Sari la conținut

Endureala cu Virago


Postări Recomandate

Sambata 9 Mai, o tura mica... Curtea de Arges - Curtea de Arges :eek:

 

Cu o zi inainte fusesem pe varianta C. de Arges - Corbeni - Cetatea Poienari, asa ca am zis de data asta sa ma duc spre Bradetu. (C. de Arges - V. Iasului - Musetesti - Bradetu)

Ajuns acolo unde se termina asfaltul, am trecut bariera si am intrat pe un forestier initial accesibil.

A inceput endureala pe Valsan si am continuat ascensiunea pe un forestier vai mama lui plin de hartoape si santuri, pana am traversat coclau' prin Molivis spre Barajul Vidraru.

Gresisem drumul tocmai la mama draq... noroc cu un cabanier de-al lui Nastase care mi-a zis ca drumul pe care sunt nu mai continua si m-a indrumat pe unde trebuia.

Mobra arata ca draq, dar s-a comportat f bine pe drumurile alea si cu pasager.

De la Vidraru am mers pana la Valea cu Pesti unde am baut o BfA si facut cale intoarsa spre C. de Arges pe varianta Capatineni - Corbeni - Albesti.

Pozele nu's stralucite ca am avut o janghina de aparat si oricum am oprit doar de cateva ori.

Traseul l-am schitat cum m-am priceput ca n-am gasit niciun program ajutator.

post-19831-1242059359_thumb.jpg

post-19831-1242059374_thumb.jpg

post-19831-1242059403_thumb.jpg

post-19831-1242059431_thumb.jpg

post-19831-1242059446_thumb.jpg

post-19831-1242059463_thumb.jpg

post-19831-1242059476_thumb.jpg

post-19831-1242059490_thumb.jpg

post-19831-1242059502_thumb.jpg

post-19831-1242059508_thumb.jpg

post-19831-1242059513_thumb.jpg

post-19831-1242059528_thumb.jpg

post-19831-1242059533_thumb.jpg

post-19831-1242059539_thumb.jpg

post-19831-1242059545_thumb.jpg

post-19831-1242059556_thumb.jpg

post-19831-1242059575_thumb.jpg

post-19831-1242059587_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant. Inteleg ca ai intalnit si portiuni mai dificile decat asta /index.php?...t&id=471014 pe Bradulet - Vidraru?

 

Da, erau portiuni de drum mai nasoale si mai dificile ca ala.

In poza aia eram pe drumul cel gresit (dead end)... undeva spre o cabana cu acces interzis a unor "mari bastani" cum imi zicea nea' cabanierul. Dupa ce i-am dat cateva tigari, a inceput sa-mi povesteasca vrute si nevrute :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sambata 9 Mai, o tura mica... Curtea de Arges - Curtea de Arges :)

 

Cu o zi inainte fusesem pe varianta C. de Arges - Corbeni - Cetatea Poienari, asa ca am zis de data asta sa ma duc spre Bradetu. (C. de Arges - V. Iasului - Musetesti - Bradetu)

Ajuns acolo unde se termina asfaltul, am trecut bariera si am intrat pe un forestier initial accesibil.

A inceput endureala pe Valsan si am continuat ascensiunea pe un forestier vai mama lui plin de hartoape si santuri, pana am traversat coclau' prin Molivis spre Barajul Vidraru.

Gresisem drumul tocmai la mama draq... noroc cu un cabanier de-al lui Nastase care mi-a zis ca drumul pe care sunt nu mai continua si m-a indrumat pe unde trebuia.

Mobra arata ca draq, dar s-a comportat f bine pe drumurile alea si cu pasager.

De la Vidraru am mers pana la Valea cu Pesti unde am baut o BfA si facut cale intoarsa spre C. de Arges pe varianta Capatineni - Corbeni - Albesti.

Pozele nu's stralucite ca am avut o janghina de aparat si oricum am oprit doar de cateva ori.

Traseul l-am schitat cum m-am priceput ca n-am gasit niciun program ajutator.

 

 

Foaaaaaaaaarte tareeeeeeeeeeee...da se vede ca nu ai iertat-o...deci cine spune ca nu se poate ajunge cu Viroaga in munti... :D

Ia zi...cum s-a comportat??? Ce probleme ai intampinat...ai uleiul din furci schimbat de mult???

Vreau sai eu sa ma bag vara asta la ceva drumuri de genu...si vreau sa stiu ce m-asteapta...

Numai bine si calatorii faine...!!! :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foaaaaaaaaarte tareeeeeeeeeeee...da se vede ca nu ai iertat-o...deci cine spune ca nu se poate ajunge cu Viroaga in munti... :P

Ia zi...cum s-a comportat??? Ce probleme ai intampinat...ai uleiul din furci schimbat de mult???

Vreau sai eu sa ma bag vara asta la ceva drumuri de genu...si vreau sa stiu ce m-asteapta...

Numai bine si calatorii faine...!!! :eek:

 

Inafara de faptul ca motorul ardea ca draq, n-am avut nicio problema.

Uleiul din furci nu l-am schimbat niciodata. Mai are de tras pana il schimb.

Traseul n-a fost planuit asa, dar decat sa ma intorc pe acelasi drum, am zis sa vad ce iese.

Si ai iesit! :)

Am avut noroc de vreme buna, ca daca ma prindea vreo ploaie pe drumurile alea, nu stiu ce faceam...

 

mergem pe acolo 23-24 mai linx?? :D

 

PS foarte msito traseul

 

Ati mai fost pe acolo?

