Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

Am nevoie de ajutorul vostru va rog, releul de semnalizare la RD07 unde este amplasat, ca sa nu ma apuc sa caut o gramada dupa el. De asemenea ce alt releu de semnalizare inafara de Africana mai pot folosi in ideea in care sa nu modific instalatia (conectori)

 

Multam!

Carena laterala stanga? :o.

Eu din ce cautasem am gasit ca ar fii pe sub bot undeva pe dreapta parca. Vorbim de rd07 1993- 1996

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ma scuzati, ramasesem cu gandul la regulatorul de tensiune..

cel de semnal, da, este in dreapta prins de cadrul care tine si farul. o cutie micuta cu 2 pini (daca este cel original).

 

si da, il poti inlocui cu orice alt releu, inclusiv cu releu electronic - caz in care poti pune semnale de orice putere pe vacuta - dar trebuie sa-i mai tragi si masa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

O parte dintre poze (si de la mine):

http://wtrns.fr/crerrQ5cEdAqyq

 

Multumesc pentru faina jumatate de w-e petrecuta impreuna.

 

P.s. - Multumesc Tibor pentru super gulasul de Vineri seara!

Dati un PM daca nu merge linkul.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

filmuletul cu borko (alt unghi) http://www.youtube.com/watch?v=SK-XJ9EMfOg

si cele cateva poze ce mi-au iesit:

vineri la ora 15- ploaie torentiala, afrikanele rezista :grinbandit:

dsc00115psg.th.jpg

stapanul ceaunului, suparat pe cartofi ca nu se curata singuri:

dsc00124j.th.jpg

inceputuri timide:

dsc00118xq.th.jpg

chat:

dsc00127ij.th.jpg

sambata disdemorning:

dsc00133d.th.jpgdsc00134kx.th.jpg

sac, ca a mea e gelata si curata! :laugh:

dsc00136i.th.jpg pacat ca tre sa astept pana la jumatea lui iulie sa o incalec :angryfire:

traseul nr.2 (cel pentru finuti ,nu nebunatici la ce poze am vazut) a fost asa:

Nadrag-Hauzesti-Fardea-Faget-Margina-Cosava-Tomesti-Valea lui Liman(complex turistic unde am vizitat Festivalul vanatoresc si daca mai stateam 1h papam "ceaun" din carne de vanat(mistret,caprior))-Luncanii de jos-Luncanii de sus (pana aicea asfalt, curbe, nasip)-Zolt(peste dealuri pe drum off)-Fardea(la Lacul Surduc) dupa care inapoi la NadragCity. distanta aproximativ 80-85km

Editat de raoulserban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai frate, nu se mai poate face nimik in tara asta, fara sa afle tot poporul. Adevarul e ca pe unde trecem facem senzatie. Ne oprim in mijlocul intersectiilor sa verificam harta sau GPS-ul, ne invartim de 3 ori prin centrul oraselor precum porumbeii, inainte sa ne luam drumul corect... Normal ca nu puteam sa ratam si autostrada. Am oprit in mijlocul ei sa fac eu niste poze la un nor frumos aranjat pe cer.

Acum juma' de ora am ajuns si noi, nu am mai luat-o pe la Putna, dar am trecut pe la Cozia, nu am mai facut Transalpina, dar am traversat-o putin, in concluzie iar am mers serpuit spre casa. Putina ploaie sa spele motaoarele, vant si soare sa ne usuce hainele, si uite ca am ajuns cu bine acasa.

Va multumim tuturor pentru aceste zile frumoase, lui Cristi pentru organizare si traseu, maestrului bucatar Tibi pentru gulas, lui Petrus pentru friptura de batal si pentru cojones, si fircarui participant pentru primirea calduroasa, pentru povesti si glume, pentru ajutorul de pe traseu, pentru amintiri. Nu regret decat ca nu a fost acolo toata lumea, dar sunt convins ca multi din cei absenti au sughitat toata noaptea, cand stateam la povesti la foc. Imi pare rau ca am ratat intalnirea cu Korben, nu's pe unde naiba eram eu, de nu ne-am intalnit...

Pozele le pun maine, ca acum sunt rupt de somn...

 

nu-ti face griji.. pe tine nu te-am observat :)))))

doar pe leo. deci dc vrei sa nu mai faci senzatie lasa-l acasa (.. desi cred ca decizia ii apartzine :P)

 

sa ne vedem sanatosi la Valeni

 

traseul nr.2 (cel pentru finuti ,nu nebunatici la ce poze am vazut) a fost asa:

Nadrag-Hauzesti-Fardea-Faget-Margina-Cosava-Tomesti-Valea lui Liman(complex turistic unde am vizitat Festivalul vanatoresc si daca mai stateam 1h papam "ceaun" din carne de vanat(mistret,caprior))-Luncanii de jos-Luncanii de sus (pana aicea asfalt, curbe, nasip)-Zolt(peste dealuri pe drum off)-Fardea(la Lacul Surduc) dupa care inapoi la NadragCity. distanta aproximativ 80-85km

 

multzam, tare faine dealurile ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vand africa twin 650 rd 03 inmatriculat an 88 in stare ffff buna toba hocasuia topcase vopsit recent pret 1800 e tel 0732238430

