Sari la conținut

Honda Vfr 750/800/1200


rmg

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Domnilor, am o mare problema cu VFR-ul !!! ..... nu ma aude nimeni cand merg pe strada cu motorul :huh: !

Stiu, o sa-mi spuneti ca vreau sa ma sparg in figuri, cu fitze, sa stie lumea ca am motor, ... etc ! Nu este asa ! Am observat ca este foarte periculos sa rulezi pe drumurile publice din Romania cu o motocicleta care ,,suna silentios" ! Ma refer la soferi care dupa ce ca nu te vad, nici nu te aud ! De cand am VFR-ul am trecut prin cateva experiente neplacute, care din fericire, s-au terminat cu bine ! Ma gandesc ca daca motocicleta mea ,,suna mai autoritar", nu as mai avea astfel de probleme !

 

In concluzie. Toba de esapament stok, ce echipeaza VFR-ul pot spune ca este ,,muta" in comparatie cu ce am avut pe LC4 ! De aceea ,,vreau sa iau masuri" in privinta asta ! Vreau sa-i cumpar o toba care ,,sa fie auzita", nu vreau scandal pe strada, dar vreau sa stie lumea ca ma apropii ! Pe piata exista o gramada marci care produc tobe de esapamant pentru VFR. Am studiat o serie de astfel de produse: Lazer, Remus, Akrapovic, Devil, etc ....... cu fel si fel de caracteristici, preturi, sisteme de prindere si ... ,,am intrat de tot in ceatza" :bounce: ..... Nu stiu ce sa aleg !

 

De aceea, va rog, cei care au mai multa experienta la ,,capitolul" asta sa-mi dati cateva sfaturi ! Vreau o toba care sa sune ,, mai voiniceste" decat cea de serie, sa nu ma usuce de bani, sa nu ,,crape" dupa o perioada scurta de folosinta, sa nu ma fugareasca politia (prea tare), sa nu afectese negativ caracteristicile motorului (mai putin sunetul) ! Intre toate aceste ,,aspecte", trebuie sa existe o ,,cale de echilibru" ! Care ar fi aceea ?

CE SA CUMPAR ????????????? DE UNDE ??????????????

 

Cu respect @petrica ! ;) :angry:

am avut probleme cu evacuarea (toba) caci altfel nu ma apucam de reparatii ca nebunu, „inoxul“ din fabrica se mancase si a trebuit sa i inbrac... m-a costat treaba cam 3 mil jumate dar acu e inox masiv cu vreo 30 de gauri in sita prncipala suna de te kaci pe tine, are vate minerala pentru protectia termica si arata binishor, deci, decat sa dau 400 de euto pe vreun akrapovich ceva sau mai stiu eu am realizat un home made custom care a si reusit, bine, nu chiar acsa, caci ai nevoie de masina de valtzuit, de materiale, aparat de sudura argon etc, oricumj pentru cine vrea sa se apuce de asa ceva ii urez success si il ajut cel putzin cu sfaturi... :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Honda VFR 750 F an 1987 :drums:

Cateva intrebari despre ea:

1. Cam care sunt probleme majore ale acestui model.

2. Ii prea veche? (da.. ironia, intreaba ala cu motor din `62)

3. Se mai gasesc piese pentru ea?

3. Ce e de urmarit in special la ele (la acest model, la aceasta varsta).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare baieti!

 

Am o intrebare legata de VFR:

 

Vreau un sport tourer si din cate am citit asta e un model indicat. Problema e ca eu am 1.90 si vro suta de kile.. :wave: si sunt cam ingrijorat de pozitia pe motor. Este vreunul dintre voi cam de statura asta? Nu prea imi place sa stau cu genunchii la gura...

 

:drums:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am 1.80 si 110 kg si stau f bine pe vfr. Cel mai bine cauta pe cineva care are si urca-te pe el sa vezi cum stai. Ar fi bine sa iti completezi profilul sa vedem de unde esti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare baieti!

 

Am o intrebare legata de VFR:

 

Vreau un sport tourer si din cate am citit asta e un model indicat. Problema e ca eu am 1.90 si vro suta de kile.. :wave: si sunt cam ingrijorat de pozitia pe motor. Este vreunul dintre voi cam de statura asta? Nu prea imi place sa stau cu genunchii la gura...

 

:drums:

Eu am 182cm si cam 96kg,si stau foarte bine,crede-ma n-o sa ai nici tu probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt din Turda... Dar stau in Constanta de 2 ani.. asa ca daca aveti drum pe la mare in curand, iesim la o bere sa va vad motoarele.

