Sari la conținut

Red Bull Romaniacs 2009


Nitescu
 Share

Postări Recomandate

Vizitator _Raul_

Concluzionand :

post-3763-1250522136_thumb.jpg

 

Da, stiu, initial era cu "motocrossers" :cheers: .

Concluzii personale:

- Sportivi (conditie fizica buna), antrenati, oameni care aveau si tehnica, nu numai forta si nerv. Majoritatea.

- Presiune psihica imensa. Cred ca cele mai multe greseli de aici apareau.

- O piatra cat casca luata in genunchi deasupra de Miorita, in timp ce puneam fizicul la treaba +un rand de haine + incaltari pline de pietre + nisip.

- Sentimentul de nepretuit ca am fost si eu acolo si am interactionat cu 1% din acest CEVA.

- La anul merg cu o zi mai devreme, pentru a ii prinde la antrenamentele pentru prolog, fiindca am inteles ca Vineri a fost mult mai libera zona. Asta fiindca vreau sa ii si vad si sa fac si poze. Intr-un minim de liniste si decenta.

- In ziua cursei a fost o imbulzeala crunta la prolog. Vedeam ca un cal. Aveam un culoar de 2 m in fata ochilor (cu deschideri din cand in cand, ce-i drept) si ma bucuram de ce vedeam prin el. Desi, cu ajutorul unui forumist, am avut norocul sa stau intre niste garduri cu acces restrictionat, multi pandeau momentele de neatentie si le sareau, asa ca m-am trezit inconjurati de fel de fel de oameni ce venisera acolo doar fiindca era week-end si era circ. Oricat de calm ai fi, devin obositoare toate comentariile gen Libertatea si ProTv.

- Un respect total, tacit, pentru motociclistele participante.

 

Daca am noroc si imi repara un forumist cardul SD o sa am si eu ce sa triez din cei aprox. 3 Gb de poze.

Pana atunci, cateva fotografii (cardul 2) de la evantaiul de pe raul Cibin, in ordinea sosirii, cu Nagy Cristian (513 - TIPTIL Team), Dani Otil (514 - TIPTIL Team), Andy Fazekas, Harpa Cristian Paul (Pictoru, 544 - Haita), Grecu Paul (543 - Haita), RADTKE Joerg (518 - Team Passtscho, DEU), BRIEGER Arco (517 - Team Passtscho, DEU), RAUCH Reinhard (532 - Furchenadel, DEU), GORNY Karsten (531 - Furchenadel, DEU), LEITNER Johann (14, AUT), BERLINGIERI Pascal (118 - The Belgian Bulls, BEL), POETZL Karl (511 - MSC-Schrems, AUT) si ZEILER Jurgen (512 - MSC-Schrems, AUT)

gasiti aici :

http://s715.photobucket.com/albums/ww155/p...niacs/Card%202/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 104
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

 

revin mai tarziu si cu un film .. sau doua...

 

Cyril a ajuns la un checkpoint de pe langa Sugag, pe soseaua dintre Sugag si Sebes pe la 8:30 .. :cheers:

Editat de ovisopa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am stat intr-o zona atent aleasa dupa indelungi discutii cu adelina care au durat 2 minute,intre pietre si sariturile de lemne cu cauciucuri bagate pe ele..atatea oo maltratate de busoanele de benzina nu am mai vazut demult..

Mesaj completat

celelalte poze sunt de pe urcarea miorita,pe care baietii au facut-o fara mare deranj,unii dintre ei depasindu-se efectiv in urcare.. :cheers:

post-15042-1250531280_thumb.jpg

post-15042-1250531325_thumb.jpg

post-15042-1250531382_thumb.jpg

post-15042-1250531424_thumb.jpg

post-15042-1250531465_thumb.jpg

post-15042-1250531496_thumb.jpg

post-15042-1250531985_thumb.jpg

post-15042-1250532026_thumb.jpg

post-15042-1250532070_thumb.jpg

post-15042-1250532109_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

grasul ala de care zice marc in articolul de aici http://www.mototest.ro/?p=1374 e Eric Brandauer - campion national de trial al Austriei 12 ani la rand intre 1987 si 1998. In 2000 a iesit pe 3 la Erzberg si dupa cum se vede mai are multe de spus.

 

puteti vedea aici ce stie omu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit sa pun si filmul facut azi, incepand cu ora 6:31 pe prima urcare dupa START - din pacate am prins doar PRO si Experti

 

 

PS. filmele facute de echipa oficiala sunt incredibile, azi am vazut prezentarea prologului si filmuletul pt ziua 1 .. extraordinare :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Tip-Til Team:

 

Inainte sa sara distratii si sa inceapa glumele, cateva precizari despre incidentul lui Dani :

- stresul era cat InterContinentalul pe el. Sau cel putin asa imi parea mie. Nu cred ca este viata usoara sa te cunoasca lumea dintr-o mie si sa mai vii la un asemenea eveniment unde intri in competitie cu lista de la Romaniacs. Mare parte din audienta prezenta la pod era necunoscatoare in ale motoarelor dar stia ca el e Otil. O groaza de obiective se trezisera brusc focalizate.

