Sari la conținut

Banditmania


hot_wheel
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 15,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

De luni tot merg cu motoru la munk si prin oras.Nu pot sa spun decat ca s-a umplut Bucurestiu de R6 si R1 calarite de baietasi in tricou :ok: . Cred ca o sa se umple rubrica de accidente in curand ( nu imi doresc asa ceva dar e realitatea).Prea multi Jmekeri !!! :cheers:

 

post-22214-1236184711_thumb.jpg

Editat de Bandit_mik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum va dati voi seama daca e mai silentios motorul?? Masurati decibelii?? Pana si calitatea benzinei poate influentza zgomotul motorului ... cum va dati voi seama daca e mai silentios..nu stiu :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum va dati voi seama daca e mai silentios motorul?? Masurati decibelii?? Pana si calitatea benzinei poate influentza zgomotul motorului ... cum va dati voi seama daca e mai silentios..nu stiu :ok:

 

Daca ai ureche de ghitarist de nivel mondial, faci liniste si iti dai seama ca la relanti motoreta face tac-pac mai tare sau mai silentios cu un ulei sau altul. ;)

E vorba de zgomote mecanice de functionare care sunt mai proeminente sau mai silentioase, care chiar pot varia in functie de ulei. Acuma sa nu-ti inchipui ca de la motul la castrol e diferenta ca intre AC DC si Depech Mode. :cheers:

Editat de Emppu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt chitarist ... OK... in mare am inteles ideea .. insa ... tu schimbi uleiul mult mai rar decat benzina... ori benzina de multe ori influenteaza mai mult zgomotul motorului decat uleiul.

 

Pana nu fac si eu schimb de tip de ulei, nu pot sa spun cu certitudine. Eu am comparat cu rezultatele la masina ... avand diesel, mai greu cu zgomotul :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt chitarist ... OK... in mare am inteles ideea .. insa ... tu schimbi uleiul mult mai rar decat benzina... ori benzina de multe ori influenteaza mai mult zgomotul motorului decat uleiul.

 

Pana nu fac si eu schimb de tip de ulei, nu pot sa spun cu certitudine. Eu am comparat cu rezultatele la masina ... avand diesel, mai greu cu zgomotul :ok:

 

OK! Daca tot canti la vasla poate imi dai un PM cu ceva id de mess. Sa nu plictisim lumea cu offtopicuri. Mai bagam o poveste despre zdranganeala si Banditi. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata cu surubareala, de-acuma dihania se odihneste in garaj. Am retusat oleaca julitura de pe rezervor cu chit si cu spray, n-a iesit chiar frumos da' pina-l duc la retusat si vopsit profi merge si-asa. Is foarte multumit de upgrade-urile facute, cel putin estetic e schimbata total.

Apropos, daca tot il revopsesc, ma gindeam sa-i schimb si culoarea. Cum credeti ca i-ar sta animalei cu negru mat? Da' cu un verde inchis (ceva de genul http://yvette37.files.wordpress.com/2008/0...er-s-small1.jpg )?

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata cu surubareala, de-acuma dihania se odihneste in garaj. Am retusat oleaca julitura de pe rezervor cu chit si cu spray, n-a iesit chiar frumos da' pina-l duc la retusat si vopsit profi merge si-asa. Is foarte multumit de upgrade-urile facute, cel putin estetic e schimbata total.

Apropos, daca tot il revopsesc, ma gindeam sa-i schimb si culoarea. Cum credeti ca i-ar sta animalei cu negru mat? Da' cu un verde inchis (ceva de genul http://yvette37.files.wordpress.com/2008/0...er-s-small1.jpg )?

 

 

daca tot ai terminat surubareala ... de ce nu ai pus niste poze ??

sa ne saturam si noi curiozitatea !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata cu surubareala, de-acuma dihania se odihneste in garaj. Am retusat oleaca julitura de pe rezervor cu chit si cu spray, n-a iesit chiar frumos da' pina-l duc la retusat si vopsit profi merge si-asa. Is foarte multumit de upgrade-urile facute, cel putin estetic e schimbata total.

