Sari la conținut

Banditmania


hot_wheel
 Share

Postări Recomandate

Salut Banditilor.

 

Sunt nou pe aici, chiar foarte nou, nici macar permisul nu l-am luat inca.

O sa am examenul in luna iunie nu stiu sigur daca prind prina transa de poligon pe 8 iunie sau cea de a doua-a de pe 22, depinde de cum imi dau cei de la RAR drumul la dosar.

 

Sa incepem cu treburile importante, si anume, caut un Bandit de 600 fabricat incepand cu 2002 ca sa ii mai pot face casco. caut unul negru dar nu prea gasesc. Eu dispun de 3300 Euroi total cu tot cu banii de echipament ,care am facut calculul e cam 800 euro, deci pentru moto cam 2200 ca sa imi ramana sa il pun si la punct.

 

Eu stau in drumul taberei langa parc pe partea cu tricodava, si am un vecin de bloc ( pe care il cunosc decat din vedere) care are un bandit albastru nemiscat de 1 an si ceva dar nu indraznes sa ii las biletel.

 

Poate stiti pe cineva care are asa ceva de vanzare prin bucuresti in banii astia, in stare buna.

 

Asfalt curat si uscat

 

P.S. Nu ne mai lasa o data ploaia asta?

 

Aa si inca ceva. Unde gasesc prin bucuresti un magazin mai mare de echipamente, sa am de unde alege. as comanda direct de pe Fc-moto sau Louis da tare imi e ca nu nimeresc masurile care trebuiesc, as vrea sa iau pe incercate. am fost la scorpio a-z si nu am fost prea incantat de stock.

 

imi venise imi minte sa vorbesc cu cei de la motoloius, de pe 13 sept, am vazut pe site la ei ca aduc si moto la comanda. ce ziceti de ideea asta? e rezon?

 

Drumul Taberei este prea mic pentru inca un Bandit..Ia-ti altceva :angryfire:

Glumesc :crack:

Bun venit si mare grija, ca astia sunt mari banditi pe aici..

Banditul ala albastru de care zici tu, nu cumva e pe partea cu parcul ?

Mai e inca un bandit albastru(pop) si la raul doamnei, pe partea cu tip-top..

Bafta la examen !

 

Cat despre mine, cablul meu de kilometraj nu vine de la japonezi :banana:

Deci, nu voi avea cablu radiat..(comanda am facut-o la reprezentanta..aveau acelasi pret cu cei de la mymoto, doar ca Suzuki era mult mai aproape de mine)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Drumul Taberei este prea mic pentru inca un Bandit..Ia-ti altceva :angryfire:

Glumesc :crack:

Bun venit si mare grija, ca astia sunt mari banditi pe aici..

Banditul ala albastru de care zici tu, nu cumva e pe partea cu parcul ?

Mai e inca un bandit albastru(pop) si la raul doamnei, pe partea cu tip-top..

Bafta la examen !

 

Cat despre mine, cablul meu de kilometraj nu vine de la japonezi :banana:

Deci, nu voi avea cablu radiat..(comanda am facut-o la reprezentanta..aveau acelasi pret cu cei de la mymoto, doar ca Suzuki era mult mai aproape de mine)

ba da pe partea cu parcul un pic mai sus de strand in primul bloc dupa strand. a doua scara. si pe ultina stau eu. :-) Nu-i nimic, merge aia: unde-s multi poterea creste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pretul e bun! are si garantie....merita! Eu ma uit pe italia, unde gasesti motoare si mai ieftine, dar au km multi si nu sunt asa precum sunt descrise :D

 

S-ul e mai fain la drum lung...merita! Dar...faci cum crezi!

 

PS: nu dati cu parul, dar mie imi place si CBF-ul :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am luat si eu in calcul varianta cbf, dar nu stiu ma trage ceva spre bandit.

In leg cu S-ul, ai idee se poate da jos semicarena fara prea multe complicatii?

tocmai ce ma gasit asta http://www.okazii.ro/catalog/41751559/suzuki-bandit-650-n.html ce parere aveti?

Editat de danny_vlad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba da pe partea cu parcul un pic mai sus de strand in primul bloc dupa strand. a doua scara. si pe ultina stau eu. :-) Nu-i nimic, merge aia: unde-s multi poterea creste.

 

Pai stai la 5 minute de mers pe jos de mine..

Eu stau langa cele doua scoli..

