Sari la conținut

Vadu - 2009


kaiser_soze
 Share

Veti mai merge in Vama Veche anul acesta?  

145 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Afara ninge de rupe dar ...

 

deja ma gandesc unde/cand/ce fac cand vine vremea frumoasa.

 

cum se scrie pe alte topicuri (si cum am simtit pe propeia piele vara trecuta) Vama e in agonie .... 2 Mai inca rezista dar ... are farmecul sanatoriului Ana Aslan.

 

Deschid acest topic sa puteti posta cei care ati fost la Vadu impresii si/sau depresii despre locatie.

 

As da o fuga pana acolo sa vada si okiu meu, daca cineva are kef de o plimbare in wd pana acolo sa dea cu PM in mine. Posed una bucata conserva Mitsu L200 si poate sa fie noroiu de un metru ca nu ma deranjeaza, ba chiar ma va bucura ca nu am mai bagat-o demult prin namoale.

 

....dau un peste la cherhanaua "club 23"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Afara ninge de rupe dar ...

 

deja ma gandesc unde/cand/ce fac cand vine vremea frumoasa.

 

cum se scrie pe alte topicuri (si cum am simtit pe propeia piele vara trecuta) Vama e in agonie .... 2 Mai inca rezista dar ... are farmecul sanatoriului Ana Aslan.

 

Deschid acest topic sa puteti posta cei care ati fost la Vadu impresii si/sau depresii despre locatie.

 

As da o fuga pana acolo sa vada si okiu meu, daca cineva are kef de o plimbare in wd pana acolo sa dea cu PM in mine. Posed una bucata conserva Mitsu L200 si poate sa fie noroiu de un metru ca nu ma deranjeaza, ba chiar ma va bucura ca nu am mai bagat-o demult prin namoale.

 

....dau un peste la cherhanaua "club 23"

 

Cand ajung acasa o sa pun niste poze facute de mine anul trecut precum si o harta si detalii mai exacte despre cum se ajunge acolo.

Nu stiu daca as putea sa te insotesc in w/e dar iti recomand sa mergi :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As da o fuga pana acolo sa vada si okiu meu, daca cineva are kef de o plimbare in wd pana acolo sa dea cu PM in mine. Posed una bucata conserva Mitsu L200 si poate sa fie noroiu de un metru ca nu ma deranjeaza, ba chiar ma va bucura ca nu am mai bagat-o demult prin namoale.

Namoale ca namoale, dar la zapada rezista ? Ca in w-e asta o sa tot ninga. Si nici nu cred ca vezi mare lucru pe acolo daca e tot alb. Totusi, m-ar tenta un pic, decat sa stau in casa. :crack:

 

Uite niste poze din septembrie...

post-41145-1235056787_thumb.jpg

post-41145-1235056792_thumb.jpg

post-41145-1235056796_thumb.jpg

post-41145-1235056800_thumb.jpg

post-41145-1235056805_thumb.jpg

post-41145-1235056809_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Namoale ca namoale, dar la zapada rezista ? Ca in w-e asta o sa tot ninga. Si nici nu cred ca vezi mare lucru pe acolo daca e tot alb. Totusi, m-ar tenta un pic, decat sa stau in casa. :P

 

Uite niste poze din septembrie...

 

frumu...

 

ziceam intr-un wd in general, nu in acesta, dar ma mananca sa-l testez pe zapada ...... :crack:

 

muncesc in wd asta de nu ma vad :crack: , poate reusesc in celalalt (28.02-01.03) si am motiv sa absentez de martisor :crack:

Editat de kaiser_soze
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va duceti la Vadu ca nu-i frumos. E naspa rau. Cah Cah.

:crack:

 

Vadu este un loc unde merg de vreo 4 anisori cu mare drag si de 10 ori / sezon. Din pacate odata cu popularizarea zonei a inceput si maneloizarea/ otvizarea/ mcdonaldizarea si "ce plua mea e mai rau pe lumea asta"zarea.

