Sari la conținut

Banditmania


hot_wheel
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 15,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Azi mi-am luat: 1. CAsca UVEX Comanche http://www.kronaumoto.ro/index.php/detalii/1366.html, am zis ca e buna de inceput. si tinand cond de design pot sa o pasez prietenei dupa vre-o 2 ani cand o sa am tupeu sa o iau cu mine.( arata mai bine in realitate) :D

2.Manusi Vanuci http://www.kronaumoto.ro/index.php/detalii/328.html, mixte piele panza si protectii destul de bune+ aerisire.

3. Ghete Alpine stars: http://www.kronaumoto.ro/index.php/detalii/1390.html, care in poza mi-s-au parut de cacao dar in picioare chiar sunt super.

 

Am reusit sa imi Vand Iphone-ul am mai pus 200 lei si am luat tot ce am mentionat mai sus :rock:

 

Mai ramane geaca. Caut ceva piele ( nu neagra) cu aerisire/ perforata, cu protectii cat de cat tapene.

 

La picioare nu stiu ce sa fac. Genunchiere sau pantaloni....

 

Am vb la motoluis si cred ca reuseste sa aduca un bandit negru la banii pe care ii am eu.

 

Doamne ajuta :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe manusi ai dat mult, iar ghetele nu te ajuta cu aproape nimic :D

eh asta e, la ghete chiar nu voiam ceva inalt, si eu nu aveam nimic peste ghezna pe acasa. Dar de ce zici ca nu ajuta cu nimic, lamureste-ma. :scratch:

si manusile erau cele mai ok din tot ce am probat. la protectii si cum le simteam in mana.

de geaca asta ce ziceti?: http://www.rideicon.com/product_details.jsp?category=3428&id=12243

Editat de danny_vlad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eh asta e, la ghete chiar nu voiam ceva inalt, si eu nu aveam nimic peste ghezna pe acasa. Dar de ce zici ca nu ajuta cu nimic, lamureste-ma. :scratch:

si manusile erau cele mai ok din tot ce am probat. la protectii si cum le simteam in mana.

de geaca asta ce ziceti?: http://www.rideicon.com/product_details.jsp?category=3428&id=12243

pai sansele sa iti rupi degetele de la picoare sau sa iti spargi calcaiul sunt mici + ca glezna nu o tine (cum tin cizmele)

eu mi am luat berik sepang (din reprezentanta honda) si am dat 270 lei (nu exita grad de comparatie cu ce ai luat tu )

de geaca nu am ce sa zic , mie nu imi place sa cumpar haine de pe net, prefer sa ma duc in magazin sa probez , sa vad eu ce si cum , sa probez iar , sa analizez materialele si pe urma sa imi cumpar.

 

geaca arata tare , dar la o geaca de moto conteaza protectia in primul rand

Editat de gabi88
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la mine au ajutat mansile .. si chiar destul de mult si ale mele sunt putin mai scumpe.

 

Eu am casti ( da,trei ) Icon, preferatii mei la casti si protectii. Recomand.

 

Foarte frumos echipamentul men.

 

Sa-l porti degeaba. :peace:

 

 

 

P.s. ai putea sa incerci si SPIDI (in drumul Taberei ) , cam scumpe totusi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai sansele sa iti rupi degetele de la picoare sau sa iti spargi calcaiul sunt mici + ca glezna nu o tine (cum tin cizmele)

eu mi am luat berik sepang (din reprezentanta honda) si am dat 270 lei (nu exita grad de comparatie cu ce ai luat tu )

de geaca nu am ce sa zic , mie nu imi place sa cumpar haine de pe net, prefer sa ma duc in magazin sa probez , sa vad eu ce si cum , sa probez iar , sa analizez materialele si pe urma sa imi cumpar.