 

@make - nu le mai baga prostii in cap.. S-ul sucks :crack:

Semicarena la bandit, arata ca nuca-n perete..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e prea complicat. ceasurile sunt prinse de de carene ... trebuie schimbat farul...nu. daca vrei sa-l pastrezi S, daca nu, se complica treaba. Se poate face, dar nu fara bataie de cap .. si ceva bani :D

 

CBF-ul e 2 pistoane, banditul 4...merita banditul!!

 

@banditrider: nu ma intelege gresit...mie imi place N-ul...dar iei in considerare pret, cum arata, .. multe..si daca per total iese...il iei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am luat si eu in calcul varianta cbf, dar nu stiu ma trage ceva spre bandit.

In leg cu S-ul, ai idee se poate da jos semicarena fara prea multe complicatii?

tocmai ce ma gasit asta http://www.okazii.ro/catalog/41751559/suzuki-bandit-650-n.html ce parere aveti?

 

 

Arata bine asta din Galati.

Capacitate este 599 cmc pentru ca in 2002 nu se produceau inca cele de 650 cmc, asta in caz ca nu a schimbat motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata bine asta din Galati.

Capacitate este 599 cmc pentru ca in 2002 nu se produceau inca cele de 650 cmc, asta in caz ca nu a schimbat motorul.

 

mi-e greu sa cred ca are motorul schimbat, din moment ce 650-ul se fabrica din 2005 in sus si are cadrul schimbat fata de modelele anterioare... a gresit omul cand a pus anuntul. ala e de 600 ;) bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca e 600, si e ok asa, nu ar fi stricat un 650 si pe injectie si racire lichida, da deja o dam in alte preturi. si 650 nici nu arata asa bine ca 600 la sasiu dar asta im place, ce ma atrage in primul rand e culoarea ca e negreu si ca arata intretinut. eu intentionez din start sa mai modific la el cate ceva, prima chestie ar fi sa schimb culoarea sasiului si jantele in auriu,si coarne auri. oricum daca o iau orice alta culoare il fac negru. dar asa mai scutesc timp si bani. problema e ca omul nu prea raspunde. si ar mai fi si priblema aducerii lui aici. eu ne avand inca permisul... si nu prea l-as lua fara sa il vada un ochi mai priceput ca al meu....

Editat de danny_vlad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaaah....emotiile primului motor.....

Eu le-am cumparat ambele pe NV, am dat banii si cateva zile mi-am ros unghiile in carne pana au venit, primul de la nemti, al doilea din macaronia. Cand l-am luat primul se platea vama cam 800 de euro, am smenuit cu o firma de leasing sa il treaca pe ei si eu primeam chitanta lunara pe 100 de euro din care plateam efectiv vreo 20, timp de un an eram doar utilizator. Morcov in fund sa nu te triseze aia si sa iti ia motorul sau sa declare faliment....aventura, ce mai. Metoda asta se aplica in Salaj-Cluj, toate motoarele erau achitate integral dar circulam cu numere de leasing.

Bafta danny_vlad in alegere si sa te bucuri de motor, oricare o fi el. Toti am avut planuri de super modificat motoare, unora le-au iesit in oarecare masura, altora le-a iesit de tot, altora deloc. La ce pret are benzenul acuma nu iti mai arde de cheltuit pe altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaaah....emotiile primului motor.....

Eu le-am cumparat ambele pe NV, am dat banii si cateva zile mi-am ros unghiile in carne pana au venit, primul de la nemti, al doilea din macaronia. Cand l-am luat primul se platea vama cam 800 de euro, am smenuit cu o firma de leasing sa il treaca pe ei si eu primeam chitanta lunara pe 100 de euro din care plateam efectiv vreo 20, timp de un an eram doar utilizator. Morcov in fund sa nu te triseze aia si sa iti ia motorul sau sa declare faliment....aventura, ce mai. Metoda asta se aplica in Salaj-Cluj, toate motoarele erau achitate integral dar circulam cu numere de leasing.

Bafta danny_vlad in alegere si sa te bucuri de motor, oricare o fi el. Toti am avut planuri de super modificat motoare, unora le-au iesit in oarecare masura, altora le-a iesit de tot, altora deloc. La ce pret are benzenul acuma nu iti mai arde de cheltuit pe altceva.

Apropo de pretul benzenului, cam cat bea un bandit in mers potolit, tinand cont ca sunt rookie, nu cred ca o sa o urc la inceput in ture prea mult... 4-5% cam asa, pe extern?

