Sari la conținut

Banditmania


hot_wheel
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 15,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

sau mai curind negre?

 

Mat. :wink:

 

 

! Despre RK-uri nu s-au auzit nici lucruri bune, nici rele. E undeva in clasa de mijloc. By the way, cred ca e furnizorul original la Suzuki, dar nu cred ca si actual (a fost pana prin anii 2000 - nu stiu exact).

 

Eu am RK pe a mea(K7).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

italienii fac printre altele si Lamborghini, Ferrari si Maserati. ca sa nu mai zicem ca au unele din cele mai reputate firme de biciclete din lume ;) nu e asta un criteriu.

si ai auzit tu sa laude cineva italienii pt fiabilitate? sloganul lor e frumusete si performante nu fiabilitate...cel putin asta e parerea mea.

did e posibil sa fie japan,nu stiu de ce stiam eu ca-s usa...

ce biciclete tari fac italienii mah? ca specialized,focus,scott,cube,kona,cannondale nu stiam sa fie vreo marca italiana :wink:

Mesaj completat

Cu lant regina merge Biaggi in superbike. Ala nu merge cu lant de bicicleta, deci e bun. Ca lanturile low price sunt mai naspa si nu se compara cu cele care merg in SBk, da..asa e!

tu chiar crezi ca pilotul mai are ceva de zic in ziua de azi la ce consumabile se folosesc? se folosesc consumabilele sponsorului care da mai mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce biciclete tari fac italienii mah? ca specialized,focus,scott,cube,kona,cannondale nu stiam sa fie vreo marca italiana :wink:

Mesaj completat

 

Ma simt nevoit sa intervin. ;)

 

Bianchi(biciclete propriu-zise)

 

Componente : Campagnolo si Marzocchi care dupa cum bine stiti fac si furci pt. motociclete.

Editat de Dan_06
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma simt nevoit sa intervin. ;)

 

Bianchi(biciclete propriu-zise)

 

Componente : Campagnolo si Marzocchi care dupa cum bine stiti fac si furci pt. motociclete.

 

 

da-mi voie sa rad cand aud Bianchi :wink: . la cate concursuri de talie ai auzit pe cineva concurand cu bianchi?zi-mi un nume...

adevarat ca furcila marzocchi sunt bune dar asta nu schimba cu nimic faptul ca sunt praf la biciclete.

eu sunt fan alfaromeo,ca design cred ca sunt printre cei ami tari dar fiabilitate sunt praf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Campagnolo n-or fi competitia directa a Shimano? :( Bianchi? italia are traditie in ciclism (cu toate ca mai mult pe hirtie ca la rezultate sula :laugh:) si biciclete. eu nu cred in chestia cu lipsa de fiabilitate a produselor italiene. un prieten a luat Grande Punto nou, a facut cu el un accident cu dauna de 8000 de euro, l-a reparat (motorul a ramas neatins) si a facut cu succes zeci de mii de km cu ea dupa aia, fara s-o menajeze (nu cred ca stie ce-i ala rodaj :wink:).

fostu' meu sef e mare fac de masini nemtesti si tot ca multa lume se p.isha pe cele italiene si frantuzesti. odata am inchiriat un Megane si-i placea destul de tare cum merge (si masina de inchiriat e orice numai menajata nu), da' cind s-a auzit o zdranganeala in bord a sarit "ai vazut!? ti-am zis eu ca-s proaste". eu eram pe jos de ris. dupa aia si-a luat Astra noua si din cite stiu a plmbat-o oleaca prin service (zgomot de la amortizoare). fiecare are dreptul sa aiba idei fixe :laugh:

Mesaj completat

da-mi voie sa rad cand aud Bianchi ;) . la cate concursuri de talie ai auzit pe cineva concurand cu bianchi?zi-mi un nume...

adevarat ca furcila marzocchi sunt bune dar asta nu schimba cu nimic faptul ca sunt praf la biciclete.

eu sunt fan alfaromeo,ca design cred ca sunt printre cei ami tari dar fiabilitate sunt praf

clar, alfaromeo sint printre cele mai frumoase masini in categoria lor de pret.

