud ce-ai patit, Ionut, speram sa nu fie adevarat... :ok:

Nu te da viteaz sa mergi la servici, ca n-are rost. Mai bine stai cuminte acasa, macar prima luna, sa se prinda bine oasele la loc. Repaosul e sfant in chestii din astea. Daca trebuie neaparat sa lucrezi, mai bine incearca sa o faci de acasa.

Rabdare si tutun ... (sau internet)! :lol:

Sa te faci bine, si la primavara mergem impreuna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau sa aud ce-ai patit, Ionut, speram sa nu fie adevarat... :ok:

Nu te da viteaz sa mergi la servici, ca n-are rost. Mai bine stai cuminte acasa, macar prima luna, sa se prinda bine oasele la loc. Repaosul e sfant in chestii din astea. Daca trebuie neaparat sa lucrezi, mai bine incearca sa o faci de acasa.

Rabdare si tutun ... (sau internet)! :lol:

Sa te faci bine, si la primavara mergem impreuna!

 

Merci Dragos. O sa mai stau si pe-acasa, insa nu prea pot.

Hai ca mai e putin pana la primavara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nota :baldy: pentru foto. Si sanatate maxima.:ok:

 

Ps Tocmai imi zisesei ca daca se merge precaut si cu ochii cat cepele :lol: totul e :moron: Curat ginion

 

Merci. Faza e ca atunci cand merg cu ochii cat cepele nu prea cad. Am mai zis - am cazut intr-o zona f simpla cand m-am relaxat. Am luat trante mult mai nasoale si nu am patit nimic. dar asta e riscu' - part of this game.

 

Dragstare, dupa ce ai gustat o data enduro, nu mai e dacat o cale -> inainte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Ionutz! Imi pare rau de ceea ce s/a intamplat. Sunt o gramada de teorii care spun ca in sporturile astea, de obicei o patesti cand esti relaxat si nu atunci cand dai totul. Maleola si tibie bulite am avut si eu cand eram teen ager si se repara ca si cum nimic nu s.ar fi intamplat. Insanatosire rapida!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ionutule... rupturile de ciolane sunt la enduristi niste lucruri care apar ciclic... scutiti sunt cei care nu practica acest sport... deci... fruntea sus si cat mai repede ghipsul jos

 

luci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ionutule... rupturile de ciolane sunt la enduristi niste lucruri care apar ciclic... scutiti sunt cei care nu practica acest sport... deci... fruntea sus si cat mai repede ghipsul jos

 

luci

 

Merci de urari baieti.

Ghipsul il dau jos cand zice doctorul. peste o saptamana merg la un control sa ma asigur ca sunt toate in regula. O sa stau cu ghips peste genunchi pana la sf lunii si apoi pun unul numai la glezna pana de sarbatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...