 

Spre sfarsitul verii gunoaiele se strang si cu greu mai gasesti un loc ferit de mult iubitul pet (daca as avea un singur glont, intre Ceausescu si ala care a inventat Pet-ul... moare al doilea).

 

Dar marea are grija ca peste iarna sa-si acopere ranile provocate de manelo-bucuresteanul sau marlano-constanteanul care nu poate sa treaca pe acolo fara sa-si lase marcajul de plastic si hartie igienica roz (pe asta nu l-as impusca dar l-as strange de gat pana ii sar ochii) asa ca pentru cei care se vor aventura acolo in Aprilie, Mai, Iunie locul va fi din nou un mic paradis.

 

Martie, Aprilie, Mai sunt lunile cele mai pline de viata, toata zona inundabila este verde, plina de pasari, iepuri si alte vietati. Tot atunci 'temutul' sacal de dobrogea isi lanseaza puii la apa. (un catel pricajit dar e sacal).

 

Mai inspre August avem algele fosforescente care transforma locul intr-o discoteca in aer liber.

 

Cum spunea o buna prietena, Vadu este all about the sea. Daca 'la mare' inseamna hamsii si bere in discoteca nu e Vadu locul unde sa o arzi. Daca nu te deranjeaza sa inoti cu pesti in loc de ca.ca.ti si pet-uri (da stiu sunt obsesiv, dar ma tratez) Atunci Vadu este locul.

 

Surse de apa nu sunt, dusurile din Vama nu sunt, berea rece e la fix 4 km. Toaletele sunt mai curate decat in Vama, numa sa nu calci in toaleta altuia. Boschetii de peste drum sunt ideali. O singura grija, mai ales in Mai si August, sa nu dati peste cuiburile de sacali. Nu va mananca dar le stricati cosmelia si nu e frumos.

 

Aaaaa, cat p-aci sa uit de tantari. Dupa Vadu stiu de la ce vine expresia 'din tantar, armasar'. Off, nu. Baygon, nu. Bluza de trening, nu. Fum, nu. Sunt indestructibili.

 

Apa este una dintre cele mai curate pe care le-am vazut nefiind nici un port in apropiere care sa deverseze in zona asta ceva (Navodari-ul nu se pune pentru ca are canalul care duce curetul catre sud. Din cauza ca nu exista indiguiri nu exista curenti care sa mature nisipul, din cauza asta apa este foarte Mamaia-like. Minus pet-urile si rahatii.

 

Ma mai gandesc si va mai povestesc.

 

Daca va bate gandul sa veniti, ganditi-va la mine la plecare si mai dati o geana la cum arata locul dupa voi. Incercati sa nu faceti focul in afara unei vetre deja eistente. In doi ani o sa punem cortul in jar.

 

Sa ne vedem cat mai multi, dar sa nu ajungem sa regretam asta.

 

Daca nu ma inseala privirea, pozele de mai sus sunt din Corbu, Vadu e la inca vreo 5 km mai la Nord.

 

@initiatorul topicului. Nu ai nevoie de L200 acolo. Merge si Matizul. Daca totusi te duci cu magaoaia, tine-o la drum. Plaja e pentru altceva. Exista locuri de goarna pe drum.

 

poze din 2009. 1 Ianuarie chiar. Pun doar doua si mai caut sa le micsorez pe cele facute cu aparatul. Astea sunt cu telefonul.

 

 

post-5889-1235062925_thumb.jpgpost-5889-1235062890_thumb.jpg

 

Voiam sa pun si KML-ul pt Google earth dar saracia asta nu ma lasa. Dati cu PM-ul si puteti sa vedeti exact locul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@melciu

lol la ce ai scris! om bun, nu ma duc cu tractorul acolo ca sa fac "optulete" pe plaja si sa-mi bat joc de ce a mai ramas din litoral.