Mihai valei... ai facut-o lata. intr-un an Jan Ullrich a participat in TdF ca membru a Team Bianchi, in loc de T-Mobile. e drept, echipa organizata cam ad-hoc. dar e drept si ca Jan Ullrich putea sa cistige un contratimp si cu semicursiera mea...

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oo.. Alfisti.. jos palaria! Am si eu o alfa 33 care mi-e draga, dar nu prea e "criza"-proof asa ca in ultima vreme a stat numai in garaj..

 

Revenind la lanturi.. chiar daca parerile sunt impartite, m-am cam lamurit..

 

Legat de schimbatul kit-ului, ce ziceti? E mare inginerie, sau pot sa il schimb si singur? Placutele de frana p spate am reusit eu pana la urma sa le montez, dar de reglat roata, tot in service.. Deci pana la urma ce ma sfatuiti? Pun osu la munca?

 

Ma gandeam cand s-o incalzi sa ne vedem mai multi intr-o parcare, la o berica, sa ne schimbam consumabilele.. asa unii mai invata, altii mai rad.. :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ambele lanturi pe care le-am avut eu au venit cu za de inchidere. iti trebuie presa speciala si aia costa, nu merita sa cumperi. eu cind mi-am pus DID-ul l-am inchis singur dar mi-a imprumutat un mecanic presa. oricum o sa trebuiasca sa scoti roata spate ca sa schimbi pinionul -> e usor.

daca vine gata inchis (cred ca se poate specifica daca-l vrei inchis sau nu) tre' sa scoti bascula, altfel nu se poate. nu e greu, dar daca n-ai scule mai bine il duci la service.

avind in vedere ca o sa scoti musai roata... tot la service o sa ajungi daca zici ca n-ai reusit prima data.

 

PS: acuma poate ma intelegeti si voi fixa mea cu masinile nemtesti (si nu numai) :wink: n-o sa ma faci sa-mi placa una' nici daca ma arzi cu fieru' rosu, da' asta nu inseamna ca-s rable. fiecare cu-ale lui...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te inteleg la faza asta. si eu am stat o vreme cu stres pentru ca Tsubaki-ul nu are za de inchidere cu pini cu gaura pe mijloc, ci sint plini, si mecanicul care mi-a nituit-o a facut o improvizatie de ma durea capu', da' nu s-a urnit. e extrem de putin probabil sa iasa, fortele laterale practiv nu exista (daca roata e bine aliniata).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mihai, din dite stiu eu DID e firma japoneza iar italienii fac printre altele si Lamborghini, Ferrari si Maserati. ca sa nu mai zicem ca au unele din cele mai reputate firme de biciclete din lume ;) nu e asta un criteriu.

 

Si din cate stiu si eu, DID sunt japonezieni.

 

Iar Lamborghini sunt niste Volkswagen-uri mai performante si mai scumpe. :wink:

 

Fuck italy.

Editat de Emppu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Banditosul argintiu
www.cmsnl.com

e un site de unde se pot cumpara piese originale. are diagrame pentru identificarea pieselor, care pot folosi si la alte chestii. dupa codurile pieselor se poate determina daca anumite piese de pe modele diferite sint identice.

Mersi, Caline, de raspuns. Acu's mai dashtept cu o secunda.

Toate cele bune... si... vine,vine....PRIIMAAVAARAA, incet, incet, da' sigur.... :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si din cate stiu si eu, DID sunt japonezieni.

 

Iar Lamborghini sunt niste Volkswagen-uri mai performante si mai scumpe. ;)

 

Fuck italy.

ei da :laugh:

chiar cred ca mai am cutia de la DID, o sa ma uit pe ea. si-s 90% sigur ca pe zale scrie DID pe o parte si Japan pe cealalta.

Mesaj completat

Mersi, Caline, de raspuns. Acu's mai dashtept cu o secunda.

Toate cele bune... si... vine,vine....PRIIMAAVAARAA, incet, incet, da' sigur.... :wink:

nu stiu ce vine la tine dar la noi nu vine nik in afara de cod galben.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa nu marsati pe ideea ca daca e JAPAN e bun. Toyota e Japan si ati vazut ce scandal monstru e ...

