Sari la conținut

Accident pe Mosilor


chinezu
 Share

Postări Recomandate

M-a sunat un prieten sa-mi spuna ca pe Mosilor este o motocicleta implicata intr-un accident, nu stie ce marca e, nr este de Ilfov si culoarea motocicletei este albastra... imi pare rau dar atat stiu

pai din pacate nu prea e de fols cu nimic, lasa l pe altu care stie mai multe :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Honda Hornet ce apartine unui prieten. El este in regula, motorul e cam praf (e la mine in garaj). In prima instanta pare o neacordare de prioritate, vom vedea ce decide politia. Eu sunt bucuros ca el e sanatos pentru ca la cum s-a dus motorul si unde a aterizat, putea sa iasa urat rau! Aia e, ceasu rau prisica 13, tocmai cand ne pregateam sa plecam in Croatia :wacko:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca sunt o groaza de Horneturi prin Bucuresti, dar se poate sti cine este, sau nu vrea sa se afle? (intreb pentru ca din "groaza" aia stiu si eu vreo 2 posesori de Hornet, chiar unu de Hornet albastra).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca sunt o groaza de Horneturi prin Bucuresti, dar se poate sti cine este, sau nu vrea sa se afle? (intreb pentru ca din "groaza" aia stiu si eu vreo 2 posesori de Hornet, chiar unu de Hornet albastra).

 

 

E vorba de Alin aka Nilsus so , no worries

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toata lumea.

Eu sunt motociclistul implicat in accident.

Acum cum s-a intamplat: eu veneam dinspre Foisor, tocmai plecasem de la semaforul cu Calea Mosilor cand la vreo 40 de metri de intersectie eu fiind pe banda doi, o domnisorica de pe banda unu a tras brusc de volan stanga la un metru in fata mea.

Am lovit-o in aripa stanga si in roata, motocicleta a ricosat usor stanga iar eu am zburat peste coltul masinii si am luat-o taras dupa motocicleta vreo 20 de metri. Motocicleta s-a lovit de bordura de la intersectia Eminescu cu Dacia, s-a intors pe partea cealalta si s-a oprit pe trotuar.

Am sunat la 112 si am cerut sa vina politia la fata locului, iar intre timp tocmai trecea pe acolo un echipaj Smurd cu care am plecat la Urgenta pentru investigatii. Acolo nu mi-au gasit mare lucru, am niste lovituri la piciorul drept, niste julituri de fapt, si ma supara genunchiul. Doctorii suspectau o entorsa de genunchi si mi-au pus un gips pe care trebuie sa il port o saptamana.

Motorul din pacate nu cred ca mai poate fi recuperat, pe langa capace motor stanga/dreapta, radiator, janta spate, codita si altele mai mici se pare ca are cadrul stramb sau asa pare. Ideea este ca motorul pare deplasat in fata pe partea dreapta. Pe dreapta motorul e lipit de bratul cadrului, iar pe stanga sunt peste 2 cm intre motor si bratul respectiv, brat care face parte din cadru.

Sa vedem acum ce se intampla mai departe, am asigurarea soferitei, incep calabalacul cu asigurarile. Problema este ca asigurarea soferitei este la compania Euroins, companie care am inteles ca nu este tocmai ok, ca face tot felul de magarii gen acte pierdute, amanari, etc.

Soferitei i-au retinut permisul pe durata cercetarilor, fiindca acum urmeaza cercetari fiind accident cu victima.

Acum urmeaza sa ma documentez bine si sa aflu ce ar trebui sa fac in continuare, daca sa ma duc ia IML sa imi scot certificat medico-legal, in cat timp trebuie sa ma duc, in cat timp trebuie sa ma duc la asigurari... Asa ca rog oricine este in cunostinta de cauza si are un sfat sa ma lamureasca si pe mine clar ce ar trebui sa fac, eventual telefonic dand un beep la care raspund eu.

 

Telefonul meu este 0722.227.346

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca esti OK ! Fierul se repara/ recupereaza ! pacat... ca la cum funtioneaza sistemul in Romania , sa te astepti sa dureze ceva pana se rezolva . Toate cele bune iti doresc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia asta cu trasul de volan fara semnalizare si asigurare din pacate a ajuns sport national.

N-ai ce face la asa ceva ca nu poti sa-i citesti gandurile la timpit/a.

Ar trebui sa se introduca la examenul de conducere o noua proba: citirea gandurilor.

Sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia asta cu trasul de volan fara semnalizare si asigurare din pacate a ajuns sport national.

N-ai ce face la asa ceva ca nu poti sa-i citesti gandurile la timpit/a.

Ar trebui sa se introduca la examenul de conducere o noua proba: citirea gandurilor.

Sanatate.