 

ce ai scris mi-a adus aminte de o faza de anul trecut din vama, cand dupa stuffstock, m-am dus cu niste prieteni, am legat o plasa de lanturi de L200 si am arat/curatat/dragat plaja de PET-urile si seringile pseudo-vamaiotilor care urlau in gura mare "salvati vama"

 

Trebuia sa ai stomac de tabla sa vezi ce s-a adunat.

 

am depasit varsta la care tb sa ma dau mare si sa impresionez pustoaice de liceu

 

ce nu-nnteleg este ce dreacu cauta manelistii (si) acolo ?!?!

Editat de kaiser_soze
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca a fost o buna idee sa descideti acest topic; Nu cred ca zona aceia are nevoie de publicitate<nu uitati ca printre noi sunt multi distrusi, manelisti, etc>

daca se mai insista mult cu ea o sa ajunga sigur ca vama veche; Au mai ramas cateva locuri superbe in tara asta care ne incanta pe cei care nu suferim de sindromul jacuzii si bere la 0,33L

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@melciu

lol la ce ai scris! om bun, nu ma duc cu tractorul acolo ca sa fac "optulete" pe plaja si sa-mi bat joc de ce a mai ramas din litoral.

 

ce ai scris mi-a adus aminte de o faza de anul trecut din vama, cand dupa stuffstock, m-am dus cu niste prieteni, am legat o plasa de lanturi de L200 si am arat/curatat/dragat plaja de PET-urile si seringile pseudo-vamaiotilor care urlau in gura mare "salvati vama"

 

Trebuia sa ai stomac de tabla sa vezi ce s-a adunat.

 

am depasit varsta la care tb sa ma dau mare si sa impresionez pustoaice de liceu

 

ce nu-nnteleg este ce dreacu cauta manelistii (si) acolo ?!?!

 

Ma bucur sa aud asta. Sincer, cunosc oameni care nu ar fi facut/gandit ca tine. Cu oarecare frica sa le zic prieteni.

 

Manelo-grataragii s-au refugiat aici dupa ce zona dintre Mamaia si Navodari a fost inundata de vile si blocuri de prost gust.

 

Acum, cu motoreta mai exista un avantaj. De la cherhanaua unde se desparte drumul catre Periboina incep dunele. Cu un motor ceva mai ridicutz, nu neaparat un cross, poti sa mergi prin spatele dunelor inca 3-4-5-6 sute de metri unde meltenii nu mai ajung. Li se inpotmolesc spoilerele de la Dacii in nisip si renunta.

 

Planuim o actiune de curatare a zonei, cand am mai multe detalii va dau de veste. Poate ne poti imprumuta plasa aceea din lant.

 

Acum mai caut poze, mai am de pe 1 Ianuarie in costum de baie cu un om de zapada. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca a fost o buna idee sa descideti acest topic; Nu cred ca zona aceia are nevoie de publicitate<nu uitati ca printre noi sunt multi distrusi, manelisti, etc>

daca se mai insista mult cu ea o sa ajunga sigur ca vama veche; Au mai ramas cateva locuri superbe in tara asta care ne incanta pe cei care nu suferim de sindromul jacuzii si bere la 0,33L

 

sorry, my mistake, ne bagam in pm-uri?

 

ahhhh ce tzara

 

Ma bucur sa aud asta. Sincer, cunosc oameni care nu ar fi facut/gandit ca tine. Cu oarecare frica sa le zic prieteni.

 

Manelo-grataragii s-au refugiat aici dupa ce zona dintre Mamaia si Navodari a fost inundata de vile si blocuri de prost gust.

 

Acum, cu motoreta mai exista un avantaj. De la cherhanaua unde se desparte drumul catre Periboina incep dunele. Cu un motor ceva mai ridicutz, nu neaparat un cross, poti sa mergi prin spatele dunelor inca 3-4-5-6 sute de metri unde meltenii nu mai ajung. Li se inpotmolesc spoilerele de la Dacii in nisip si renunta.

 

Planuim o actiune de curatare a zonei, cand am mai multe detalii va dau de veste. Poate ne poti imprumuta plasa aceea din lant.

