Sari la conținut

Motors Republic


Vizitator moto_comuniste
 Share

Postări Recomandate

Vizitator moto_comuniste

MOTORS REPUBLIC nu este un concept comercial. Este doar -hai sa-i zicem- o stare de spirit.

Simteam nevoia sa fac inca de la inceput remarca asta. In acest topic o sa prezentam motoare comuniste, o sa va anuntam evenimente legate de comuniste, o sa oferim/donam piese o sa cerem piese pentru comuniste, o sa cerem sfaturi tehnice, etc, etc, sau si mai simplu: o sa comunicam pe teme comuniste

Am folosit pluralul mai sus pentru ca este vorba despre fratii mei (care sper sa folosesasca topicul de fata cu temperatie) si despre mine.

Daca initiativa noastra contravine in vreun fel regulilor forumului rog moderatorii sa ma contacteze pentru ca impreuna sa rezolvam eventualele probleme.

Inchei cu un lucru cu care poate ar fi trebuit sa incep: IN ACEST TOPIC NU VREAU SCANDAL!

 

 

 

 

 

 

... si sa incep:

Pentru refacerea unui IZH Jupiter (in acte scrie 5 dar eu cred ca-i 4) am nevoie de un "capac de motor" dreapta (mai jos adaug o fotografie ca sa vedeti ce-mi lipseste). Daca aveti de vanzare asa ceva, va rog sa-mi spuneti aici sau prin PM pretul si cum luam legatura MULTZAM!

post-6260-1139403144_thumb.jpg

Editat de moto_comuniste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MOTORS REPUBLIC nu este un concept comercial. Este doar -hai sa-i zicem- o stare de spirit.

Simteam nevoia sa fac inca de la inceput remarca asta. In acest topic o sa prezentam motoare comuniste, o sa va anuntam evenimente legate de comuniste, o sa oferim/donam piese o sa cerem piese pentru comuniste, o sa cerem sfaturi tehnice, etc, etc, sau si mai simplu: o sa comunicam pe teme comuniste

Am folosit pluralul mai sus pentru ca este vorba despre fratii mei (care sper sa folosesasca topicul de fata cu temperatie) si despre mine.

Daca initiativa noastra contravine in vreun fel regulilor forumului rog moderatorii sa ma contacteze pentru ca impreuna sa rezolvam eventualele probleme.

Inchei cu un lucru cu care poate ar fi trebuit sa incep: IN ACEST TOPIC NU VREAU SCANDAL!

 

... si sa incep:

Pentru refacerea unui IZH Jupiter (in acte scrie 5 dar eu cred ca-i 4) am nevoie de un "capac de motor" dreapta (mai jos adaug o fotografie ca sa vedeti ce-mi lipseste). Daca aveti de vanzare asa ceva, va rog sa-mi spuneti aici sau prin PM pretul si cum luam legatura MULTZAM!

Capac nu am, dar, daq te ajuta cu ceva o pereche de protectii de lant, noi-noute, lasa-mi un pm cu adresa(am si lant, folosit, dar in stare buna)

:finger:

Editat de biker_1977
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

PAI LUCRURILE STAU CAM ASA:

am adunat ce am gasit pe acasa (resturi) provenind de la diverse modele de IJ si le-am ansamblat pe o structura (cadru +motor) cu acte.

Pe motor scrie ca-i 4 dar cilindrii nu prea arata de 4, iar in certificat scrie 5.

Pun mai jos niste poze si diverse piese in starea lor initiala sau aproape initiala :10:

Acum componentele sunt la vopsit in atelierele Kerosen :10:

 

Capac nu am, dar, daq te ajuta cu ceva o pereche de protectii de lant, noi-noute, lasa-mi un pm cu adresa(am si lant, folosit, dar in stare buna)

:finger:

 

Am protectii laterale dar am renuntat la ele pentru ca dadeau rau in ansamblu (estetic vorbind) ITI MULTUMESC INSA PENTRU OFERTA ! ;)

post-6260-1139473169_thumb.jpg

post-6260-1139473219_thumb.jpg

post-6260-1139473329_thumb.jpg

post-6260-1139473386_thumb.jpg

post-6260-1139473432_thumb.jpg

post-6260-1139473474_thumb.jpg

post-6260-1139473512_thumb.jpg

post-6260-1139473551_thumb.jpg

post-6260-1139473595_thumb.jpg

post-6260-1139473616_thumb.jpg

post-6260-1139473643_thumb.jpg

post-6260-1139473667_thumb.jpg

post-6260-1139473710_thumb.jpg

post-6260-1139473974_thumb.jpg

Editat de moto_comuniste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

da, motorul e de 4 si cilindrii de 3! acum am vazut si poza din partea stanga! ;)

 

lasa-i mai omule protectiile (e adevarat ca sunt naspa) dar fac treaba buna! si eu renuntasem la ele la un mom. dat dar le-am pus inapoi dupa ce a trebuit sa schimb un lant in ~10.000 km :10: in plus nu mai curge asa de mult ulei pe jos de la ciuperca aia de pe pinion prin care trece tija de la ambreiaj! ramane in protectiile alea si unge lantul :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,caut si eu un amarat de robinet pt.rezervor de IJ [tip lacrima],cred ca are filet pe invers.

Mersi si asfalt uscat.

:finger:

 

 

La mine s-a potrivit robinetul de la rezervorul original...unul de ij jupiter 3, deci nu cred ca difera intre ele....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,caut si eu un amarat de robinet pt.rezervor de IJ [tip lacrima],cred ca are filet pe invers.

