Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

Maine sunt acolo sa fac poze, chiar daca nu ma simt prea bine, dar ce nu face "virusul" acesta din om :D

 

Asadar, back in "bizniz".

Am haladuit nitel azi insotit de un camarad si am facut cateva poze si un film de scurt metraj.

Sper sa fie edificatoare.

Sa-mi spuneti careva cum pun si filmul pe site, daca e cu putinta .

Dupa ce se strabat Cheile Rasnoavei, la mica distanta de defileu e un indicator si o rascruce de drumuri.

Aleg sa merg spre dreapta, trec peste un pod de beton si fac iar dreapta, ajung sa merg paralel cu drumul, dar de partea cealalalta a paraului.

Eu consider ca e loc de vreo 30 de corturi, randuite bine.

Apa e la cativa pasi, sunt si cateva mese si bancute construite din lemn.

 

 

Ultimele poze vizeaza peisaje ce se gasesc la vreo 3-4 km distanta de locul ales de mine pt campare.

Am putut merge cu motoarele pe acolo, dar sper sa nu fie rezervatie naturala in zona aceea aflata in vecinatatea crestelor.

post-6408-1244127163_thumb.jpg

post-6408-1244127182_thumb.jpg

post-6408-1244127220_thumb.jpg

post-6408-1244127243_thumb.jpg

post-6408-1244127263_thumb.jpg

post-6408-1244127297_thumb.jpg

post-6408-1244127340_thumb.jpg

post-6408-1244127365_thumb.jpg

post-6408-1244127389_thumb.jpg

Editat de dhamzea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ce faci frate ? vinzi castraveti la gradinari? 5 lei ma costat doar sticla[ oglinda].dupe dreapta.

 

Cine iti taie frate sticle ca vreau si eu doua. Le tineam sparte pentru simetrie, dar luni cand s-a urcat un microbuz pe mine, s-au dus cioburile din cea stanga pe jos. Acum nu am ce face, trebuie sa le schimb.

 

Multumesc,

 

Vampi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine iti taie frate sticle ca vreau si eu doua. Le tineam sparte pentru simetrie, dar luni cand s-a urcat un microbuz pe mine, s-au dus cioburile din cea stanga pe jos. Acum nu am ce face, trebuie sa le schimb.

 

Multumesc,

 

Vampi

In crigasi pe str g-ral popovat, e un aranb ALI il cheama , te duci cu plasticele in mina si cauti oglinzi neperechi, la acelasi diametru, le bagi in apa fierbinte si faci schimbul de oglinzi. Cu circa 10-15 lei ai oglinzi noi. spor la treaba. :D

Editat de pedros
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo, Dhamzea, facusi treaba buna.., acolo pare a fi excelent pt campat, peisaj super, ce sa mai! nu cred ca obiecteaza nimeni ! Insa, esti sigur ca nu va veni niciun padurar sau alta entitate a statului(privata) care sa ne strice veselia pe motiv de prprietate?! Sper ca te-ai asigurat de asta si atunci nu ne ramane decat sa ne vedem sanatosi pe 24-26 iulie. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.......ceea ce vezi nu e montajul definitiv,mai tre sa ingrop capatul suruburilor in platbanda. ca timp de lucru si montaj la ambele ...aprox 4 ore . daca ai intrebari baga PM.

 

spor !

 

o solutie simpatica :blink: musai sa le finisezi pina la adunare sa "furam" si noi ceilalti meseria :D

 

Cu site-ul acesta nu ma descurc prea bine, asa ca am ales drumul cunoscut.

Asadar, o scurta filmare cu poiana din Cheile Rasnoavei

 

In poiana asta se ajunge din drumul 'cela principal?! care intra chiar in chei?

 

In orice caz: good job! pare fain si incapator locul!

sa ne auzim cu bine si cu bere la intalnire :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In poiana asta se ajunge din drumul 'cela principal?! care intra chiar in chei?

 

In orice caz: good job! pare fain si incapator locul!

sa ne auzim cu bine si cu bere la intalnire :D

 

Da, se trece chiar prin chei pt a ajunge la podetul de care va spuneam intr-un post anterior.

