Sari la conținut

Alegere motor!


popaadrian
 Share

Postări Recomandate

Va zic din prima ca sunt praf, varza in ceea ce priveste motocicletele si m-am apucat sa citesc posturile dupa forum sa mai invat ceva. Acum problema. Tocmai mi-am luat permisul (Acum 3 luni am si eu vre-o 1700 de km cu motorul lu cumnatamio) si nu am foarte multa experienta dar cu toate astea nu imi permit sa iau un motor pe care sa il fugaresc pana capat experienta si apoi sa il schimb asa ca as vrea sa imi iau de acum un motoras pana in 2500 de euro cu tot cu imatriculare, asigurare (Nu am bani de casco), acte, revizie etc. Am pus ochii pe unul din aceste 3 modele:

 

http://cautare.mobile.ro/vehicule/showDeta...mp;pageNumber=1

 

http://cautare.mobile.ro/vehicule/showDeta...mp;pageNumber=1

 

http://cautare.mobile.ro/vehicule/showDeta...mp;pageNumber=1

 

Doar ca nu stiu care din ele sunt cu sezut dublu deoarece as vrea ceva cu doua locuri si nu choppere sau scootere saumotoare cu alt design ci numai cele in genul celor prezentate (Oarecum sport). Sper sa intelegeti ceva din ce am scris si sa nu ma injurati (Macar nu mai mult de o ora pe zi) pentru cunostintele mele in domeniu. Sunt bune alegerile mele si daca nu ce mi-ati recomanda?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 98
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

salut,

nu lua nicunul din alea trei motoare.dak tot ai 2500 de ce nu cauti tu unu gata adus aici pe la 2000 de euro ca sunt gramada.la astia te mai costa cam 150 de euro tot ce tine de inmatricularea pe numele tau. cbr-ul ala de 600 ar fi meritat dak nu era rupt in gura la curse si oricum pe ala ca sa il inmatriculezi iti trebuie carenele originale,far,semnalizari,etc.deci mai bagi 1000 in el.

ps:

am eu un cbr 900rr cu toate consumabilele noi si f multe extrasuri la 2100 E .dak te intereseaza da-mi pm,dak nu cauta la vanzari si ai sa vezi cate moto gata inmatriculate gasesti pe aici pana in 2500.

bafta

 

 

Si sa nu uit ma scuzati ca am omis sa aiba consum pana in 7-8 la suta in oras!!!

sunt foarte vechi, au km muulti si niciuna din ele nu consuma sub7-8 in orash

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alegerile nu sunt bune.

Primele 2 mobre au 1000 cmc si 136 cai ( sunt prea mari pt incepatori )

A treia mobra, este si mai putin indicata, pt ca nu este moto inmatriculabila ( nu este de strada, este de circuit ) . Calare pe asta, sigur o sa mori.

Mai gandeste-te si la motociclete de putere mai mica ( macar pentru inceput )

 

 

La cum ai pus problema, imi suna a MANELE! :friends:

 

 

BAFTA

Editat de Lucianggg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indiferent ce alegi baga o vizita la un mecanic si desfa motorul...vezi semnatura mea si intelegi din ce cauze te sfatuiesc asa...

te costa cu cateva milioane in plus dar ai certitudinea ac nu cumperi un motor cu 30 000 km pe bord si peste 150 000 reali...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti recomand sa citesti cu atentie sectionea pt incepatori si sa tragi concluziile singur

pt cumpararea unei motociclete iti recomand sectiunea SERVICE

sunt asa de multe topicuri treb doar sa le cauti

iti recomand aceste lucruri pt k esti incepator dak nu erai nu mai faceai acest topic si cumparai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

nu lua nicunul din alea trei motoare.dak tot ai 2500 de ce nu cauti tu unu gata adus aici pe la 2000 de euro ca sunt gramada.la astia te mai costa cam 150 de euro tot ce tine de inmatricularea pe numele tau. cbr-ul ala de 600 ar fi meritat dak nu era rupt in gura la curse si oricum pe ala ca sa il inmatriculezi iti trebuie carenele originale,far,semnalizari,etc.deci mai bagi 1000 in el.

