Sari la conținut

tavaleala


maxxlg3100
 Share

Postări Recomandate

speram sa nu postez aici, dar azi mi'am furat'o si eu. drum drept, asfalt uscat, masina in fata, cam 50 km/h. brusc apare o pata de gheata, mici denivelari, imi rupe aderenta fata, se culca pe stanga si pe mine ma da de asfalt. am aterizat oarecum in cap, primul contact cu palma stanga, casca, m'am rasucit si am dat cu genunchiul stang destul de tare la aterizarea finala. motorul e zgariat pe stanga, oglonda stanga sparta. toate astea din cauza ca s'a spart o conducta ieri si a inghetat apa pe sosea si nu a spart nimeni gheata. morala ??? nici una ... se mai intampla

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 82
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

S-ar putea sa gresesc...dar parerea mea e ca cei care merg cu moto pe timpul asta forteaza rau de tot sezonul..

Zapada este sau nu.....dar..e frig,fratilor!! Ce placere mai aveti sa mergeti cu motoreta pe frigu asta?eu asta nu inteleg..

 

In rest...stii cum se spune...Bine ca esti tu ok :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg de ce te mira ca e gheatza pe drum. poate sa fie de la unu de s-a usurat, de la o tzeava sau de la o streasina. e iarna, e normal sa fie gheatza pe jos si sa nu o vezi decat in ultimul timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma mai mira nimic, mai e inca un lucru ... in timp ce eu impingeam motorul pe treapta, cel din spatele meu, cu masina, oprise pe mijlocul drumului sa vada daca sunt ok, incepuse lumea sa se adune pe langa mine, etc ... trec 2 echipaje de politie si nici unul nu opreste

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar la asta ma uitam si eu ... ma rugam sa nu opreasca. dar ma asteptam ca lumea stransa, masina oprita aiurea si mai ales eu impingand la motor sa le atraga atentia

 

nu mai am tigari. felicit autoritatile.

 

trebuia sa dau si eu vina pe cineva nu ??? :o

Editat de maxxlg3100
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

speram sa nu postez aici, dar azi mi'am furat'o si eu. drum drept, asfalt uscat, masina in fata, cam 50 km/h. brusc apare o pata de gheata, mici denivelari, imi rupe aderenta fata, se culca pe stanga si pe mine ma da de asfalt. am aterizat oarecum in cap, primul contact cu palma stanga, casca, m'am rasucit si am dat cu genunchiul stang destul de tare la aterizarea finala. motorul e zgariat pe stanga, oglonda stanga sparta. toate astea din cauza ca s'a spart o conducta ieri si a inghetat apa pe sosea si nu a spart nimeni gheata. morala ??? nici una ... se mai intampla

 

La naiba,eu care credeam ca ai cazut la patinaj...patinele...de ce nu le-ai avut in picioare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Partial si partial. Am lasat azi offizierul la firma (nu fara parere de rau) pentru ca era mazga rahalau pe jos. Insa daca m-as fi tavalit pe gheata, nu as fi deschis un astfel de topic. Nu am nimic cu Max, nu-l cunosc, insa eu, in acel moment, nu m-as fi gandit la autoritati etc etc, ci la "in sfarsit, am gasit-o!! dupa cautari indelungate.. :o "

 

Am mers ultimele doua zile cu motorul, si as fi mers in continuare daca nu dadea ninsoarea asta. Insa in aceste zile am mers MULT mai precaut si mai corect chiar decat scrie in lege, si nu am fost nevoit decat o singura data sa franez umpiculescu mai brusc, din cauza unui sofer care a iesit dintr-o straduta fara sa se asigure (incetinisem, pentru ca vazusem straduta, anticipand vreun "meserias", asa ca am oprit in cativa metri - daca tipu' ar fi iesit cu doua secunde mai tarziu, ar fi fost PREA tarziu in orice conditii, asa ca sper sa nu apara carcotasi)..

 

Nu mentionez starea offizierului (cauciuc + disc spate + placute spate) - astea sunt alte riscuri pe care mi le asum constient, si pe baza carora nu as injura pe nimeni daca din cauza lor as avea vreun incident.