Mersi si asfalt uscat.

:finger:

robinetii de rezervor sunt universali pt ij.

tie probabil iti lipseste piulita de trecere, o piesa cu filet in 2 sensuri,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

Eu am simson si i-am schimbat rezervorul original cu unul de IJ care nu avea de loc robinet.Daca ma poate ajuta cineva cu un Robinet Intreg a-si fi recunoscator.

Deci cumpar ROBINET INTREG.

Mersi.

:finger:

 

Scuze pt intarzierea raspunsurilor! Am fost plecat o vreme.

Mai avem acasa inca doua rezervoare de IJ (tip nou) dar nu stiu daca au robineti. Ma uit si daca gasesc iti dau de stire.

 

da, motorul e de 4 si cilindrii de 3! acum am vazut si poza din partea stanga! :10:

 

lasa-i mai omule protectiile (e adevarat ca sunt naspa) dar fac treaba buna! si eu renuntasem la ele la un mom. dat dar le-am pus inapoi dupa ce a trebuit sa schimb un lant in ~10.000 km X-( in plus nu mai curge asa de mult ulei pe jos de la ciuperca aia de pe pinion prin care trece tija de la ambreiaj! ramane in protectiile alea si unge lantul ;)

 

Pai Stresule, mai intai sa vad cum se comporta. Daca trebuie o sa le montez. :10:

 

Am primit de la Axi adresa pe care trebuie sa trimit jugul superior de IJ. Il trimitem saptamana asta (cel mai probabil joi). Am scris asta aici pt ca nu mai stiu numele de motociclism.ro al celui caruia i-l trimit :moron: si deci nu am putut sa anunt lucrul asta prin PM.

Editat de moto_comuniste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

un cablu de kilometraj daca are cineva... macar o poza sau ceva, cam cum ar trebui sa arate capatul care intra la roata din spate

 

De ETZ? Stiu de la un coleg de serv. numarul de tel al unui tip din Targu Mures, care in urma cu doi ani aducea piese de ETZ noi. Nu stiu daca treaba mai e valabila si acum. Oricum:

 

0722/669946 -Zoly

 

Salut, are cineva de vanzare un far de Simson cu vitezometrul si contactul, originale?

De asemenea, mai cumpar si comenzile mecanice si electrice de pe ghidon (tot cele originale).

 

Mersi

 

Avem piese pentru Simson, insa pentru moment nu mai vindem/donam nimic cu marca Simson. In schimb daca in drumurile mele o sa dau de un Simson cat de cat original (cu exceptia AWO) o sa postez aici un nr de tel.

Editat de moto_comuniste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

Pt. Hunedoara:

 

-cilindru trebuie rectificat si honuit

-nu are segmenti

-boltul ridica semne de intrebare

-restul se vede in foto

-nu se pun la socoteala cricul lateral, "prinderile de cadru" si pedala schimbatorului de viteze

 

Dupa fotografii urmeaza un off topic "imnul Motors Republic" :yikes:

 

Vizutati site-ul "LUNA AMARA" si ascultati-i pe baieti ca merita (macar pentru albumul "Asfalt")!

http://www.luna-amara.ro/

post-6260-1140421976_thumb.jpg

post-6260-1140422033_thumb.jpg

post-6260-1140422073_thumb.jpg

post-6260-1140422111_thumb.jpg

post-6260-1140422159_thumb.jpg

post-6260-1140422216_thumb.jpg

post-6260-1140422264_thumb.jpg

folclor_luna_amara.mp3

Editat de moto_comuniste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe zoli il stiu din tg mures, da nu vreau sa cumpar un cablu nou, deoarece nu o sa se potriveasca la kilometraj, nui bai, ca azi dau jos roata din spate si voi vedea io ce si cum ii acolo.

ms oricum :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt. Hunedoara:

 

-cilindru trebuie rectificat si honuit

-nu are segmenti

-boltul ridica semne de intrebare

-restul se vede in foto

-nu se pun la socoteala cricul lateral, "prinderile de cadru" si pedala schimbatorului de viteze

 

Dupa fotografii urmeaza un off topic "imnul Motors Republic" :yikes:

 

Vizutati site-ul "LUNA AMARA" si ascultati-i pe baieti ca merita (macar pentru albumul "Asfalt")!

http://www.luna-amara.ro/

ALO

ARE SI SEGMENTI NUMAI NU I-AM PUS

UITATE SAU INTREABA INAINTE FRATELE MEU :yikes: :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are cineva vreun rezervor lacrima de ij?dati un mail la felician18@yahoo.com si mentionati si pretul iar daca puneti poze nu strica

Parca are cristi-mic doua(cam mult), ziceam de pret!!

Fie.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

Mersi ,Moto Comuniste,daca gasesti, sa spui cat ceri pe ele si cum le trimiti.

 

:yikes:

 

Nu am putut sa-ti trimit PM: "This message can not be sent because the recipient has their personal messenger disabled or their personal messenger inbox is full.

 

This personal message has not been sent"

 

Voiam sa-ti spun doar ca am pus ieri pachetul la posta si cred ca o sa ajungala tine in cateva zile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,am niste probleme cu celalalt ID.Mi-am schimbat adresa de email si nu mai pot trimite PM.-uri la nimeni si nu pot nici sa primimesc.

Am sa astept pachetul tau.Mersi

 

 

 

PS: Daca stie cineva cum pot rezolva aceasta problema, sa-mi spuna si mie. Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...