Voi merge cu masina si voi filma chiar de la intrarea din drumul Rasnov-Paraul Rece-Predeal pt a se vedea exact calea de urmat.

 

Din pacate doar pe Radu Chira il am aproape pt a putea pune ceva la cale, insa nici cu el nu am reusit sa ma intalnesc (deocamdata).

Dar "facem noi sa fie bine, nu-i asa, ne'a Cornele, doar oameni suntem, nu animale ? "

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de RD03 am eu, dar ce a patit a ta?

mi s-a spart rulmetul pe dreapta, i-am schimbat pe toti si dupa vreo 30km prin oras s-a spart iar.... poate am strans mai tare roata sau nujtu ... ideea e ca am un set nou de rulmenti tre sa-i montez, mi-a ramas camasa rulmentului spart in butuc - o sa-l scot eu pana la urma ... eu am intrebat preventiv ... poate e dus si butucul ... am gasit pe ebay la vreo 150 de iepuroi ... ceapa masii...

ala de RD03 merge pe RD04?

Editat de sherky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar distantierul dintre rulmenti care vine in butuc exista? este foarte ciudat sa se sparga rulmentii dupa 30 de km.... iar faptul ca strangi roata mai tare nu are nici o treaba..... pt ca axul preseaza pe interiorul rulmentilor....poti sa strangi pana rupi cheia ca nu se intampla nimik... doar daca lipseste distantierul dintre rulmenti se poate intampla sa se sparga deoarece axul forteaza atunci direct in bile si nu este bine....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ala de RD03 merge pe RD04?

 

Nu sunt identice, deci nu garantez ca merge butucul. Poate toata roata sa se potriveasca...

Dar, eu zic sa verifici ce spunea @duc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.

daca va referiti la bucata ai de teava care sta in interiorul butucului intre rulmenti - o am .... chiar nu pot sa-mi dau seama ce si cum ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai bucata de teava cum ii spui tu nu ar trebui sa se intample treaba asta.... ce rulmenti ai folosit? distantierul dintre butuc si pinion exista? ca si acolo mai ai un distantier.... incearca sa pui niste rulmeni mai buni(skf, fag) si vezi ce se intampla... dar ma indoiesc ca butucul sa aiba vre-o problema.... mult noroc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

marcati si coordonatele GPS ale locatiei

 

Dragii mosului, am mai dat azi o raita prin zona respectiva, am notat coordonatele indicate de GPS.

 

Asadar, iata-le :

N 45,54181

E 25,52853

 

Filmarea data viitoare, sa se mai obisnuiasca si "cameramanul" meu cu mersul pe off-road.

Pana atunci sper sa mai gasesc unul-doi camarazi pt o inspectie in weekend-ul viitor.

Poate careva din Bucuresti da o plimbare incoace.

Numai bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragii mosului, am mai dat azi o raita prin zona respectiva, am notat coordonatele indicate de GPS.

 

Asadar, iata-le :

N 45,54181

E 25,52853

 

Filmarea data viitoare, sa se mai obisnuiasca si "cameramanul" meu cu mersul pe off-road.

Pana atunci sper sa mai gasesc unul-doi camarazi pt o inspectie in weekend-ul viitor.

Poate careva din Bucuresti da o plimbare incoace.

Numai bine !

 

Buna treaba!

Am fost vineri pe-acolo, in trecere, cu masina.

Era un baiat la intrarea pe Chei, cu un afis mare gen "rezervatia Cheile Rasnoavei", si mi-a luat vreo 3 lei.

Nu-i problema de bani, dar daca e rezervatie atunci Huston, we have a problem.

 

Insa... rezolvarea e peste drum, la 200 de metri de bifurcatia de la drumul national , unde s-a tinut anul trecut intalnirea transalpistilor. In poiana aia, in sus de hanul ... nu-mai-stiu-cum-ii-zice. Loc de 40 de corturi.

Asta poate fi planul B, in caz ca camparea pe rasnoavei e compromisa.

