Sari la conținut

Postări Recomandate

salut ! :yikes:

pt cei cu motociclete care nu permit abordarea unui traseu de enduro, dar care se preteaza la soft-enduro, macadam , teren nisipos, drumuri desfundate, trasee gen rally-raid, stiti la ce ma refer, v-ar placea sa participati la un weekend care pe langa traseul de enduro, sa aiba un traseu de rally-raid care sa fie doar de 200km sa zicem , care va trebui parcurs de 2 ori in aceeasi zi (samabta), in regim de proba speciala, seara se lasa cu :yikes: , :kiss: si duminica doar zi libera in care poti sa te intorci acasa sau sa pleci in alta parte... :eek:

ideea mi-a venit de la locatia unde vrem sa facem unul din evenimentele ENDURO-MOTOMANIA si care este pe langa braila, care are sol nisipos-pietros si care pa langa un traseu de hard enduro, poate sa gazduiasca si un traseu de rally.

 

vreau feed-back.... ce spuneti?....... :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Si mie imi surade ideea! Luam liber vineri si facem o tura faina pana acolo (din partea astalalta a tarii), sambata ne dam la concurs de rally-raid si duminica alt traseu spre casa.

 

Deci eu votez clar PENTRU. Si sigur mai sunt din Cluj la care le-ar surade ideea.

 

Referitor la rally-raid, miscarea in sine e destul de slabutza la noi in tara din cate am vazut, deci eu zic ca orice initiativa in acest sens e laudabila si merita sustinuta.

 

Iar cand zic rally raid, ma refer la un traseu care sa nu poata fi parcurs cu motociclete de hard nemodificate. Adica sa fie suficient de LUNG incat sa nu ajunga benzina si sa te doara fundu, dar in acelasi timp sa fie si tehnic (tehnic din punctul de vedere al unei motociclete de 165/175 kg!)

 

Deci cumva sa fie pentru motociclete de rally-raid, sau care sunt macar tangetial conectate cu asta. (640 Adventure, un XT cu un rezervor mai mare, Tenere, KLR, etc ...).

 

Mai mult decat atat, eu as fi foarte incantat si de un eveniment dedicat rally-raid care sa tina cateva zile. Un fel de supermini "Dakar". 3 zile a cate 300,400 km in fiecare zi, macadam, forestiere, etc... Dar asta deja e un long-shot.

 

 

Bafta! Dupa ce o sa va hotarati ce si cum, va pot ajuta cu promovarea locala a evenimentului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie imi surade ideea! Luam liber vineri si facem o tura faina pana acolo (din partea astalalta a tarii), sambata ne dam la concurs de rally-raid si duminica alt traseu spre casa.

 

Deci eu votez clar PENTRU. Si sigur mai sunt din Cluj la care le-ar surade ideea.

 

Referitor la rally-raid, miscarea in sine e destul de slabutza la noi in tara din cate am vazut, deci eu zic ca orice initiativa in acest sens e laudabila si merita sustinuta.

 

Iar cand zic rally raid, ma refer la un traseu care sa nu poata fi parcurs cu motociclete de hard nemodificate. Adica sa fie suficient de LUNG incat sa nu ajunga benzina si sa te doara fundu, dar in acelasi timp sa fie si tehnic (tehnic din punctul de vedere al unei motociclete de 165/175 kg!)

 

Deci cumva sa fie pentru motociclete de rally-raid, sau care sunt macar tangetial conectate cu asta. (640 Adventure, un XT cu un rezervor mai mare, Tenere, KLR, etc ...).

 

Mai mult decat atat, eu as fi foarte incantat si de un eveniment dedicat rally-raid care sa tina cateva zile. Un fel de supermini "Dakar". 3 zile a cate 300,400 km in fiecare zi, macadam, forestiere, etc... Dar asta deja e un long-shot.

 

 

Bafta! Dupa ce o sa va hotarati ce si cum, va pot ajuta cu promovarea locala a evenimentului.

 

excelent ce imi spui...de data aceasta o sa fie o singura zi si daca iese bine...vom vedea...

problema este ca noi facem de obicei numai trasee de enduro, dar datorita locatiei care permite si traseu de rally ne-am spus ca am putea aranja ceva si pt genul asta...

dar ai vazut bine ideea... este o excursie de 3 zile din care cea din mijloc este o mica proba speciala unde va puteti incerca motoarele si indemanarea...putem face un traseu de 200km pe care sa il repetati de 2 ori sau 3 sau unul de 2-300km cu cateva pasaje mai dificile...vom vedea cand ne apucam de cautat...

merci de feed-back!

