Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

salutare baieti ! as avea nevoie pentru un prieten de o roata-spate de AT RD03 , daca stiti la cineva sau aveti vreo informatie va rog sa nu ezitati, multumesc anticipat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

LCA - Ia legătura cu cstelia ( îl găseşti prin topicul ăsta ).

 

Korben - Mulţumesc pentru lămurire, doresc o foaie la care să simt cu adevărat diferenţa, din informaţiile oferite de Gearing Commander nu-mi pare un salt suficient de mare de la 45 la 43. ( m-am şi dat cu 43 ).

 

Eliadar - Wohoooo , 36? Păi la aia cu siguranţă îţi trebuie un pinion de maxim 15 dinţi şi tot nu ajungi la raportul oferit chiar şi de 16/40. Mulţumesc, dar nu am ce face cu o asemenea foaie, chiar şi cu 40 s-ar putea să înceapă a da în gâfâială :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Păi asta e, noua motocicletă va avea în comun cu Africa Twin doar numele Honda.

Cu siguranţă dacă va ieşi ceva V2 800cc va avea unghi mai mare între cilindrii, cel mai probabil 90°; altfel va fi departe de caracteristicile competitorilor."

 


asta o fi ?

post-54569-0-55115300-1374045501.jpg

Editat de kyk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Păi asta e, noua motocicletă va avea în comun cu Africa Twin doar numele Honda.

Cu siguranţă dacă va ieşi ceva V2 800cc va avea unghi mai mare între cilindrii, cel mai probabil 90°; altfel va fi departe de caracteristicile competitorilor."

 

 

 

asta o fi ?

 

Nu cred . Seama cu un Varadero putin coafat sa duca spre Africa ( ideea unui fan , probabil ) . Poza misuna de ceva timp pe net . Cam greu sa reeditezi o legenda . Ar trebui un proiect de gen Fiat 500 sau VW Beetle . Dar daca baga multa electronica in ea o sa stam pe coclauri cu lap top-ul legat la mufa in timp ce Stelia o sa sape pe net dupa soft :)

 

Care este combinatia de pinioane care face un RD 04 mai sprinten ? Nu intrebati ce am acum ca nu am numarat . Amu m-o traznit ideea ca am tot citit ce scrie lumea mai sus .

Editat de Arthur TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am nevoie de o foaie de maxim 42 dinţi, second hand. Cine ce are şi la ce preţuri ?

Foile de TA600 se potrivesc?

 

Au la Polo lichidare de stock la pinioane, uite aici un pinion de 40 cu 9EUR:

http://www.polo-motorrad.de/de/kettenrad-1332-40-alt-344-40-2906-40.html

 

Transportul in RO costa 20 EUR, dar poti sa-l comanzi prin RomiMoto sau MyMoto ca sa iesi mai ieftin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai fratilor, lasati vrajeala si pregatiti-va pentru intrunire, ca acum se striga catalogul... Lista cu tricourile o consideram completa? Am vorbit acum cateva minute cu Leo, era pe traseul de soft. Tot acum cateva minute am gasit si o poza cu cineva care se pregateste intens pentru iesirea pe traseul hard, unde speram sa gasim si ceva noroaie, nu numai praf ca anul trecut.



Tricouri Vălenii de Munte 2013 :

1. Mihutz : M + S(f)
2. CStelia : 3 * L + 2 * S(f) + XS(f)
3. Andry : S
4. Gabitza_bv: M
5. Neagu : L 1buc- S(f) 1buc
6. Borco - 1 buc. L ( cool.png

7. Bulinu 1M +1S(f)

8. Kyk 1 L

9. Sebicozaurus: M

10. Razvan, Antenuta si special guest Bujie.....

11 Boieru' si Roxy 2XXL si 1 S dama

12 Leo.....

13 Edi

14 Lucian Negres 1buc L si 1 buc M dama

15 Eugen N

16 Ciprian Dr

17 Doru Buzau 1 XXXL

18 Ionut Tudor

.

.

.

.

.

post-3626-0-49066200-1374063521_thumb.jpg

Editat de boieru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai fratilor, lasati vrajeala si pregatiti-va pentru intrunire, ca acum se striga catalogul... Lista cu tricourile o consideram completa? Am vorbit acum cateva minute cu Leo, era pe traseul de soft. Tot acum cateva minute am gasit si o poza cu cineva care se pregateste intens pentru iesirea pe traseul hard, unde speram sa gasim si ceva noroaie, nu numai praf ca anul trecut.

