Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

Salut tuturor,

 

Daca are cineva pe acasa si ii prisosesc, sunt interesat de un trip master si un cric central pentru RD07

 

Si tot eu cu o rugaminte, are cineva model de stikere de africana, sau pe unde as putea gasi asa ceva?

 

Parbrizul de rd04 se potriveste pe rd07 si invers?

 

 

Tripmaster folosit pe ebay ajunge la 100 eur chiar si peste

Cric central, posibil sa te pot ajuta peste vreo 2 luni.

Parbrizul de RD04 se potriveste la RD07, dar nu si la RD07a.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Imi spuneti si mie, va rog frumos urmatoarele cantitati:

Ce cantitate de ulei se pune in motor cand se schimba si filtrul de ulei ?

Ce cantitate de antigel ?

Ce cantitate de ulei trebuie pusa in furci ?

Multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uelll! cum iarasi frec menta la bv ma gandeam la cum sa sau cum sa nu sa schimb becurile la afrikana(sa pun h4(modificari, relee, bleacs) , ori sa caut sa cumpar ba20d de 45(de care n-am vazut decat la scutere si is de 35w)).

ale mele is pe tipul BA20D si is de 45w , ara asa http://www.wemoto.com/parts/picture/HL-770392_10/

dar nu se aseaman deloc cu ce am gasit http://cgi.ebay.co.uk/AUTO-H-LIGHT-BULB-12V-45-40W-HAL-BOSCH-FIT-BA20d-396H-/330559369578?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item4cf6dfb16a ca sa am de spare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!! ce model de gume cramponate se preteza cel mai bine pe "AFRICANA"!??

 

daca as putea, as pune Continental TKC sau Metzeler Karoo T

Dar portofelul a zis sa-mi cumpar doar Heidenau K60 Scout

Deci pas...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai potrivit crampon pentru o Africana mi se pare Mitas-ul E09, dar in conditiile actuale, cand pretul lor a crescut incredibil de mult, nu mi se mai pare o afacere. E bun ca e mai dur decat celelalte si rezista mai mult. In schimb nu prea are aderenta pe asfalt, mai ales daca e ud. In teren e imbatabil. Acum am Karoo, e bun atat pe asfalt cat si in teren, dar se toceste repede. Am facut cu el un drum la Craiova, raliul acela in care am facut cam 200 de km pe off-road (nisip si iarba), m-am intors de la Craiova, apoi a urmat drumul spre Nadrag, traseul de acolo prin pamant, piatra si noroi, maxim 50 de km, apoi drumul spre casa si deja ma uitam ca nu prea mai am crampoane. Deci estimez ca tine maxim 3000 de km in regim de 60-65% asfalt si restul off-road. Cu Mitas-ul faceam cam 5-6000 de km in aceleasi proportii. In schimb nu aveam aceeasi stabilitate pe asfalt, si nici nu puteam sa franez atat de bine. Neagu poate sa va povesteasca cat de mult ma inclinam cu crampoanele pe curbe, cu motorul plin de bagaje si pasager, fara sa am nici cea mai mica emotie ca o sa pierd aderenta. Iar pentru asfalt, Anakee e tatic pe Africana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai potrivit crampon pentru o Africana mi se pare Mitas-ul E09, dar in conditiile actuale, cand pretul lor a crescut incredibil de mult, nu mi se mai pare o afacere. E bun ca e mai dur decat celelalte si rezista mai mult. In schimb nu prea are aderenta pe asfalt, mai ales daca e ud. In teren e imbatabil. Acum am Karoo, e bun atat pe asfalt cat si in teren, dar se toceste repede. Am facut cu el un drum la Craiova, raliul acela in care am facut cam 200 de km pe off-road (nisip si iarba), m-am intors de la Craiova, apoi a urmat drumul spre Nadrag, traseul de acolo prin pamant, piatra si noroi, maxim 50 de km, apoi drumul spre casa si deja ma uitam ca nu prea mai am crampoane. Deci estimez ca tine maxim 3000 de km in regim de 60-65% asfalt si restul off-road. Cu Mitas-ul faceam cam 5-6000 de km in aceleasi proportii. In schimb nu aveam aceeasi stabilitate pe asfalt, si nici nu puteam sa franez atat de bine. Neagu poate sa va povesteasca cat de mult ma inclinam cu crampoanele pe curbe, cu motorul plin de bagaje si pasager, fara sa am nici cea mai mica emotie ca o sa pierd aderenta. Iar pentru asfalt, Anakee e tatic pe Africana.