 

Acum mai caut poze, mai am de pe 1 Ianuarie in costum de baie cu un om de zapada. :crack:

 

ma bag !! pe mine si pe Mitsu, lantul l-am luat de la Expirat imprumut, ma gandesc unde naiba pot gasi asa ceva de cumparat (nu poate fi greu)

 

daca ai vreo idee baga

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Kaiser_Soze: eu ma pot baga la actiunea cu pricina. Am scule sa confectionam o plasa din asta. Si m-as baga si la excursie.

 

Eu am fost la Sf. Gheorghe in Delta anul trecut. Cred ca acolo mai mult ca in orice alta parte merita mers. Din pacate accesul e mai dificil. Din fericire e mai greu sa ajunga toti manelistii, le lipseste determinarea.

 

PM? Mess?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Kaiser_Soze: eu ma pot baga la actiunea cu pricina. Am scule sa confectionam o plasa din asta. Si m-as baga si la excursie.

 

Eu am fost la Sf. Gheorghe in Delta anul trecut. Cred ca acolo mai mult ca in orice alta parte merita mers. Din pacate accesul e mai dificil. Din fericire e mai greu sa ajunga toti manelistii, le lipseste determinarea.

 

PM? Mess?

 

Nenea Hellu' a zis si Petrescu ca ar vrea la actiune. Strangem randurile... mai stiu doi oameni care se baga.

 

Nenea Kaiser, L200 acela poseda bena? Ar fi extrem de folositor sa ducem sacii stransi. Nici Navodariul nu beneficiaza de o rampa ecologica pusa la punct asa ca nu am facut mare lucru daca il lasam in Navodari... Tot pe camp ajung. Constanta sau Bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nenea Kaiser, L200 acela poseda bena? Ar fi extrem de folositor sa ducem sacii stransi. Nici Navodariul nu beneficiaza de o rampa ecologica pusa la punct asa ca nu am facut mare lucru daca il lasam in Navodari... Tot pe camp ajung. Constanta sau Bucuresti.

 

....are .... telepatie, exact la asta m-am gandit si eu, daca ne vedem toti mai am o idee, implica National Geografic, dar mai multe detalii va zic face to face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca se face actiune de curatenie ma bag si eu.

Heh, deja incepi sa fii simpatic :crack:

 

Ontopic: prea bizi acu' da' sigur ma bag next time. Sper sa vina

caldura cat mai repede ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In iulie anul trecut am vazut o "sleatca" de delfini trecand la vreo 20 de metri de mal. A fost superb!! Dar am prins si o trupa de manelisti veniti cu un microbuz si doua boxe mari :crack: Sa vedem cat o sa mai tina

 

 

 

mama ce cort (umbrar) tare! poti sa ne spui de unde l-ai achizitionat? nu te-am vazut anul trecut pe plaja ca sigur te intrebam!

p.s. ce bine ar fi daca nu am mai face publica locatia cu pricina...si asha vreau sa stau fro' 2 saptamani la vara cu eshapamentul in sus. ce bine ar fi daca nu s-ar aglomera... :crack:

Editat de titishoru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In iulie anul trecut am vazut o "sleatca" de delfini trecand la vreo 20 de metri de mal. A fost superb!! Dar am prins si o trupa de manelisti veniti cu un microbuz si doua boxe mari :crack: Sa vedem cat o sa mai tina

 

hai recunoaste tot, de unde ai umbrarul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mama ce cort (umbrar) tare! poti sa ne spui de unde l-ai achizitionat? nu te-am vazut anul trecut pe plaja ca sigur te intrebam!

p.s. ce bine ar fi daca nu am mai face publica locatia cu pricina...si asha vreau sa stau fro' 2 saptamani la vara cu eshapamentul in sus. ce bine ar fi daca nu s-ar aglomera... :crack:

 

Am fost de 3 ori anul trecut, de doua ori in iulie si odata in august. Cortul este luat dupa www.cabelas.com. Nici nu stii de cate ori si la ce pret puteam sa-l dau acolo :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...