 

geaca arata tare , dar la o geaca de moto conteaza protectia in primul rand

geaca am probat varianta pe alb in magazin, mi-a placut cum vine dar nu imi placea culoarea. acum astept sa vad ca e ok in stok la ICON sa o aduca. e 1000 lei( 240 euro cam asa). protectii are incluse brat, umeri spate..

da-mi si mie o poza ceva cu cizmele. oricum vrea sa imi mai iau o pereche pe viito pt drumuri lungi, astea o sa le folosesc pt dus la munca. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

manusile nu sunt foarte rele, dar era bun mai lungute un pic. astea merg asa, vara, intr-un oras fara trafic mare ...

ciubotele..le-ai cam luat degeaba...de-aia e bine sa ai pe cineva care stie cu tine. casca e bunicica. se putea mai bine, dar e ok.

protectii la genunchi sunt mai ok, de ce..pentru ca le poti pune peste orice pantalon. pantalonii cu protectii...doar aia ii ai. pe de alta parte, la pantaloni ai si protectie de solduri :D

 

pentru manusi, uite http://www.kronaumoto.ro/index.php/detalii/1064.html si erau si la reducere!

 

uite si aici http://motors-parts.shop.ebay.co.uk/Mens-Jackets-/108829/i.html?Material=Leather&Protection=Back|Elbow|Shoulder&LH_ItemCondition=1000|1500&rt=nc&LH_BIN=1&_nkw=motorcycles%20jacket&_catref=1&_dmpt=UK_Motorcycle_Clothing&_fln=1&_trksid=p3286.c0.m283

 

mie personal, ca design imi place asta http://cgi.ebay.co.uk/Leather-Designer-Motorbike-Motorcycle-Jacket-chest-44-/170629670625?pt=UK_Motorcycle_Clothing&hash=item27ba5226e1 (nu e foarte grozava la protectii...dar imi place)

 

Bafta

 

LE: http://cgi.ebay.co.uk/HRC-REPSOL-Gas-Red-Leather-Motorcycle-Motorbike-Jacket-/170632836329?pt=UK_Motorcycle_Clothing&hash=item27ba8274e9

si asta e frumoasa, dar citeste ATENT indicatiile legate de marime...ajuta mult!!

 

NU uita de http://www.kronaumoto.ro/index.php/detalii/1168

Editat de Macke
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o protectie splimentara pt glezna nu se gaseste, sau ceva de genul. nu stiu de ce dar chiar nu imi plac cizmele pana la jumatea pulpei. arata funny cnd le porti daca nu ai pantaloni de protectie. mai ales in blugi. oricum am de gand sa imi iau pentru drumuri lungi niste cizmoace sport. si nu cred ca o sa ies cel putin prima luna a drumuri prea lungi :-))

.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am citit in graba ce s-a mai scris.

intreba careva ce amortizoare se potrivesc pe Bandit. e o lista postata chiar de mine anul trecut dar mi-e lene sa caut. sint sanse sa apara ceva similar la o cautare pe Google cu "shock size chart" sau pe acolo. ca idee, pe Kult de 600 plug and play e doar cel de Kult de 1200. din memorie peste ~300 mm nu merge nimic. eu l-am pus pe cel de GSXR de 600 doar dupa niste ajustari cam coibanesti: pilit putin din "linkage arm", bratul de aluminiu care leaga amortizorul, pirghiile de legatura si cadrul. dupa destule mii de km e perfect OK, se pare ca japonezii au folosit tolerante serioase. de cind am amortizorul asta si arcurile Wirth pe fata nu mai am senzatie de barca pe valuri, diferenta e deloc neglijabila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu de ce dar pun de multe ori g in loc de c si invers :laugh:

boade ai radagini de arab, mai baiadule mai

 

si manusile erau cele mai ok din tot ce am probat. la protectii si cum le simteam in mana.

de geaca asta ce ziceti?

 

salve si bine ai venit!

 

Manusile alea sunt OK, am avut modelul precededent care erau numai din piele(cadou de ziua mea de la fata). Sunt f bune si comode. Le-am pierdut odata pe drumul spre mare, noaptea, dar le-am gasit(calcate de masini) si le-am mai purtat cam 2 luni pana le-am uitat in casca agata in gard cand am legat mobra, si eu disparut ambele (si cacsa si manusile) pana mi-am dat seama. Asta iarna, de mos Niculae, am primit iar manusile astea, tot de la fata :D,exact ca ale tale, io zic ca-s f bune, ale mele inca nu s-au lasat cum trebe ca le-am purtat doar de 2 ori dar devin foarte confortabile dupa putin timp.

