Sari la conținut

Mers subturat


Postări Recomandate

Deschid si io un topic despre subturare si peste citeva paginii vreo 4 se cearta despre nush ce turbine de la motoarele diesel :D

Daca e sa-mi dau si eu cu parerea, zic asa: eu nu cunosc decit matzele unui singur motor, adica ale motorului meu. Si pe alea doar foarte vag. Dar stiu ca in ziua de azi tehnologia evolueaza (sau involueaza, e discutabil) atit de repede si e o lupta asa de crincena pentru a fi cel care inventeaza "masinaria" al carei nume da cel mai bine intr-un slogan de marketing, incit e tare greu sa stii cum e facut un motor, mai ales unul nou. Daca unul e facut intr-un fel, asta nu spune mare lucru despre cum sint facute celelalte. De asta nu-mi dau cu parerea despre treburi pe care n-am pus mina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 101
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

A, scuze, era sa uit:

 

Bravo Gogule, eu iti raspund promt din primul post si ia dani locuntai... bravo... bravo... :D

Belbody, pls nu te supy pe mine ok? :* :x >:P<

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A, scuze, era sa uit:

 

 

Belbody, pls nu te supy pe mine ok? :* :x >:)<

Gata, nu m-am suparat... oricum la ora asta nu ma supara nimic, maine plec la International Transalp Meeting in Nemtzia .... asa ca.... :D

 

:D :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum e paralel omu, a gasit si el ceva pe wikipedia si acum se umfla in pene pe aici, nu stiu pe cine o vrea sa impresioneze

 

Se vede ca esti paralel, nu tre sa ne mai areti inca o data......mai ales la masini s-a vazut clar

....acuma hai trage jaluzelele ca iti bate vantu de la turbosuflanta prin cap :)

 

Sa nu mergi suPturat, da? :P

 

:D ......ca poate ramane in drum :D

Editat de RaceTuning
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se vede ca esti paralel, nu tre sa ne mai areti inca o data......mai ales la masini s-a vazut clar

....acuma hai trage jaluzelele ca iti bate vantu de la turbosuflanta prin cap :P

se vede ca nu ti'ai baut cafeaua.. faci confuzie intre useri.. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti convins ca in spatele la astia 2 useri nu e acelasi individ??

Uita-te la modul cum si cat posteaza ambii...... :P

ar fi chiar tare sa fie acelasi individ cu doua personalitati, iar una din personalitati sa'i spune celeilalte ca e varza si ca a gasit ceva pe uichipedia.. :D

mm, nu cred. oricum, nu conteaza. cum e cu mersul subturat?

 

PS: HINT: de cand merg putin mai turat (insa nu accelerat in disperare pentru a ajunge in ture) a mai scazut consumul. ce va spune asta? :)

Editat de strumfuadi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

HINT: de cand merg putin mai turat (insa nu accelerat in disperare pentru a ajunge in ture) a mai scazut consumul. ce va spune asta? :D

 

Ca inainte erai varza :)

 

Aaaaaa, si ca trebuie sa-ti pui la loc avatarul vechi :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca inainte erai varza :P

 

Aaaaaa, si ca trebuie sa-ti pui la loc avatarul vechi :D

Zii si tu broccoli, chiar varza nu eram..

Mda, ai dreptate. Tu cu muianu si tzatzele, io cu cracii, faceam un joint (venture?) teribil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, ai dreptate. Tu cu muianu si tzatzele, io cu cracii, faceam un joint (venture?) teribil.

tu cu motoru mey, doar suntem mecanici slinosi care nu se uita la craci

 

avataru meu nici nu stiu ce reprezinta, mi-au placut culorile :D :P :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti bravo voua ,felicitari sunteti buni adica stiti ceva, eu nici un graunte de mecanica !!!!!!! ce este cert e ca merg cu motorul mai turat ca asa am auzit la motoristi experimentati,eu am un gsr 600 si schimb vitezele intre 9000 - 11000 ,iar la drum lung,intins il duc la 13000 si vreau sa zic ca e super chiar si consumul e mai mic decat atunci cand schimbam undeva la la 7000 -8000 ,oricum sunt interesante discutiile voastre !!!!!!!! toate bune si ASFALT USCAT !!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

