Sari la conținut

Accident pe Mosilor


chinezu
 Share

Postări Recomandate

la cat de experimentat erai si mergeai,daca s-a intamplat asta, e clar ca nu e de mers prin traficul ala infernal din capitala,dar asta e...n-ai ce face.la un moment dat nu ai cum evita,chiar sa fii rossi-stiu ce vorbesc.

bine ca esti tu ok si asteptam vesti bune!

otto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daps, incalcari de regulament apar din ce in ce mai des, si sunt din ce in ce mai greu de prevazut. am mai spus-o si u repet. Mai ramane sa ne uitam si pe cer sa ne ferim de vre-un boeing...

Stiai ca daca tu virezi stanga si de contrasens vine un AVION, circuland pe directia inainte, tu tre sa ii acorzi prioritate? :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am patit si eu anul trecut ceva similar. primul pas ar trebui sa te duci la IML sa-ti scoti certificat medico-legal. daca iti da peste 10 zile de ingrijire poti sa continui cu vatamarea corporala. daca iti da sub 10 zile (mie mi-a dat 7 zile tot pentru niste julituri si o entorsa) nu se intampla nimic cu soferita, doar o sa-i suspende permisul vreo 3 luni si atat. tu ramane sa-ti faci motocicleta pe a rca a ei. daca mai ai intrebari te rog

 

 

acelasi lucru l'am patit si eu, puteam totusi sa ma judec cu ea dar am renuntat ptr ca asigurarile asteptatu o semnatura din partea ei ( n'am inteles de ce ), iar femeia nu a a vrut sa semneze. Am retras orice plangere si intr'un final dupa 3 luni a avut bunavointa sa dea cu iscalitul. Am evitat sa ma judec ptr ca ar fi fost o mare pierdere de timp si vroiam sa'mi fac motorul.

 

 

Din cate am inteles cu motorul e nasol la cadru deci clar nu poti sa'l repari. daca timpul si banii iti permit sa te judeci eu zic sa mergi inainte... nu ai cum sa pierzi. Insanatorire grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand multumesc tuturor pentru gandurile de bine pe care si le-au exprimat aici.

Cu motorul e posibil sa nu fie atat de grav pe cat am crezut initial, cred ca pana la urma cadrul e ok, e posibil sa ma fi panicat eu prea tare in prima faza. Oricum, trebuie sa merg la service la Honda pentu constatare si factura proforma, atunci o sa aflu exact cum sta situatia.

Din pacate a fost genul de accident care nu putea fi evitat decat daca eram in alta parte, experienta nu a prea folosit. Eu am mers multe mii de km prin toata Europa, deci nu se poate invoca lipsa de experienta. Inotdeauna merg prin oras cu mainile pe frana si ambreiaj. Manevra soferitei a fost atat de brusca incat in momentul in care am apasat franele (mana si picior) am lovit-o. Deci chiar nu vad cum as fi putut evita accidentul, exceptand situatia in care nu m-as fi deplasat pe o banda libera cu aproximati 40 km/h si as fi fost in alta parte.

Din pacate ne intalnim si cu astfel de situatii care nu pot fi prevazute. Cine spune ca el ar fi evitat un astfel de accident minte. In conditiile in care mergi cu 40-50 km/h si iti tasneste o masina la un metru in fata chiar nu vad cum ai putea sa o eviti.

Oricum, lucrurile se vor rezolva intr-un fel sau altul, adica daca soferita e capoasa si nu vrea sa ne intelegem amiabil o vom lua pe cale legala, chiar pot sa fac asta. Ieri am fost la IML si mi-am facut la cerere cele necesare pentru certificatul medico-legal pe care il ridic in 10 zile lucratoare. Daca ea (soferita) vrea sa facem asa pentru mine e in regula, nu am de pierdut absolut nimic, dimpotriva.

Una peste alta eu ma bucur ca am scapat eu aproximativ teafar, fiindca daca cineva mi-ar spus cineva ca un motociclist poate scapa doar cu ce am eu dintr-un astfel de accident nu as fi crezut. Pana la urma fierul se repara sau se inlocuieste, bine sunt in stare fizic sa il repar sau sa il inlocuiesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu trebuie sa te justifici,batrane,stim ca esti baiat de baiat...

 

ce a fost,nu se mai poate schimba- sa vezi ce e de facut in continuare.

 

hai lasa astea ca e Pastele si sa ne purificam de toate cele!!

otto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand multumesc tuturor pentru gandurile de bine pe care si le-au exprimat aici.