 

 

count me in!!!

2 din cluj, ce zici ekkemule, facem echipa?

mi se pae foarte buna ideea!

 

 

ok. super

 

 

Suna bine. Asteptam detalii!!!

sper sa va dau in 30-40 de zile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

suna grozav, cred ca s-ar gasi destui amatori, problema va fi ca la cei mai multi, banii... so, cat va fi taxa? :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

excelent ce imi spui...de data aceasta o sa fie o singura zi si daca iese bine...vom vedea...

problema este ca noi facem de obicei numai trasee de enduro, dar datorita locatiei care permite si traseu de rally ne-am spus ca am putea aranja ceva si pt genul asta...

dar ai vazut bine ideea... este o excursie de 3 zile din care cea din mijloc este o mica proba speciala unde va puteti incerca motoarele si indemanarea...putem face un traseu de 200km pe care sa il repetati de 2 ori sau 3 sau unul de 2-300km cu cateva pasaje mai dificile...vom vedea cand ne apucam de cautat...

merci de feed-back!

 

 

 

 

 

ok. super

 

 

 

sper sa va dau in 30-40 de zile...

 

foarte faina ideea! imi place foarte mult si chiar as vrea sa particip.

Partea aceasta a evenimentului va fi un "open" sau se va face o clasificare clara a motocicletelor ce vor putea participa?(cilindree, greutate...etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asteptam detaliile!

 

Ma bag si eu ..... cu conditia sa nu-mi fie bolnava vaca.

 

Deci 3 din Cluj. :yikes:

super !

 

 

In ce perioada se va tine ?

Merg si vaci mai mari de 250 kg ?

Poate o incalt cu crampoane si vin si eu.

merg... dar sa o incalti...

 

 

suna grozav, cred ca s-ar gasi destui amatori, problema va fi ca la cei mai multi, banii... so, cat va fi taxa? :yikes:

 

pt rally nu cred ca va fi mult...100 lei , daca nu bagam premii... dar va anunt pe masura ce decidem ce facem...

 

 

foarte faina ideea! imi place foarte mult si chiar as vrea sa particip.

Partea aceasta a evenimentului va fi un "open" sau se va face o clasificare clara a motocicletelor ce vor putea participa?(cilindree, greutate...etc)

 

OPEN !!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in mod clar ma intereseaza. si in mod clar as vrea ceva mai serios, 2-3-4 zile, traseu mai lung, o zi de proba speciala.

 

sa faci acelasi traseu de 200 de km de 2 ori in aceeasi zi...nu e prea fun.

 

Dar in mod clar ma bag.

 

Sigur vei gasi multi doritori. Pe segmentul asta, noi cu "vacute", suntem cam nebagati in seama, in afara de turele organizate de noi, mare lucru nu se intampla. Ar fi Enisala...dar mi se pare a little bit expensive.

 

Deci, asteptam detalii. Daca ai nevoie de ajutor, sunt dispus, in limita posibilitatilor, sa te ajut. As putea si pleca impreuna cu tine sa incercam sa gasim trasee.

 

Pe final...I'm in!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca si idee: ai putea invita o firma serioasa sa-si faca stand-uri cu produse, ideal si corect mi s-ar parea sa fie ceva promotii, lansari de produse, sau reduceri de sezon, pt ca nereduse le putem cumpara oricand.

 

Un stand sa fie: ENDURO si altul: ADVENTURE/RALLY RAID - unde pot sa fie tot felul de accesorii specifice acestui tip de ture, precum si echipament

 

Just my 2 cents.

 

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in mod clar ma intereseaza. si in mod clar as vrea ceva mai serios, 2-3-4 zile, traseu mai lung, o zi de proba speciala.

 

sa faci acelasi traseu de 200 de km de 2 ori in aceeasi zi...nu e prea fun.

 

Dar in mod clar ma bag.

 

Sigur vei gasi multi doritori. Pe segmentul asta, noi cu "vacute", suntem cam nebagati in seama, in afara de turele organizate de noi, mare lucru nu se intampla. Ar fi Enisala...dar mi se pare a little bit expensive.

 

Deci, asteptam detalii. Daca ai nevoie de ajutor, sunt dispus, in limita posibilitatilor, sa te ajut. As putea si pleca impreuna cu tine sa incercam sa gasim trasee.

