Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu, am fumat ce nu trebuia, dar:

  • incepe sa ma plictiseasca asfaltul
  • am plecat pe iarba din fata blocului, cu africana
  • am facut enduro cu bordurile :P

» Post actualizat in 09 Jun 2016 10:54


Marius R = Marius Roibu?

Editat de Korben
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

El e :) (Marius R)

 

 

Ce-i drept, e misto rau cu Africanele pe off, dar depinde colosal de gume :)

 

eu cu K60 scout m-am bagat peste tot prin padure, printre copaci, printr-un lan de grau/porumb, atata timp cat e uscat.


Cand e ud/noroi, se schimba datele problemei :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e un sacrilegiu!

Heidenau sunt cele mai bune gume :P

De fapt, pilotul conteaza cel mai mult, am vazut ce inseamna experienta si un pic de nebunie (1g/litru de sange) :D

Pe mine m-au ajutat foarte mult Mitasurile, altii nu au simtit vreo problema cu gume mai uzate sau cu crampoane tocite

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marius R - Marius Roibu. De cand nu ne am mai vazut ai uitat.

Si eu cred ca Mitas urile sunt foarte tari!

Ma bucur ca descoperi si zona asta, si imi pare rau, in situatia data ca nu am amjuns pana la urma la Nadrag.

 

Nu ati spus insa nimic de cat v-a plouat pe acolo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vineri pana pe la 12.00 nu a plouat deloc, a fost soare, apoi a plouat foarte putin. Cred ca au fost vreo trei reprize de maxim 10 minute fiecare si nu torential. Vineri pe sambata noaptea a plouat continuu.

Sambata, in tabara, a plouat doar o singura data si putin. Pe traseu a fost belea, in Taul Ursului a fost apogeul :)

Duminica, pana au plecat toti nu a plouat deloc, ba chiar a fost soare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vechi si scumpe....

 

Da si nu, depinde cum privesti lucrurile. De vreo doi ani incoace preturile in Germania si Italia pentru RD03 au crescut. Si vor mai creste, peste trei ani va fi declarat vehicul istoric.

» Post actualizat in 10 Jun 2016 10:54

 

Asta e sora cu aia de ai cumparat-o tu, tot la Slobozia are originea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acrii's strugurii.

rd03-04 mega ok pt modding (rezervor TA, rezervor coada) dar batranele, consum mai ridicat decat 07

07 etc mai putin modding, adicalea doar furca fata, doar rezervoare gigant

in rest... am o pareche de furci tip cartus, 43mm de XR. as vrea sa confirm teoria ca se pot schimba doar tevile, adicalea pastrate paharele de afrikana, puse furcile cartus. se imbunatateste suspensia fata, se ridica de fata. cursa ramane din pacate aceeasi...dar se imbunatateste amortizarea prin componentele cartus


» Post actualizat in 10 Jun 2016 11:07

ps: cu cat mai originala, cu atat mai bine, asta pt valoare in timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e sora cu aia de ai cumparat-o tu, tot la Slobozia are originea

 

 

yep

dar nu inteleg de ce o vinde deja :) ultima oara era la 1700 (in slobozia)

» Post actualizat in 10 Jun 2016 11:11

Acrii's strugurii.

rd03-04 mega ok pt modding (rezervor TA, rezervor coada) dar batranele, consum mai ridicat decat 07

07 etc mai putin modding, adicalea doar furca fata, doar rezervoare gigant

in rest... am o pareche de furci tip cartus, 43mm de XR. as vrea sa confirm teoria ca se pot schimba doar tevile, adicalea pastrate paharele de afrikana, puse furcile cartus. se imbunatateste suspensia fata, se ridica de fata. cursa ramane din pacate aceeasi...dar se imbunatateste amortizarea prin componentele cartus

» Post actualizat in 10 Jun 2016 11:07

ps: cu cat mai originala, cu atat mai bine, asta pt valoare in timp.

 

curios ce zici de consum. ce consum are RD03, RD07 si RD07a ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vechi si scumpe....

La rd03 în starea aia deja începe sa fie vorba de clasice.

Scuze,n-am văzut ca zisese Cristi deja de clasice...

Editat de Samo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, asta in cauza e vopsita, si e vopsita diferit de original. In rest motorul e ok din cate stiu eu.

