Sari la conținut

prima mea buba...na..


logan
 Share

Postări Recomandate

ar mai fi ceva de invatat: sa nu faci naveta cu ditamai cruiser-ul. daca zici ca mergeai cu atentie, si gagica mergea incet, cu un motor mai usor(sport, naked) cred ca aveai sanse mult mai mari de evitare a accidentului. bine ca nu a iesit mai rau

E o observatie buna, eu cu micro-cruiserul meu (156kg la gol fara dotari) ma simt nasol in trafic prin oras pentru ca ia curbele mult mai prost decat chestia aia pe care mi-am luat permisul asa ca de obicei nu fac decat drumuri pana la service si in rest ma dau cu moped pana la servici, ca mopedul e mult mai manevrabil. Motocicleta e doar distractia mea de weekend, si sunt foarte atent la ce fac cu ea, si de fapt sunt foarte atent si ce fac si pe duda aia de moped, ca daca noi nu avem grija de noi ce vreti sa aiba altii grija de voi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce cunoscut imi suna cazul tau!Seamana mult cu al meu!

 

Pitzipoanca(fata de directoare in Romtelecom) a dat peste mine, facand stanga desi era interzis in intersectia Turda cu Ion Mihalache(fost 1 Mai).A facut pisu pe ea cand m-a vazut imprastiat pe linia de tramvai.A sunat-o repede pe mami a ei care a aparut val vartej si a inceput sa se roage de mine sa fiu intelegator si sa nu deschid dosar penal fetei.A plusat rugandu-ma sa declar ca nu fata a fost la volan, ci ea, mamica atat de grijulie.Deh, masina era a RTC si nu avea drept decat doamna directoare s-o conduca.Ce s-ar fi intamplat daca aflau bastanii din RTC ca doamna directoare a dat fetei masina sa mearga la rendez-vous?A, si daca sunt atat de bun, nu ar fi mai bine sa declar la Politie ca nu a facut stanga pe interzis, ci a venit pe Ion Mihalache, dinspre P-ta Victoriei spre Piata Domenii, a surprins-o rosu in intersectie si cand a dat sa plece a dat peste mine?!!Si eu ca un mare PROST, am acceptat toate astea.Doar de fericire ca imi voi repara mobra pe RCA-ul ei(nu aveam CASCO pe atunci).Si bucurandu-ma ca nu am patit mare lucru:decat un genunchi terminat vreo 2 saptamani, desi purtam genunchere.Dar farmecul inca nu l-ati aflat:la Politie ma intreaba doamna directoare:"Mai, da' voi, de ce mergeti cu motociclete?Nu stiti ca e periculos?Uite ce se poate intampla!Bagati omul in belele!Eu nu te-am vazut!Nu ai plecat cumva pe galben?Ca eu am intrat pe verde in intersectie!"Si cat pe ce sa ma scoata tot pe mine vinovat, asta dupa ce am declarat asa cum ne-am inteles in prealabil.

 

Concluzia?E simpla si usor de aplicat!Nu cadeti la intelegere cu nimeni!Nu aveti de ce sa fiti intelegatori sau iertatori!Cine a gresit TREBUIE sa plateasca, asa cum prevede legea(asa proasta si insuficienta cum este ea acum).Altfel, ramaneti cu buza umflata!

 

Sanatate maxima si bafta cu reparatia motcicletei! :D

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Logan, tocmai ce am ajuns la birou, pe acelasi traseu... Exact unde te-ai trosnit si tu, s-a intamplat un accident chiar in fata mea. Un Logan a scos prea mult botul si a luat un Mondeo. Nu era chestie de "l-am vazut si am timp sa trec" ci pur si simplu acolo nu ai vizibilitate, sunt atat de aglomerate stradutele si atat de inghesuit parcate masinilie, incat trebuie sa iesi cu juma' de masina sa vezi daca vine sau nu cineva. Contrar regulilor motociclistilor cum ca e bine sa merg pe urma rotii masinii, pe stradutele inguste cu multe masini parcate pe stanga sau pe dreapta unde vizibilitatea e 0 prefer sa merg pe mijlocul benzii, astfel incat sa pot evita daca scoate unu' sau altu' botul mai mult.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce cunoscut imi suna cazul tau!Seamana mult cu al meu!