Macke hai ca nu e de vina tara fiindca un gigant din industria auto a facut o greseala. Asta nu inseamna ca lanturile de la ei sunt proaste.

Ala e un caz particular si nu trebuie generalizat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu intotdeauna o sa am incredere in tot ce e facut in Japonia. sincer sa fiu asiaticii ma cam sperie prin hotarire dusa spre fanatism, dar tocmai de asta am incredere in ei.

in unele tari Toyota si Honda ocupa locul pe care-l ocupa la noi masinile germane. de Avensis n-am auzit lucruri rele vreodata, iar intre Lexus si A8 nu inteleg de ce l-ai alege pe-al doilea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exprimarea a fost un pic mai dura, dar menita sa treazeasca la realitate ca obsesia pt calitate nu aduce intotdeauna fiabilitate si invers!!

 

eu sunt foarte traditionalist si exceptand motocicletele, unde japonia are traditie, la masini e cam departe. Toyota e fondata in 37, dar a inceput sa fie o marca in anii 80. In anii 80 Audi facea furori cu modelul Audo Quatro. La fel VW, Mercedes, BMW, Ford, Opel, Porsche ... si lista poate continua (aici doar Ge vs Jp). Si fiecare marca avea ceva care era reprezentativ: Merc Cobra, BMW rechin, Ford Sierra, Porsche 911, Opel Kadett si putem continua. Anyway..nu facem un versus aici, stiu ca toyota face masini bune, insa ma enerveaza ridicatul in slavi. E ca la aia cu Honda e Honda frate! BullShit.

 

Ca sa nu iasa un scandal, revenim la motoare. In europa traditie are aprilia, care s-a dovedit a fi o motocicleta italiana (fiecare intelege ce vrea). Ar mai fi Motto Guzzi, Cagiva, MVAugusta si Ducatti. Comparativ avem BMW. In rest...Europa e cam la pamant. (nu punem scuterele).

Ca idee, ce avem la moto e exact invers fata de este la masini. La moto Japonia domina. Acum, trebuie sa recunoasteti ca Japonia nu ar fi fost asa departe fara piata USA. Asa ca putem spune ca cel putin 50 % din ce inseamna cote de piata ale Japoniei se datoreaza USA.

 

Nu cred ca mi-as lua un lucru in care nu am incredere si cum piesele testate vin de multe ori din Japonia, inseamna ca e un lucru bun. Dar...nu inseamna ca daca e japonez trebuie sa fie intotdeauna si bun. De cele mai multe ori este! (nu vreau sa fac paranteza cu lantul Tsubaki a lui Calin. Desi ei fac si lanturi industriale, sunt super ok)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si pe mine ma enerveaza ridicatul in slavi al produselor nemtesti (cu toate ca stiu ca toti credeti ca mi se trage de la crashbar-uri, va spun eu ca e veche treaba la mine). de asta zic ca fiecare cu ale lui, daca am fi toti la fel ne-am plictisi.

un link interesant: http://users.tpg.com.au/users/tps-seti/baloney.html - "Carl Sagan's baloney detection kit". de citit in special "Common fallacies of logic and rhetoric".

eu cred ca-n ziua de azi nu prea mai exista masini foarte proaste. ca unele sint mai bune decit altele e evident, dar eu nu prea cred in marci bune sau tari care fac masini bune, cred mai mult in modele bune. la topicul detinatorilor de Ducati n-am vazut sa se plinga multi de fiabilitate. simplu exemplu.

tot ce repet, repet si iar repet e ca oamenii de rind ca noi au foarte putine informatii verificabile si relevante statistic (unui prieten i s-a stricat Peugeot-ul nou iar altu' are Golf la mina a 10-a care merge perfect nu e relevant) si rareori sint capabili de obiectivitate (si aici ma includ si pe mine) pentru a trage niste concluzii exacte.