Cu motorul e posibil sa nu fie atat de grav pe cat am crezut initial, cred ca pana la urma cadrul e ok, e posibil sa ma fi panicat eu prea tare in prima faza. Oricum, trebuie sa merg la service la Honda pentu constatare si factura proforma, atunci o sa aflu exact cum sta situatia.

Din pacate a fost genul de accident care nu putea fi evitat decat daca eram in alta parte, experienta nu a prea folosit. Eu am mers multe mii de km prin toata Europa, deci nu se poate invoca lipsa de experienta. Inotdeauna merg prin oras cu mainile pe frana si ambreiaj. Manevra soferitei a fost atat de brusca incat in momentul in care am apasat franele (mana si picior) am lovit-o. Deci chiar nu vad cum as fi putut evita accidentul, exceptand situatia in care nu m-as fi deplasat pe o banda libera cu aproximati 40 km/h si as fi fost in alta parte.

Din pacate ne intalnim si cu astfel de situatii care nu pot fi prevazute. Cine spune ca el ar fi evitat un astfel de accident minte. In conditiile in care mergi cu 40-50 km/h si iti tasneste o masina la un metru in fata chiar nu vad cum ai putea sa o eviti.

Oricum, lucrurile se vor rezolva intr-un fel sau altul, adica daca soferita e capoasa si nu vrea sa ne intelegem amiabil o vom lua pe cale legala, chiar pot sa fac asta. Ieri am fost la IML si mi-am facut la cerere cele necesare pentru certificatul medico-legal pe care il ridic in 10 zile lucratoare. Daca ea (soferita) vrea sa facem asa pentru mine e in regula, nu am de pierdut absolut nimic, dimpotriva.

Una peste alta eu ma bucur ca am scapat eu aproximativ teafar, fiindca daca cineva mi-ar spus cineva ca un motociclist poate scapa doar cu ce am eu dintr-un astfel de accident nu as fi crezut. Pana la urma fierul se repara sau se inlocuieste, bine sunt in stare fizic sa il repar sau sa il inlocuiesc.

 

Ai toba stock ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai toba stock ?

 

Nu, nici macar, am o toba de te scoala din morti, e o toba sport la care nu am montat silencerul. Dom'soara care mi-a iesit mie in fata nu avea nici o legatura cu ce e pe langa ea, cu realitate, daramite cu toba mea. E genu cu ochelari, mica si grasuna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Buna Seara..

Imi pare rau pt.necazul tau.

Bine ca nu ai patit nimic,da-l dracului de fier ca se repara..

Eu am exact un an de la accidentul meu.

/index.php?...t=0&start=0

Citeste cu atentie ca sa stii ce ai de facut.

Ca idee,ai 60 zile timp sa scoti certificat medico-legal dar este foarte important SA AI TRIMITERE DE LA OFITERUL CARE INSTRUMENTEAZA CAZUL.

Altfel,daca iti scoti tu singur,in caz de proces el poate fi contestat si vei fi trimis la reexaminare la IML.Asta inseamna timp si bani pierduti aiurea.

Asa am patit si eu..

Daca vrei mai multe detalii sau te pot ajuta suna-ma maine(chiar daca este sarbatoare..)la 0722/625.710

Paste fericit la toti!

Luigi Vicol

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii cumva in cat timp se elibereaza certificatul medicolegal si cu ce acte tre sa te prezinti. Eu am avut accident acum o luna si 3 saptamani am stat internat in spital. Am 4 interventii chirurgicale.

 

nu mai tin minte sigur dar cam 2-3 zile dureaza.

stiu ca trebuie sa ai acte de la spital de unde ti s-a facut investigatii. eu am avut o hartie de la spital cu diagnosticul dat si niste poze de la oase si un rmn cu concluziile specifice.

in afara de dosarul medical parca mi-a mai cerut un timbru fiscal cand mergi sa iei certificatul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost recent (sambata) si am depus cele necesare pentru certificatul medico-legal.

Termenul este de 10 zile lucratoare, adica doua saptamani calendaristice.

Eu nu am dus nici o poza, nimic, decat hartia de la spital cu diagnosticul, hartie dupa care cei de la IML au facut o copie si mi-au inapoiat originalul. Am inteles ca cer ei radiografiile si rezultatele analizelor de la spital. Pe mine m-au dezbracat :D ca sa imi vada si sa imi masoare juliturile, au vazut gipsul si cam asta a fost.

Se plateste o taxa de 38 RON, iar la ridicare trebuie un timbru fiscal de 0,5 RON.

Cam asta e cu IML-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...