Apropos, daca tot il revopsesc, ma gindeam sa-i schimb si culoarea. Cum credeti ca i-ar sta animalei cu negru mat? Da' cu un verde inchis (ceva de genul http://yvette37.files.wordpress.com/2008/0...er-s-small1.jpg )?

Mat mi se pare f pretentios , o sa te saturi repede de el (parerea mea).

 

A indreptat cineva pana acum furca la B6 ?

Intreb pt ca de martisor am reusit performanta sa o stramb , nu bracheaza chiar daca iau mainile de pe ghidon dar pierde ulei si cand o manevrez bracata maxim merge mai greu , pe langa faptul ca arata ca o paranteza '('.

Inca nu stiu cum se comporta la viteze mai mari (+150) sau cand o incarc .

Daca aveti experiente asemanatoare sau sugestii sunt 'open'.Inlocuirea ei momentan nu este o optiune ... motive financiare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tot ai terminat surubareala ... de ce nu ai pus niste poze ??

sa ne saturam si noi curiozitatea !!

Pai uitasem sa pun bateriile la incarcat aseara. Oricum, nu mai e nici o noutate, poze cu ghidonul si cu oglinzile schimbate am pus, cu lopata taiata am pus, cu toba am pus etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frati BANDITI care v-ati pus Xenon pe moto ?

5000k sau 6000k ?

eu am avut de 6000k...si din ce stiu eu de 5000k nu exista 4000 si ceva e ala cel mai alb si cu luminozitatea cea mai puternica... oricum una peste alta lumineaza cu mult mai bine si am testat asta pe draguta noastra autostrada A1 unde era bezna totala.

 

Mat mi se pare f pretentios , o sa te saturi repede de el (parerea mea).

 

A indreptat cineva pana acum furca la B6 ?

Intreb pt ca de martisor am reusit performanta sa o stramb , nu bracheaza chiar daca iau mainile de pe ghidon dar pierde ulei si cand o manevrez bracata maxim merge mai greu , pe langa faptul ca arata ca o paranteza '('.

Inca nu stiu cum se comporta la viteze mai mari (+150) sau cand o incarc .

Daca aveti experiente asemanatoare sau sugestii sunt 'open'.Inlocuirea ei momentan nu este o optiune ... motive financiare.

 

am eu o furca de B12 cu etrieri,discuri mult mai serioase... accept si credit cu buletinul :cheers:

ma interesez sa vad unde se poate rezolva :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi pretini si tovarisi , astazi , dupa multe zile in care a trebuit sa imi fac curaj ... m-am pus pe montat undertailul .

 

Dupa cum urmeaza :

Vopsit undertail cu spray ( a iesit ca draq )

 

post-22214-1236358521_thumb.jpg

 

Dat jos carene , taiat bari coditaza .

 

post-22214-1236358529_thumb.jpg

 

Taiat undertray original cu o oarecare indoiala

 

post-22214-1236358539_thumb.jpg

 

Montat carene noi( SH de pe la ARAD ) fara manere pasager

 

post-22214-1236358548_thumb.jpg

 

Si cam asta ar fii rezultatul final :

 

post-22214-1236358560_thumb.jpg

 

post-22214-1236358569_thumb.jpg

 

Astept pareri , sugestii si opinii (doar pozitive :cheers: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare sau codita e putin mai inchisa ca si culoare fata de restu ?(poate din cauza luminii in poza)

Un mare + la look fata de lopata aia .

Si din cate vad nu ai gaurile lasate de lipsa manerelor.

Editat de spn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare sau codita e putin mai inchisa ca si culoare fata de restu ?(poate din cauza luminii in poza)

Un mare + la look fata de lopata aia .

Si din cate vad nu ai gaurile lasate de lipsa manerelor.

