Sari la conținut

Accident grav Tuzla !


bau-bau
 Share

Postări Recomandate

Salutare... nu credeam ca o sa postez aici prea curand dar se pare ca m'am inselat ! Aseara 18.02.2009 am avut accident in localitatea Tuzla , un accident destul de urat din care am iesit destul de sifonat , psihic nu fizic. Mergeam pe directia Mangalia Constanta pe la ora 19.30 cand in localitatea Tuzla fiind pe banda a doua am observat ceva negru pe mijlocul soselei , statea exact pe linia de centru. am franat , aveam aproape 80 pana la 60 si am lasat motorul sa mearga din inertia lui numai ca atunci cand am ajuns la 4-5 de persoana , aceasta a facut doi pasi si impactul a fost inevitabil(am acrosat'o cu laterala stanga). Am incercat pe cat posibil sa o evit sa nu o lovesc in plin , m'am inclinat pe dreapta am sarit bordura cu motocicleta si am cazut dupa 10-15 metrii intr'o balta de pe o straduta alaturata . M'am ridicat destul de repede, ametit fiind mi'am dat casca jos , manusile si am fugit pe sosea sa vad ce a patit victima...! II curgea sange din gura , am intors'o pe o parte sa nu se inece , intre timp a oprit un sofer care a sunat la 112 a venit ambulanta , politia (la etilotest mi'a iesit 0.00) au facut masuratori am meers am dat declaratii si pe la 10 nu imi mai puteam misca gatul asa ca am mers la urgenta , unde mi'au pus proteza pentru gat , ulterior stabilindu'se ca nu am nimic rupt doar niste contuzii. La probele biologice victimei nu i s'au gasit urme de sange in alcool , ea fiind o femeie de 56 de ani , pe care mai toata lumea o stie.... . Daune (pe rand incepand cu victima ) :

Victima : bazin fisurat , 3 coaste fisurate , traumatism cranio cerebral , si ceva hemoragie interna

Eu : Numeroase contuzii la nivelul gatului , , mana stanga sucita de la incheiatura , hematom la genunchi , julituri pe solduri si picioare

Motocicleta : carena stanga sparta , capac motor stanga spart , botul (suport bord , faruri, carena fata, aripa fata , parbriz, sparte) si inca, cateva chestii care nu imi vin in cap acum.

Deocamdata sut nevinovat deoarece femeia a traversat prin loc nepermis , era sub influenta bauturilor alcoolice dar datoria mea era sa conduc preventiv . Sunt de parere ca au dreptate intr'o mare masura dar poti prevenii un accindent numai atunci cand ti'ai dat seama de ce intentii are acel pieton/ participant la trafic .Femeia asta nici nu stiu ce a avut de gand , eu am lovit'o mai mult in cadere ca nu prea se tinea pe picioare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 284
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut!

Of...tare-mi pare rau cand aud de cate unul dintre noi..ca o pateste, mai ales cand vina nu-i apartine. Sper sa-ti revii foarte repede atat psihic cat si fizic. Cat despre partea vatamata...acelesi ganduri.

Bafta la reparat motorul.

Multa noroc si mult mai multa atentie pe viitor!

Sa auzim numai de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa dea Dumnezeu ca femeia sa se faca bine ! Nu imi doresc mai mult... Chiar daca vina ii apartine, e inuman sa nu iti para rau .Dai peste un caine si ti se rupe inima... da pai peste un om . Aseara am fost la spital si am vizitat'o dar doctorii spuneau ca inca nu reactioneaza la injectii deoarece e prea bauta si nu au nici un efect . Unul dintre medici se mira cum a putut sa stea in picioare . Cum aflu alcoolemia ei exacta va anunt . cat despre mine... sper sa imi revin repede aseara am stat cu proteza la gat si perfuzii.... nu am mare lucru , acum nu mai am proteza dar ma dor toate oasele . Multumesc lui Dumnezeu ca am trecut la 2 metrii de o balustrada unde incepea podul ca daca nu... nu mai apucam sa va povestesc ! Bafta tuturor si purtati casca , eu din toata chestia asta am scapat doar cu buza sparta , la nivelul capului , buza care cred ca mi'am muscat'o eu... ca altfel nu vad cum as fi putut sa mi'o sparg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

femeia a traversat prin loc nepermis , era sub influenta bauturilor alcoolice

 

In Tuzla se poarta chestia asta, e a nu stiu cata oara cand aud asa ceva.