ps:

am eu un cbr 900rr cu toate consumabilele noi si f multe extrasuri la 2100 E .dak te intereseaza da-mi pm,dak nu cauta la vanzari si ai sa vezi cate moto gata inmatriculate gasesti pe aici pana in 2500.

bafta

 

 

 

sunt foarte vechi, au km muulti si niciuna din ele nu consuma sub7-8 in orash

 

vrei sa i dai lui un sfat bun sau vrei sa ti vinzi tu motoru?

chiar crezi ca e indicat pentru un incepator cbr-u' ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu tin sa aiba putere prea mare dar sa fie in stilul ala ca design gen motor de circuit si consum cat mai micutz fiindca nu am prea multi bani! Oricum va fi folosit doar in Constanta din Aprilie pana pe 1 Octombrie sau poate chiar mai devreme asa ca nu imi tb nimic decat design bun (pentru satisfactie personala) si consum micutz! App Mucianggg ce iti suna tie a manele mai concret? Un link concret cu o parere imi poate oferi cineva va rog frumos?

Editat de popaadrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu tin sa aiba putere prea mare dar sa fie in stilul ala ca design gen motor de circuit si consum cat mai micutz fiindca nu am prea multi bani! Oricum va fi folosit doar in Constanta din Aprilie pana pe 1 Octombrie sau poate chiar mai devreme asa ca nu imi tb nimic decat design bun (pentru satisfactie personala) si consum micutz! App Mucianggg ce iti suna tie a manele mai concret? Un link concret cu o parere imi poate oferi cineva va rog frumos?

 

 

vrei motor bun uite aici bune si ieftine

 

 

http://www.bikeshop.ro/motociclete/anuntur...998-156247.html

 

 

http://www.bikeshop.ro/motociclete/anuntur...999-165293.html

 

 

motoare sunt cu sutele treb doar sa cauti

Editat de lonely rider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incepator cu 900rr..buna alegere !

 

 

ce 900 pe hayabusa sa inceapa

tot scriem pt cei de teapa lui si degeaba

scriem ...scriem si tot scriem dar tot apar de astia k el si ne tot freaca la cap ....sa imi iau motoru asta sau asta???

sa iau de 600 sau 1100xx??? ia frate de 1300 k doar de astia k tine apar la protv si tot din cauza lor si facem tot felul de actiuni de prevenire in trafic

dar citeste careva din ce scriem noi????NUUUU...dc sa citeasca is prosti...ii dor mainile sa tasteze si sa caute pe forum

noi suntem prosti k ii bagam in seama...

 

PUNE MANA SI CAUTA PE FORUM DC NU TREB SA INCEPI CU O MOTOCICLETA MARE SI CARE SUNT RISCURILE

AI CUMPARAT ...BN ...ACUM PUNE MANA SI O INTRETINE ...E SCUMPA BENZINA??? FRATE LA TOTI NE ESTE GREU CREZI K MERGE CU APA???

APROPO VEZI K MAI TREB SA II CUMPERI CONSUMABILELE(O PERECHE DE GUME=300 EURO NU LEI)

VEZI K ITI MAI TREB SI CASCA SI ECHIPAMENT SA NU PLANGA AI TAI DUPA TINE CAT ESTI DE BOLOVAN SI TE TAVALESTI PE JOS

 

 

 

SI DAK NICI ACUM NU AI PRICEPUT CUM STA TREABA CU MOTOCICLETA ....DUTE FRATE LA PESTE K E MAI IEFTIN

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba putza? In primul rand cred ca sunt de 3 ori mai in varsta ca tine, in al doilea rand vorbeste civilizat ca eu nu am voribit asa, in al 3-lea rand daca tot dau banii sa ii dau pe ceva care sa merita ca nu am bani sa schimb motoarele anual, nu am d c sa fug cu el si pur si simplu sa ma duc la munca vara cat lucrez in Constanta, stiu si eu cat presupune intretinerea unui motor si as vrea sa il folosesc fiindca am un Audi Q7 de cand munceam in Canada si imi mananca mult prea mult cat sa umblu cat vreau eu cu el si as vrea ceva mai pentru vreme calda asa ca un motor ar fi tocmai potrivit. In final ai dreptate ,,NUUUU...dc sa citeasca is prosti...ii dor mainile sa tasteze si sa caute pe forum noi suntem prosti k ii bagam in seama..." u oi fi prostu tata daca si u recunosti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atunci ai 78 de ani :friends:

