Sari la conținut

Mesaje(vorbe)discutii!


GIV 32
 Share

Postări Recomandate

in legatura cu primul motor mai mic sau mai mare de 600 cmc... lasand la o parte aspectele legale, spun din propria-mi experienta (si a unui amic):

- in luna mai, mi-am cumparat prima motocicleta (cbr-ul F4) si am facut sezonul asta vreo 4000 km, si nu l-am trantit, nu m-am crezut Rossi sau Spies, am mers cum am putut si mai ales cum m-am "simtit" eu mai bine si mai in siguranta; am avut si iesiri cu viteze pe langa 200 km/h (ziua, carosabil uscat, drum drept, trafic aproape inexistent pe acea portiune de drum) dar si reprize in care nu am depasit 60 km/h (noapte, ploaie, carosabil umed), si trebuie sa spun ca momentan pana in jur de 150 km/h ma simt ok, apoi incep sa ma simt "incordat", stresat parca. Nu spun ca am experienta, nu ma dau mare motociclist, dar eu cred ca sunt dovada vie a faptului ca poti avea prima motocicleta de 600 cmc

- prin august, un amic de-al meu si-a cumparat un cbr-u exact ca si al meu, si la el fiind primul motor (..bine, eu m-am mai dat cateva sute de km acu' 2 ani cu o "mini-vitezana" de 125 cmc a lu' fratemio, pe vremea aia), permis luat de 2 luni, si cum nu avea alti prieteni motoristi, m-am "angajat" sa-l dadacesc pentru a reusi mai repede sa prinda gustul mersului pe 2 roti. La inceput era tare crispat cand era calare, dar cu cat treceau mai multi km, cu atat starea lui devenea mai relaxata si incepea sa se miste tot mai bine in sa. Vreo jumatate din cei 4000 de km facuti, i-am facut in spatele sau in fata lui cu maxim 100 km pe ora (cat sa nu ne depaseasca tir-urile). Asa am ajuns chiar si la Varfurile intr-o duminica, am mai fost pe la Nadlac, pe valea muresului, asa in ritmul nostru. Uite ca ne-a ajuns iarna (prima iarna ca motociclisti) si abia asteptam primavara, ca sa mai putem adauga niste km la scurta noastra lista

 

am uitat sa scriu un amanunt, important zic eu, amicul meu are 33 de ani iar eu 25, poate la 18 nu ai "limitarea" noastra (in special la viteza)

 

orice ti-ai lua, grija maxima :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

parerea mea si sunt 100% sigur ca nu doar eu gandesc asa,poti sa mori si cu un motor de 125 sau chiar si mai mic de 125(cel mai groaznic care s-a intamplat in ultima vreme cu unul de 49 o fost ala calcat de tren) deci fie ca ii GSXR 250,ZX4R,Cb500,etc.. tot poti pati ceva,inteleg partea cu carenele(s-or inventat crash pad-uri de 10-15 cm) forta (110-120cp)(ma refer la Srad) ,poate ii prea puternic(desii are 110-120cp eu sincer nu ii simt ) :) am ajuns la o concluzie ca motorul care il am acuma mi potrivit si chiar imi place,sincer nimeni nu si-ar dori un motor care sa nu-i placa...multi or inceput pe un GSXR 600 de exemplu si inca traiesc,intr-adevar or si murit,dar or murit pentru ca or fost prosti ( dumnezeu sa-i ierte si sa ma ierte :finger: ) orice motor cu orice capacitate care ar avea-o tot s-ar putea intampla ceva (doamne fereste),exemplu:Honda Nsr(motor 125cc,cp intre 21-40,depinde cum il cumperi) viteza max 170-180 km\ora=>poti murii,poti sa faci accident,poti sa cazi depinde si de persoana... daca de ex.Alex(makaveli)vrea sa isi cumpere motor si nu ii sigur pe el ca ii in stare sa se descurce pe un motor de 600 (depinde despre ce motor ii vorba si de cati caluti is sub el ) atunci ii logic ca o sa isi cumpere ceva motor ori de 600 (cu calutii mai redusi,exemplu Transalp,GsxF si mai is..) sau ceva cu caluti si capacitate mai mica,Alex(makaveli)probabil nu stie diferenta sau cum ii sa conduci un motor de 600 sau de 500...etc. Kato,ai putea sa il inveti ( cand vine caldura si cand ii vreme buna fara vant ) vorba aia " doara' ii fiul tau"

Mesaj completat

ce ziceti facem un club moto? adica arad bikers? se poate face si un site ,nu asta ce e pe domeniul de blogspot. binenteles daca vrea cineva. deci?

 

eu votez DA

Editat de paul89
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mesaj completat

ce ziceti facem un club moto? adica arad bikers? se poate face si un site ,nu asta ce e pe domeniul de blogspot. binenteles daca vrea cineva. deci?

Eu unu is de acord.Chiar daca nu mergem pe "acte" sa zic asa.Ar fi frumos sa avem o emblema care sa ne reprezinte.

Mesaj completat

eu votez DA

Daul ala prostocaliu ce reprezinta...votezi Base ha?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daul ala prostocaliu ce reprezinta...votezi Base ha?