Bine ca e ok si ea si tu. Tine`ne la curent cu demersurile politiei.

Insanatosire grabnica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata sut nevinovat deoarece femeia a traversat prin loc nepermis , era sub influenta bauturilor alcoolice dar datoria mea era sa conduc preventiv . Sunt de parere ca au dreptate intr'o mare masura

Nu-i lasa sa bage bullshit-ul asta ca te scot pe tine vinovat in doi timpi si trei miscari. "Conduita preventiva" e una din cele mai importante cauze de accidente in Romania, pentru ca toti pietonii stiu ca soferii reduc viteza cand ei trec pe unde vrea muschiul lor. Ia sa treaca toata lumea cu viteza maxima legala pe langa ei ca in Occident, sa-i vezi daca mai pun piciorul pe sosea in afara trecerii de pietoni. Unii sunt atat de siguri de "conduita preventiva" a soferilor incat nici macar nu se mai asigura, iar asta duce la tragedii de ambele parti. "Conduita preventiva" ajuta doar daca e adoptata de ambele parti, si de soferi dar si de pietoni, evitarea accidentelor doar de catre o parte e imposibila cand cealalta parte se arunca in fata masinii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fiind pe banda a doua am observat ceva negru pe mijlocul soselei , statea exact pe linia de centru. am franat , aveam aproape 80 pana la 60 si am lasat motorul sa mearga din inertia lui numai ca atunci cand am ajuns la 4-5 de persoana , aceasta a facut doi pasi si impactul a fost inevitabil(am acrosat'o cu laterala stanga).

 

fratioare,

cum mama zmeului - avand cate doua benzi la dispozitie ( si pe stanga si pe dreapta - tu ai spus ca agresoarea statea exact pe linia de centru ),

nu ai avut spatiu suficient ca sa previi...?

 

bine ca a fost numai atat! cu putin ghinion trebuia sa o platesti de noua pe babuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce zici "deocamdata sunt nevinovat"?

Uite asa ajungi cu motocicleta facuta praf cand vine primavara, ghinion.

Era sa iau si eu asa un drogat odata, am claxonat, s-a oprit din traversare, cand am ajuns la 10 m de el a fugit razant pe sub nasul motocicletei, dupa care s-a oprit brusc. Mi-am pierdut mintile si i-am dat una din mers, atat de tare (si datorita si vitezei motorului cam de 40 la ora) de i-a zburat sapca din cap. Pe urma am avut mustrari de constiinta dar ma gandeam si ca mi-a tinut cineva minte numarul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU m'ai inteles... nu vreau sa intru in polemici , nu de asta am nevoie acum ! Eram putin mai departe cand am vazut'o si era pe centru si a stat acolo pana cand am ajuns eu la ~5m(timp in care eu schimbam benzile, m'a prins exact la marginea benzii 2) dupa care a inceput sa traverseze mai mult asa in "cadere" nu avea control asupra ei(mergeau picioarele fara ea) , eu m'am lasat spre dreapta sa nu o lovesc dar din pacate am lovit'o cu carena stanga ( unde am lovit'o pe ea era o bucata de far , semnalizarea , si alte bucati de plastic din carena) si dupaia nu am mai putut sa redrezez , am sarit bordura si dupa asta am cazut si aici motorul s'a facut praf(capac motor , far bord parbriz etc. ) !

LE : astept sa primesc avizul ala ca pot repara motorul si il fac , intr'o luna zic eu ca e gata ! sa vedem ce si cum . plasticele sunt sparte la el .

Editat de SSC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand in localitatea Tuzla fiind pe banda a doua am observat ceva negru pe mijlocul soselei .