. chiar si consumul e mai mic decat atunci cand schimbam undeva la la 7000 -8000.

asta fiindca te folosesti mult de frana de motor la turatiile alea si de masa inertiala. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu mergi suPturat, da? :D

Eu nu o sugturez de obicei la nici un autovehicul, asa ca slabe sperante sa raman in drum mister racetuning...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

ce este cert e ca merg cu motorul mai turat ca asa am auzit la motoristi experimentati,eu am un gsr 600 si schimb vitezele intre 9000 - 11000 ,iar la drum lung,intins il duc la 13000 si vreau sa zic ca e super chiar si consumul e mai mic decat atunci cand schimbam undeva la la 7000 -8000 ,oricum sunt interesante discutiile voastre !!!!!!!! toate bune si ASFALT USCAT !!!!!!!!

 

acu' sa nu-mi fie cu suparare insa yo daca ma apuc si merg pe la 10 mii de ture in oras cu a mea, s-ar prea putea sa nu mai ajung intreg la destinatie.

Poate sunt eu prea fraged in motociclism, insa la turatile alea daca n-o tin din abreiaj o iau direct prin masini :D

 

La inceput am mers si eu subturat ca deh, imi era sa nu ma dea cu cracii in sus.

Acum o tin in max 8000 de ture in oras si jonglez cu treptele de viteze.

Pe afara, o mai urc si eu in turatii la cum "simt" eu "ca cere".

 

Si yo care credeam ca daca merg in turatii mari, ii creste consumul. :P

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator CristiBoroi
Si yo care credeam ca daca merg in turatii mari, ii creste consumul. :D

 

Nu-i creste consumul decat daca mergi serpuit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti bravo voua ,felicitari sunteti buni adica stiti ceva, eu nici un graunte de mecanica !!!!!!! ce este cert e ca merg cu motorul mai turat ca asa am auzit la motoristi experimentati,eu am un gsr 600 si schimb vitezele intre 9000 - 11000 ,iar la drum lung,intins il duc la 13000 si vreau sa zic ca e super chiar si consumul e mai mic decat atunci cand schimbam undeva la la 7000 -8000 ,oricum sunt interesante discutiile voastre !!!!!!!! toate bune si ASFALT USCAT !!!!!!!!

9000-10000 in oras?

Eu chiar si cu Banditul meu, care nu e nici pe departe vreo bestie, nu trec de 6000-7000 in oras, si chiar ajung rar acolo. Prefer consum oleaca mai mare decit sa merg ca racheta prin trafic care oricum e cum e. Ca sa nu mai spunem ca la turatiile alea zgomotul depaseste orice bun simt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator mariion
mie 5000 - maximum 6000 ture imi sunt arhi suficiente la CB 500 !

Mno, Marius spune ceva degeaba, că nu e reisăr... :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau adunat deja 10 pagini de cearta si pareri .... interesante multe dintr-e posturi ( citit de la inceùt pana la sfarsit ) dar un lucru e clar ..pt o persoana care nu are nici o treaba cu cea ce se vb aici, nu a inteles nimic din tot ce sa discutat ...atatea pareri incat unui incepator ii este foarte greu sa inteleaga care este defapt adevarul ...numa bine si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau adunat deja 10 pagini de cearta si pareri .... interesante multe dintr-e posturi ( citit de la inceùt pana la sfarsit ) dar un lucru e clar ..pt o persoana care nu are nici o treaba cu cea ce se vb aici, nu a inteles nimic din tot ce sa discutat ...atatea pareri incat unui incepator ii este foarte greu sa inteleaga care este defapt adevarul ...numa bine si asfalt uscat

Nici nu ma asteptam la un consens. Cred ca daca facem o medie intre turatiile mentionate obtinem valoarea corecta :unsure: Va las pe voi sa calculati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...