 

 

Coditza e alta..fara gauri pt manere . Cea care am dat-o jos avea prinderile de langa rezervor rupte

Iar culoarea este indr-adevar diferita , este mai inchisa . Am 4 culori pe motor acuma

1 : culoarea orginala

3 : undertail vopsit cu spray ( si vopsit jalnic )

3 : coditza ceva mai inchisa

4 : niste zgarieturi reparate cu un corector

 

Pana montez bugspoiler si fac o vopsea all around ramane asa...suzi baltzata :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Bandit_mik: bravo! Ai montat fain undertailu si schimbare e totala. Undertailu e din ala de fibra de pe ebay pe la 35 de euro? Daca da... cum ti s-a incadrat in partea de sus catre stop? Ca eu am vazut vreo 3 undertailuri din astea si nici unu nu se potrivea perfect acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o nelamurire: pt. a monta undertailul asta trebuie eliminat complet asa-zisul undertail cu care vine din fabrica? In ideea c-o sa-mi iau vreodata, cu toate ca nu-s mare fan, imi trebuie plasticul ala stock pt. ca am montata pe el alarma, si la ea nu renunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plasticu original se bucatareste dupa gust ca atunci cand faci o ciorba. :lol: Se taie treptat si se tot incearca montarea ca sa nu o dai in sfecla taind prea mult, sau taind ce nu trebe taiat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o nelamurire: pt. a monta undertailul asta trebuie eliminat complet asa-zisul undertail cu care vine din fabrica? In ideea c-o sa-mi iau vreodata, cu toate ca nu-s mare fan, imi trebuie plasticul ala stock pt. ca am montata pe el alarma, si la ea nu renunt.

 

 

Si eu am alarma pe ea si uite cam cum le-am inghesuit pe acolo :

 

post-22214-1236528412_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am alarma pe ea si uite cam cum le-am inghesuit pe acolo :

10x a lot, e fix ce-mi trebuia. In cazul asta, da-l incolo de undertray, ca nu-mi trebuie. Alarma mea e mai mare, mult mai mare de fapt, n-are cum sa incapa.

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Bandit_mik: bravo! Ai montat fain undertailu si schimbare e totala. Undertailu e din ala de fibra de pe ebay pe la 35 de euro? Daca da... cum ti s-a incadrat in partea de sus catre stop? Ca eu am vazut vreo 3 undertailuri din astea si nici unu nu se potrivea perfect acolo.

 

dap de pe ebay e luat de catre alex-bandit si eu de la el .

intr-adevar partea de sus nu prea are margine in care sa se agate drept urmare cele 2 suruburi sunt cam pe langa undertail...dar totusi au fixat-o catusi de putin .

 

post-22214-1236529248_thumb.jpg

 

acuma trebuie sa rezolv cu suportul de numar ( vreau sa ii fac unu rabatabil :lol: ) ca momentan e fixat pe ghiozdan :D si cu radiatorul de ulei http://www.banditworld.fr/index.php?affich...uto&tuto=31 .

Editat de Bandit_mik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri i-a venit randul si Banditului meu si a intrat la demontat.

Acum este peste tot prin camera. :D

Apropos am descoperit ca placutele de frana fata sunt cam uzate (ma rog pe stanga mai mult). Aveti idee cele comandate de la Louis "lucas" cod 10044155 vin set adica 4 buc sau comand de doua ori ?

 

revin cu poze pe masura ce inaintez in lucrari. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri i-a venit randul si Banditului meu si a intrat la demontat.

Acum este peste tot prin camera. :D

Apropos am descoperit ca placutele de frana fata sunt cam uzate (ma rog pe stanga mai mult). Aveti idee cele comandate de la Louis "lucas" cod 10044155 vin set adica 4 buc sau comand de doua ori ?

 

revin cu poze pe masura ce inaintez in lucrari. :lol:

Man, am scris si pe un thread de la "Service": eu mi-am pus Lucas pe spate si scirtiie in draci. Ma tot vrajea mecanicul ca "tre' sa se pasuiasca", apoi, dupa vreo 2000 de km in care tot nu s-au "pasuit" ma lua cu "pai si la motoare Honda noi-noute sa stii ca scirtiie". O fi scirtiind, da' inainte erau perfect silentioase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...