Sari la conținut

Alegere motor!


popaadrian
 Share

Postări Recomandate

se pare ca audi Q7 este o masina care a provocat traume grave in copilaria multor motociclisti..... eu sunt de parere ca ar trebui retras de pe piata....

de asemenea ar trebui interzise orice fel de haine care nu te fac sa arati ca robocop si omorati toti designerii....

 

oricum femeile sunt mai superficiale decat barbatii cand vine vorba de vehicule, deci o mu_ie in q7 e mult mai la indemana decat o mu_ie pe motor.... :)

 

si in incheiere http://www.youtube.com/watch?v=PMvFOgHmb8s

 

MOARTE CONSERVARILOR! si de fapt MOARTE! in general :rolleyes:

 

cat despre recomandari pentru motocicleta eu zic sa faci cum face lumea si cand isi ia masina... intai iti iei un lastun, apoi tico, apoi oltcit, apoi, dacia 1300, apoi dacia sport, si abia apoi poti sa te risti la o solenza (dar cu grija sa nu intri in pom ca e nervoasa tare) si tot asa cresti cilindreea cu 50-100 cm3 de la an la an pana poti sa stapanesti chiar si un V12 de 8L.....

 

sunt vopsite misto tare primele doua motoare (zx10 si fzr). super retro look :). cred ca cel mai bine iti iei ce-ti place (in limita bugetului).

oricum ai ales cel mai prost loc (din lume?) unde sa ceri sfaturi despre ce motor sa iti iei. :P

 

huaaaa manelistule!!! taranuleee, du-te ba pe camp si plimba-te cu tractorul!!! huaaaaa nenorocituleeee!!! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 98
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mai bine ii ignoram pe aia si vorbesc frumos cu oamenii cu cap. As vrea sa vand Q7-le dar nu prea gasesc cui fiindca are motor V12, 5,9 litri si lananca in prostie!!! Motor second din Malta sau Garmania sau Romania de unde le pot aduce fiindca ma duc frecvent imi poate arata cineva va rog? Pe de o parte as prefera Romania ca este imatriculat si etc., dar pe de alta parte un motor rulat in Germania esti sigur ca e rulat pe strazi oglinda nu prin gropile de la noi. Cam ce model as putea achizitiona mai intai ca link gasesc eu daca ar fi :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar pe de alta parte un motor rulat in Germania esti sigur ca e rulat pe strazi oglinda nu prin gropile de la noi

 

Pai ce, Q7-le se fereste de gropi? N-ar trebui sa fie o problema gropile pt ea. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vb de asta am zis ca daca iau un motor second din afara e rulat pe strazi mai bune decat daca as cumpara din Romania!!!

Parerea mea e ca nu este asta o problema. Orice motociclist ocoleste gropile sa nu cada, si e mai usor sa le ocolesti cu motocicleta. Plus ca dupa mine nu se strica nimic de la mersul pe gropi. Poate lantul se duce mai repede, dar asta se verifica la cumparare. La ce preturi sunt acuma la noi, chiar nu se merita umbletul si banii dati inplus pe un motor de dincolo. Umbli si acolo sa il cauti, sail radiezi si sa il cumperi si umbli si aici la greu sa il inmatriculezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vb de asta am zis ca daca iau un motor second din afara e rulat pe strazi mai bune decat daca as cumpara din Romania!!!

Parerea mea e ca nu este asta o problema. Orice motociclist ocoleste gropile sa nu cada, si e mai usor sa le ocolesti cu motocicleta. Plus ca dupa mine nu se strica nimic de la mersul pe gropi. Poate lantul se duce mai repede, dar asta se verifica la cumparare. La ce preturi sunt acuma la noi, chiar nu se merita umbletul si banii dati inplus pe un motor de dincolo. Umbli si acolo sa il cauti, sail radiezi si sa il cumperi si umbli si aici la greu sa il inmatriculezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms mult, o sa caut pe aici un chopper sau ceva sport, as prefera sport dar sa vad ce oferte gasesc!!!