as putea sa aduc argumente de genul ca japonezii sint muncitori pina la fanatism si nu sint genul de oameni care sa se c.ace pe ei ca sint buricul Pamintului, ca alte natii cu traditie in industrie (nu spui cine), dar prefer sa n-o fac, pentru ca nu e chiar relevant :wink:

am citit undeva demult ca statisticile spun ca masinile nemtesti petrec mai mult timp in service decit cele japoneze, dar e imposibil de verificat.

mai trebuie tinut cont de un fapt. in ziua de azi "made in Japan", "made in Germany" sau "made in Italy" nu prea mai inseamna mare lucru. cel mult iti spun unde e sediul central si tara de origine. Lamborghini e Audi si Audi e VW.

cit la suta din proiectare si productie se face in China, Europa de est sau India nu poti sa stii dupa eticheta cu "made in". ca fapt divers, mare parte din testarea sistemului electric de directie de pe VW-ul Tiguan care se afla momentan in productie a fost facuta la Continental Iasi. prin urmare, avind in vedere ca si eu sint angajat Continental, si sufar de o mare durere la basca, va recomand sa nu cumparati vreodata Tiguan, ca o sa vi se blocheze volanu' intr-o curba la 160 la ora (am pus eu personal un Easter egg) ;) pe cuvint de onoare. logic, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atat vreau sa scriu:

-Peugeot 101 -Citroen C1

-Opel Corsa Diesel -Fiat Punto Diesel -Suzuki Swift Diesel

-Opel Vivaro -Renlaut Trafic- Nissan Primastar

-Audi -Volkswagen -Seat -Skoda -Lamborghini- Maybach

Poate nu e 100% corect ce am scris dar ideea e una singura. La ce incrangaturi sunt si care firma pe cine cumpara si unde are actiuni ......nici nu mai stii ce cumperi. Sunt N masini dezvoltate de 2-3 constructori si vandute apoi de fiecare in parte dar sub alt nume. Sau la fel cu propulsoarele. Ramane sa cumperi cu inima, traditia sau oferta.

Mentionez ca si eu, ca oricare altul, am preferinte. As cumpara masini nemtesti, mi-ar place si o japoneza, dar daca as fii in fata faptei cred ca tot nemteasca as alege. Nu stiu de ce, probabil pentru ca sunt mai cunoscute. La fel si cu mobrele, as cumpara NUMAI Suzuki, pentru ca de aia, fara a fi testat la sange orice motor concurent.

Pana la urma asta e, fiecare cumpara dupa alte standarde, reguli sau placeri, deci de aia e impartita piata si traiesc toti. Altfel, s-ar face cestiu io ce test care ar zice ca anu asta cel mai bun e Opel Astra, apoi toti ar cumpara anul ala numai Astre. Nu se va face as in veci.

Nu mai stiu nimic, astept primavara sa ma dau cu mobra mea care nu e honda, nu are figuri de bmw si nici cruise control, e a mea si e cea mai faina si mai buna pt ca-i a mea.

Respecte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am saturat de frig!!!!!!! Vreau si eu sa mai ies in parc,la o terasa nu neaparat la maneca scurta,dar cel putin sa nu-mi inghete membrele.Sunt mai friguros de felul meu,dar nici la 35 de grade nu mi-e tocmai bine. :wink:

 

Binenteles asta pe langa iesit cu motocicleta care este default.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Banditosul argintiu
ei da :laugh:

chiar cred ca mai am cutia de la DID, o sa ma uit pe ea. si-s 90% sigur ca pe zale scrie DID pe o parte si Japan pe cealalta.

Mesaj completat

 

nu stiu ce vine la tine dar la noi nu vine nik in afara de cod galben.

 

Salutare, Caline!

 

Pe cand vin eu din Congo acasuca (pe 15-17 feb), sper ca vremea acasa sa se mai imblinzeasca si sa aiba mila de noi,

astia, cu o ditamai mancarime-n curuletz..... ;)

 

Si vor mai fi zece zile de "maintenance and preparing for the nearly starting season".

 

Toate cdele bune, sh-un cantecel (iar si din nou...): Vine, vine, PRIIMAVAARAAA!!! :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...