Pana sa se intample ce-ti doresti tu, eu propun ceva mult mai simplu: daca un bou merge cu masina in fata ta mergi pe premisa (aproape sigura) ca nu va semnaliza decat fix in momentul cand misca volanul si mana grasuta va trece cu un deget peste chestia aia de semnalizat la masini asa ca intr-o doara, si asta doar daca nu-i e lene... E destul de simplu, daca o masina merge serpuit si soferul pare sa nu stie ce vrea, el de fapt stie ce vrea (adica sa vireze) dar nu stie sa se exprime...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa vedem acum ce se intampla mai departe, am asigurarea soferitei, incep calabalacul cu asigurarile. Problema este ca asigurarea soferitei este la compania Euroins, companie care am inteles ca nu este tocmai ok, ca face tot felul de magarii gen acte pierdute, amanari, etc.

 

/index.php?...t&p=1810523

 

/index.php?...t&p=1810551

 

bafta, o sa ai nevoie...astia-s mai nasoi ca ardaf...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana sa se intample ce-ti doresti tu, eu propun ceva mult mai simplu: daca un bou merge cu masina in fata ta mergi pe premisa (aproape sigura) ca nu va semnaliza decat fix in momentul cand misca volanul si mana grasuta va trece cu un deget peste chestia aia de semnalizat la masini asa ca intr-o doara, si asta doar daca nu-i e lene... E destul de simplu, daca o masina merge serpuit si soferul pare sa nu stie ce vrea, el de fapt stie ce vrea (adica sa vireze) dar nu stie sa se exprime...

 

perfect de acord si daca se comporta ciudat 1 secunda imi iau distanta, dar eu ma refer la situatia cand merge normal pe banda lui si apoi brusc schimba banda trecand infata mea dintr-o singura miscare. Numai azi am patit de vreo 4-5 ori..daia zic ca e o chestie generalizata. Mai ciudat a fost la 2 tarani ca desi am rupt clacsonul si idiotii au vazut ca ma calca au continuat manevra. In momentul ala daca aveam ceva de aruncat sigur ii crapam vreun geam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daps, incalcari de regulament apar din ce in ce mai des, si sunt din ce in ce mai greu de prevazut. am mai spus-o si u repet. Mai ramane sa ne uitam si pe cer sa ne ferim de vre-un boeing...

 

Acum on-topic: Pot sa te ajut cu sfaturi daca alegi calea sa renunti la pretentii din partea celei care te-a vatamat, dar s-ar putea sa nu se mai poata acum ca ai ajuns la spital... Acelasi lucru l-am patit si eu, doar ca am renuntat ambulanta ca ma simteam bine pe moment. In plus m-am speriat de ce a zis gaborul: "Daca te duci la spital, se face ancheta si va judecati pt vatamare corporala si in tot acest timp nu se umbla la motoreta..." Si asta poate sa dureze...luni, ani... Poate nu e asa cum zic, eu m-am speriat si am ales sa refuz sa ma duc cu ambulanta la spital si m-am apucat de reparat mobra. Acum sunt in stadiul in care am obtinut avansul si astept sa vina piesele. Am deschis un topic despre asta, daca te intreseaza iti trim link-ul.

 

Tu trebuie sa te hotaresti ce vrei sa faci. Sper sa fie cineva care a izbutit sa iasa dintr-un proces de vatamare corporala (ar fi frumos sa impartasesca din experienta, sa stiu ce am pierdut). Nu pot sa iti zic decat ca urmeaza o perioada de nervi, alergatura, pierdere de timp... Inarmeaza-te cu multa rabdare!

 

Despre fata care te-a scos pe banca de rezerva ce poti sa ne spui, constientiza gravitatea faptei sale??? E cat de cat instarita??? Acum ai nevoie mare de info, pentru ca ea poate sa se aleaga cu doar penal din treaba asta. Ai vorbit ceva cu ea pana acum?? Cred ca cel mai bine ar fi sa vorbesti cu ea, s-o pui la curent cu ce poate se i se intample, sa vezi daca e dispusa sa te despagubeasca ea financiar ca sa nu se ajunga la dosar penal.

Asta chiar poti sa faci: "Amenint-o" ca iti scos certificat medicolegal si ca o sa se alega cu dosar penal. O sa vorbeasca si ea cu unu, cu altu' si mai apoi o sa incerce s-o dea la pace> Ai putea sa iesi mai in castig asa ( si tu si ea) decat sa pierdeti amandoi timp prin sali de judecata... Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca puteai sa mori si atunci isi pierdea tineretea prin puscarie...

 

Vezi ce faci, e bine ca ai scapat cu bine, e bine ca ai fost la spital, dar incearca sa eviti sa ajungi sa te judeci, e cel mai bine pt amandoi.

 

Insanotosire grabnica si multa bafta!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am patit si eu anul trecut ceva similar. primul pas ar trebui sa te duci la IML sa-ti scoti certificat medico-legal. daca iti da peste 10 zile de ingrijire poti sa continui cu vatamarea corporala. daca iti da sub 10 zile (mie mi-a dat 7 zile tot pentru niste julituri si o entorsa) nu se intampla nimic cu soferita, doar o sa-i suspende permisul vreo 3 luni si atat. tu ramane sa-ti faci motocicleta pe a rca a ei. daca mai ai intrebari te rog

Editat de menix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Daca te duci la spital, se face ancheta si va judecati pt vatamare corporala si in tot acest timp nu se umbla la motoreta..." Si asta poate sa dureze...luni, ani... Poate nu e asa cum zic, eu m-am speriat si am ales sa refuz sa ma duc cu ambulanta la spital si m-am apucat de reparat mobra. Acum sunt in stadiul in care am obtinut avansul si astept sa vina piesele. Am deschis un topic despre asta, daca te intreseaza iti trim link-ul.