 

dc nu incerci Karoo T eu am deja 7000km cu el 80% pe asfalt poate mai mult. sunt foarte multumit de el si mai are viata inca 3000-4000km.

 

aderenta este excelenta in noroi iarba pamant dar si pe asfalt si mai ales asfalt ud.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uelll! cum iarasi frec menta la bv ma gandeam la cum sa sau cum sa nu sa schimb becurile la afrikana(sa pun h4(modificari, relee, bleacs) , ori sa caut sa cumpar ba20d de 45(de care n-am vazut decat la scutere si is de 35w)).

ale mele is pe tipul BA20D si is de 45w , ara asa http://www.wemoto.com/parts/picture/HL-770392_10/

dar nu se aseaman deloc cu ce am gasit http://cgi.ebay.co.uk/AUTO-H-LIGHT-BULB-12V-45-40W-HAL-BOSCH-FIT-BA20d-396H-/330559369578?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item4cf6dfb16a ca sa am de spare!

 

 

Salutari.

 

Pe vremea cand ma foloseam de Aerox ( scuter ), aveam tot soclu BA20D.

Daca doresti sa mergi pe becuri BA20D, asigura-te ca, in cazul in care iti cumperi halogene ( cele din al doilea link oferit de tine ), sa aiba varful vopsit ( negru sau argintiu ), altfel e de pomana. In cazul in care vrei sa iti cumperi BA20D varianta incandescenta ( pe care ti-o si recomand pe acest soclu ), gasesti la Power Sports ( am inteles ca esti prin Brasov - intersectia Faget la 13Decembrie cu Garii si A.Vlaicu ) becuri de 40/45W Hella.

Eu mi-am alezat soclul BA20D, am cumparat un bec halogen 45/40W ( am folosit si 60/55W ) H4, caruia i-am inlaturat coroana de metal ( daca iti cumperi asa ceva, fi atent ca si coroana sa fie prinsa de bec doar prin 4 puncte de sudura, becurile de la Hella asa sunt ) si l-am infipt in soclu, am schimbat papucii de pe firele scuterului cu unii de o dimensiune mai mare si cam asta a fost circul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!! ce model de gume cramponate se preteza cel mai bine pe "AFRICANA"!??

 

Karoo si T63 - scumpe, se tocesc repede, aderenta mare, profil agresiv

E09 - ieftin, se toceste greu, aderenta mica, profil mai putin agresiv

KarooT - scump, se toceste greu, aderenta mare, profil blajin (si nu exista latimi mai mici de 140)

TKC80 - scump, se toceste repede, aderenta f mare, profil blajin

 

Restul (inclusiv K60) nu intra la categoria cramponate. Desi am auzit expresii gen "mi s-au tocit crampoanele de la Anakee". (!!!!!????!!!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt răspunsuri !!! Am avut pe mobrele anterioare toate gumele mentionate si din descrierile voastre sau reconfirmat lucruri deja stiute.....asa ca de dragul testului am sa încerc ceva nou: E 10 de la Mitas!!!! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Restul (inclusiv K60) nu intra la categoria cramponate.

 

Pai K60 e un profil de soft enduro, nu cred ca il poti incadra la gume de asfalt 100%, ci mai degraba 70/30 (asfalt/offroad)

Intr-adevar, nici la cramponate nu il poti incadra, ca TKC sau Karoo

K60 Scout cica ar fi mai bun, ca ar fi schimbat nemtii cateva molecule de sulf in compozitia cauciucului ;)