 

E clar, chopper, sport , acelasi drac. Eu zic sa iti cumperi un chopper sport, uite iti recomand asta : http://thekneeslider.com/archives/2006/09/...replica-update/ , eu zic ca ti s-ar potrivi.

 

P.S. : De ce vrei tu totusi motor nu stiu, e mai ieftina o bicicleta si nu consuma benzina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms mult, o sa caut pe aici un chopper sau ceva sport, as prefera sport dar sa vad ce oferte gasesc!!!

de vanzare ,suzuki gsxr 600 k7(acum adus din germania) tunata:suspensii fata spate ohlins,evacuare (galerii+finala) arow, furtune frane,geam,leviere(frana ambreiaj)toate racing,scarite suzuki world cup,dynojet powercomander,far xenon,filtru aer bmc ,valoarea accesoriilor aprox 4mii eur, pretul este de 6500 euro 0727344557

post-23264-1236059868_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prea scump :cheers:) si cu bicicleta aproape 15 km e cam greu :rolleyes:

Tot batandu-va joc de om nu rezolvati nimic. Daca ii spui omului in fatza ca e "cocalar cu Q7 si are gandire de pe Taraf TV" l-ai pierdut din prima. Incercati cu niste sfaturi constructive. Toti incepatorii gandesc gresit. Si eu la inceput am vrut motor de 1000, dar din sfaturile bune de pe forum am invatat cum sta treaba. Pe forumurile de dincolo nu am vazut niciodata discutii din astea in bataie de joc, desi, sincer, ma amuz foarte tare de cele de pe motociclism.ro :)

On topic:

Sa iti iei motor mare ca sa nu trebuiasca sa il schimbi dupa 1 an sau 2 nu e motiv bun. Motocicleta nu e masina si iarna nu e ca vara. Asa e regula: incepi cu motocicleta mica si apoi treci la mai mare. Asa se face si la curse pt ca are o logica si pe strada ar trebui facut la fel. Totul din motive de siguranta si, zic eu, pt placerea condusului, care e mult mai mare pt un incepator daca conduce un motor mic.

Parerea mea: motocicleta pana in 600, second hand, din Romania. Nu are rost sa fie noua pt ca la inceput se cade si orice tranta inseamna bani. Dar nici asa veche precum modelele sugerate de tine la inceput, ca numa bagi bani la greu si in alea. Acolo din 98 in sus. Dupa doi ani si 15-20000 de km poti lua ce vrei, parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca nu este asta o problema. Orice motociclist ocoleste gropile sa nu cada, si e mai usor sa le ocolesti cu motocicleta. Plus ca dupa mine nu se strica nimic de la mersul pe gropi

 

Mai Vlad, uite ca se mai strica. Cand aveam Honda VT500E, am luat o groapa romaneasca (aparuta peste noapte) cu vreo 80 km/h si mi-a borsit uleiu prin simeringurile de furca. Am zis OK, hai ca sunt vechi, au cedat, sa le schimb. Treaba facuta, dupa 2000 de km, pe un drum prost pe la Targoviste am dat de niste denivelari dese si rigide, aveam deja vreo 100 km/h, n-am mai apucat sa franez - rezultatul - iar s-au belit simeringurile. Bine ca erau jantele rezistente ca la cum am dat am zis ca s-au rupt si alea.

De-aia m-am suparat pe rahaturile astea de drumuri romanesti si am luat enduro.

 

P.S.: se mai belesc ei si rulmentii de pe la roti uneori. Ma-sa pe gheatza...

 

:rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

suzuki_pill ms da e prea scump si ma scuzati dar o sa dispar de pe acest forum fiindca au fost prea putini cu care am putut vorbi ca niste oameni normali (Sa nu intelegi ca toti doar ca prea putini) o sa vad ce fac si ce cumpar la un service de aici din Constanta, fiindca au fost cam multe deja si nu imi am locul aici!!! Ms mult celor care mi-au dat niste raspunsuri OnTopic si fara jigniri si fara sa vorbeasca aiurea ca niste papagali Puteti inchide topicul fiindca nu mai intru pe aici. Salut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

suzuki_pill ms da e prea scump si ma scuzati dar o sa dispar de pe acest forum fiindca au fost prea putini cu care am putut vorbi ca niste oameni normali (Sa nu intelegi ca toti doar ca prea putini) o sa vad ce fac si ce cumpar la un service de aici din Constanta, fiindca au fost cam multe deja si nu imi am locul aici!!! Ms mult celor care mi-au dat niste raspunsuri OnTopic si fara jigniri si fara sa vorbeasca aiurea ca niste papagali Puteti inchide topicul fiindca nu mai intru pe aici. Salut!