 

e posibil asa ceva: http://www.bestbike.ro/suzuki/bandit/altele/motociclete/1845136.htm?pgsource=searchresult&year=2008&colorname=rosu&countyname=bucuresti&price=2700&tabid=2&pictureid=2#breadcrumb, sau ce ceva dubios la mijloc? am zis sa va intreb inainte de a contacta vanzatorul. :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banditul nu consuma mult, 4-5 e cam limita inferioara. Nu am scos niciodata 4, dar 4.5 DA. Depinde cat de mult si cum accelerezi in sus...daca o accelerezi moderat si luuuunnng...atunci nu sare de 5.

 

PS: fa urmatorul exercitiu de imaginatie: ai un motor ca cel din linkul dar de tine...l-ai da in pretul ala? Nu cumpara motor pe care TU nu l-ai vinde la acel pret...pentru ca ascunde ceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai in primul rans probabil ca o sa-ti zica ca a fost usor accidentat...aripa fata nu e de bandit...aduce mai degraba cu hayabusa...asa ca uita-te bine la el sa nu ai surprize cu partea din fata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banditul nu consuma mult, 4-5 e cam limita inferioara. Nu am scos niciodata 4, dar 4.5 DA. Depinde cat de mult si cum accelerezi in sus...daca o accelerezi moderat si luuuunnng...atunci nu sare de 5.

 

PS: fa urmatorul exercitiu de imaginatie: ai un motor ca cel din linkul dar de tine...l-ai da in pretul ala? Nu cumpara motor pe care TU nu l-ai vinde la acel pret...pentru ca ascunde ceva!

exact de aceea am vrut sa intreb pe cineva aveam un HUNCH dar voiam sa imi spuna un expert asta :-))

 

Cred ca cel mai bine o sa merg pe mana celor de la moto Luis, asigura si garantie motor cutie 12 luni. si cred ca ma incadrez cu totul in 2500. e cam complicat cu inscrierea ca eu am domiciliul stabil in Valcea si tre sa ma duc acolo sa fac autentificare+ ITP daca nu e inscrisa in tara nu? taxa am inteles ca nu se plateste.....ca la masini

 

pai in primul rans probabil ca o sa-ti zica ca a fost usor accidentat...aripa fata nu e de bandit...aduce mai degraba cu hayabusa...asa ca uita-te bine la el sa nu ai surprize cu partea din fata

exact ce ziceam, ochil de expert face tot. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iei numere rosii si o duci acasa unde faci toate actele! Daca ti-e frica, ia un prieten cu cap si creier sa te duca cu tot cu motor acasa :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iei numere rosii si o duci acasa unde faci toate actele! Daca ti-e frica, ia un prieten cu cap si creier sa te duca cu tot cu motor acasa :D

Creier sa aiba, asta e important. Daca nu are cap nu e problema, ii dau o punga sau o cutie sa il depoziteze pe parcursul drumului.

Frica nu imi e,adica sigur o sa am emotii prima luna de fiecare data cand o sa ma urc pe ea, dar nu cred ca e chiar frica, si sunt de parere ca la drum intins poti sa ma imprietenesc cu ea mai bine. problema cea mare e ca prima parte a drumului e pe Hautostrada A1, si a 2-a pe serpentinele depe dealul negru ( sau ar mai fi varianta pe slatina ca sunt mai line :unsure: )

 

Numerele rosii le iau de unde? ar trebui sa o dea cei de la Louis, daca zic ca se ocupa si de radiere, sau le iau eu de la police, de pe soseaua pipera?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca se ocupa Louis de toate, vei avea numere rosii cand o iei!

 

- cat priveste traseul, avand in vedere ca esti incepator, PAUZELE DESE (fara lungi, ca sa nu ajungi noaptea acasa), CHEIA MARILOR SUCCESURI (copyright EBA)!

- ia-ti o sticla de apa si propune-ti sa bei 1-2 guri la maxim 45 minute, daca punctul 1 nu reusesti sa te tii de el :D

- nu depasi cand nu trebuie si mai ales nu te grabi sa depasesti, numara pana la 10 inainte de a te apuca de manevra de depasire! in 20 % din cazuri masina depasita va face stanga sau dreapta sau se va da usor spre dreapta ca sa poti depasi;

- priveste in fata la a 3-4 masina, nu la cea exact din fata ta, vei evita mult mai usor cazurile in-extremis;

- asfalt uscat, oglinzi curate si un dram de noroc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca se ocupa Louis de toate, vei avea numere rosii cand o iei!