 

am franat , aveam aproape 80 pana la 60 si

 

dar datoria mea era sa conduc preventiv . Sunt de parere ca au dreptate intr'o mare masura dar poti prevenii un accindent numai atunci cand ti'ai dat seama de ce intentii are acel pieton/ participant la trafic .Femeia asta nici nu stiu ce a avut de gand , eu am lovit'o mai mult in cadere ca nu prea se tinea pe picioare.

 

erai in localitate si aveai 80 la ora. asa se intelege cel putin din cele scrise de tine. chestia cu "prevenii un accindent numai atunci cand ti'ai dat seama de ce intentii are acel pieton/ participant la trafic" se aplica, cu putin noroc, numai atunci cand conduci regulamentar.

 

sanatate si incearca sa te gandesti ca ai gresit.

Editat de Merenptah
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vina nu e ta, dar aciidentul putea fi evitat daca zici ca aveai 2 benzi pe sens si ai vazut-o de la distanta. Data viitoare franeaza pana la 20-30 km\h cand observi ceva in neregula pe drum mai ales noaptea. Oricum i se putea intampla oricui, dar cred ca a avut influenta si faptul ca erai cam incepator. Insanatosire grabnica si reparatii ieftine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca am si eu o parte din vina... nu neg asta... dar haideti sa va zic ceva , ca fapt divers NU are nici o legatura directa cu cazul asta : In Dubai cand am fost .. pietonii se asigura, nu soferii , adica daca da peste tine si te curata chiar si pe trecerea de pietoni soferul nu are absolut nici o vina. Dar Emiratele Arabe nu's Romania asa ca nu are nici o valoare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa dam vina pe el .ca aia era atat d beata incat nu isi controla picioarele.

ce plm cauta pe sosea(DN dak nu ma insel)??

cati dintre noi merg exact si nu mai mult cu 50 prin localitati??moralistilor :crack:

daca Doamne fereste patea ceva si nu mai apuca sa ne scrie,toata lumea dadea cu RIP ,ca era baiat bun si ca aia o nenorocita i-a luat viata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa dam vina pe el .ca aia era atat d beata incat nu isi controla picioarele.

ce plm cauta pe sosea(DN dak nu ma insel)??

cati dintre noi merg exact si nu mai mult cu 50 prin localitati??moralistilor :crack:

daca Doamne fereste patea ceva si nu mai apuca sa ne scrie,toata lumea dadea cu RIP ,ca era baiat bun si ca aia o nenorocita i-a luat viata

 

ai sa ramai uimit, dar cunosc destula lume care conduce regulamentar. de-aia este lege, ca sa o respecti, nu ca sa o incalci. pentru ca atunci cand sta cineva in mijlocul strazii sa ai timp sa franezi, sa eviti etc. cum poti sa spui ca nu avea nici o vina cand mergea cu 80 in localitate? dar daca era maica-ta in mijlocul strazii, strangandu-si cartofii de pe jos, ca i se rupsese sacosa si venea initiatorul topicului cu 80 prin localitate ca deh, cine dracu merge cu 50? sau daca femeia aceea este a nimanui nu-i om si putem sa trecem cu mobra peste ea? cu astfel de conceptii va duceti pe copca si va mirati de ce. si nici n-a inceput sezonul.

Editat de Merenptah
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa dam vina pe el .ca aia era atat d beata incat nu isi controla picioarele.

ce plm cauta pe sosea(DN dak nu ma insel)??

cati dintre noi merg exact si nu mai mult cu 50 prin localitati??moralistilor :crack:

daca Doamne fereste patea ceva si nu mai apuca sa ne scrie,toata lumea dadea cu RIP ,ca era baiat bun si ca aia o nenorocita i-a luat viata

 

1. nu s-a zis ca el e de vina. s-a subliniat ca accidentul putea ( trebuia) fi evitat. ( 4 benzi + 1 babuta pe mijlocul drumului + SSC la 60km/h + contact vizual )

2. mergem exact pana la viteza la care putem controla motorul.