 

Mane nu se umbla la motor pina nu i se face expertiza/inspectie sau cum ii zic aia la fel si la masina si asta dureaza cateva zile 1 sapt...dupa aia ti-l da in brate sa faci ce vrei cu el..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut am patit-o si eu. Cu matizul de la job am lovit usor o tipa pe trecerea de pietoni. Nu a patit absolut nimic inafara de sperietura dar :

 

-Si-a scos in secunda 2 certificat de la IML  cu diferite "traumatisme"

 

-Nu a avut nicio singura zi de spitalizare sau vreun medicament de luat.

 

-Eu am avut carnetul suspendat si am riscat dosar penal cateva luni pana si-a retras plangerea.

 

-2000 lei atat m-a costat intelegerea cu domnisoara ca sa inceapa politia NUP (neinceperea urmarii penale)

 

-Eu am circulat cu dovada in tot acest timp.

 

-Am primit suspendarea permisului pe 3 luni dar in urma reexaminarii am stat exact 30 zile pe bara.

 

-Vorba cuiva de mai sus, multe drumuri si multe cozi la care am stat , cred ca am mai cheltuit inca vreo 500 ron pe toate astea pe parcursul "taraseniei", aprox 8 luni. Nu mai spun ca am platit si deplasarile tipei.

 

P.s: Nu trebuie sa o jupoi de bani dar gandeste-te ca o sa te coste si pe tine ca parte vatamata. Si mai grav decat banii sunt nervii si asteptarea pe la diferite cozi, privirile acrite ale functionarilor de la ghisee, etc.

 

Un sezon pierdut ptr o secunda de neatentie :wacko: 

Editat de nou_nascut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost astazi la asigurare, mi-am deschis dosarul de dauna, dupa-amiaza urmeaza sa vina inspectorul sa constate.

Pe soferita chiar nu am de gand sa o jupoi de bani, scopul meu e sa imi fac motocicleta asta sau sa imi iau alta la fel, in aceeasi stare.

Chiar am de gand sa ma duc la IML sa imi iau certificatul medico-legal fiindca nu stiu cat obtin eu de la asigurare tinand cont ca motocicleta e din 2001. Daca ma inteleg cu ea retrag plangerea si gata, incheiem discutiile.

Acum intrebari catre voi: legal am un termen limita in care trebuie sa ajung la IML? Aveti idee care este formula de calcul a asiguratorilor? Adica cum calculeaza procentele de uzura, vechime, kilometri...

Multumesc prietenilor mei care m-au ajutat enorm si carora le sunt foarte indatorat (Mih, Dt_yamaha, Dragos), dar si celor care m-au contactat in urma topicului de aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La IML mergi cat se poate de repede, pentru ca sa nu se poata ridica obiectiunea in instanta ca vatamarile nu provin indubitabil in accident - asta daca se ajunge pana acolo.

 

Atentie: scoate pe maxim de perioada - cat de descurci cu cei de la IML - se poate :wacko:, apoi mergi la un medic la recuperare sa iti dea si el... tot ingrijiri medicale se numesc...apoi vizezi ce ti'a dat cel de la recuperare la IML. Asa faci usor "suma"... si ai alte argumente in discutia cu domnisorica. Cand o sa vada acolo ceva mai multe zile de ingrijiri medicale, va fi mult mai cooperanta. Pana la urma asta e ideea...bine ca ai scapat ok, dar cineva trebuie sa plateasca mobra..si asta repede. Daca stai dupa asigurari...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am patit si eu anul trecut ceva similar. primul pas ar trebui sa te duci la IML sa-ti scoti certificat medico-legal. daca iti da peste 10 zile de ingrijire poti sa continui cu vatamarea corporala. daca iti da sub 10 zile (mie mi-a dat 7 zile tot pentru niste julituri si o entorsa) nu se intampla nimic cu soferita, doar o sa-i suspende permisul vreo 3 luni si atat. tu ramane sa-ti faci motocicleta pe a rca a ei. daca mai ai intrebari te rog

 

 

 

Stii cumva in cat timp se elibereaza certificatul medicolegal si cu ce acte tre sa te prezinti. Eu am avut accident acum o luna si 3 saptamani am stat internat in spital. Am 4 interventii chirurgicale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nush nimik despre IML, cat despre valoarea motocicletei......nu exista nici o formula, exista decat un catalog de la producataor cu valoarea care se amortizeaza in fiecare an, indiferent ca tu ai factura ca ai dat mai multi bani pe ea. Valoarea ei noua e aprox 8000 euro, acu cred k ca e estimata la vreo 3000 euro maxim, asta ti-o spun fiindca sunt patit cu o alta moto la care am vrut sa-i fac casco.

 

Imi pare rau pentru accident.

Multa sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...