 

Eu am geaca Icon Motorhead Black, am dat 12 milioane pe ea anu' trecut la Scorpio A-Z si sunt foarte multumit de ea. Cu mesada montata merg doar in tricou din Februarie pana in Decembrie, doar odata am luat un hanorac usor pe dedesubt la drum lung, dar erau 2 grade C afara, in rest...e foarte calduroasa. Fara mesada poti merge ok cu ea vara, chiar si in oras, are aerisiri multe ce odata deschise isi fac treaba f bine. Io sufar de caldura, dar un om normal creca poate s-o parte si la 40 grade pe Magheru miercuri la 18:30. Singurul dezavantaj la ea e ca nu are guler.

2007_Icon_Motorhead_Jacket_Black.jpg

 

Mai port cateodata si un Highway Pilot, d-aia de chopperist, de cand aveam chopperul, e foarte ok geaca numai ca atunci cand mi-am luat-o nu ma gandeam sa bag vreodata protectii in ea si e cam fixa, deci o port mai rar...imi place cum arata si e f comoda (tocmai pt ca nu am bagat protectii in ea) dar nu are deloc aerisiri. cand oi avea bani o vand si-mi iau una la fel dar mai mare in care sa bag protectii.

207421_110_FR_TO_09.JPG

 

 

daca vrei pantaloni misto am eu unii practic nepurtati...mi i-am luat degeaba si sunt noi, ca nu-i port... da click pe semnatura

Editat de MotoRocker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..bla bla

intreba careva ce amortizoare se potrivesc pe Bandit. e o lista postata chiar de mine anul trecut dar mi-e lene sa caut....

Make Model Year shock length shock stroke

Suzuki Bandit 1200 2001-2005 320 +6/-0 mm 61 mm

Suzuki Bandit 1200 1996-2000 306 mm 64 mm

Suzuki Bandit 600 2000-2004 319 mm 55 mm

Suzuki Bandit 650 2005-on 319,5 mm 65,5 mm

Suzuki GSXR1100 1986-1988 315 mm 69 mm

Suzuki GSXR 1100 1989-1992 312 mm 70 mm

Suzuki GSXR 1100 1993-1993 312 mm 70 mm

Suzuki HAYABUSA 1999-2005 330 mm 72 mm

Suzuki GSXR750 1988-1991 312 +12/-0 mm 67 mm

Suzuki GSXR 750 1992-1995 312 +12/-0 mm 67 mm

Suzuk. GSXR 750 1932-1993 312 +12/-0 mm 67 mm

Suzuki GSXR 1000 2005-on 325,5 mm 70 mm

Suzuki GSXR 1000 2003-2004 332,5 +6/0 mm 74 mm

Suzuki GSXR 1000 2001-2002 329 +S.5/-0.5 mm 74 mm

Suzuki GSXR 750 1935-1987 290,5 mm 61 mm

Suzuki GSXR 750 2004-2005 332,5 +6/0 mm 74 mm

Suzuki GSXR 750 2000-2003 32S +6/-0 mm 74 mm

Suzuki GSXR750 1996-1999 356 +6/-6 mm 79 mm

Suzuki GSXR 600 2001-2003 32S.5 +6/-0 mm 74 mm

Suzuki GSXR 600 2004-2005 332,5 +6/0 mm 74 mm

Suzuki SV 2003-2005 329,5 mm 86 mm

Suzuki SV 1999-2002 337 +12/-0 mm 63 mm</quote>

Editat de razvanusv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am aflat neplacuta veste ca nu o sa primesc dosarul de la scoala de soferi in timp util pentru a prinde poligonul de pe 8 iunie. o sa primesc dosarul pe 9 iunie. acum nu stiu ce sa fac sa astept pana pe 27 iunie cand de sa poligonul la ilioara, sa dau pe motocicleta cu care am facut scoala, sau sa ma duc la mogheoros pe 15 iunie si sa dau acolo poligonul pe o moto pe care nu am mers nici o data. un sfat va rog.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de moment ce ai invatat sa mergi cu motorul de la scoala la care ai facut tu,n-o sati fie asa greu sa inveti celalalt motor.gandeste-te ca oricum nu o sa mergi tot timpul pe motor ca cel din scoala ca doar vrei Bandit.dupa mine da-l cat poti mai repede ca nu e mare diferenta intre motocicletele de scoala,toate sunt de aceasi capacitate cilindrica si nu e mare diferenta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A folosit cineva kit-ul asta de inaltare? Daca nu, cum pot face sa ridic coada la bandit putin? Iar daca da, care sunt diferentele, si la fel de important,se merita cheltuiala?