 

Am facut azi o tura de reprezentante din Constanta si nu aveau VFR la Honda.. In schimb am vazut Deauville, care mi se pare un motor de oameni cuminti si e al naibii de comod (pentru mine cel putin). O varianta mai e si CBF-u de la Honda.. Inca nu am exclus optiunea VFR, e tare pe pozitie.. Ma gandesc ca daca am grija si nu-mi scap mana in ea acuma la inceput nu o sa am probleme cu vfr-u, chiar daca e umpic mai nervoasa..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nush de ce dar Deauville mi se pare cam plictisitor... Te duce de la A la B, comod, in siguranta, dar fara nimic deosebit.. Motoru' tre sa fie si "fun", nu doar transport.. Nu aveti drum careva pana la mare weekendu asta? sa vad si eu un VFR... Ca mi se pare totusi varianta cea mai buna... Daca stau destul de comod pe ea cred ca ma bag la una. Din cate mai citesc e intr-adevar un super motor.. Doar ca la inceput ar treui sa-i pun limitator pe la vro 6000 de ture :wave: :drums:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt din Turda... Dar stau in Constanta de 2 ani.. asa ca daca aveti drum pe la mare in curand, iesim la o bere sa va vad motoarele.

 

Am facut azi o tura de reprezentante din Constanta si nu aveau VFR la Honda.. In schimb am vazut Deauville, care mi se pare un motor de oameni cuminti si e al naibii de comod (pentru mine cel putin). O varianta mai e si CBF-u de la Honda.. Inca nu am exclus optiunea VFR, e tare pe pozitie.. Ma gandesc ca daca am grija si nu-mi scap mana in ea acuma la inceput nu o sa am probleme cu vfr-u, chiar daca e umpic mai nervoasa..

 

 

Eu am 1.70m (incaltat), asa ca nu pot sa-mi dau cu parerea cum sta un tip de 1.80m in saua unui VFR ! ce pot spune este ca nu vei sta cu genuchii la gura pentru ca scaritele vfr-ului nu sunt ca la supersport sus, ci sunt jos si foarte bine pozitionate ! Mie nu mi-a amortit niciodata genuchii ! Vorbesc de calatorii lungi de peste 500 km !

 

 

Acestea fiind spuse,... sa ma mai laud si eu cu scula din dotare ! De ce trece timpul, de aia ma indragostesc mai mult de ea ! :wave: ....... iete, niste poze !

 

Va salut ! ...... cu ambele faruri ! :drums:

post-10224-1179908341_thumb.jpg

post-10224-1179909145_thumb.jpg

post-10224-1179909219_thumb.jpg

post-10224-1179909288_thumb.jpg

post-10224-1179909353_thumb.jpg

post-10224-1179909410_thumb.jpg

post-10224-1179909546_thumb.jpg

post-10224-1179909576_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai salutare,nu are nimeni prin garaj sau oriunde altundeva, nu conteaza,un sistem de prins bagajele,un schelet ,ceva,imprumut sau contracost,vreau sa plec in concediu si nu am une sa mi pun cravatele :drums: si nici bani sa mi cumpar unul nu am,i am dat pe toti pe vfr? :wave:

Editat de mihaisarghe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai petricaaaaa...!!!!! :cheers: cu pozele alea numa' invarti cutiul in mine :cheers:

 

cel mai frumos VFR care sa facut vreodata!!!!

 

na hai ca pun si eu 2 poze. al meu si a lui aditanc (kuzin) :cheers:

post-4838-1180066738_thumb.jpg

post-4838-1180066752_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai petricaaaaa...!!!!! :lol: cu pozele alea numa' invarti cutiul in mine :crack:

 

Nu am avut intentia sa ,,ranesc" pe cineva ! :cheers: dar ca am prins un drag de aceasta motocicleta, de-mi ard calcaiele ! De la 1 martie 2007, cand am luat-o si pana acum, am facut putin peste 6000km si m-am obisnuit foarte bine cu ea ! Personal, cred ca este extrem de manevrabila ! Nu ma dezamagit nimic la acesta motocicleta ! Poate un pic la inceput suspensiile, dar dupa ce le-am ,,inmuiat" putin ... E SUPER !

 

Foarte frumoase si VFR-urile voastre ! In special ala rosu ! :crack: ....... ca aduce cu Honda NR 750 !

 

Bafta maxima ! :cheers:

 

 

Nu veniti maine seara pe la arc cu vrun VFR 750? cred ca am drum la Bucuresti si musai vreau sa vad unul...

 

Eu eram chiar hotarat sa vin, dar cu vremea asta schimbatoare, mi-a incurcat toate planurile !