dar in fine...si cum zicea si Lucian suna a manele

pt cei k tine sunt facute toate acele topicuri ...sa invete din greselile altora si sa nu intrebe fiecare acelasi lucru la infinit

dak rasfoiai putin acest forum ai fi vazut raspunsurile la intrebarile tale

si dak erai putin atent ai fi vazut si http://www.bikeshop.ro/ unde sunt puse la vanzare miile de motoare din tara

inmatriculate si neinmatriculate

si vezi k te contrazici in afirmatii...acum zici"Va zic din prima ca sunt praf, varza in ceea ce priveste motocicletele"

si dupa "stiu si eu cat presupune intretinerea unui motor"

 

dupa aia..."Sper sa intelegeti ceva din ce am scris si sa nu ma injurati (Macar nu mai mult de o ora pe zi) pentru cunostintele mele in domeniu"

 

esti dificil frate...alta data cauta pe forum ce te intereseaza si dupa aia posteaza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba putza? In primul rand cred ca sunt de 3 ori mai in varsta ca tine, in al doilea rand vorbeste civilizat ca eu nu am voribit asa, in al 3-lea rand daca tot dau banii sa ii dau pe ceva care sa merita ca nu am bani sa schimb motoarele anual, nu am d c sa fug cu el si pur si simplu sa ma duc la munca vara cat lucrez in Constanta, stiu si eu cat presupune intretinerea unui motor si as vrea sa il folosesc fiindca am un Audi Q7 de cand munceam in Canada si imi mananca mult prea mult cat sa umblu cat vreau eu cu el si as vrea ceva mai pentru vreme calda asa ca un motor ar fi tocmai potrivit. In final ai dreptate ,,NUUUU...dc sa citeasca is prosti...ii dor mainile sa tasteze si sa caute pe forum noi suntem prosti k ii bagam in seama..." u oi fi prostu tata daca si u recunosti.

 

 

1.Ai Q7 dar nu iti permiti sa schimbi motorul dupa ce inveti !

2.Vrei motor cu capacitate mare de la inceput dar nu stii cum se mananca asha ceva chiar tu zicand ca esti afon !

3.Esti al mii-lea utilizator al forumului cu astfel de intrebari !

4.Citeste topic-ul de Incepatori acolo sa vezi de ce nu se recomanda astfel de motoare incepatorilor si daca nu ti-a ajuns fa o tura pe la Accidente .

5.Pe nimeni nu intereseaza ca ai Q7.

6.La varsta pe care o sustii ca o ai limbajul e de mess...deci sunt in dubii cu varsta,iar intrebarile pe care le pui sunt aceleasi ca ale unui pustan de 16 ani !

7.Ca sa fiu on-topic..incearca si un Kawa zx-4r !

 

Bafta si cam atat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vrei sa i dai lui un sfat bun sau vrei sa ti vinzi tu motoru?

chiar crezi ca e indicat pentru un incepator cbr-u' ?

sfaturile pe care le-am dat erau pertinente.motoru nu voiam neaparat sa i-l vand lui numai ca am vazut ca el se uita tot dupa motoare mari si i-am aratat ca si la noi gaseste gata inmatriculat un motor in banii aia.plus ca nu ai de unde unde sa stii ce poate omu.eu am inceput direct direct pe motor mare de ex. dar asta e o alta discutie si n-am de gand sa explic aici .sper ca ai inteles ce am vrut sa spun dak nu,asta e .

bafta

 