Cine are RD03, ar trebui sa tina bine de el, sfatul meu... Poate fi o investitie buna in timp. Sa ne amintim ca pana acum 6-7 ani CB-urile de la 360 in sus, din anii 78-82 se vindeau la cateva sute de euro. Acum aruncati si voi un ochi pe site-urile de vanzari de afara sa vedeti preturi

Sau Yamaha SR500, puteai lua cu sub 500 eur, acum sa dai cu tunul daca mai gasesti sub 1200-1400. Si mai sunt astfel de modele, ce deja trec in categoria "young-timer".

 

Si inca o chestie referitoare la consum. Nu inteleg ce va stresati atat cu 5,2 vs 5,7 vs 6,1 etc

 

"Cat consuma RD03/RD04/RD07/RD07a?"

 

Raspuns: depinde de cine e la ghidon si cum merge.

 

Care vrea consum de navetist, sa-si ia scuter sau moped. Africana e o motocicleta cu care trebuie sa mergi din pasiune nu din nevoie si atunci cand e pasiune, consumul la prima zecimala nu mai conteaza.

 

Ma rog, e strict parerea mea.

Editat de cstelia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cineva a zis ca RD03 consuma mai mult decat RD07 si eu doar am intrebat cat consuma astea (03, 07,07a) si de aici s-a ajuns la o discutie ca "cine vrea consum de navetist,sa-si ia scuter si moped" sau la "tre sa mergi din pasiune cu Africana"

 

wtf :) orice se intreaba aici, e automat distorsionat si bagat in cu totul alt context....

 

Stiu ca Africanele (toate) consuma o idee mai mult decat Transalp, asta stiu sigur.... insa nu eram sigur daca RD03 consuma mai mult ca 07 sincer...( eu la orice ora prefer RD03 fata de rest (04,07, 07a) din motive subiective)

 

Eu personal am avut motoare de 1000 si nu m-am plans de consum.... Iti consuma intr-adevar in functie de cum mergi si pe unde mergi....

 

Nu ma astept sa-mi ia 6% in offroad RD03 ul, dar sunt sigur ca la drum lung, avand in vedere ca merg cu maxim 90/95 km/h in afara (pe asfalt) , imi ia sub 5% (asta inseamna si 4.9% :) )

Editat de the insider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumpar Africa Twin RD07, RD07a. Poate auziti pe unu ca e nemultumit si scoate vaca din casa.. :) Multzam!

Vezi ca erau pe OLX un 07a roșu și un 07 albastru,ambele cu motoarele refăcute, pentru ca au fost plimbate de posesori. Cea rosie se vindea pentru ca omul a luat noua Africană

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai e și a mea de vânzare, dar e 04 și momentan e neoficial pentru ca vreau sa fac niște modificări la vopsea și sa pun stickerele cu africa twin. Spor la căutat. Personal îmi cam placea cea roșie a lui Mircea,avea cutii de aluminiu,dar și asta albastra e faină. Cred ca a lui Mircea s-a vândut ca nu mai e pe OLX.

http://olx.ro/oferta/africa-twin-750-ID6fkn6.html

» Post actualizat in 11 Jun 2016 19:53

P.S. nu știu alții cum sunt,dar legat de vândut motocicleta asta, când nu mă dau 1-2 zile,mă tot gândesc cum sa fac sa o dau, sa mai adun niște bani,sa iau ceva care nu va va deveni imediat "de epoca",iar de câte ori încalec, parcă îmi vine sa plec de nebun sa caut locuri faine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Si cea a lui Mircea, si cea a lui Borco s-au vandut.

Apai mă și miram cum 2 motoare așa faine și cunoscute de comunitate stau atâta la vânzare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RD 07A consumă o idee mai putin din cauza ca are Throttle Position Sensor si modifică avansul aprinderii atat in functie de turație (ca la celelalte modele) cât și în funcție de poziția clapetelor de accelerație

Iar la discuția care e mai bună, RD07/A mi se potrivește ca o mănușă. Are ciclistica mai orientată către touring

03 si 04 sunt un pic mai enduro

Asta am simțit eu, nu am citit in reviste 😎

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merge un TKC pe fata, dar pe spate poti pune lejer un Mitas E-10/E-09 Michelin T63... TKC urile sunt cam scumpe

 

pe fata te ajuta TKC pe asfalt fata de restu,dar spatele e mai irelevant

T63 nu exista mai lat de 130 si nu cred ca are indice de greutate pt africana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...