http://www.louis.de/_20071463dae6e00c55c62d98514f197799/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=430&wgr=301&origin=bikedb&typ_id=GN77B&list_total=1&anzeige=0&artnr_gr=10026300

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de moment ce ai invatat sa mergi cu motorul de la scoala la care ai facut tu,n-o sati fie asa greu sa inveti celalalt motor.gandeste-te ca oricum nu o sa mergi tot timpul pe motor ca cel din scoala ca doar vrei Bandit.dupa mine da-l cat poti mai repede ca nu e mare diferenta intre motocicletele de scoala,toate sunt de aceasi capacitate cilindrica si nu e mare diferenta

exact la asta ma gandeam si eu. chiar nu vreau s pierd 3 saptamani din vara, si in alta ordine de idei, oricum celelate scoli au mobre mai mici, eu scoala o fac pe GS 500, deci nu ar trebui sa fie o problema. sper doar sa ma lase 10 min inaninte sa ma obisnuiesc cu motoru inainte sa intru in poligon. off abia astept.e asa frumos afara si eu stau sa caut banditu pe net. :-)) si baietii bin cartie se dau veseli pe aici. :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A folosit cineva kit-ul asta de inaltare? Daca nu, cum pot face sa ridic coada la bandit putin? Iar daca da, care sunt diferentele, si la fel de important,se merita cheltuiala?

http://www.louis.de/_20071463dae6e00c55c62d98514f197799/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=430&wgr=301&origin=bikedb&typ_id=GN77B&list_total=1&anzeige=0&artnr_gr=10026300

decit sa dai 80 de euro pe ala doar pt. ca scrie pe el Lucas/TRW, iei unu' la 20 de lire de pe ebay si de diferenta-ti cumperi melcul ala de kilometraj. eu am kit de coborire de pe ebay (am amortizor mai lung decit cel stock si asa am adus-o la inaltimea normala). am mers si cu spatele ridicat o vreme dar fiind prea scund pentru inaltimea aia ma simteam nesigur pe ea la viteze mici. cu coada inaltata diferentele sint ca din laterala arata mai misto insa din spate ca dracu', se vede tot noroiu' sarit sub coada. iar daca vrei sa pui undertray probabil mai scoti vreo 100 de euro din buzunar + vopsirea. la manevrabilitate se zice ca e mai bine da' eu bag mina-n foc ca se pot lua curbele si-n varianta stock. daca dai cu scaritele de pamint in orice curba ridicarea spatelui ca o sa te poti apleca mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti cumva modelul de Suzuki Bandit 600N din 1996 de cand si pana cand s-a fabricat? Si ce alte coduri are? Am cautat pe ebay piese si tot vad MK I, MK II, K1, K2 etc si nu prea stiu ce inseamna. Am mai vazut si pe forum KULT, POP. La lamuriti-ma si pe mine. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

decit sa dai 80 de euro pe ala doar pt. ca scrie pe el Lucas/TRW, iei unu' la 20 de lire de pe ebay si de diferenta-ti cumperi melcul ala de kilometraj. eu am kit de coborire de pe ebay (am amortizor mai lung decit cel stock si asa am adus-o la inaltimea normala). am mers si cu spatele ridicat o vreme dar fiind prea scund pentru inaltimea aia ma simteam nesigur pe ea la viteze mici. cu coada inaltata diferentele sint ca din laterala arata mai misto insa din spate ca dracu', se vede tot noroiu' sarit sub coada. iar daca vrei sa pui undertray probabil mai scoti vreo 100 de euro din buzunar + vopsirea. la manevrabilitate se zice ca e mai bine da' eu bag mina-n foc ca se pot lua curbele si-n varianta stock. daca dai cu scaritele de pamint in orice curba ridicarea spatelui ca o sa te poti apleca mai mult.