 

vand africa twin 650 rd 03 inmatriculat an 88 in stare ffff buna toba hocasuia topcase vopsit recent pret 1800 e tel 0732238430

http://www.hi5.com/friend/photos/displayPhotoUser.do?albumId=417018919&photoId=5567733943&ownerId=242200948

Editat de dan.danut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ziua faina,

 

 

O intrebare pentru cei care stiu, Senzorul de neutral merge in general, dar in momentul in care e motorul cald (sau foarte cald) si o indrept desi scoasa din viteza se stinge becul de liber si dc e cricul lasat moare motorul. E din senzor si stiu asta, intrebarea este....pot face ceva ca sa rezolv fara sa schimb senzorul?! Cineva zicea ca ar mere pilit putin in cap! Idei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ziua faina,

 

 

O intrebare pentru cei care stiu, Senzorul de neutral merge in general, dar in momentul in care e motorul cald (sau foarte cald) si o indrept desi scoasa din viteza se stinge becul de liber si dc e cricul lasat moare motorul. E din senzor si stiu asta, intrebarea este....pot face ceva ca sa rezolv fara sa schimb senzorul?! Cineva zicea ca ar mere pilit putin in cap! Idei?

 

ummm.. pilit si probabil cositorit.. pt ca ideea e ca tija de la senzorul de neutral trebe sa fie cat mai "intreaga"

 

vezi aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pot face ceva ca sa rezolv fara sa schimb senzorul?! Cineva zicea ca ar mere pilit putin in cap! Idei?

Ai 2 posibilitati, fiecare cu avantaje si dezavantaje:

1. strunjesti 1 mm din "baza" senzorului(partea hexagonala), astfel incat sa intre mai in interiorul cutiei de viteze

2. decapezi bine varful senzorului si ii faci un varf de cositor cu un letcon bun

 

varianta 1 are avantajul ca te tine cat un senzor nou dar o poti face doar o data.

varianta 2 are avantajul ca o poti face la nesfarsit, dar te tine doar ~ 10 - 12.000km(sau mai mult daca faci drumuri lungi in regim de touring> schimbi mai rar treptele)

Editat de Bulinu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai 2 posibilitati, fiecare cu avantaje si dezavantaje:

1. strunjesti 1 mm din "baza" senzorului(partea hexagonala), astfel incat sa intre mai in interiorul cutiei de viteze

2. decapezi bine varful senzorului si ii faci un varf de cositor cu un letcon bun

 

varianta 1 are avantajul ca te tine cat un senzor nou dar o poti face doar o data.

varianta 2 are avantajul ca o poti face la nesfarsit, dar te tine doar ~ 10 - 12.000km(sau mai mult daca faci drumuri lungi in regim de touring> schimbi mai rar treptele)

 

1 varianta pare ok , dar trebuie tinut cont ca axul senzorului intra intr-un selector (pana nimereste neutru )

2 varianta e cu dus si intors pentru ca exista riscul sa iti intre fragmente mici de cositor in selectorul (pentru neutru ) o tablita mica rotunda care stie cand esti in neutru )

3 varianta e cea mai ok , nu cred ca e un capat de tara 70 de lei .

 

spor oricare alegere o sa o faci .

 

ps varianta 4 cauti un senzor second sau de honda dominator. (merge pe verificate)

Editat de dracones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns si eu duminica seara pe la ora 2.dupa ce am trecut si pe la Dragasani.Jos palaria pentru oeganizare.Sa ne vedem cu bine la Lacul Vulturilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://picasaweb.google.com/114088733071413265858/AfricaTwinNadrag2011?feat=directlink

 

Sper sa mearga linkul. Pozele nu sunt prelucrate, unele sunt trase in rafala, asa ca o sa va trebuiasca ceva rabdare pana le vedeti pe toate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:nono: Mai Cristi, esti tare matinal... Eu zic sa nu te mai trezesti cu noaptea in cap sa pui filmulete. Ai timp sa faci asta toata ziua. Odihneste-te, ca urmeaza Lacul Vulturilor, si trebuie sa iti pastrezi puterea pentru traseu... :laugh: :moto:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, ca o informatie, poate utila la un moment dat pentru cineva, la africa se poate folosi ca substituent pentru releul de semnalizare original, releu de Tico. Este mai mic decat cel original, suna foarte frumos si are exact acelasi piout ca si cel original.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:nono: Mai Cristi, esti tare matinal... Eu zic sa nu te mai trezesti cu noaptea in cap sa pui filmulete. Ai timp sa faci asta toata ziua. Odihneste-te, ca urmeaza Lacul Vulturilor, si trebuie sa iti pastrezi puterea pentru traseu... :laugh: :moto:

 

Ziua unii munceste sa faca bani de benzina pentru Lacul Vulturilor :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor,

 

Daca are cineva pe acasa si ii prisosesc, sunt interesat de un trip master si un cric central pentru RD07

 

Si tot eu cu o rugaminte, are cineva model de stikere de africana, sau pe unde as putea gasi asa ceva?

 

Parbrizul de rd04 se potriveste pe rd07 si invers?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...