Sari la conținut

Honda Cbr1100xx Superblackbird


ipman
 Share

Postări Recomandate

Mda ... daca altii au, sa avem si noi, posesorii de pasari.

Incep eu cu cite ceva: sport-touring, printre putinele care depasesc 300km/h.

1137cc, deci mai mult de 1100 cit ar parea din nume.

Oglinzile comune cu faimoasa NR750, semnalizatoarele incluse. Costa cit nu fac ...

Sistem de frinare CBS, frineaza fata-spate repartizat intr-o proportie prestabilita si ajutata de cursa furcii: cu cit se apleaca mai tare de bot, cu atit mai tare frineaza spatele.

Fiabilitate ca la Honda. Usoara, citeodata mai usoara decit unele modele de 600cc.

A mea are evacuare Akrapovic completa, galerii si o singura toba. Fara cricul central si cu evacuarea modificata are circa 200kg la gol si 175 cai putere, cu meritul filtrului de aer K&N.

Asteptam si alti posesori sa spuna cite ceva despre ea, ca nu sint prea multe avioane d-astea pe la noi (apropos, numele i se trage de la faimosul SR71 Blackbird).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda ... daca altii au, sa avem si noi, posesorii de pasari.

Incep eu cu cite ceva: sport-touring, printre putinele care depasesc 300km/h.

1137cc, deci mai mult de 1100 cit ar parea din nume.

Oglinzile comune cu faimoasa NR750, semnalizatoarele incluse. Costa cit nu fac ...

Sistem de frinare CBS, frineaza fata-spate repartizat intr-o proportie prestabilita si ajutata de cursa furcii: cu cit se apleaca mai tare de bot, cu atit mai tare frineaza spatele.

Fiabilitate ca la Honda. Usoara, citeodata mai usoara decit unele modele de 600cc.

A mea are evacuare Akrapovic completa, galerii si o singura toba. Fara cricul central si cu evacuarea modificata are circa 200kg la gol si 175 cai putere, cu meritul filtrului de aer K&N.

Asteptam si alti posesori sa spuna cite ceva despre ea, ca nu sint prea multe avioane d-astea pe la noi (apropos, numele i se trage de la faimosul SR71 Blackbird).

:laugh:

Se poate sa pui si tu niste poze cu ''bestia''? :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, a mea e candy red, adica un rosu-visiniu.

A mea e versiunea cu carburatie, ultima nelimitata.

Da, e o motocicleta care a scris putina istorie.

Am niste poze, dar trebuie sa le prelucrez putintel ca sint cam mari. Un pic de rabdarica va rog.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu simt schimbari in pozitia corpului datorita inaltimii mele. La picioare se simte ca genunchii sint mai aproape de carena, dar nu deranjeaza pozitia, ci pantalonii mei care sint strinsi pe picior. E mai scunda decit ZX9R cu 2cm in zona seii.

Treptele au raport de demultiplicare mai mare. Cam la jumate fata de ZX9R. Ma refer la prima si a doua, ca n-am apucat sa ies cu ea din oras decit o singura data la un drum chinuit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

A existat si o versiune aniversara, la implinirea a 50 de ani Honda. 1200cmc si 178 cai putere, 213kg. Cu carburatoare.

Link aici: http://www.bikersoracle.com/jaws/cbr1200infopg1.jpg

Da, si motorul fara injectie,cu un sistem Akrapovic,adica fara modificari majore fata de 1100XX,a reusit sa scoata din motor 178 cai,depasind Hayabusa si la capitolul viteza maxima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Matei, sa traiasca fanii. Important ca sint, daca unii sint mai multi, sa fie fericiti cu ce le place.

XX-uri sint cam putine pe la noi, ca sint cam scumpe. De aceea si mai putini oameni care si le permit, de unde rezulta si mai putini fani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda ... daca altii au, sa avem si noi, posesorii de pasari.

Incep eu cu cite ceva: sport-touring, printre putinele care depasesc 300km/h.

1137cc, deci mai mult de 1100 cit ar parea din nume.

Oglinzile comune cu faimoasa NR750, semnalizatoarele incluse. Costa cit nu fac ...

Sistem de frinare CBS, frineaza fata-spate repartizat intr-o proportie prestabilita si ajutata de cursa furcii: cu cit se apleaca mai tare de bot, cu atit mai tare frineaza spatele.

Fiabilitate ca la Honda. Usoara, citeodata mai usoara decit unele modele de 600cc.

A mea are evacuare Akrapovic completa, galerii si o singura toba. Fara cricul central si cu evacuarea modificata are circa 200kg la gol si 175 cai putere, cu meritul filtrului de aer K&N.

Asteptam si alti posesori sa spuna cite ceva despre ea, ca nu sint prea multe avioane d-astea pe la noi (apropos, numele i se trage de la faimosul SR71 Blackbird).

 

Nu este Superblackbird ci minisilverbird dar de ce nu ...

Moped printre singurele care nu ajung la 60 km/h are 48 de cm3 deshi in denumirea de minimobra pare ca are 1/2 din motorul de mobra adik doar 25 cm3. Are oglinzi shi semnale custom (adik nu avea shi am pus cele mai ieftine care le-am gasit (functioneaza cu bateri proprii pe sistemul lanterna). La vremea aia 1987 au costat 17 lei pentru spate shi 2*28 lei fatza (bateriile nu intra in pretz).

Fiabilitatea nu era punctul iei forte intrucat meshterea taica'miu zilnic la eashi de enervare a mai cumparat un motor. Frana fatza spate tambur destul de eficace pentru o viteza maxima de 48 km/h shi cred ca avea acelash sistem "cu cat se apleca de bot mai tare cu atat transpiram mai mult".

La evacuare nu am umblat dar am pus sha custom facuta la o pielarie meshteshugareasca din cel mai bun vinilin, nickelata 30% shi restul vopsit argintiu. Cred ca are cam 80 - 90 kg la gol shi in jur de 2-3 cp.

(numele i se trage de la faimoasa mobra).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, sunt si eu mare fan XX! Imi place in primul rand cum arata, mai ales varianta candy red!

Am fost si eu pasager pe una de multe ori, are un prieten varianta 1997, deci tot cu carburator.

Pana in 7 mii de ture e o motoreta normala dar dupa 7 mii , sa te tii!!!Trage foarte frumos si e mai confortabila si pentru cei inalti si cu pasager!

Hai ca am laudat-o destul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...