Sari la conținut

Cu Motorul In Maramures


haus
 Share

Postări Recomandate

Acum 3 ani am fost cu masina in maramures si am ramas surprins de frumusetea locului.As vrea sa organizez un tur al Maramuresului cu motociclisti din toata tara.Cine este interesat hai sa ne cunoastem si sa organizam impreuna aceasta excursie.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baga-ma si pe mine in plan...numai sa fie la primavara. Eu sunt din Baia Mare dar de 6 ani stau in Timisoara. Facem traseu, figuri....mai vb! Yeeeee...merg acasa! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Facem!!! Am auzit atatea lucruri frmoase despre zona si sunt convins ca merita! Sa dea caldura! Eu ma gandeam la un tur al tarii, pe vara, de vreo 3 sapt asa.Cine nu poate sa stea 3 sapt pe drum, din varii motive, ar putea face macar parti de traseu. Cred ca ar fi extraordinar, am descoperi fiecare mult din Romania,ne-am putea cunoaste intre noi+distractia si relaxarea aferenta :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau si eu!!!! Daca chopperul de la First Bike se preteaza la un drum asa lung... i'm in!!! Dar sa fie prin primavara ca deja am nopti in care visez ca sunt pe motor, iar dimineata se rupe sufletul cad vad ce vreme de rahat e afara!!!

 

PS: sunt din bucuresti si incepator! pot veni si eu ? :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la sfarsitul lui Iulie o sa merg in turul tarii care include si o vizita prelungita prin Maramures la bunici.

 

De vizitat sunt doua vai mari si late din MM istoric - valea Viseului si valea Izei.

 

Atractii turistice cele doua vai, in Sighet (inchisoarea, muzeul satului) tot in zon la Sapanta cimitirul vesel si manastirea din localitate, pe valea Izei manastirea Barsana , portile si casel din lemn.

Pe valea Viseului porti, case , izvoare de apa minerala naturala (borcut)

In Viseu de sus traseu de o zi pe valea Vaserului cu mocanita- traseu de vis in padurile virgine aproape de granita

In Moisei manstirea din lemn veche din 1500.

In Borsa statiunea turistica cu drumetii pe munte, cascada Cailor, pasul Prislop.

 

totul necesita minim 3 zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa mergem in perioada 3-15 august.De cazare nu se pune problema avem loc destul.Parinti mei sunt de acolo.Deci care vreti sa mergem si sa facem un grup haideti sa ne organizam din timp sa stim cati suntem sa fac rost de pajiste pt corturi.

Ne hotaram impreuna si punem impreuna planul la bataie k?

Multumesc :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

un ijeu primiti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tot veniti la baia mare sa ma cautati eu sunt de aici si mai sunt multi ppe aici, numai sa fie mai cald .

ce pot sa va spun ca ma uimesc zonele astea de fiecare data cand le vad dar e f indicat sa ai un enduro ca sa poti merge in mai multe locuri , sau se merge cu grija.

oricum mai vb pana atunci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

fratilor bagatima si pe mine.

io oricum vroiam sa merg vara asta in Maramures, daca se merge in grup!!!!

deja imi bate inima......

numa un lucru!.

mai pe incolo ca in Maramures e frig pina prin iunie, si plus daca treci prin Oradea ca de aci is io, catre Maramures la ora actuala drumul e varza, stiu sigur ca sunt niste muncitori la firma la care lucrez care sunt din Maramures, si plus de asta mai facem loc de dormt! si de papa , ca oameni de pe acolo sunt tare, tare de treaba!

prin august ar fi minunat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu deja am stabilit, plec in saptamana dinaintea pastelui

severin -timisoara - oradea - maramures - bucovina - suceava - tusnad - sighisoara - brasov - bran = ct de ag = rm valcea - tg jiu - severin , intentionez sa fac asta in 6 zile.

 

ziceti ca e drumul rau oradea - satu - mare ? imi spune cineva ceva sigur ? multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bagati-ma si pe mine in plan cu plecarea la maramures, o sa incerc sa rezolv eu cazare si restul pe valea izei...daca vreti (am bunici si rude pe acolo), e super, numai sa-mi ziceti din timp ca-s prins cu treaba de nu-mi vad capul.

 

cat despre drumul oradea satu mare, DA, e rau, dar oricum e practicabil. De fapt oradea-carei e cel cu probleme. am indoit o janta de masina cam 6 cm intr-un crater frumos acu o vreme.

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut kristake,eu vreu ca duminica, 16 apr, sa plec din severin, prima escala o fac in timisoara, iar de acolo luni dimineata spre nord.

 

 

 

cred ca topicul trebuie mutat la excursii (m-a auzit dl. moderator?)

Editat de partizan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:moto: bun simt avem din belsug, nu asta e problema, initial topicul a fost gresit postat de cel care l-a deschis. Asa ca speram sa nu se supere domnii chopperisti ca vom "exagera" in continuare.

 

Revenind la problema: eu sunt hotarat, voi pleca in week-endul dinaintea Pastelui, ca sa ajung acasa sambata, pe 22 apr.Sunt numai eu cu prietena, dar asta nu e o problema, tote traseele mai lungi le-am facut singur. Daca mai are cineva drum prin zona, m-as bucura sa mergem impreuna. Traseul pe care mi l-am propus este urmatorul :

severin - timisoara - oradea (neaparat o baie firebinte la felix) - carei - satu mare - sapanta - borsa - radauti - suceava - targu neamt - cheile bicazului - sovata - sighisoara - brasov - bran - curtea de arges - rm valcea - tg jiu severin

sunt cca 1700 km, buget cca 400 euro, timp estimat 6 zile

 

Detalii despre obiective turistice, dormit, bagaje, si altele - daca mai sunt persoane interesate - la P.M. Ideea e ca nu conteaza destinatia, traseul nu este batut in cuie, are caracter informativ, importanta e calatoria in sine si sa ne punem in miscare. Sau putem in continuare sa turam motoarele prin oras, sa asteptam caldura, sau sa jucam "asociatie mentala" pe forum. :moto:

Editat de partizan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E GROAZNIC DE LA ORADEA LA SATU MARE

eu sunt din baia mare si de cyurand an fost in timisoara si iti pot spune sigur de drumula ala

 

 

cat daca vi pana la pasti nu stiu ce vreme o sa prinzi ca pe aici cam ploua pana dupa pasti . acum e cam nasoala vremea si s-au anuntat si inundetii. asa ca ai grija pe unde iti faci traseul

Editat de cicioc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...