 

Pe final...I'm in!

 

merci de interes si ajutor zeroo. o sa facem max. 200-300 km pt ca nu avem timpul si resursele umane sa ne intindem pe mai mult. sa faci 400-500 km inseamna cautari indelungate si noi trebuie sa ne limitam la cateva weekenduri. si mai mult noi dispunem doar de motoare de enduro si nu prea ne tenteaza sa facem calatorii asa de lungi. ideea a venit din cauza reliefului pt ca atunci cand am fost sa inspectez zona pt traseul de enduro am vazut intinderile uriase dintre munti si peisajul m-a dus cu gandul la dakar 2009. si atunci am spus ca daca tot suntem acolo sa cautam traseul de enduro, se poate descoperi in paralel si un traseu pt rally. :D

 

 

Ca si idee: ai putea invita o firma serioasa sa-si faca stand-uri cu produse, ideal si corect mi s-ar parea sa fie ceva promotii, lansari de produse, sau reduceri de sezon, pt ca nereduse le putem cumpara oricand.

 

Un stand sa fie: ENDURO si altul: ADVENTURE/RALLY RAID - unde pot sa fie tot felul de accesorii specifice acestui tip de ture, precum si echipament

 

Just my 2 cents.

 

Spor!

 

stiu, stiu, merci de sfat, dar nu facem mare tam-tam de data asta din cauza ca zona este foarte saraca, si nu credem ca o sa avem foarte multi competitori din cauza locatiei. acesta este un episod pilot si daca iese promitator , atunci cel de data viitoare va fi undeva pe langa deva si atunci va fi intr-adevar ca la carte(sponsori, standuri, show-uri) tot tacamul... si mai ales pot sa vina competitori din toata tara.... :scratch:

Editat de MOTOMANIA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca 200,300 de km e SUFICIENT, daca sunt macar cateva portiuni mai tehnice. Ai de tras de vaca destul in 200, 300 de km. Sau faceti ca si la Dakar? Cu liason inainte si dupa? :scratch:

 

Eu voi fi multumit daca o sa fie si partea asta in evenimentul vostru, e un inceput, nu are cum sa fie perfect din prima.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

numa nu mai mult de 300km fara pompa ca autonomia nu-i tocmai... ...destula la multe motoare cu rezervoarele de serie...

asteptam cu interes.

spor!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

numa nu mai mult de 300km fara pompa ca autonomia nu-i tocmai... ...destula la multe motoare cu rezervoarele de serie...

asteptam cu interes.

spor!!!

 

Pai se face regula, ca si cum ai la Dakar: autonomie minima: 300 km de ex. Daca nu-ti ajunge nicicum rezervoru, iti o canistra de 5L cu tine, deci nu-i un capat de lume asta. Mai bine putin mai lung si mai dificil si mai provocator :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai se face regula, ca si cum ai la Dakar: autonomie minima: 300 km de ex. Daca nu-ti ajunge nicicum rezervoru, iti o canistra de 5L cu tine, deci nu-i un capat de lume asta. Mai bine putin mai lung si mai dificil si mai provocator :scratch:

ca bine zici, tinere.

oricum, 300km cred ca tine cam orice motor de rally orice-ar fi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

300km de off este foarte mult. Si nu neaparat din punctul meu de vedere, al rider-ului, ci al organizatorului. Unde pisici gasesti 300km legati de macadam/nisip/pamant?! Poate numai daca faci o cursa Bucuresti-Fetesti. Pe langa autostrada :D

 

Sunt total de acord cu ideea si m-as baga si eu cu doua conditii: sa fiu in tara si sa imi mearga mobra. Altfel se pune problema de navigatie. Roadbook? GPS? Harta? Mers dupa urmele aluia din fata? Stele? Marea majoritate a noastra nu avem roadbook holder si multi nu avem nici GPS. Iar traseu marcat... deja nu mai e rally-raid. Daca ar fi sa propun ceva, ori Dobrogea (am habar de ceva drumuri prin muntii Macinului si sudul Dobrogei), ori Oltenia, prin dunele de nisip. Atat doar ca toata nebunia sa se intample intre doua pompe de benzina, sa nu fie nevoie ca unii din noi sa faca pe "rezervorul" la sfarsitul probei :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau preferabil ceva prin munti, cu un target usor de vazut da' greu de atins... ex:start in brasov, primu' la babele... zic si eu, un varf ar fi mai usor, ceva...

oricum, orice se decide, i'm in!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...