Sari la conținut

cum cobor un r6?


jhn05
 Share

Postări Recomandate

va salut,vreau sa imi cobor un r6 sa ajung mai bine.cum fac asta.la service mi-au zis ca o la sa din amortizor si furca cva de genu iar altii mi-au zis sa nu o las din amortizor ca devine instabila si sa imi iau un ''chit de picioare scurte'' care costa ''la noi'' xxx euro.

nu am impresii de racer si daca vede topicul asta vreun mecanic sa imi zica pe forum sau pm.

multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
va salut,vreau sa imi cobor un r6 sa ajung mai bine.cum fac asta.la service mi-au zis ca o la sa din amortizor si furca cva de genu iar altii mi-au zis sa nu o las din amortizor ca devine instabila si sa imi iau un ''chit de picioare scurte'' care costa ''la noi'' xxx euro.

nu am impresii de racer si daca vede topicul asta vreun mecanic sa imi zica pe forum sau pm.

multumesc anticipat

 

In locul tau m-as preocupa mai mult de dama din poza, mai exact de dosul ei :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU fa asta. lasa mobra cum e si invata-te mai bine sa o stapanesti fara sa stai prea mult cu picioarele pe jos. stiu, e greu dar e mai bine decat sa pui acel kit de cacaat care-ti va strica ciclistica mobrei. acum desigur, depinde si pt ce anume folosesti tu moto: oras/terasa/plimbari intre semafoare sau mers ca lumea, drum lung, viraje, serpentine, etc. in primul caz, poti sa ti-l pui linistit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se poate lasa din suspensii, dar numai de catre cineva care stie, altfel se modifica toata ciclistica si o sa ai probleme, deci..NERECOMANDAT! app, dar ce inaltime ai tu, ca mobra aia e destul de joasa?

1.70 .....ma ajuta si pe mine cineva cu un numar de telefon al unui mecanic care sa stie sa o lase fara chit-ul acela???

 

o poti lasa destul de mult din juguri. aproximativ 3 cm.

ai idee cum mai exact...sau cineva care stie??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.70?! Sunt altii si altele mai mici de statura ca tine care au invatat fara probleme sa o tina! :smoke: Cunosc personal cazuri, nu vorbesc "din carti". Pune-i buloane mai bine; sa te ajute daca o scapi de pe loc (pana te obsinuiesti), si las-o asa, ca o fi mai inaltuta, dar nu e enduroaisca! ZAU. Chiar a fost un accident urat cu un 600 (nu mai stiu daca "r" sau "gsxr") si o posibila cauza discutata aici pe forum era faptul ca s-ar fi umblat la amortizoare (coborat).

Nu-s vreun "espert" , si n-am mers pe vitezane pana acum (mentionez asta ca sa nu ma ia altii cu "de ce imi dau cu parerea?"), dar chiar daca nu vrei sa te dai reising: Las-o asa! :D - Parerea mea.

Editat de Lt. Navarro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.70?! Sunt altii si altele mai mici de statura ca tine care au invatat fara probleme sa o tina! :smoke: Cunosc personal cazuri, nu vorbesc "din carti". Pune-i buloane mai bine; sa te ajute daca o scapi de pe loc (pana te obsinuiesti), si las-o asa, ca o fi mai inaltuta, dar nu e enduroaisca! ZAU. Chiar a fost un accident urat cu un 600 (nu mai stiu daca "r" sau "gsxr") si o posibila cauza discutata aici pe forum era faptul ca s-ar fi umblat la amortizoare (coborat).

Nu-s vreun "espert" , si n-am mers pe vitezane pana acum (mentionez asta ca sa nu ma ia altii cu "de ce imi dau cu parerea?"), dar chiar daca nu vrei sa te dai reising: Las-o asa! :D - Parerea mea.

e vorba de ciprian(rip) care nu a cazut ca a fost lovit de masina din spate cu avea r6-le coborat.obisnuit cu el sunt dar e frustrant sa nu poti sa o manavrezi cu motorul oprit.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.70?! Sunt altii si altele mai mici de statura ca tine care au invatat fara probleme sa o tina! :smoke: Cunosc personal cazuri, nu vorbesc "din carti". Pune-i buloane mai bine; sa te ajute daca o scapi de pe loc (pana te obsinuiesti), si las-o asa, ca o fi mai inaltuta, dar nu e enduroaisca! ZAU. Chiar a fost un accident urat cu un 600 (nu mai stiu daca "r" sau "gsxr") si o posibila cauza discutata aici pe forum era faptul ca s-ar fi umblat la amortizoare (coborat).

