Sari la conținut

Banditmania


hot_wheel
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 15,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

pai sincer iti zic, am postat in ideea ca mi-l sufla cineva in caz ca ma razgindesc :) Satana ma indeamna la el da' simt eu ca mai bine sta la altcineva.

 

am auzit ca B12-le maninca si peste 10 in oras, poate chiar mai mult.

 

 

intrebarea mi se pare ca n-are sens. cuzinetii nu sint consumabile. daca ajung sa se incalzeasca atit de tare incit sa se "pateze" eu cred ca arunci la gunoi si vilbrochenul.

in plus, daca vorbim de uzura fireasca (adica nu probleme de ungere) ma gindesc ca se schimba functie de cum s-a mers cu motorul ala, ce ulei s-a pus in el si cit de des a fost schimbat. da' totusi nu pricep de ce te gindesti din prima la problemele cele mai grave? din cazuri concrete de pe la cunoscuti (vezi de ex. aia care schimba uleiul la 15000 km, pe ideea ca "e Motul" si/sau "e Honda") cind se f.uta cuzinetii motorul face zgomot nasol de tot.

al meu nu face zgomot suna chiar frumos...dar de unde vibratia aia la 4000...sa bag ulei semisintetic??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

al meu, pe canicula asta...in oras, intre 4 si 5 mii de ture are un sunet ciudat...adica asa...mai fin dar mai tare, un fel de "uuuuaaaaaaa". fata de "uuuuuuuuuuuuuuu". 1200-4000: uuuuuuuuuu, 4000-5000: uuuuaaaa, 5000---: uuuuuuuu. LOL, ma rog... ideea e ca face asa de cand l-am luat dar repet, numai in oras si cand temperatura data la meteo depaseste 30 grade...adica 50 grade la asfalt. Daca nu prind multe semofoare rosii, nu mai face asa...are timp sa se raceasca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

banditul intre 4-5000 de ture vibreaza! schimba capetele de ghidon sau pune un "stabilizator" de ghidon .. ceva de genul asta

http://www.louis.de/_10086b8c2ffd253e48e45ac5f8f6d58aa0/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=460&wgr=340&list_total=31&anzeige=0&page=0&artnr_gr=10021161

 

ps: daca nu merge linkul, www.louis.de, cod 10021161

Editat de Macke
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

banditul intre 4-5000 de ture vibreaza! schimba capetele de ghidon sau pune un "stabilizator" de ghidon .. ceva de genul asta

http://www.louis.de/_10086b8c2ffd253e48e45ac5f8f6d58aa0/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=460&wgr=340&list_total=31&anzeige=0&page=0&artnr_gr=10021161

 

ps: daca nu merge linkul, www.louis.de, cod 10021161

Ce sa zic...or vibra ele dar am mai mers cu unul de 1200 cei drept din 2005 asta mergea foarte lin..al meu de la 2000 face un zazait tare frumos..cand ajunge pe 4000incepe vibratia si pe urma se stinge la 6000si merge iara fain...apoi nush ce sa zic..asta doar cand merg cu acceleratia lin si urc in turatie usor....cand ii dau dintr-o data nu mai face nimik...ar putea fi si din sincronizare???

 

avind in vedere ca am luat decizia finala de-a nu cumpara acest motor, poate intereseaza pe cineva: http://www.bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzare-motociclete-second-hand-suzuki-bandit%201200%20s-din-1997-398744.html

 

B12 din '97, 57000 km, case-uri laterale si topcase = 1800 euro. pretul e f bun daca nu are probleme.

 

am fost la un pas f mic de a-l cumpara, poate azi chiar il aveam in Iasi dar am luat hotarirea (si sper sa ma tin de ea) sa ramin la B6 pina o crapa-n doua.

colegu inseamna ca nu te-ai urcat pe el sa mergi..eu din clipa in care m-am dus cu 1200-le n-am mai vrut altul..asta n-are lag..de cand ii dai de atunci trage apoi cand ajungi pe 7000numai topaie de fata parca vrea sa isi ia zborul pe cand 600 de pe la 5000 incepe sa se arate...la panta trebuie dat treapta inferioara pe cand la asta ii dai drumu la benzina in carb si de ardere se ocupa el...:)))oricum e fain si 600 dar dupa ce te dai cu altele mai mari nu-ti mai doresti motor sub 1000de cm2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum e fain si 600 dar dupa ce te dai cu altele mai mari nu-ti mai doresti motor sub 1000de cm2

 

din pacate trebuie sa subscriu !

 

Lasa caline ca trec eu pe acolo si ne vedem la un cico.

 

Pe caldura asta se face uleiu (cuvant urat) , eu aveam un clinchet pe la 3300-4000 la al vechi.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa zic...or vibra ele dar am mai mers cu unul de 1200 cei drept din 2005 asta mergea foarte lin..al meu de la 2000 face un zazait tare frumos..cand ajunge pe 4000incepe vibratia si pe urma se stinge la 6000si merge iara fain...apoi nush ce sa zic..asta doar cand merg cu acceleratia lin si urc in turatie usor....cand ii dau dintr-o data nu mai face nimik...ar putea fi si din sincronizare???