Poate saptamana viitoare, dar nu vreau sa fiu singurul posesor de VFR de acolo, mai ales ca nu cunosc pe nimeni !

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu eram chiar hotarat sa vin, dar cu vremea asta schimbatoare, mi-a incurcat toate planurile !

Poate saptamana viitoare, dar nu vreau sa fiu singurul posesor de VFR de acolo, mai ales ca nu cunosc pe nimeni !

 

Eu nu sunt posesor de VFR... inca.. :cheers: De-asta vreau sa vad una sa-mi dau seama de pozitia de condus. Daca e OK, ii dau drumu si-mi iau unu fara sa mai stau de povesti. Pozitia e singura chestie care ma mai tine in loc, pentru ca motocicletei in sine nu i-am gasit nicaieri nici un repros. Si caut de o saptamana sa zica cineva ca nu-i place sau ca e de kko cu ceva. NU gasesc!! :cheers: Toti zic ca e motorul perfect "all rounder". Fiabil, comod, rapid, usor de condus, etc.

 

Daca ai de gand sa vii, da-mi te rog un tel pe 0745509654, si berea (pentru tine fara alcool :cheers: ) o dau eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu sunt posesor de VFR... inca.. :crack: De-asta vreau sa vad una sa-mi dau seama de pozitia de condus. Daca e OK, ii dau drumu si-mi iau unu fara sa mai stau de povesti. Pozitia e singura chestie care ma mai tine in loc, pentru ca motocicletei in sine nu i-am gasit nicaieri nici un repros. Si caut de o saptamana sa zica cineva ca nu-i place sau ca e de kko cu ceva. NU gasesc!! :crack: Toti zic ca e motorul perfect "all rounder". Fiabil, comod, rapid, usor de condus, etc.

 

Daca ai de gand sa vii, da-mi te rog un tel pe 0745509654, si berea (pentru tine fara alcool :lol: ) o dau eu.

 

Ok ! Poate vin miercuri (30.05.2007) la Arc ! Sa vad cum stau cu timpul si miercuri dimineata, iti dau un telefon sa-ti spun daca vin cu siguranta ! Poti vedea ,,pe viu" VFR-ul meu, sa-ti faci o idee cat mai buna ! Te poti uita la el din orice unghi, il poti pipai, te poti urca pe el, dar nu o sa ti-l dau sa te plimbi cu el ! Nu mi-o lua in nume de rau, dar nu i-am dat-o nimanui si nici nu o s-o dau ! Tin asa de mult la ea incat am devenit un OBSEDAT :cheers: !

 

Sambata am fost la Brasov (via Rucar - Baran) ! BESTIAL, traseul !!! Aproape ca am polizat scaritele, onor cauciucurilor ce le am pe motoreta ... Michelin Pilot Power (pa fata) si Pilot Race (pe spate) ! Am fost cu prieten cu un KTM LC4 SuperMoto. Initial am crezut ca o sa raman mult in urma, dat fiind faptul ca pe drum virajat, SM-ul iese net castigatir in fata multor vitezane, dar am fost placut surprins cat de bine poate sta in curbe VFR-ul. Cu mentiunea ca, pietenul meu, stie bine de tot pe SM ! Intr-o pauza de-o tigare, chiar mi-a spus [... m-am tot chinuit sa ,,scap" de tine, dar nu am putut ...! ]. Ce e drept, intra in curba cu o viteza mai mare decat intram eu, dar compensam repede la iesirea din curba, gratie cuplului sanatos al V4-ului !

Ce sa mai ... in concluzie, de la 1 martie , de cand am VFR-ul ... mi-a demonstrat multe, din fericire numai ,,de bine" !!! :lol:

 

Ne auzim si ne vedem ! :cheers: Bafta imensa ! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Stie careva ce tip de placute de frana e recomandat pentru vfr 750 de prin 92, si cam care ar fi pretul lor ?

Si inca o intrebare, ce presiune e indicat sa aiba pneurile ?

 

Multumesc.

Editat de cataro23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok ! Poate vin miercuri (30.05.2007) la Arc ! Sa vad cum stau cu timpul si miercuri dimineata, iti dau un telefon sa-ti spun daca vin cu siguranta ! Poti vedea ,,pe viu" VFR-ul meu, sa-ti faci o idee cat mai buna ! Te poti uita la el din orice unghi, il poti pipai, te poti urca pe el, dar nu o sa ti-l dau sa te plimbi cu el ! Nu mi-o lua in nume de rau, dar nu i-am dat-o nimanui si nici nu o s-o dau ! Tin asa de mult la ea incat am devenit un OBSEDAT :cheers: !

