Sari la conținut

Sistem de rabatare numar


Baiazid
 Share

Postări Recomandate

De cateva zile lucrez la un sistem de rabatare numar de inmatriculare pentru honda mea.

 

1. Sistemul electric:

 

- un releu DPDT tip mini_pcb cu rol de schimbare a polaritatii motorului electric (12v. 72rpm - reductor intern)

- un releu SPST tip mini_pcb cu rol de kill_switch

- 2 kill switch: detecteaza cursa placutei si opreste motorul la capete

 

- o mufa pentru conectat motor

- o mufa pentru cele 2 switch-uri tip kill

- o mufa pentru control up/down

- si ground connetor

 

- siguranta pentru orice fel de problema electrica, sa protejeze motocicleta

 

post-22-1239322317_thumb.jpg

 

 

 

2. Sistemul mecanic la care inca lucrez (mecanica nu este punctul meu forte)

 

- o bucata de plastic alb pe care fac testele (ce gauri si unde le dau, masuratori.. etc)

- o balama pe care voi monta o fulie (ax prelungit)

- transmisia o sa fie prin curea (va trebui sa cumpar una dupa paste, cand deschid magazinele)

 

 

3. TODO:

 

- pozitia kill_switch

- mai trebuie sa modific placa de suport numar

- de ales butoanele pentru actionare

- de montat 2 leduri indicatoare de starea placutei

 

post-22-1239322776_thumb.jpg

 

post-22-1239322861_thumb.jpg

 

Daca aveti idei de inbunatatire: sunt binevenite

 

PS:incercati sa fiti on-topic si fara mesaje tip "cocalar style"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai simplu ar fi:

- tinut in pozitia normala de un arc cu piedica.

- cand il vrei rabatat activezi un mic pivot cu electromagnet (ca cel de la usi cu interfon) care sa elibereze piedica: un buton - tac, sare numarul.

- ca sa-l dai la loc opresti si-l impingi cu mana sau intinzi un picior in mers.

 

Varianta ta e faina, dar mi se pare prea complicata.

 

Alta varianta faina ar fi sa se rabateze peste o folie sau un plexic semitransparent sau transparent mat, incat sa se vada numarul dar sa nu se inteleaga nimic din el... :huh:

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai simplu ar fi:

- tinut in pozitia normala de un arc cu piedica.

- cand il vrei rabatat activezi un mic pivot cu electromagnet (ca cel de la usi cu interfon) care sa elibereze piedica: un buton - tac, sare numarul.

- ca sa-l dai la loc opresti si-l impingi cu mana sau intinzi un picior in mers.

 

Varianta ta e faina, dar mi se pare prea complicata.

 

Alta varianta faina ar fi sa se rabateze peste o folie sau un plexic semitransparent sau transparent mat, incat sa se vada numarul dar sa nu se inteleaga nimic din el... :P

Poate ar fi mai simplu: balamale+arc+cablu de shock. Pe ghidon ai 2 socuri si l-ai bagat pe garcea in ceata :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cat de "legala" e smecheria asta? in caz ca te prinde...ce se intampla?

 

In Romania, 540 RON + 6 puncte

 

La modul general :

 

Daca tot ai sange in oua sa iti pui nr d-asta, il tii pliat si opresti la semnul politistului, de ce il mai pui ?

 

:huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alta varianta faina ar fi sa se rabateze peste o folie sau un plexic semitransparent sau transparent mat, incat sa se vada numarul dar sa nu se inteleaga nimic din el... :huh:

 

 

M-am gandit si la varianta asta.

 

Am vazut ca ar exista o sticla la care daca ii aplici curent.. se face mata. Caut asa ceva in varianta:plastic si mai subtire. E cea mai tare solutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai...ideal ar fi sa poti sa il pui si inapoi, dar de asa maniera incat doar la nevoie sa il rabatezi ... cand mergi linistit (legal) sa il tii la vedere..si apoi cand te opreste politia sa nu iti dea amenda ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai...ideal ar fi sa poti sa il pui si inapoi, dar de asa maniera incat doar la nevoie sa il rabatezi ... cand mergi linistit (legal) sa il tii la vedere..si apoi cand te opreste politia sa nu iti dea amenda ...

 

De aia are motor cu comanda reversibila

 

Oricum il voi folosi doar in apropierea camerelor de viteza

Editat de Baiazid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am vazut la un tip o parghie pe cablu flexibil similara cu sistemul de la jaluzelele verticale. Invartea orar, se ridica. Invartea antiorar, se lasa. Arata exact ca un cablu de ambreiaj/acceleratie. Smecheria era la balama, unde venea kktul ala de cablu, avea un fel de melc care transforma miscarea de rotatie orizontala intr-o rotatie verticala.