Ba putza? In primul rand cred ca sunt de 3 ori mai in varsta ca tine, in al doilea rand vorbeste civilizat ca eu nu am voribit asa, in al 3-lea rand daca tot dau banii sa ii dau pe ceva care sa merita ca nu am bani sa schimb motoarele anual, nu am d c sa fug cu el si pur si simplu sa ma duc la munca vara cat lucrez in Constanta, stiu si eu cat presupune intretinerea unui motor si as vrea sa il folosesc fiindca am un Audi Q7 de cand munceam in Canada si imi mananca mult prea mult cat sa umblu cat vreau eu cu el si as vrea ceva mai pentru vreme calda asa ca un motor ar fi tocmai potrivit. In final ai dreptate ,,NUUUU...dc sa citeasca is prosti...ii dor mainile sa tasteze si sa caute pe forum noi suntem prosti k ii bagam in seama..." u oi fi prostu tata daca si u recunosti.

pai oi fi frate mai in varsta dar esti un taran parvenit.cum adica am un q7 dar imi mananca prea mult incat sa merg cat vreau cu el?pai ti-ai dat toti banii pe q7 si acum nu ai bani de benzina? :friends: .pai dak stiam ca esti un astfel de om nu ma mai oboseam cu sfaturi de la inceput.ia-ti bicicleta si lasa-ne dreacu in pace ca n-ai ce cauta pe aici.ai vrut sfaturi,ai pus intrebari prostesti si acum sari in sus cand ti-se raspunde.

o singura intrebare am: ce amanetezi de pe acasa daca faci pana la q7?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma scuzi ca te intrerup... dar se poate. multi o pot confirma.

 

 

Sunt convins ca se poate...nu am zis ca nu...dar nu si atunci cand singur sustii ca nu le ai si nu te pricepi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un posesor de Q7, touareg sau alta masina care consuma cu galeata , mare cat un camion , sau aproape, si care este aleasa sub diferite pretexte dar nici unul obiectiv exceptand existenta banilor in foarte mare exces nu poate fi decat un om care "striga" cat poate de tare uitati-va fratilor la mine ce smecher este io, posesor de autobuz cu 5 locuri .....personal nu suport oamenii astia si cred ca le sta foarte bine in videoclipurile cu manele , ma dezgusta aceste lucruri ...concret spun ca daca intradevar iti plac motocicletele nu conteaza cilindreea sau puterea motorului ( te poti multumi si cu 250 cc e suficient pentru plimbare si pentru a atinge viteze de pana la 150 km/h viteza cam prea mare pentru o plimbare cu motocicleta dar sunt sigur ca nu viteza maxima are valoare pentru un adevarat pasionat , ,,, motoarele de puteri mari si foarte mari consider ca sunt potrivite exclusiv fanaticilor, kamikaze etc ..... vad inutil consumul de gaz pentru a te deplasa cu treaba sau la plimbare e ca si cum as iesi la plimbare cu autobuzul condus de mine dar fara pasageri ......i asta este ...unii isi cumpara motocicleta de placere iar altii pentru a fi intrebati : ia 300 asta ? , sunt sigur ca fuge mai tare ca dacia ? oooo dar nici cielo nu cred ca se tine dupa asta !,,, ,unii isi cumpara motor pentru a se plimba cu el, din pasiune, altii pentru a se sparge in figuri........ am vazut cativa incepatori care si-au luat motoare foarte puternice si sunt sigur ca pasiunea este ultimul lucru care a contat cand ei si-au luat motor, sau poate si baniii disponibili au avut un cuvant de spus.......acum imi dau seam cat de mult iubesc ei motocicletele dupa cat de mult le folosesc , in afara de un drum pana la terasa , numai vara, unde isi expun motorul si incearca din rasputeri sa fie recunoscuti ca mandri posesori de motocicleta ... imi cer scuze daca am deranjat pe cineva , dar asta este parerea mea, expusa pe scurt si cam necioplita ...

Editat de mariusspuneceva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este evident ca masinile care au motoare excesicv de mari si motocicletele cuasemenea calitati sunt construite pentru o anumita categorie de oameni care nu inteleg ca ADUI este o masina de lux si nu una mai rezistenta sau mai fiabila ca volksvagen ( spre exemplu )

 

 

 

e suficient orice motor care atinge viteza legala si in afara nu numai in oras , parerea mea , altfel ce tupeu am mai avea sa ii injuram pe cei ce nu se asigura cand trebuie sau sa vociferam " campanie de prevenire a accidentelor rutiere " huuooooo conservele !!! ???

Editat de mariusspuneceva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...