 

 

 

Mersi de oferta, dar din pacate nu pot veni in Bucuresti decat in weekenduri. Vreau neaparat sa vad un VFR. Pozitia de condus e singurul dubiu pe care il am. Daca nu imi place, ma duc pe R1100RS de la BMW.. Dar sper sa-mi placa.. :cheers: Nu it fa griji, nu m-as incumeta sa fac o tura cu motoru tau - toti stim ca shit happens si nu vreau sa mi se intample cu lucrul altuia :cheers: . Vreau doar sa vad unu "live" sa imi fac o imagine.

 

Deci.. Nu aveti careva drum pe la mare?! :lol: (cu motoru', bineinteles) Hai ca ii vreme faina!

Editat de Naboki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de oferta, dar din pacate nu pot veni in Bucuresti decat in weekenduri. Vreau neaparat sa vad un VFR. Pozitia de condus e singurul dubiu pe care il am. Daca nu imi place, ma duc pe R1100RS de la BMW.. Dar sper sa-mi placa.. :lol: Nu it fa griji, nu m-as incumeta sa fac o tura cu motoru tau - toti stim ca shit happens si nu vreau sa mi se intample cu lucrul altuia :crack: . Vreau doar sa vad unu "live" sa imi fac o imagine.

 

Deci.. Nu aveti careva drum pe la mare?! :crack: (cu motoru', bineinteles) Hai ca ii vreme faina!

 

Am crezut ca esti din Bucuresti ! Nu ar fi mare distanta pana pe litoral, mai ales ca au dechis astia autostrada pana la Fetesti, in aprox. 3 ore as fi acolo, dar stau prost de tot cu timpul asta :cheers: !

Tot ce pot sa fac, ramane tot in week-end ! Altfel in cursul saptamanii este nasol de tot: munca, munca si iar, ............. munca :cheers: !

 

Astept concediul asta ,,ca pe Isus" !

 

Daca ajung pe litoral (cu motoreta, bineanteles) te sun ! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am crezut ca esti din Bucuresti ! Nu ar fi mare distanta pana pe litoral, mai ales ca au dechis astia autostrada pana la Fetesti, in aprox. 3 ore as fi acolo, dar stau prost de tot cu timpul asta baldy.gif !

Tot ce pot sa fac, ramane tot in week-end ! Altfel in cursul saptamanii este nasol de tot: munca, munca si iar, ............. munca angryfire.gif !

 

Nu-s din Bucuresti :cheers: dar probabil pe cand ajungi aici o sa iesim la ture .. Saptamana viitoare mi-a promis cineva ca imi arata un VFR750.. Abia astept!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai am o intrebare: este vreunul care a mers si cu VFR modelul 95-97 (cel cu 2 faruri) si cu cel mai vechi? vad diferente estetice intre ele, dar mai ales saua este diferita. Ma interesa sa stiu care e mai confortabila - cea veche sau cea noua?

 

Daca ar fi sa recomandati o generatie de VFR 750, care ar fi cea mai buna? (am gasit si 94-97 si 90-94)

 

Multumesc baieti! Stiu ca va bat la cap, dar chiar sunt interesat de motocicleta asta.. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai am o intrebare: este vreunul care a mers si cu VFR modelul 95-97 (cel cu 2 faruri) si cu cel mai vechi? vad diferente estetice intre ele, dar mai ales saua este diferita. Ma interesa sa stiu care e mai confortabila - cea veche sau cea noua?

 

Daca ar fi sa recomandati o generatie de VFR 750, care ar fi cea mai buna? (am gasit si 94-97 si 90-94)

 

Multumesc baieti! Stiu ca va bat la cap, dar chiar sunt interesat de motocicleta asta.. :(

 

Salut

 

Le-am calarit pe amandoua modelele. Diferente prea putine. Ce pot sa zic ca ma incomodeaza daca s in pantaloni subtiri sau scurti... ma apasa la chestie rezervoru. in rest e confortabil.

 

:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Le-am calarit pe amandoua modelele. Diferente prea putine. Ce pot sa zic ca ma incomodeaza daca s in pantaloni subtiri sau scurti... ma apasa la chestie rezervoru. in rest e confortabil.

 

:P

 

Stai linistit, ca la toate modelele exista aceiasi ,,problema" ! Cel mai nasol este cand dai de o ,,felie" de drum valurit ! Daca nu esti pregatit, adica nu te salti o idee, in scari, ... iti ciocnesti ,,oo-lele" de sa, de zici ca a venit Pastele ! Dar asta e', cui nu-i convine sa-si ia enduro, ... nu ca ar fi mare diferenta in ceea ce priveste ,,oo-lele" ! :(

 

Bafta ! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...