 

Pitzipoanca(fata de directoare in Romtelecom) a dat peste mine, facand stanga desi era interzis in intersectia Turda cu Ion Mihalache(fost 1 Mai).A facut pisu pe ea cand m-a vazut imprastiat pe linia de tramvai.A sunat-o repede pe mami a ei care a aparut val vartej si a inceput sa se roage de mine sa fiu intelegator si sa nu deschid dosar penal fetei.A plusat rugandu-ma sa declar ca nu fata a fost la volan, ci ea, mamica atat de grijulie.Deh, masina era a RTC si nu avea drept decat doamna directoare s-o conduca.Ce s-ar fi intamplat daca aflau bastanii din RTC ca doamna directoare a dat fetei masina sa mearga la rendez-vous?A, si daca sunt atat de bun, nu ar fi mai bine sa declar la Politie ca nu a facut stanga pe interzis, ci a venit pe Ion Mihalache, dinspre P-ta Victoriei spre Piata Domenii, a surprins-o rosu in intersectie si cand a dat sa plece a dat peste mine?!!Si eu ca un mare PROST, am acceptat toate astea.Doar de fericire ca imi voi repara mobra pe RCA-ul ei(nu aveam CASCO pe atunci).Si bucurandu-ma ca nu am patit mare lucru:decat un genunchi terminat vreo 2 saptamani, desi purtam genunchere.Dar farmecul inca nu l-ati aflat:la Politie ma intreaba doamna directoare:"Mai, da' voi, de ce mergeti cu motociclete?Nu stiti ca e periculos?Uite ce se poate intampla!Bagati omul in belele!Eu nu te-am vazut!Nu ai plecat cumva pe galben?Ca eu am intrat pe verde in intersectie!"Si cat pe ce sa ma scoata tot pe mine vinovat, asta dupa ce am declarat asa cum ne-am inteles in prealabil.

 

Concluzia?E simpla si usor de aplicat!Nu cadeti la intelegere cu nimeni!Nu aveti de ce sa fiti intelegatori sau iertatori!Cine a gresit TREBUIE sa plateasca, asa cum prevede legea(asa proasta si insuficienta cum este ea acum).Altfel, ramaneti cu buza umflata!

 

Sanatate maxima si bafta cu reparatia motcicletei! :D

 

Corect, exact asta se poate intampla. Intotdeauna soferul are un prieten/ruda ceva pe care il suna intre accident si mersul la polutie si care-l invata ce si cum sa declare mai ales daca tu lasi garda jos fiind intelegator. Asa ca cel mai bine e: la poluitie pe loc si declarat exact ce s-a intamplat. Ca sa n-ai surprize.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De multe ori, chiar daca eu personal nu am fost deranjat prea mult de o manevra in trafic si am observat o gresleala, incerc sa discut cu respectivul la primul semafor sau daca situatia nu permite, macar ii fac semn ca nu are obraz, ca nu a semnalizat sau semnalul a plecat cu 30 cm inainte de manevra. Un claxon tot primeste... poate isi da seama ca a gresit . Nu ma gandesc neaparat la mine, ma gandesc mereu si la voi ceilalti pe doua roti. Ma gandesc ca in atare situatie, unul dintre voi mai neatent, mai rapid sau fara experienta, poate fi surprins cu alta ocazie de manevra respectiva. Ce vad aici ? Greseste o pupaza care cu siguranta v-a mai gresi in viitor si unii dintre voi va umeziti rapid. A gresit, sa plateasca, indiferent cine este acel individ sau individa. Doar asa mai starpim din ei si avem un trafic mai civilizat si fluent. Aici nu e cazul de bunatate si indulgenta nu isi are locul. Am face exact ca si autoritatile pe unii ii punem la zid si pe altii ii facem scapati. Nu e corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CLAR!!!

la asa patanie nici nu se pune problema!!!

se va deschide si la mine dosar toate cele..numa ca nu cer despagubiri decatr pt motor...atat..

 

si ma gandeam zilele astea..cear fi sa facem un mars astia asa ca mine loviti usor.. sa vada si ei ce pot face....sau sa ne umplem de bandaje si sa le facem pline de sange...picioare , maini, capete, si alte parti ale corpului si sa marsaluim asa pe bulevard!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...