 

- cat priveste traseul, avand in vedere ca esti incepator, PAUZELE DESE (fara lungi, ca sa nu ajungi noaptea acasa), CHEIA MARILOR SUCCESURI (copyright EBA)!

- ia-ti o sticla de apa si propune-ti sa bei 1-2 guri la maxim 45 minute, daca punctul 1 nu reusesti sa te tii de el :D

- nu depasi cand nu trebuie si mai ales nu te grabi sa depasesti, numara pana la 10 inainte de a te apuca de manevra de depasire! in 20 % din cazuri masina depasita va face stanga sau dreapta sau se va da usor spre dreapta ca sa poti depasi;

- priveste in fata la a 3-4 masina, nu la cea exact din fata ta, vei evita mult mai usor cazurile in-extremis;

- asfalt uscat, oglinzi curate si un dram de noroc!

Mi-a trecut prin minte: auzisem ca e obligatoriu (prin lege)sa ai trusa si stingator. unde se pun alea daca nu au case-uri? zice ceva za POLICE daca nu le ai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ danny_vlad

 

Sfaturile mele, din exeperienta de incepator, de la care nu a trecut mult timp.

 

Nu baga prea multi bani in echipament acum. Nu te pricepi sa-l alegi si sunt sanse mari sa nu-ti iei ce-ti trebuie.

Am 3 gegi, 3 perechi de manusi, 1 pereche de ghete si o casca, pe care nu le port... n-am avut cu cine sa ma sfatuiesc iar cei din magazine te lasa sa-ti iei ce vrei!

 

Iti trebuie o casca onorabila, integrala... nu, flip-up sau mai stiu eu ce. Sunt multe la oferte. Gasesti si pe forum sau bursa aproape noi, daca nu chiar noi.

 

Geaca... vine canicula si-o sa-ti bagi #$*^ in ea de geaca, ca ti-ai luat fr-una de turing sau de piele. Iti trebuie una din MASH [sau MESH?] bine ventilata altfel vei fii ispitit sa mergi fara ea. Mersul in orash este lent, cu multe opriri... inca nu te vei strecura ca noi avansati :) si te vei coace.

 

Pentru pantaloni... blugii sunt buni... ia-ti niste genunchiere in schimb. Incepatorii, daca n-o fac de oaie si-i loveste vre-un TIR/Metrou/Troleu/Jeep/Blonda au talentul sa cada la viteze mici sau de pe loc.

 

Bocanci sunt buni. Se poate merge pe Bandit in bocanci. Iti put picioarele seara dar e un pret mic.

 

Pentru manusi... sunt importante. Dar, pentru ca inceputul tau va fi in sezonul cald si reflexele tale nule, iti recomand niste manusi usoare, maleabile, textil cu piele. Cauta genul Streetfight, Supermoto. Sunt unele pe la Acerbis, Kenny. Sunt scurte dar au si protectii hard. Nu-ti lua inca din piele, genul sport. Vei transpira si-ti va scadea dexteritatea. In oras ai mult de ambreiat si franat.

 

Pentru ploaie... eu folosesc in oras cu mare succes [si uneori chiar si afara, la ture scurte] o geaca de fash, de vreo 10 euro. Din cele folosite in campaniile publicitare, inscriptionate cu diverse. Rezista la ploi scurtesi viteze pana-n suta. La pantaloni, n-am gasit echivalentul, am unii moto.

 

Cam astea zic eu despre echipament. Nu baga banii acum. La anul.

Fiind incepator, n-ar trebui sa te aventurezi in curse lungi. Obosesti repede, fiind atent la toate. Fiecare miscare pe care o faci iti va solicita atentia. Fiecare masina pe care o intalnesti te va solicita... peisajul, pietonii... etc, asta te va obosii rapid si-ti va scadea concentrarea si randamentul.

 

Iti trebuie exercitiu de rutina. Daca ia facut vre-un sport cat de cat profi, adu-ti aminte de seriile plictisitoare de anumite miscari sau aruncari, etc. SUnt menite sa duca executii simple, schimbatul treptei sau semnalizatul in subconstient. Creierul nu poate face doua lucruri de-odata.

Asa ca sfatul meu, dupa ce-ti iei carnetul, sa mergi zilnic, distante mici [la serviciu de ex.] si daca se poate sa mergi primele 2-3 zile cu cineva.

 

Dimineata si dupa-amiaza e bine! Chiar daca este aglomerat. Iti tii banda si totul e ok. Viteza este mica. Ai timp sa-ti calculezi miscarile, sa te asiguri, sa fii vazut. Nu incerca sa mergi, seara tarziu sau noapte. E plin de nebuni si vitezani. La fel in uikend. In uikend, lipeste-te de cineva rabdator sa te duca pana la Snagov si inapoi... sau Mogosoaia.