Editat de Carturaru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma uit si eu pe net sa vad altii ce draq si-au imaginat, pun pariu ca sunt sisteme cata frunza, cata iarba. Era tare ala al unui italian, care schimba combinatia de la numarul de inmatriculare cu alta, random sau la alegere, exact ca la tabelele de la aeroporturi/gari, alea mecanice :huh: Dar era deja caz penal....

 

L.E: ia uite, si wireless :P)))))))))))

Editat de Carturaru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Pai penal s-ar putea sa fie si asta cu rabatarea numarului,daca gasesc modificari pe acolo.

Sa mergeti totusi in limita aia de +50 km/ora,cit sa nu va ia permisul nu s-ar putea?

Este si safe,aveti timp sa admirati si natura..

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vrem bre sa mergem incet, ca nu de-aia ne-am luat motoare, sa mergem cu 50/90, ce draq.

 

Baiazid, A S T A era sticla aia de care ziceai, bre? Foarte tare!

 

Da man aia e. Nu gasesc de cumparat. Parca nu as da banii in toronto pe o sticla..

 

mai ales ca merge la 110v din cate stiu. Mai dau banii si pe invertor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai penal s-ar putea sa fie si asta cu rabatarea numarului,daca gasesc modificari pe acolo.

Sa mergeti totusi in limita aia de +50 km/ora,cit sa nu va ia permisul nu s-ar putea?

Este si safe,aveti timp sa admirati si natura..

Luigi Vicol

Io nici cu bicicleta nu respect viteza legala... :huh: , nici daca merg pana la colt blocului...

Hai sa fim seriosi.

 

Tare de tot sticla aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

totusi, avand in vedere ca este foarte posibil ca la o examinare mai atenta (plus ca sticla pusa peste numar se vede de la o posta, daramite de la 1 metru, doi) sa se gineasca baietii in abastru, cred ca tot un sistem mecanic foarte finutz realizat este cea mai buna optiune. Mecanic ca si sistem de parghii, evident ca este ideal ca acest sistem sa fie comandat electric via switch

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am vazut la un tip o parghie pe cablu flexibil similara cu sistemul de la jaluzelele verticale. Invartea orar, se ridica. Invartea antiorar, se lasa. Arata exact ca un cablu de ambreiaj/acceleratie. Smecheria era la balama, unde venea kktul ala de cablu, avea un fel de melc care transforma miscarea de rotatie orizontala intr-o rotatie verticala.

 

 

asta s-ar putea face cu un cablu de soc ... cred :huh:

 

cred ca ma apuc si eu de unul :P

Editat de Macke
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:huh:)))) ca sa fie liniste, cand ai deschis topicul probabil trebuia sa adaugi si ceva gen (copy/paste de pe http://www.hideaplate.com/h/hideaplate/about.cfm ):

 

"Where can I use my plate?

This product is to be used ONLY on private property! Should the plate happen to malfunction while on route it will obstruct the view of your license plate. The obstruction of your licence plate is illegal in most states/provinces. We recommend that before using your plate that you check your local bylaws."

 

Apropo de placute de-astea, anul trecut am vazut peste drum de mine (prin Militauri) un politist care oprise o motocicleta si balanganea de placuta de numar (mobila) a asteia... cred ca l-a cam parlit pe motociclist... n-am stat sa vad care e deznodamantul... dar pot avea banuiala ca daca te opresc, unii pot fi suficient de isteti sa iti verifice placuta... si n-am idee care e articolul din lege care se aplica - daca exista.

Editat de jonlup
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca sunt nitel off-topic dar cred ca ar merge facute si alte mecanisme gen:

un sistem care sa invirta numarul pe un ax vertical (astfel incit radarul sa vada spatele numarului)

un sistem care sa invirta numarul pe un ax lungitudinal motocicletei (continuu sau numai sa-l puna cu capul in jos)

 

Stiu eu un CBR care mergea cu un nr de carton prins cu o sirma. Nu-l lua nici un radar ca in mers falfaia numarul in toate partile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi fain un numar facut cum sunt pozele alea cu chinezoaice care fac cu ochiul, sau riglele colorate de cand eram mici, cand se uita dintr-un anumit unghi sa se vada altceva... :huh:, de exemplu: m__e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era la balama, unde venea kktul ala de cablu, avea un fel de melc care transforma miscarea de rotatie orizontala intr-o rotatie verticala.

 

Poate ai vrut sa zici miscarea circulara se transforma in liniara. Daca nu cum sta treaba cu rotatia pe ... diagonala ...

 

asta s-ar putea face cu un cablu de soc ... cred :P

 

cred ca ma apuc si eu de unul :laugh:

:huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate te ajuta informatiile scrise pe un topic mai vechi.

/index.php?...&hl=placuta

Ma gandesc si eu la un sistem facut dint-un piston de inchidere centralizata auto actionat electric.

 

M-am gandit la aceasta metoda. Am avut un asftel de actuator dar cursa este mica si se vedeau modificarile asupra numarului.

Scopul meu este ca modificarile aduse sa fie minime.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...