Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Racing bro!

De aveam intelepciunea de acum la prima afrikana ...cine stie. Urmatorul hobby tre sa fie o dubita camping style cu biciclete atarnate si poate si un 125cc pt fun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

........

 

SAUA! Nu e deloc ok pt 2..vreau sa cumpar una sh si sa caut pe cineva care s-o modifice. Aveti vreuna in plus? :)

 

Nu ai ce sa modifici la sa, e relativ scurta pentru rider si pasager adult si bine crescut

In paranteza fie spus, sa vezi tu saua de la Yamaha SuperTenere 750 ala vechi, din anii '90, care cica era concurentul direct al africanei

Daca ai poponeata mare si pasagerul un pic de burta, el sta pe stop, nu pe sa

Asa sunt astea enduro-touring

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai ce sa modifici la sa, e relativ scurta pentru rider si pasager adult si bine crescut

In paranteza fie spus, sa vezi tu saua de la Yamaha SuperTenere 750 ala vechi, din anii '90, care cica era concurentul direct al africanei

Daca ai poponeata mare si pasagerul un pic de burta, el sta pe stop, nu pe sa

Asa sunt astea enduro-touring

 

Burti inca n-avem, dar tot stam destul de inghesuiti..as vrea ceva asemanator ca in poza..

post-37084-0-39107200-1467123842_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..as vrea ceva asemanator ca in poza..

 

La Dan din Timisoara (userul moto_dan) se poate modifica saua, asta daca se mai ocupa.

Editat de cstelia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urmatorul hobby tre sa fie o dubita camping style cu biciclete atarnate si poate si un 125cc pt fun.

Sa iti zic un secret: merge si un kangoo/doblo/mini-dubita-maxi si un 125 intra chiar in spate lejer :) Pt. 2 persoane merge la marea meserie configuratia asta. De asta voiam sa ma apuc eu, dar s-au schimbat nitel planurile.

 

La Dan din Timisoara (userul moto_dan) se poate modifica saua, asta daca se mai ocupa.

Parca nu se mai ocupa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

china? nu scrie nimic pe el; e f usor comparativ cu un regulator "normal"..

Foarte probabil. Dar mai bine verifici incarcarea: la relanti, la relanti cu toate aprinse, la 3500-4000 rpm si la 3500-4000 rpm cu toate aprinse. Eventual mai poti sa pui pe el un vent de carcasa de pc a carui mufe le bagi in mufa de la pozitia spate, orientarea fluxului de aer e optionala (eu parca am pus sa "scoata" aerul din releu); am prins ventul foarte simplu,cu panduiti,nu m-am mai chinuit cu suruburi si alte prostii. Si ca metoda de supraveghere si preventie, monteaza un voltmetru de bord, e vreo 35-40 de lei unul (eu am luat cel mai mic ce l-am gasit initial luasem mare si ma spargea lumina de la el).

Editat de Samo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ventilator avea, dar era mort (se vad gaurile de la suruburi)

Am incercat si eu cu vent pe F650, dar n-a avut viata multa...I-am schimbat pozitia si n-am avut niciodata probleme.La AT nu prea vad unde l-as putea scoate..

Shindengen de unde as putea lua? La prima cautare, am gasit doar in state.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ventilator avea, dar era mort (se vad gaurile de la suruburi)

Am incercat si eu cu vent pe F650, dar n-a avut viata multa...I-am schimbat pozitia si n-am avut niciodata probleme.La AT nu prea vad unde l-as putea scoate..

Shindengen de unde as putea lua? La prima cautare, am gasit doar in state.

Poti incerca sa faci fanta de aerisire din carena mai mare sau sa dai niste gaurele extra in zona. Shindengen nu stiu (daca te referi la releu),dar poti lua Ignitech,lumea care le are e multumita de ele. Iar in legatura cu releul actual, eu am inlocuit originalul cu o chinezarie (120 de lei) si sa stii ca nu are nici pe dracu, deja are 1 an (aveam in plan sa iau Ignitech,doar ca a inceput releul meu sa faca figuri inainte de cum era planut). La al tau, dupa model, i-as schimba pozitia cumva, astfel incat sa bata aerul transversal prin palele alea nu perpendicular sa sporesti pe cat posibil aerisirea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ventilator avea, dar era mort (se vad gaurile de la suruburi)

Am incercat si eu cu vent pe F650, dar n-a avut viata multa...I-am schimbat pozitia si n-am avut niciodata probleme.La AT nu prea vad unde l-as putea scoate..

Shindengen de unde as putea lua? La prima cautare, am gasit doar in state.

 

aliexpress.com

aka ebayul chinezesc

imposibil sa nu gasesti

» Post actualizat in 29 Jun 2016 09:58

Burti inca n-avem, dar tot stam destul de inghesuiti..as vrea ceva asemanator ca in poza..