 

Atat. Astea-s invatate pe propia-mi piele, nu sunt inventii si nici teorii. Pentru mine au functionat. Vezi daca se potrivesc si la tine. Nu sunt absolute si nici nu detin adevarul.

 

Si eu sunt din Dr. Taberei, pe Timisoara, vis a vis de LukOil. Daca ai intrebari sau vrei sa "te duc" dimineata undeva, dupa ce-ti iei carnetul o fac cu placere. Daca te mai pot sfatui cu ceva ma gasesti pe mess la "gdegaol"

 

Bafta la examen.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum ca sunt 2500 nu e capat de lume. au cei de la unul http://www.scoalamotolouis.ro/vanzari/motocicletedevanzare.htm dar este S, si nu imi place deloc cum arata cu semicarena aia. si ma intrebam dca oare se da greu jos si cu ce costuri. Voi ce ziceti

 

Salutare!

 

Gusturile e gusturi ce sa zic? Doar iti sugerez sa te gandesti ca daca vrei sa faci multi kilometri in afara cu el, carena aia cu parbrizul o sa te ajute la peste 100 km/h. Sa nu mai vb de mersul pe autostrada. Oricum S-urile sunt mai scumpe decat N-urile. Intr-adevar, recunosc ca N-urile au un aer mai Kult sa zicem asa :moto:

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca o sa le fac o vizita celor de la Kronaumoto. in weekend sa vad. nu stiu cum sa fac, sa iau banditu intai si apoi echipamentul sau invers? :-))

am o ceaca alinestars(textil) purata doar de cateva ori ,daca te intereseaza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

reinnoiesc anuntul meu de acum cateva luni in urma...

 

vand placa Kappa http://www.louis.de/_10feb04320bdf5432fbe3d5f640b4885c6/shop/shop_article_big.php?IMG=10025873_740_06&TITLE=10025873 pret FOARTE negociabil. Placa are toate accesoriile incluse, ca in poza, nu a fost folosita pentru ca nu se potriveste la case-ul pe care-l am .. (am dat de altfel banii degeaba pe el).

mai vand casca MTR 1100 .. folosita in 95 % doar cu cagula, arata bine, iar pret foarte negociabil :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut !

 

De cand m-am ales cu ,,doamnitza batrana" de 450, in cei peste 2500km petrecuti impreuna, a reusit sa-mi schimbe impresia despre naked-uri. Eu, care eram in stare sa ma ascund in spatele la 1 mp de plastic, al parbrizului vre'unui adventure-touring, sau vre'un sport-tourer, ... a inceput teribil de mult sa-mi placa in bataia vantului.

 

Pana se va strange ceva banuti in pusculita, am tot studiat ce marci (modele) intra in categoria asta. Ca si raport pretz/calitate/capacitate cilindrica/cuplu/muscle-bike figure ... m-am oprit la Bandit 1200 N. Imi place rau de tot ... mai ales imaginea motorului racit cu aer, ce se afla la vedere !

 

Posesorii de Bandit 1200, imi pot da ceva sfaturi la achizitionare ? La ce anume ar trebuii sa casc ochii ? In mare parte nu sunt strain de ceea ce inseamna o motocicleta, dar ma gandesc ca fiecare fier are ,,colturile lui ascunse" unde trebuie sa arunci un ochi !

 

Multumesc anticipat ! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de pretul benzenului, cam cat bea un bandit in mers potolit, tinand cont ca sunt rookie, nu cred ca o sa o urc la inceput in ture prea mult... 4-5% cam asa, pe extern?

 

e posibil asa ceva: http://www.bestbike.ro/suzuki/bandit/altele/motociclete/1845136.htm?pgsource=searchresult&year=2008&colorname=rosu&countyname=bucuresti&price=2700&tabid=2&pictureid=2#breadcrumb, sau ce ceva dubios la mijloc? am zis sa va intreb inainte de a contacta vanzatorul. :scratch:

furca discuri etrieri roata aripa nu sunt ale lui originale sigur sigur

 

dupa cum se vede a si evitat sa puna poze din fata mai calumea

 

am o ceaca alinestars(textil) purata doar de cateva ori ,daca te intereseaza

nu stiu de ce dar pun de multe ori g in loc de c si invers :laugh:

Editat de gabi88
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...