 

eu i-am pus kit de inaltare de 55mm pe care am dat 20 lire,si-ti pot spune sigur ca te poti apleca mult mai mult decat cu motoru stock. Eu nu l-am inclinat atat de mult tot anul trecut (si am facut ceva km 9000) cat l-am incilnat in primele 2 saptamani de anul asta,se simte foarte usor pe curbe si il muti de pe o curba pe alta foarte usor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acuma sincer sa-ti zic mie prima data cind merg cu motorul dupa pauza de peste iarna tot timpul mi se pare ca-l simt altfel.

 

si ca sa speculez oleaca. din poza observ ca esti foarte ianlt (banuiesc ca spre 1.90). e posibil ca inaltarea sa te fi facut sa stai altfel pe motor si de asta sa-l manevrezi mai usor. ca idee, eu nici stock pe Bandit nu ajung cu toata talpa jos. asta influenteaza si cit de relaxate sau incordate tii miinile, plus probabil inca unele lucruri pe care nici nu le cosntientizam.

 

cind iti cumperi bicicleta tot timpul o iei pe marime, functie de inaltime, lungimea picioarelor etc, la motor nu prea se tine cont. eu de exemplu cind mi-am pus ghidonul aftermarket pe moment am simtit o imbunatatire la manevrabilitate dar pe termen lung mi-am dat seama ca pt. inaltimea mea ghidonul asta e complet incomod, ma forteaza sa stau intr-o pozitie nenaturala pe motor. sint multi factori, ce-i perfect pentru unul poate sa fie chin pt. altul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A folosit cineva kit-ul asta de inaltare? Daca nu, cum pot face sa ridic coada la bandit putin? Iar daca da, care sunt diferentele, si la fel de important,se merita cheltuiala?

http://www.louis.de/_20071463dae6e00c55c62d98514f197799/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=430&wgr=301&origin=bikedb&typ_id=GN77B&list_total=1&anzeige=0&artnr_gr=10026300

 

Eu mi-am luat kit de inaltare de 50 mm de aici http://www.cjaccessories.co.uk/home.php?cat=264

si mi-a venit in doua saptamani, l-am montat singur ca e mega simplu si acum pot spune ca banditu meu arata un pic mai bine si mie mi se pare ca e ceva mai manevrabil... plus ca la inaltimea mea era necesara o astfel de modificare

 

eu de exemplu cind mi-am pus ghidonul aftermarket pe moment am simtit o imbunatatire la manevrabilitate dar pe termen lung mi-am dat seama ca pt. inaltimea mea ghidonul asta e complet incomod, ma forteaza sa stau intr-o pozitie nenaturala pe motor. sint multi factori, ce-i perfect pentru unul poate sa fie chin pt. altul.

 

De acord. eu sunt la polul opus fata de tine... eu ma simteam ca dracu cu ghidonul stock. Dupa ce am montat ghidonul de enduro, ma simt mult mai comod atat in mers cat si la manevre la viteza foarte mica cand trebuie sa brachez complet ghidonul de pe o parte pe alta.

Editat de cosminst2008
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am luat kit de inaltare de 50 mm de aici http://www.cjaccessories.co.uk/home.php?cat=264

si mi-a venit in doua saptamani, l-am montat singur ca e mega simplu si acum pot spune ca banditu meu arata un pic mai bine si mie mi se pare ca e ceva mai manevrabil... plus ca la inaltimea mea era necesara o astfel de modificare

 

 

 

De acord. eu sunt la polul opus fata de tine... eu ma simteam ca dracu cu ghidonul stock. Dupa ce am montat ghidonul de enduro, ma simt mult mai comod atat in mers cat si la manevre la viteza foarte mica cand trebuie sa brachez complet ghidonul de pe o parte pe alta.

tot de la CJ Accessories l-am luat si eu. am destui km facuti cu el din care si prin drumuri jalnice, n-are nici pe dracu'.

 

pai e de asteptat ca pt. cineva mai inalt sa fie mai bun un ghidon mai lat si mai jos. pt cei scuzi in schimb nu recomand. arata mai bine clar, da' la un moment dat tre' sa fii si oleaca pensionar in gindire si sa te gindesti la partea practica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai : cei care ati pus kitul de inaltare nu s-a schimbat pozitia (mai aplecat pe ghidon) ? banuiesc ca si centrul de greutate e undeva mai sus si mai in fata...sau ma insel?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...