 

Dar, Dane, mergem pe mana ta, no problemo.

 

Sa ne vedem cu bine!

 

post-19875-1244495117_thumb.jpg

o mostra de chei, unde sunt tura a doua de stanci pe dreapta, mai sus...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai bucata de teava cum ii spui tu nu ar trebui sa se intample treaba asta.... ce rulmenti ai folosit? distantierul dintre butuc si pinion exista? ca si acolo mai ai un distantier.... incearca sa pui niste rulmeni mai buni(skf, fag) si vezi ce se intampla... dar ma indoiesc ca butucul sa aiba vre-o problema.... mult noroc...

 

pei am toti distantierii ... si am avut SKF si am pus FAG in loc ... acum am KOYO ... sper sa mearga ... maine o sa-i montez, sa vad ce si cum .... bafta

Editat de sherky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei, cred ca ne prinde intalnirea si stickerele alea tot la stadiul de "hai sa facem o lista cu cine ce vrea" o sa fie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei, cred ca ne prinde intalnirea si stickerele alea tot la stadiul de "hai sa facem o lista cu cine ce vrea" o sa fie...

 

Corect nene Fanica ! Sau cum era expresia aia.. :rock:

Nu se mai aude nimic de ele... Liniste si pace..

Sau poate omul a vrut sa vada care e interesul pe piata pentru produsele lui... :P

Deci ? Se misca treaba cu stickerele ? Se misca treaba cu protectiile alea de far ? Ca intrebasem si eu de un pret.... Sau ba ? Sau ma apuc sa-mi caut alta sursa sa-mi faca stickerele si o las moarta cu protectiile de far ?

Editat de za_sly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei, cred ca ne prinde intalnirea si stickerele alea tot la stadiul de "hai sa facem o lista cu cine ce vrea" o sa fie...

 

Despre stick-ere mai bine ii trimiteti omului un e-mail , caci se pare ca nu prea intra pe acest topic decat destul de rar.

 

Si daca nu v-o place poiana, mai e loc in zona, cam cat pt un batalion \m/

(intrarea in zona este de 3 roni)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragii mosului, am mai dat azi o raita prin zona respectiva, am notat coordonatele indicate de GPS.

 

Asadar, iata-le :

N 45,54181

E 25,52853

 

Filmarea data viitoare, sa se mai obisnuiasca si "cameramanul" meu cu mersul pe off-road.

Pana atunci sper sa mai gasesc unul-doi camarazi pt o inspectie in weekend-ul viitor.

Poate careva din Bucuresti da o plimbare incoace.

Numai bine !

 

Poate dau eu o tura prin Bv weekend-ul viitor si iau si helmet-cam-ul cu mine sa filmam tot. Tinem legatura :rock:

Uite ID-ul de yahoo: "emilsavu" - sau mail la emil.savu@gmail.com - sau tel: 0723.159.722

 

 

 

P.S. Offtopic, apropos de helmet cams: am gasit pe un site chinezesc care exporta si in RO asa ceva cu urmatoarele specificatii:

Card max. 2GB; 3 moduri de rezolutie (max. 640x480); sunet; conexiune cu comp. pe USB; weatherproof cica si se spune ca se comporta exceptional, dar nu ma incumet sa afirm asta pana nu probez. Intentionez sa comand de proba si va povestesc ce si cum dupa.

La 10 bucati cu transport prin DHL ar costa 32 EUR bucata la care se adauga TVA cred. Nu stiu cum e cu taxele vamale, trebuie sa ma informez, dar cred ca ar fi o afacere avand in vedere ca pe cam-ul care il am acum am dat 120 EUR...

Daca mai sunt doritori, da-ti un semn.

 

Bafta maxima!

Editat de mielu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei, cred ca ne prinde intalnirea si stickerele alea tot la stadiul de "hai sa facem o lista cu cine ce vrea" o sa fie...

Numai eu l-am sunat de vreo 4-5 ori! Mi-am luat gandul si va sfatuiesc si pe voi sa faceti la fel!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...