Sari la conținut

Cimpoiul


Postări Recomandate

salut! scuze ca va deranjez cu cataraga mea...

am si eu o mica problema. Ce rol are cimpoiul, nu stiu cum sa fac evacuarea gazelor.

Cimpoi n-am gasit si ma gandesc sa trag din galeria de evacuare o teava care merge la o toba artizanala...

HELP!

P.S: precizez ca motorul este unul de Cz 175 sport

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut! scuze ca va deranjez cu cataraga mea...

am si eu o mica problema. Ce rol are cimpoiul, nu stiu cum sa fac evacuarea gazelor.

Cimpoi n-am gasit si ma gandesc sa trag din galeria de evacuare o teava care merge la o toba artizanala...

HELP!

P.S: precizez ca motorul este unul de Cz 175 sport

cauta o schema de toba sport pentru motoul tau. Daca toba nu e bine calculata esti penalizat la capitolul performante ale motorului si consum. La 2t toba este extrem de importanta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cauta o schema de toba sport pentru motoul tau. Daca toba nu e bine calculata esti penalizat la capitolul performante ale motorului si consum. La 2t toba este extrem de importanta

 

La motorul in doi timpi "cimpoiul" are rol de supapa de evacuare mai ales la turatii mai mari. Daca pui o teava motorul pierde MULT din putere si se va incalzi peste masura

 

Salut zsolt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor enduristi,vedeti ca in nr din nov.sau dec.al revistei motolife e un articol de vreo 3 pagini in care spune ce si cum cu calcule,dimensiuni,etc pt cimpoaiele astea afurisite de la mama lor de 2 timpi.

Spor la namol.

Editat de adiviraj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...