 

 

Aici esa e, ori te inveti cu asta ori adios forum...si e pacat pentru ca printre mistocareli de tot genul gasesti si inforormatii utile.

 

nu uita de sfatul meu in alegerea mobrei

 

 

:rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai Vlad, uite ca se mai strica. Cand aveam Honda VT500E, am luat o groapa romaneasca (aparuta peste noapte) cu vreo 80 km/h si mi-a borsit uleiu prin simeringurile de furca. Am zis OK, hai ca sunt vechi, au cedat, sa le schimb. Treaba facuta, dupa 2000 de km, pe un drum prost pe la Targoviste am dat de niste denivelari dese si rigide, aveam deja vreo 100 km/h, n-am mai apucat sa franez - rezultatul - iar s-au belit simeringurile. Bine ca erau jantele rezistente ca la cum am dat am zis ca s-au rupt si alea.

De-aia m-am suparat pe rahaturile astea de drumuri romanesti si am luat enduro.

 

P.S.: se mai belesc ei si rulmentii de pe la roti uneori. Ma-sa pe gheatza...

 

:rolleyes:

ce simeringuri ai pus?

de pe louis?saito?is vai s amar,curg dupa cateva zile dupa ce le ai pus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms si imi pare rau pt unii cu bun simt dar prefer sa aleg varianta cu ,,adios forum". Pa!

Presupun ca si de scoala te-ai lasat dupa ce ai fost luat la misto de colegii mai mari cand povesteai ca ai robotel Superman acasa, dar nu te lasa mama sa-l arati...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce simeringuri ai pus?

de pe louis?saito?is vai s amar,curg dupa cateva zile dupa ce le ai pus

nu sunt asa..

si la mine au umezit un pic cateva zile pana s'au asezat probabil, dupa care n'au mai curs deloc.

cu simeringurile saito de pe louis exista pericolul, intr-adevar, de a fi stat mult pe raft si sa fie gata coapte cand le cumperi tu...

 

:cheers:

:ok::rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fiecare data am pus ARIETTE, luate de la Moto Adventure Cotroceni. Nu pot sa zic ca sunt proaste, dar nici extrem de bune nu sunt, isi fac treaba cat de cat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea: nu-ti lua vitezana ca n-ai ce sa faci cu ea si mai e si incomoda in oras. Plus ca sa ai pe vord 300 la ora si sa nu poti merge pe rahaturile noastre de drumuri cu mai mult de 150 (asta daca tii la viata ta) e frustrant.

In rest recomand un motor street, touring, naked, chopper sau cel mult enduro touring (asta tine de gusturi si de ce vrei sa faci cu ea). Sa fie mai noua de 15 ani si sa aiba actele in regula. Dupa aia te duci, te sui pe ea, dai o tura si daca iti place si te simti bine in sa o iei.

Repet: parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea: nu-ti lua vitezana ca n-ai ce sa faci cu ea si mai e si incomoda in oras. Plus ca sa ai pe vord 300 la ora si sa nu poti merge pe rahaturile noastre de drumuri cu mai mult de 150 (asta daca tii la viata ta) e frustrant.

In rest recomand un motor street, touring, naked, chopper sau cel mult enduro touring (asta tine de gusturi si de ce vrei sa faci cu ea). Sa fie mai noua de 15 ani si sa aiba actele in regula. Dupa aia te duci, te sui pe ea, dai o tura si daca iti place si te simti bine in sa o iei.

Repet: parerea mea.

 

 

nu vezi ca vorbesti singur...omu nu mai intra pe forum ...a murit

se odihneste pe alte forumuri sau sub alt nume

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...