 

Tricouri Vălenii de Munte 2013 :

 

1. Mihutz : M + S(f)

2. CStelia : 3 * L + 2 * S(f) + XS(f)

3. Andry : S

4. Gabitza_bv: M

5. Neagu : L 1buc- S(f) 1buc

6. Borco - 1 buc. L ( cool.png

7. Bulinu 1M +1S(f)

8. Kyk 1 L

9. Sebicozaurus: M

10. Razvan, Antenuta si special guest Bujie.....

11 Boieru' si Roxy 2XXL si 1 S dama

12 Leo.....

13 Edi

14 Lucian Negres 1buc L si 1 buc M dama

15 Eugen N

16 Ciprian Dr

17 Doru Buzau 1 XXXL

18 Ionut Tudor

.

.

.

.

.

Cu parere de rau anul acesta lipsesc deoarece se suprapun doua evenimente in aceeasi perioada . Promit sa vin la urmatoarea , mort / copt :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o vor suge, doar pentru satisfactia ta, si o vor denumi altfel

poate pentru tine a fost, pentru altii inca este Africa Twin

mult si bine

nu mi-e foarte limpede de ce te-ai aprins asa, e doar un zvon, ca multe altele

 

pe de alta parte, hondacii ar cam trebui sa inventeze o motocicleta care sa umple golul lasat de defuncta AT si mai recenta oprire a productiei pentru Transalp

problema lor cea mare nu e sa inventeze ceva, ci sa o faca la un nivel care sa dea auditoriul pe spate, asa cum a facut-o Africa Twin

altfel nu vad de ce s-ar mai obosi

se pare ca adevarul iese usor usor la iveala , desi este prezenta multa multa dezinformare.

African Queens vor contrui special pt adevaratii fani 3 modele de AT

http://www.africanqueens.de/html/africa_twin_legend.html

poze http://www.bilder.selectcom.de/g212/

pret.......piperat :)

 

ps: totusi, am gasi pe xrv.org.uk si articolul asta http://www.gazzetta.it/Passione-Motori/Moto/01-07-2013/nuova-africa-twin-honda-20695394307.shtml#1.

 

Concluzia mea actuala este ca AQ vor scoate ceva demential dar scump(zic eu ca echivalentul a 2 AT-uri in mintile lor echipate de drumetie) pt noi.

In caz ca Honda scoate un urmas AT/Transalp va fi bine deoarece multi vor fi tentati sa le cumpere deci mai multe AT-uri la vanzare , rezulta pret scazut la atelaje /piese de schimb samd

Editat de raoulserban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din câte ştiu, kiturile de conversie Africa Queens sunt disponibile de muuuulţi ani spre vânzare, chiar şi cele de motor ( caz în care trebuie trimis motorul la ei ).

Da, mi-ar plăcea una bucată meşterită la 890cc :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu altii cum sint vorba lui Creanga dar eu n-as schimba absolut nimic la ea.

Motor de 890 , si ... ? Pt ce ? Aa, ca-i mai aduci un upgrade ici colea de inteles dar sa schimbi dramatic la ea nu stiu daca e treaba.

Faci un upgrade doar la motor si schimbi dinamica sau ciclistica, va trebui sa umbli si la frane, furci, suspensii samd. Acolo sint ani de tehnologie si studii de specialitate, teste si para teste in off si on road. Parerea mea e ca nu merita .

 

Ce vor scoate va fi foarte aproape sau peste ce ofera concurenta directa pe segmentul adventure touring.

Adica, electronica la greu, gadgeturi-electronica,suspensii para reglabile- electronica, abs, si alte frine-electronica, etc.

Producatorii auto/moto castiga ~60% din piese si subansamble iar masini si moto ca acum 15-20 ani nu se mai fac.

Iuitati-va la toata categoria asta, nu doar AT ul ci si Landcruiserele model 70 si 80, Mertzanele incepand cu Cobra si tot asa, toate de o fiabilitate ... Gaunoasa pt producatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul ca asa ceva n-ar arata rau - . Doar ca-si pierde din farmec . Cum ar arata asta rosie cu lazi de aluminiu de 40l , topcase , geanta rezervor , etc . . . Fruuuumooooos ! :)

Editat de Arthur TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Stii tu vorba aia - fetele se excita la baietii cu motoare si pleaca cu baietii cu masini :)).

Multe nici nu au idee ce inseamna moto de mai sus si cate mii de euro bagi in asa ceva.