Nu-s vreun "espert" , si n-am mers pe vitezane pana acum (mentionez asta ca sa nu ma ia altii cu "de ce imi dau cu parerea?"), dar chiar daca nu vrei sa te dai reising: Las-o asa! :D - Parerea mea.

e vorba de ciprian(rip) care nu a cazut ca a fost lovit de masina din spate cu avea r6-le coborat.obisnuit cu el sunt dar e frustrant sa nu poti sa o manavrezi cu motorul oprit.....

 

 

e vorba de ciprian(rip) care nu a cazut ca a fost lovit de masina din spate cu avea r6-le coborat.obisnuit cu el sunt dar e frustrant sa nu poti sa o manavrezi cu motorul oprit.....

e vorba de ciprian(rip) care a cazut ca a fost lovit de masina din spate nu ca avea r6-le coborat.obisnuit cu el sunt dar e frustrant sa nu poti sa o manavrezi cu motorul oprit.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

 

Cam asta iti trebuie.

 

God speed

si asta de unde il cumpar???sau mai bine imi lasa cineva un numar de tel. al unui mecanic bun(care sa stie sigur ce face) care sa o lase din amortizor.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din amortizor o lasi si tu numai ca tre sa tii cont cat o lasi fata, cat lasi spate si cat echilibrezi fata cu spatele.Fata poate e mai greu de lasat un pic ca iti trebuie inca un ajutor.Personal zic sa ai mare bagare de seama daca vrei sa o lasi din amortizoare pt ca se pot schimba unele lucruri p-acolo:ciclistica ar fi cam principalul dar cred ca nu te dai tare cu ea si mergi lejer din moment ce nu ajungi jos cu picioarele.

Si inca un sfat pe care ti-l pot da: incearca totusi sa nu umblii la ea ci sa te obisnuiesti asa.In primul rand psihic si apoi fizic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, eu tot 1.70 am (ia in calcul si burta) si ajung bine de tot cu picioarele jos la R6 generatie '99-2003 (cele pe care m-am urcat). Si chiar si la manevratul cu motorul oprit tot ma descurc bine, R6-le este un motor destul de usor. Obisnuieste-te sa nu mai mergi cu picioarele pe jos, foloseste-te mai mult de motor decat de picioare. Eu m-am urcat odata pe un Fazer ca al meu foarte coborat si nu ma intelegeam deloc cu el, pur si simplu pozitia si ciclistica motocicletei erau... nefiresti. Deci si eu sunt de parere ca nu e ok sa cobori o motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine te apuci de un sport ceva ca sa mai cresti, un baschet te ajuta...deh daca nu ai fost copil cuminte cand ai fost mic.

meric de sfat dar baschetul nu cre ca mai ajuta la 23 de ani:)) sport am facut si nu imi e rusine deloc cu fizicul meu :smoke:

 

din amortizor o lasi si tu numai ca tre sa tii cont cat o lasi fata, cat lasi spate si cat echilibrezi fata cu spatele.Fata poate e mai greu de lasat un pic ca iti trebuie inca un ajutor.Personal zic sa ai mare bagare de seama daca vrei sa o lasi din amortizoare pt ca se pot schimba unele lucruri p-acolo:ciclistica ar fi cam principalul dar cred ca nu te dai tare cu ea si mergi lejer din moment ce nu ajungi jos cu picioarele.

Si inca un sfat pe care ti-l pot da: incearca totusi sa nu umblii la ea ci sa te obisnuiesti asa.In primul rand psihic si apoi fizic

mercic de sfat...oricum nu ma dau tare...ai vreun nr de tel de la un mecanic de incredere care sa stie exact ce face????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU vreau sa sune aiurea (chiar nu asta e intentia) dar prietena mea se da bine-mersi cu XT-ul care are saua la 86cm spre deosebire de r6 care ii undeva la 82-83?...si are tot 1,70 si mult mai putine kile decat tine (presupun ca ai peste 45 ;) ) , deci trebe numa sa te obijnuiesti cu scula.

 

Dar serios acuma, daca spui ca te ti cat de cat ok fizic nu ai chiar nici un motiv sa o cobori. Gandeste-te ca motocicleta aia a fost gandita sa functioneze asa cum e nu sa o modifici.

 

Si daca nu vrei sa te dai tare, vinde-o si ia ceva mai potrivit si o sa fi muuuuuult mai fericit. Daca planuiesti sa te dai tare pe viitor, categoric las-o asa cum e!!!

 

Bafta si asfalt...cum o fi, numa sa fie :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...