Poate s-a sensibilizat Paul cand l-o vazut ieri pe Baselu plangand, of of ... :finger: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate s-a sensibilizat Paul cand l-o vazut ieri pe Baselu plangand, of of ... :kick: :finger:

:kali: putin :)

 

 

... te-am vazut azi in Intim :D erai in sensul giratoriu

Mesaj completat

apropo dau de baut (dupa revelion )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... te-am vazut azi in Intim :finger: erai in sensul giratoriu

Ai vazut bine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce treaba ar putea fi? am zis sa facem un club da vad ca toti numa comenteaza si is contra , atunci nu mai facem nimic.

stai calm,nimeni nu stie despre ce este exact vorba,poate cred ca va fi cu obligatii,chesti,dar pentru care citesti acest reply,te asigur ca nu vrem decat sa fim uniti ,organizati,sa avem un site,etc...,daca va-ti dorit asa ceva vreodata,iata o oportunitate,nu costa nimic decat prezenta si interesul de a promova motociclismul in ARAD

Editat de laumoto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce treaba ar putea fi? am zis sa facem un club da vad ca toti numa comenteaza si is contra , atunci nu mai facem nimic.

 

Calm baiatu,sangele tanar fierbe,ha? Un club nu se face cat ai bate din palme.Discutiile de orice fel la subiect nu inseamna ca nu se vrea sa se faca asa ceva.Iti trebuie un statut,forma de organizare,iti trebuie regulamente de ordine interioara,etc...Trebuie vorbit cu un jurist sau cu cineva capabil sa faca asa ceva si asta daca nu avem pe cineva dintre noi ,costa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa facem un site calumea costa cam 100 lei , ma ocup eu de asta dar prima data trebuie vorbit daca vro mai multi, dupa cum vad vor doar 2-3 , mai multi au bagat numa de vina...asta e o sa fim 2-3.

NICI O PROBLEMA,RESTUL TREBUIE DUSI DE MANUTA :finger: ,DAR CAND LA GREU TOTI SUNT MOTOCICLISTI.,HAIDETI ARADENI ,SUNTEM CHIAR FARA INTERES PT ARAD?.,IN FINE MAI ASTEPTAM SA IA CARNETUL CATI-VA,POATE O SA FIM MAI MULTI.DECI 13 LA MOS CRACIUN PE....... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai si ce te plangi? daca vreti sa facem ceva facem daca nu nu, eu doar am propus sa facem ,voi veniti cu critici ca trebuie aia ca trebuie aia , daca vreti bine daca nu nu , nu oblig pe nimeni sa vrea dar nu mai bagati de vina , si asa aradu e vai si amar pe toate planurile ,fotbal etc macar noi mai spalam rusinea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai si ce te plangi? daca vreti sa facem ceva facem daca nu nu, eu doar am propus sa facem ,voi veniti cu critici ca trebuie aia ca trebuie aia , daca vreti bine daca nu nu , nu oblig pe nimeni sa vrea dar nu mai bagati de vina , si asa aradu e vai si amar pe toate planurile ,fotbal etc macar noi mai spalam rusinea

ADEVARAT.ADEVARAT :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si asa aradu e vai si amar pe toate planurile ,fotbal etc macar noi mai spalam rusinea

aici te contrazic, cu fotbalul probabil, dar asta nu are nici o importanta din punctul meu de vedere, e doar un sport, dar nu ai fost prin tara sa vezi si alte orase, noi suntem undeva sus din multe puncte de vedere.

Editat de swartelf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai si ce te plangi? daca vreti sa facem ceva facem daca nu nu, eu doar am propus sa facem ,voi veniti cu critici ca trebuie aia ca trebuie aia , daca vreti bine daca nu nu , nu oblig pe nimeni sa vrea dar nu mai bagati de vina , si asa aradu e vai si amar pe toate planurile ,fotbal etc macar noi mai spalam rusinea

Aici ai perfecta dreptate :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dai si tu pentru a ? :)

 

DA :finger: ,am fost azi sa imi scot cazierul si azi am aflat ca am avut suspendare doar 6 luni de la accident,eu de 2 luni puteam sa ma duc sa il fac

 

 

 

 

Mesaj completat

pai si ce te plangi? daca vreti sa facem ceva facem daca nu nu, eu doar am propus sa facem ,voi veniti cu critici ca trebuie aia ca trebuie aia , daca vreti bine daca nu nu , nu oblig pe nimeni sa vrea dar nu mai bagati de vina , si asa aradu e vai si amar pe toate planurile ,fotbal etc macar noi mai spalam rusinea

 

da,dar cum o spus Kato,nu putem sa batem din palme si gata grupul,mai intai sa cadem toti la un acord + trebuie organizat si avem nevoie si de oameni seriosi :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DA :) ,am fost azi sa imi scot cazierul si azi am aflat ca am avut suspendare doar 6 luni de la accident,eu de 2 luni puteam sa ma duc sa il fac

 

 

 

 

Mesaj completat

 

 

da,dar cum o spus Kato,nu putem sa batem din palme si gata grupul,mai intai sa cadem toti la un acord + trebuie organizat si avem nevoie si de oameni seriosi :finger:

La ce te referi ca avem nevoie de oameni seriosi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DA :) ,am fost azi sa imi scot cazierul si azi am aflat ca am avut suspendare doar 6 luni de la accident,eu de 2 luni puteam sa ma duc sa il fac

 

 

 

 

Mesaj completat

 

 

da,dar cum o spus Kato,nu putem sa batem din palme si gata grupul,mai intai sa cadem toti la un acord + trebuie organizat si avem nevoie si de oameni seriosi :finger:

eu din start sunt exclus!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...