 

 

Si la al meu care-i de 600,incepe sa vibreze calumea de la 4500 si se opreste la 6000,si asta se intampla in orice treapta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si la al meu care-i de 600,incepe sa vibreze calumea de la 4500 si se opreste la 6000,si asta se intampla in orice treapta

or fi ele astea pana in 2000 cu o vibratie mai mare...dar tot bag mana in foc ca pe cuzinetii de biela din partea de sus au urma din cauza bataii pe ei si de acolo vin vibratiile..si o masina care depaseste 300000km e la fel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca esti convins ca e problema, de ce nu demontezi sa te uiti si gata?

 

ia uite cum se face vilbrochenul cind is dusi cuzinetii: /index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=725918

 

 

arw-ule, ma tentezi tu, da' uite o sa-ti arat ca-s mai tare :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam orice motor are vibratii. unele au vibratia pe la 7-8000, altele, cum e la bandit, la 4000-5000 ...chiar si BMW-ul are vibratii :D. acum na...fiecare cum crede ... :banana:

Editat de Macke
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

al meu stock (oglinzi, capete de ghidon, ghidon) vibra in draci pe la 6-8 parca. acum cu toate astea schimbate vibreaza la alte turatii da' tot vibreaza.

cand e asa cum mi-ai aratat tu vibrochenul ala e de aruncat...ce e acolo in poza e la cuzinetul de palier nu de biela...am sa-ti arat cum arata un cuzinet de biela cu pata pe el si vibrochenul intact in cote...sincer am sa ma interesez de pretul cuzinetilor si am sa il desfac daca toata treaba asta nu ma costa prea mult ca trebe si garnituri...cum reusesc sa fac poza cum o trimit...am niste cuzineti de la alt motor si sa-ti arat..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand e asa cum mi-ai aratat tu vibrochenul ala e de aruncat...ce e acolo in poza e la cuzinetul de palier nu de biela...am sa-ti arat cum arata un cuzinet de biela cu pata pe el si vibrochenul intact in cote...sincer am sa ma interesez de pretul cuzinetilor si am sa il desfac daca toata treaba asta nu ma costa prea mult ca trebe si garnituri...cum reusesc sa fac poza cum o trimit...am niste cuzineti de la alt motor si sa-ti arat..

eu cred ca vrei sa-ti zica cineva "dom'le, tre' sa-l demontezi sa vezi ce are". iaca iti zic eu: "tre' sa-l demontezi sa vezi ce are" :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca vrei sa-ti zica cineva "dom'le, tre' sa-l demontezi sa vezi ce are". iaca iti zic eu: "tre' sa-l demontezi sa vezi ce are" :))

sunt ferm convins de asta 100%..daca stii tu alta metoda sa vezi fara sa demontezi sa ma anunti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-ai inteles.

tu esti oricum convins ca ai cuzinetii varza. nu cauti decit pe cineva care sa-ti zica "da', sint terminati, desfa motorul urgent" :) oricum nu se da diagnostic pe forum, e ca si cum te-ai duce la doctor online.

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-ai inteles.

tu esti oricum convins ca ai cuzinetii varza. nu cauti decit pe cineva care sa-ti zica "da', sint terminati, desfa motorul urgent" :) oricum nu se da diagnostic pe forum, e ca si cum te-ai duce la doctor online.

nuuu...tu nu ai inteles...am pus o intrebare pt cunoscatori..nu doar pt tine care cred eu ca nu ai desfacut un motor...doar prin simpla exprimare ''cuzineti varza''daca erau varza nu mai mergea nici 5 km..cuzinetii din partea de sus adica cea catre piston..au o mica pata datorita bataii pe ei...asa merg mult si bine..poate 100000km doar ca la o anumita turatie in fct de presiunea de ulei apar vibratiile...am cerut cateva pareri nu ca vezi doamne imi zici tu si gata mi-ai confirmat..intrebam pt cei care poate au desfacut si au facut treaba asta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te apucai de 20 de ori pana acum...

Cu o problema gen faasss, brrr, vrum-vrum, trosc pleosc nu cauti solutii pe forum. Ori te apuci de treaba, ori pui pe careva care stie...

Editat de warlock
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te apucai de 20 de ori pana acum...

Cu o problema gen faasss, brrr, vrum-vrum, trosc pleosc nu cauti solutii pe forum. Ori te apuci de treaba, ori pui pe careva care stie...

auzi..da pt ce e totusi acest forum??ca nu inteleg??esti glumet ori scoti vb pe banda...

PS...pt cunoscatori totusi ramane valabila intrebarea..cu bandite de 1200

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragii mosului, eu vand banditul:

/index.php?/topic/667446-suzuki-bandit/

Vreau sa-mi achizitionez altceva, momentan este secret :bigstar:

daca husa e cadou eu cred ca iti iei ceva TDI :laugh:

 

auzi..da pt ce e totusi acest forum??ca nu inteleg??esti glumet ori scoti vb pe banda...

PS...pt cunoscatori totusi ramane valabila intrebarea..cu bandite de 1200

nu te stresa , cand intra vorba de arc nu e bine , cand se vb de ulei nu e bine , cand pune cineva o intrebare grea (cum ai pus tu) nu e bine , nimic nu e bine :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:disappointed:

pai cum ai vrea sa ma exprim ? :scratch:

Dupa cum spuneam, nu-mi permit sa-l pastrez..

Deja simt cum toti ma privesc cu ura, ca vreau sa dau banditul..Dar nu uitati, unul pleaca, altul vine :bigstar:

Nu e ca si cum l-as dezmembra, you know ? :bounce: Deci el va ramane, multi ani de acum..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...