 

Hai cu primavara!! :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:o) toti va legati de faza cu autoritatile ... era doar o gluma, ma rog, trecem peste. ideea e ca am mers destul de incet, aveam cam 50, soseaua era perfect uscata, in afara de acea pata, pe care am vazut'o prea tarziu. si da, cred ca mi'am cautat'o
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai uameni, si eu am mers pana pe 3 a lu ianuarie, dar nu se mai putea. toate mobrele pretenilor erau la garaj la caldura si curgea berea peste ele. numai eu mergeam ca prostul. nu prea se merita, am avut in zilele astea o gramada de motive sa ma tavalesc, aderenta ioc, consum imens, temperatura nu trecea nici de 70 de grade la motor, o gramada de hainarii pe tine, bateria care era pe cale sa se duca, atentia incordata la maximum si multe multe alte chestii. iarna trecuta am mers aproape zilnic si cand a dat coltul ierbii au inceput ba sa ma doara incheieturile, ba salele, ba ceafa, lucruri destul de sacaitoare. atunci eram mandru, pana mea, am facut iarna pe motocicleta, bla bla, dar acum imi dau seama ca nu renteaza. ma urc frumusel in tramvai, dau drumul la muzichie, deschid cartea si stau doar cu ochii dupa control, lucruri mult mai simple si placute decat sa stai cu morcovul in chur mereu, pentru ca asta e mersul cu motocicleta acum. mai ganditi-va inainte sa scoateti mobrele pe asfalt.

 

totusi, parca tot m-as duce la bikes on ice. mai e cineva dispus din bucuresti pentru un drum pana la hunedoara cu mobra, pe la sfarsitul lui februarie?

Editat de monsteristu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am nimic cu circulatul pe frig, niciodata nu m-am luat dupa temperatura. nu am nimic cu circulatul pe ploaie, niciodata nu am stat acasa din cauza catorva stropi.

 

insa cand circuli in perioada asta, cand culmea, toata lumea stie ca europa e lovita de un val rece cum nu s-a mai vazut de ani de zile (-33 la munchen, -13 in olanda), o cauti. nu sunt adeptul "motociclistilor" care circula doar de la 20 grade in sus insa nici adeptul tau nu sunt. eu nici nu ma gandesc sa ma urc pe motor pe vreme din asta. n-are rost. stiu sigur ca dupa 20 metri pic! abia ma tin pe picioare cand merg pana la magazin, ca am pantofi cu talpa relativ neteda si alunec... ce sa mai zic de niste cauciucuri de motor.

 

e important insa ca ai cazut cand trebuie, ca de pierdeai aderenta intr-o curba (chiar si cu 30 la ora) si alunecai sub un tir, nu mai apucai sa ne scrii! baga motorul la hibernat pana trece valul asta ca nu are rost!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai uameni, si eu am mers pana pe 3 a lu ianuarie, dar nu se mai putea. toate mobrele pretenilor erau la garaj la caldura si curgea berea peste ele. numai eu mergeam ca prostul. nu prea se merita, am avut in zilele astea o gramada de motive sa ma tavalesc, aderenta ioc, consum imens, temperatura nu trecea nici de 70 de grade la motor, o gramada de hainarii pe tine, bateria care era pe cale sa se duca, atentia incordata la maximum si multe multe alte chestii. iarna trecuta am mers aproape zilnic si cand a dat coltul ierbii au inceput ba sa ma doara incheieturile, ba salele, ba ceafa, lucruri destul de sacaitoare. atunci eram mandru, pana mea, am facut iarna pe motocicleta, bla bla, dar acum imi dau seama ca nu renteaza. ma urc frumusel in tramvai, dau drumul la muzichie, deschid cartea si stau doar cu ochii dupa control, lucruri mult mai simple si placute decat sa stai cu morcovul in chur mereu, pentru ca asta e mersul cu motocicleta acum. mai ganditi-va inainte sa scoateti mobrele pe asfalt.

 

totusi, parca tot m-as duce la bikes on ice. mai e cineva dispus din bucuresti pentru un drum pana la hunedoara cu mobra, pe la sfarsitul lui februarie?

tocmai ce am postat ca sunt si eu prezent anul asta vecine,o pacalim si pe raven si deja suntem 3 :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce ai facut omule , mi-ai tavalit fosta.... bine ca esti bine , deaia nu i-am pus eu carenele :()

 

am vrut sa plec si eu acum o ora cu motoru de la paw da nu ma lasat balteanu , adica nu mi-a dat casca , ca eu nu o aveam la mine , motoru e acolo de ceva timp , da nu aveam cu ce sa ma intorc , bani ioc ratb ioc. sa indurat pana la urma si mi-a dat niste bani de taxi :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie unde puneti roata din fata daca pierdeti controlul rotii din fata totul e pierdut!! Daca vedeti in fata rotii din fata gheata denivelata evitati sa calcati pe ea!! Gheata plata nu ridica probleme deosebite daca nu fortati comenzile. Am mers si eu zilele astea si nu am avut nici un eveniment. Bafta multa MOTO-GERISTILOR :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...