 

Asta nu o face mai lunga, tot inghesuiti o sa stati

Daca vrei confort ia-ti GoldWing :)

Pe enduro-touring nu prea e confort pt 2 oameni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe enduro-touring nu prea e confort pt 2 oameni

 

Ba e, daca ai Transalp, Varadero etc :)

Seile alea sunt totusi ciudat de scurte la Africa Twin si SuperTenere. Pe de alta parte, cea mai proasta idee din punctul meu de vedere e cea cu seile "custom" cum e cea din poza postata de Alexey, te tin fixat in ele si nu poti face miscari in fata si in spate, necesare as zice eu ca sa poti pilota eficient si sa te mai si dezmortesti din cand in cand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Korben

 

pe aliexpress nu este shindengen

n-o face mai lunga, dar macar "indreapta" partea pasagerului, sa nu mai aiba senzatia ca "vin peste tine"

legat de confort, te contrazic. ia exemeplul pe care l-ai dat, cu ST750 si Transalpul de care spunea Kevinn. sunt diferente clare intre sei. Nu aduce in discutie alta categorie de mobre..

 

@ Kevinn

 

si cea mai buna?

ce miscari fata spate faci tu in 99% din timpul pe care-l stai in sa cand pilotezi Transalpul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Sa iti zic un secret: merge si un kangoo/doblo/mini-dubita-maxi si un 125 intra chiar in spate lejer :) Pt. 2 persoane merge la marea meserie configuratia asta. De asta voiam sa ma apuc eu, dar s-au schimbat nitel planurile.

 

Kangoo 2 (Euro 5, 2008+ sau Mickey Mouse's car cum ii spun eu, din cauza farurilor) are 1.80 m de la ușa spate pana la scaunele din fata, respectiv 2.00m pe diagonala.Asta in caz ca va tentează ;). Avantajul major la Kangoo este ca șezutul banchetei spate intra in întregime în zona tălpilor iar spătarele coboară peste, obținând un spațiu întins, stil placa. Am cunoscut un italian cu un model de Lancia ce seamănă f. tare cu Sharanul (nu îmi mai amintesc modelul) care căra în ea o Husqy 510 cu roata fata demontata. După ce demonta roata fata ii inlocuia axul cu un altul pe care avea montate, pe exteriorul telescoapelor, doua roti de plastic pentru o mai ușoară manipulare/urcare în mașină. Era mașina lui de familie/concedii pe care o transforma în mașină de mers la raliuri atunci când era cazul.

Exista și variantele Kangoo Maxi sau Vw Caddy Max (sau ceva de genul), mai lungi cu aprox. 40-50 de cm fata de versiunea de baza. F. spațioase, recomand.

 

PS - Scuze de off-topic.

Editat de DeVazut_TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

au nu stii ca daca iei un viraj la o viteza mai mare e mai bine sa muti fundul in spate pe sa?

Ca sa nu mai vorbim ca daca ai prins un drum drept si ai de stat ore intregi in sa innebunesti daca nu te poti fatai putin.

 

Omul cat traieste invata. De ce trebuie sa imi mut fundul in spate la viraje?

In alta ordine de idei, daca tot am stat ore in sir pe sa, decat sa mai imi frec fundul de ea mai bine ma ridic in picioare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul cat traieste invata. De ce trebuie sa imi mut fundul in spate la viraje?

In alta ordine de idei, daca tot am stat ore in sir pe sa, decat sa mai imi frec fundul de ea mai bine ma ridic in picioare.

 

 

cam +1 :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa fac toate. Bine ca n-ai auzit un Ducati.

Jocul la supape il faci cand vrei. Atentie, motorul termic rece.

Pana la urma ti-ai luat mobra sau te interesezi de intretinere en avant?

20 grade

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul cat traieste invata. De ce trebuie sa imi mut fundul in spate la viraje?

In alta ordine de idei, daca tot am stat ore in sir pe sa, decat sa mai imi frec fundul de ea mai bine ma ridic in picioare.

 

Nu am zis ca trebuie, dar in momentul in care vrei sa mergi ceva mai tare se simte nevoia unor mici "trucuri" de pilotaj.

De ridicat te ridici, nimic de zis, in special cand e deranj in zona genunchilor, dar in rest sa stai infipt in sa ca in teapa lui Vlad mi se pare aiurea rau.

Fiecare cu ale lui :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul cat traieste invata. De ce trebuie sa imi mut fundul in spate la viraje?

In alta ordine de idei, daca tot am stat ore in sir pe sa, decat sa mai imi frec fundul de ea mai bine ma ridic in picioare.

Cred ca e mai degraba o chestiune de preferinte, mie pe viraje imi place sa fiu cat mai "in" motor, deci ma mut cat mai spre rezervor,acolo simt cel mai bine motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...