Sau e doar o gogorita de marketing...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca gasesti E10 sau E09 la un pret bun, da-mi si mie de veste. Eu am gasit la salon, si cel mai bun pret pentru 140-ul de spate era de 110 euroi. La banii astia nu prea merita. Mai bine iau inca un Karoo, pe care la salon l-am gasit la 310 ron. Vreau si eu dar exclus Chemtraders. Daca prind orice distribuitor de la ei, discut direct cu pusca. Am comanda data de anul trecut din august... Le-am trimis mesaj celor de la Mitas, la sediul central, si le-am explicat ca Chemtraders e cel mai neserios dealer al lor. Au spus ca au mai primit plangeri, si ca vor sa rezilieze orice contract cu ei. Daca intrebi orice dealer Chemtraders de gume, spun ca maine descarca camionul, ca au pe stoc dar la alt depozit, si mine il aduc, ca au de livrat intai la o firma de prezervative si apoi aduc gumele, sau orice alta tampenie. Pentru ca m-au scos din sarite cu "promtitudinea" ii sun cam o data pe saptamana sa ii intreb de gume, doar de curiozitate sa vad ce scuze mai gasesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie miau spus ca luni se descarca un camion. Cautam E09 130/80/17. Inseamna ca am facut bine ca miam luat intre timp o pereche de Karoo.

 

E10 e gen KarooT sau TKC80. Dar sigur are "aderenta" traditionala Mitas. Doar cu un pret imbatabil ar putea fi preferat lui KarooT.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Releului i s-a alaturat si pompa de benzina.

Sfatuiti-ma, va rog, in cazul in care nu este de la carbunii pompei de benzina, ce pompa de benzina sa-mi iau?

I s-a mai stricat vreunuia dintre voi pompa de benzina si a fost obligat sa-si cumpere ?

De la cine a luat pompa de benzina ? si ce pompa de benzina a luat ?

Va multumesc anticipat!

 

Cristi, eu sunt cel ce te-a deranjat aseara cu telefonul, voiam sa te intreb ceva de conectori si releu, dar nu auzeam absolut nimic daca spuneai ceva. Cred ca ai probleme cu telefonul, fiindca te-am sunat dupa doua telefone si rezultatul a fost acelasi. Imi cer scuze pentru deranj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Releu de încărcare tocmai mi-am comandat de la ignitech.cz

 

Referitor la pompa de benzină... poți să o desfaci pe aia ce s-a fecundat Âşi cu răbdare poate reuÂşeÂşti să o repari. Se aplică vechea metodă de curățat Âşi reglat plantina la dacie. Alternativa burscă Âşi ieftină e să iei o pompă vacumatică de la orice magazin de scutere. Se găsex pe toate drumurile aproape. Când o să schimb pompa cu una vacumatică o să fac un tutorial despre chestia asta.

 

Spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos,

Am vrut si eu releu de la Ignitech, a vorbit Marius cu ei. Problema este ca au cerut imagini cu conectorii, care conectori nu-i mai am ca au fost prajiti si acum sunt puse firele pe direct.

Tu cum ai facut comanda, le-ai trimis imagini cu conectorii ?

Din cate am inteles, releele de la Ignitech nu sunt gaurite pentru a le putea prinde pe motocicleta. Ai vorbit cu ei despre asta ?

Vreau si eu un releu nou la un pret decent fiindca nu gasesc decat de la 700 lei in sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai prietene, unde naiba ai gasit releu regulator la banii aia

http://cgi.ebay.de/Lichtmaschinen-Regler-Honda-XRV-750-Africa-Twin-RD07-/230518833769?pt=Motorrad_Kraftradteile&hash=item35abfe4269 . cauta un prieten ce are paypal sau daca nu cauta sa vorbesti cu dillo dilly de la dillypoint.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna alegere.

 

Si eu am acuma Heidenau K60 SCOUT, si sunt mai mult decat multumit.

Au facut fata la Nadrag la fel de bine la noroi/nisip/iarba/asfalt umed&uscat.

Recomand tuturor cei care nu vor ceva agresiv mai mult pentru Off Road.

Combinatia ideala intre On & Off

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai prietene, unde naiba ai gasit releu regulator la banii aia

http://cgi.ebay.de/Lichtmaschinen-Regler-Honda-XRV-750-Africa-Twin-RD07-/230518833769?pt=Motorrad_Kraftradteile&hash=item35abfe4269 . cauta un prieten ce are paypal sau daca nu cauta sa vorbesti cu dillo dilly de la dillypoint.ro

 

 

Multumesc frumos pentru link, uite aici l-am gasit: http://www.romimoto-piese.ro/category/10300000000/vehicle/18007/article/146201?show=gallery

 

a pus cineva pompa vacumatica pe africa? se comporta bine ? este o inlocuire ce se merita a fi facuta?

Multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...