 

asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fantastic!Femeia era moarta de beata si pendula pe strada.Cum plm poti spune ca tot el e vinovat?Daca observi omul a spus ca femeia a facut cativa pasi asadar nu mai era pe mijlocul strazii "strangand cartofi".As vrea sa vad ce faci daca ti-ar sari unu in fata.

Mult noroc!Bine ca ai scapat numai cu atat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai sa ramai uimit, dar cunosc destula lume care conduce regulamentar. de-aia este lege, ca sa o respecti, nu ca sa o incalci. pentru ca atunci cand sta cineva in mijlocul strazii sa ai timp sa franezi, sa eviti etc. cum poti sa spui ca nu avea nici o vina cand mergea cu 80 in localitate? dar daca era maica-ta in mijlocul strazii, strangandu-si cartofii de pe jos, ca i se rupsese sacosa si venea initiatorul topicului cu 80 prin localitate ca deh, cine dracu merge cu 50? sau daca femeia aceea nu este a nimanui nu-i om si putem sa trecem cu mobra peste ea? cu astfel de conceptii va duceti pe copca si va mirati de ce. si nici n-a inceput sezonul.

domnisoara-doamna ,dak mama Doamne fereste nu se afla pe trcere ,si-o cam cauta .nu ARE CE SA CAUTE PE SOSEA(dak nu este trece) CLAR.

da,are o vina,si daca se demonstreaza ca avea 80 ,o sa isi ia o amenda pt depasirea limitei de viteza cu 20km\h.

sa fiu putin off topic:la varsta de 10 ani ,copil fiind,ma jucam si eu baietii cu mingea.neatentia din capu' meu a dus la traversarea strazii prin loc nepermis,a venit unu cu dacia(dupa spusele martorilor avea cel putin 70-8okm\h)si m-a zburat de nu m-am vazut(2 sapt spitalizare,noroc cu caru').pe vremea aceea nu exista aceasta lege de acum(cum ca dak nu traversezi prin loc permis,conducatoru' care te loveste nu are nici o vina) si parintii puteau sa ii ceara lu ala daune de miliarde de lei.tata sofer fiind si OM ,nu i-a cerut nici macar bani de spitalizare(1000marci germane pe atunci),fiindca copilu lui a fost handicapat si a sarit singur in fata masinii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine, mon cher FCA. fie ca tine. iti spun doar un singur lucru: este mai usor sa previi, decat sa repari. iar el a afirmat singur ca ar fi trebuit sa conduca preventiv, pentru ca, asa cum a afirmat tot el, avea 80 la ora in localitate. deci macar vina morala o are, daca legea te disculpa de vina fizica, intrucat femeia traversa prin loc nepermis. multumit? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer,nu i-as dori domnisoarei-doamnei sa aiba parte de o asemenea situatie,sa ii sara cineva in fata la 4-5 m,chiar si la viteza legala de 50 km/h...de cele mai multe ori o manevra de evitare din scurt combinata cu franare conduce la pierderea controlului motocicletei,am experimentat eu sapt trecuta un voblaj de toata frumusetea cand mi-a sarit unul in fata incercand sa prinda tramvaiul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine, mon cher FCA. fie ca tine. iti spun doar un singur lucru: este mai usor sa previi, decat sa repari. iar el a afirmat singur ca ar fi trebuit sa conduca preventiv, pentru ca, asa cum a afirmat tot el, avea 80 la ora in localitate. deci macar vina morala o are, daca legea te disculpa de vina fizica, intrucat femeia traversa prin loc nepermis. multumit? :crack:

bun.insa sunt la fel de sigur ca si la 50km\h sau 40,tot ar fii lovito pe alcoolica aia si tot la spital ar fii ajuns...la 50km\h e greutz sa controlezi motocicleta cand vezi ca la 5-10m se clatina aia de ajunge in fata ta....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer,nu i-as dori domnisoarei-doamnei sa aiba parte de o asemenea situatie,sa ii sara cineva in fata la 4-5 m,chiar si la viteza legala de 50 km/h...de cele mai multe ori o manevra de evitare din scurt combinata cu franare conduce la pierderea controlului motocicletei,am experimentat eu sapt trecuta un voblaj de toata frumusetea cand mi-a sarit unul in fata incercand sa prinda tramvaiul