Editat de Philip_HD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sambata 9 Mai, o tura mica... Curtea de Arges - Curtea de Arges :eek:

 

Cu o zi inainte fusesem pe varianta C. de Arges - Corbeni - Cetatea Poienari, asa ca am zis de data asta sa ma duc spre Bradetu. (C. de Arges - V. Iasului - Musetesti - Bradetu)

Ajuns acolo unde se termina asfaltul, am trecut bariera si am intrat pe un forestier initial accesibil.

A inceput endureala pe Valsan si am continuat ascensiunea pe un forestier vai mama lui plin de hartoape si santuri, pana am traversat coclau' prin Molivis spre Barajul Vidraru.

Gresisem drumul tocmai la mama draq... noroc cu un cabanier de-al lui Nastase care mi-a zis ca drumul pe care sunt nu mai continua si m-a indrumat pe unde trebuia.

Mobra arata ca draq, dar s-a comportat f bine pe drumurile alea si cu pasager.

De la Vidraru am mers pana la Valea cu Pesti unde am baut o BfA si facut cale intoarsa spre C. de Arges pe varianta Capatineni - Corbeni - Albesti.

Pozele nu's stralucite ca am avut o janghina de aparat si oricum am oprit doar de cateva ori.

Traseul l-am schitat cum m-am priceput ca n-am gasit niciun program ajutator.

BETON!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca va schimbati calutii ajungeti si mai sus... prin padurile din staga(M Ghitu) se va desfasura cursa de la arges in we asta, poate va bagati si voi la clasa touring :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ziceti de asta?

... cu specificatia ca din poza nu-ti dai seama da inclinatie :P

 

eu imi dau seama... :laugh:

pe acolo erau si mai de cacao ca asta, dar a tras Viraga fara probleme.

Ce, tu in tura aia ai avut vreo problema cu motorul?

 

Mai copii, n-aveti pic de mila de bietii caluti...

 

Pai pana cand sa le mai cocolim, ce naiba?!

La munca cu ele! :)

 

daca va schimbati calutii ajungeti si mai sus... prin padurile din staga(M Ghitu) se va desfasura cursa de la arges in we asta, poate va bagati si voi la clasa touring :o

 

de schimbat in niciun caz...

poate sa-i mai aduc o sora capritza... asa da, m-ar tenta :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Alta endureala mica, tot la Vidraru... :(

De data asta am fost pe sosea pana la Cumpana (37 Km. de la baraj, 7 Km. drum forestier inclus, vai mama lui...)

Oricum, nici asfaltul nu este departe de forestier. De la baraj e nasol pana aproape de coada lacului/Cumpana)

Stat la casuta la Cumpana 2 nopti (una fortat din cauza ploii) apoi intoarcerea pe forestierul "lung", insa doar 15 Km. pana la baraj. (oricum faceam 7 la intoarcerea pana la sosea)

Lacul este plin pana la padure. Nu l-am mai vazut asa de multi ani.

post-19831-1279648377_thumb.jpg

post-19831-1279648383_thumb.jpg

post-19831-1279648391_thumb.jpg

post-19831-1279648396_thumb.jpg

post-19831-1279648402_thumb.jpg

post-19831-1279648408_thumb.jpg

post-19831-1279648420_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alta endureala mica, tot la Vidraru... :)

De data asta am fost pe sosea pana la Cumpana (37 Km. de la baraj, 7 Km. drum forestier inclus, vai mama lui...)

Oricum, nici asfaltul nu este departe de forestier. De la baraj e nasol pana aproape de coada lacului/Cumpana)

Stat la casuta la Cumpana 2 nopti (una fortat din cauza ploii) apoi intoarcerea pe forestierul "lung", insa doar 15 Km. pana la baraj. (oricum faceam 7 la intoarcerea pana la sosea)

Lacul este plin pana la padure. Nu l-am mai vazut asa de multi ani.

Bravo omu', chiar ca ai dat cu spor la virago!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alta endureala mica, tot la Vidraru... :)

De data asta am fost pe sosea pana la Cumpana (37 Km. de la baraj, 7 Km. drum forestier inclus, vai mama lui...)

Oricum, nici asfaltul nu este departe de forestier. De la baraj e nasol pana aproape de coada lacului/Cumpana)

Stat la casuta la Cumpana 2 nopti (una fortat din cauza ploii) apoi intoarcerea pe forestierul "lung", insa doar 15 Km. pana la baraj. (oricum faceam 7 la intoarcerea pana la sosea)

Lacul este plin pana la padure. Nu l-am mai vazut asa de multi ani.

bravo! locuri ca astea merita vazute si explorate!

la mai multe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inafara de faptul ca motorul ardea ca draq, n-am avut nicio problema.

 

Am avut noroc de vreme buna, ca daca ma prindea vreo ploaie pe drumurile alea, nu stiu ce faceam...

...

 

* hehehe! ...lasa, bey, ca daca n-a pocnit motorul, e bine. vezi si tu partea buna din toate. uite asa mai faci muschi la umeri, spate, brate si piept :)

 

faine poze! sa mai faci :D

Mesaj completat

daca va schimbati calutii ajungeti si mai sus... prin padurile din staga(M Ghitu) se va desfasura cursa de la arges in we asta, poate va bagati si voi la clasa touring :P

 

* hey! ...nu toti sunt cu capul, ca mine. numai eu am dus Intruderul la Olanesti in tabara, de se uitau unii ca la urs la el p-aoclo. urs intre capre :)

(adevarul e ca-i si frumos, manca-l-ar mama pe el!...)

 

sper ca ai facut si anul asta competitie oltenilor :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...