Sari la conținut

Ij


shobolanu19
 Share

Postări Recomandate

Vreau sa stiu cat consuma un IJ 350cc? vrea sa-mi cumpar unul si nu stiu daca merita!

depinde cum e aranjat eu am unu care consuma 4,5 % dar poate sa-ti consume si 7% daca nu il reglezi cum treb,oricum nu-i bine sa-i faci consumu prea mic pt ca creste uzura, nu mai intra destul amestec la ambielaj pt ungere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de care. Eu am avut un Festival care consuma vreo 8 cu carburatoru` original, dar dupa ce i-am schimbat carburatorul si aprinderea cu una electronica consuma 3,5.Si mergea 110.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de care. Eu am avut un Festival care consuma vreo 8 cu carburatoru` original, dar dupa ce i-am schimbat carburatorul si aprinderea cu una electronica consuma 3,5.Si mergea 110.

ce carb ai pus ai cu ce jigler?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer nu mai stiu. :( Era tot rusesc da` un tip mai nou. Motorul l-am vandut asa ca nu mai am cum sa vad. :laugh: Sorry. Da` merge si cu carburator de ETZ 250. Si-a pus un prieten si merge de rupe si consuma putin. :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

totul de pinde de stilul de mers si de reglaje, de calitatea pieselor & incarcatura.

etz-ul meu o ajuns la un consum de 8 % binenteles ca nu era reglat nici carbul, nici aprinderea... in mod normal, cam pe la 3,4 - 4 % sta consumul.

 

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

Vreau sa stiu cat consuma un IJ 350cc? vrea sa-mi cumpar unul si nu stiu daca merita!

 

 

ij, ij da' de care 56, planeta x (un piston) sau jupiter x (2 pistoane)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IJ Planeta 5, aprindere electronica, carburator K68 (Kartex) - afara 3.5-4%, oras maxim 5.5% (asta solo ca daca e cu atas se mai adauga cate un kil' la fiecare categorie) :moto:

Bafta! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ij monocilindric ( probabil motor de planeta 4) cu carb K65 consum 4-5% .

La drum intins cu 2 persoane +bagaje cam 4.8% la 80-90kmh viteza de croaziera.

Aceleasi conditi ca mai sus da viteza de croaziera 60 si caldura mare consum sub 4%

Oricum conteaza f mult stilul de mers si conditiile meteo.

Eu am observat ca cu cat e mai cald afara cu atat consuma mai putin.

Mers singur neforjat prin oras nu sare de 4.5% iarna si mai putin vara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si asta nu e primul criteriu cand iti cumperi un motor. Te gandesti mai intai:

"Bai asta o sa imi manance zilele cu reparatul?"

Ijul Planeta4,5 sau Festivalul cu electrica pe 12V sunt in general motoare fiabile. Ia-ti un prieten cu tine cand te duci sa cumperi Ijul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...