Daca da, iarasi e nasol - esti etichetat freak instant si clasat :D.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mă plimb numai ca să se minuneze şi să saliveze după "o tură cu motoru" . Cine naiba să le ia la plimbare, că alea de RallyRaid n-au şa sau scăriţe de pasager :tempted:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mă plimb numai ca să se minuneze şi să saliveze după "o tură cu motoru" . Cine naiba să le ia la plimbare, că alea de RallyRaid n-au şa sau scăriţe de pasager :tempted:

Rally Raid nu se preteaza la tocuri cui , rimel si fard :) . Cum arata Dakarul cu motociclisti cu . . .pasager ? :crack:

Editat de Arthur TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred că ne înţelegem aşa că o spun pe limba mea : s-o sugă pisipoancele. Mi-am scos scăriţele de pasager, nu mai plimb vreuna. Următoarea gagică ori nu-i place deloc motocicleta şi-ar fi bine, ori are motocicletă şi-ar fi iar bine. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma trec si eu pe lista cu tricouri

Bai fratilor, lasati vrajeala si pregatiti-va pentru intrunire, ca acum se striga catalogul... Lista cu tricourile o consideram completa? Am vorbit acum cateva minute cu Leo, era pe traseul de soft. Tot acum cateva minute am gasit si o poza cu cineva care se pregateste intens pentru iesirea pe traseul hard, unde speram sa gasim si ceva noroaie, nu numai praf ca anul trecut.



Tricouri Vălenii de Munte 2013 :

1. Mihutz : M + S(f)
2. CStelia : 3 * L + 2 * S(f) + XS(f)
3. Andry : S
4. Gabitza_bv: M
5. Neagu : L 1buc- S(f) 1buc
6. Borco - 1 buc. L ( cool.png

7. Bulinu 1M +1S(f)

8. Kyk 1 L

9. Sebicozaurus: M

10. Razvan, Antenuta si special guest Bujie.....

11 Boieru' si Roxy 2XXL si 1 S dama

12 Leo.....

13 Edi

14 Lucian Negres 1buc L si 1 buc M dama

15 Eugen N

16 Ciprian Dr

17 Doru Buzau 1 XXXL

18 Ionut Tudor

19 Mihnea 1buc L

.

.

.

.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari din Andorra. Pregatesc traseul pentru Nadrag 2014 :-)

 

La tricouri treceti-l si pe @cernunos, ca sigur ii termin motorul pana la intalnire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseul de intoarcere va fi prin Andorra ;-)



Daca acum doi ani, din Brasov in drum spre Valeni, mi-am baut cafeu' la Chisinau, anul asta aveam doua variante:

 

1. din Brasov prin Nadrag la Valeni pt ca am ratat intrunirea de anul asta fiind plecat cu Africana prin Bosnia si altele...vroiam si eu sa sed un pic la umbra in poienita taberei din Nadrag :-)

 

2. (asta cred ca ramane valabila) Brasov-Tg.Mures-Reghin-Bistrita-Pasul Tihuta-Vatra Dornei-Gura Humorului-Suceava-Piatra Neamt-Bacau-Focsani-Buzau-Valeni

Plecare dimineata la 6 din Brasov, sosire in Valeni undeva pe inserat, 9-10.pm

 

Ma man'ca fundu sa stau iar in sea vreo mie de kilometrii peste zi :-)

 

Ma ajuta cineva cu un cauciuc mai cramponat decat touranceul meu pt intalnirea de la Valeni? Vreau si eu sa ma bag prin padure cu "unii". Il montez pe africana doar sambata...

Editat de Mihutz77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zic astia de aici

http://www.xrv.org.uk/forums/africa-twin/86650-manager-honda-italy-reveals-news-about-new-africa-twin-2015-a-post689569.html#post689569

ca

"

The question is `How does a new Africa Twin has to look like?'
The thread is initiated by Roland Berger a few years ago, head of Honda Austria and involved in the Honda Dakar Team and development on the new Africa Twin!!!!!!!
It seems he is riding some prototypes already.

He is spreading some news on the development, I will try to summarize them here:
Philosophy- it will be a REAL AT, light, but not too light to survive hard trails
Engine- around 1000cc, inline
HP- around 90

Front wheel - 21
Rear wheel- still discussing, but 17 might be the choice because of available tyres
Spokes- YES
Tubeless- Not sure yet
Front Fender- high
Clutch- they are discussing cable activation because of simplicity
DCT- YES, there will be a version with automatic transmission
When?- Most probably somemthing to show in November

So far what I could extract and translate from the thread quickly.

But one thing is for sure: There WILL BE a new Africa Twin!!!!

"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...