 

De cele mai multe ori, sau franezi sau eviti. E cam greu sa le faci pe amandoua in acelasi timp. Daca ai experienta, loc si prezenta de spirit franezi tare (lipsa de experienta si\sau conditia asfaltului va duce la blocarea rotii probabil) si daca vezi ca nu ai timp de oprire lasi frana si incepi manevra de evitare (soseaua avea doua benzi deci era loc din ce ma inteles).

 

Nu vreau sa fac pe lupul moralist, sau sa ma dau mare expert. Poate in situatia respectiva as fi facut la fel...poate nu. Si nici nu incerc sa il cert. Postul meu are doar rol informativ si accept orice critica de la cineva mai priceput. Dar posturi de genul "Ce vorbesti tu...parca respecti regulile..." nu sunt nici informative, nici critice...sunt doar posturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in conditiile date:

- drum cu patru benzi : aproximatiz 10 m latime

- vizibilitate buna : ai vazut-o pe femeie, NU a sarit in fata de pe margine, de dupa copac, din copac, de dupa masina, din cer etc.

- femeia sta sau se misca aleatoriu (alandala) pe cele 4 benzi

- rulezi cu 60 la ora ( 80 si incetinesti la 60 sa vezi ce se intampla.)

ce faci:

- incetinesti pana la oprire?

- continui deplasarea pe principiul "lasa ca are loc"?

- vezi cat de aproape poti trece de femeie, eventual cat de tare se sperie?

- te pierzi in comenzi?

 

asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in conditiile date:

- drum cu patru benzi : aproximatiz 10 m latime

- vizibilitate buna : ai vazut-o pe femeie, NU a sarit in fata de pe margine, de dupa copac, din copac, de dupa masina, din cer etc.

- femeia sta sau se misca aleatoriu (alandala) pe cele 4 benzi

- rulezi cu 60 la ora ( 80 si incetinesti la 60 sa vezi ce se intampla.)

ce faci:

- incetinesti pana la oprire?

- continui deplasarea pe principiul "lasa ca are loc"?

- vezi cat de aproape poti trece de femeie, eventual cat de tare se sperie?

- te pierzi in comenzi?

 

asfalt uscat.

 

:crack: crezi ca era singur?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in conditiile date:

- drum cu patru benzi : aproximatiz 10 m latime

- vizibilitate buna : ai vazut-o pe femeie, NU a sarit in fata de pe margine, de dupa copac, din copac, de dupa masina, din cer etc.

- femeia sta sau se misca aleatoriu (alandala) pe cele 4 benzi

- rulezi cu 60 la ora ( 80 si incetinesti la 60 sa vezi ce se intampla.)

ce faci:

- incetinesti pana la oprire?

- continui deplasarea pe principiul "lasa ca are loc"?

- vezi cat de aproape poti trece de femeie, eventual cat de tare se sperie?

- te pierzi in comenzi?

 

asfalt uscat.

care 4 benzi nenea??u ai fii intrat pe contrasens sa o eviti?hai ca a fost tare(drum cu 4 benzi :crack: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in conditiile date:

- drum cu patru benzi : aproximatiz 10 m latime

- vizibilitate buna : ai vazut-o pe femeie, NU a sarit in fata de pe margine, de dupa copac, din copac, de dupa masina, din cer etc.

- femeia sta sau se misca aleatoriu (alandala) pe cele 4 benzi

- rulezi cu 60 la ora ( 80 si incetinesti la 60 sa vezi ce se intampla.)

ce faci:

- incetinesti pana la oprire?

- continui deplasarea pe principiul "lasa ca are loc"?

- vezi cat de aproape poti trece de femeie, eventual cat de tare se sperie?

- te pierzi in comenzi?

 

asfalt uscat.

de acord

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...