- era la sfarsitul zilei. Adica vlaga in el cam subtire. Si cine a fost in punctele de pe traseu stie ca nu a fost viata usoara pentru nimeni pe acolo, mai ales pentru un incepator.

- Dpmdv a fost o greseala de tehnica. Sper sa nu vorbesc prostii, fiindca nu am exersat evantaie de lemn niciodata, dar compar cu ce am vazut la aproximativ 20 de rideri anteriori lui :

* A plecat foarte tare de pe loc, fiind singurul care a rupt iarba si a aruncat pamant, reusind sa adune material derapant pe gume.

* Si-a dat seama ca a plecat prea tare / s-a speriat de obstacol / si-a dat seama ca nu l-a abordat bine (el stie) si a incetinit destul de brusc, facand imposibila curatarea gumelor.

* De aici, totul e cancan. Cum a intrat pe lemne, a derapat instant. A ajuns un pic mai in fata doar datorita inertiei.

 

Cred ca si daca nu incetinea / nu ezita in abordare tot pica la ce namol avea pe roti.

 

Parere personala. Daca am vorbit prostii, mi le asum.

Dincolo de toate, el este acolo, eu/noi aici. Ar putea sa cada de 200 de ori si tot ar fi mai castigat.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dani Otil este un luptator plin de ambitie , participa totusi la cea mai dificila cursa de hard enduro din lume iar obstacolul acela este dificil pt orice amator. Cat despre cursa, este surprinzator spaniolul dar nu cred ca ihi va rezista lui Cyril pana la sfarsit.

Video ziua 2: http://www.traficmoto.ro/video/MTMuMTUz/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate surpriza acestei editii si leaderul la profi dupa 2 zile, spaniolul Xavi Galindo, si-a rupt piciorul azi :cheers:

Trist de tot.

Recuperare rapida!

Mesaj completat

din pacate surpriza acestei editii si leaderul la profi dupa 2 zile, spaniolul Xavi Galindo, si-a rupt piciorul azi :(

Trist de tot.

Recuperare rapida!

__________________________________

 

Jarvis Graham, castigatorul de anul trecut a abandonat - nu a tinut Sherco-ul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lupta mare si la hobby intre haita (Paul grecu si Harpa Paul) si Tip Til (NAGY Cristian si Dani Otil) diferenta de 20 de doar 20 minute in primele 2 zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Update din sosire

- Mani a venit primul: sa vedem cat de mult a reusit sa recupereze fata de olandezul de pe locul 1

- Romeo a venit printre primii; din pacate are foarte mult de recuperat din prima zi.

- Dani si Krisztian au venit destul de in fata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate surpriza acestei editii si leaderul la profi dupa 2 zile, spaniolul Xavi Galindo, si-a rupt piciorul azi :cheers:

Trist de tot.

Recuperare rapida!

 

 

Spaniolul a mers super misto, in prima zi de offroad cand a ajuns la arena cred ca avea vreo 3 minute avans fata de restul grupului (Chris, Cyril, Jarvis, Forster...)

 

Pacat, stie cineva pe unde a cazut ? Noi ne-am intalnit cu Martin la vreo 2 km de finish, venea cu motorul lui Xavier (Nr. 18).

 

Recuperare rapida!!

 

Lupta mare si la hobby intre haita (Paul grecu si Harpa Paul) si Tip Til (NAGY Cristian si Dani Otil) diferenta de 20 de doar 20 minute in primele 2 zile.

 

Azi Tiptil Team a trecut inaintea celor de la Haita, noi eram tot cam la 1-2km de finish, Tiptil au trecut la 13:57 si Haita la 14:13, dar inainte celor doua echipe au trecut destul de multi Hobby.

 

Sorina a trecut de noi pe la ora 14:47.

 

Cand am ajuns noi la FINISH (12:55), a ajuns si Cyril , povestea cu echipa lui de problemele pe care le-a avut ...

 

Acum ma apuc de sortat poze, de capturat filmul de pe camera, spre seara o sa fie online si filmarea si pozele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pacat de spaniol...am auzit ca duminica le-o dat 10 min la urm 4

din pacate am avut impresia ca numai citiva profi erau defapt profi

sint prea mari diferentele intre concurentii din fiecare clasa cei mai multi fiind total pe dinafara , pe un traseu relativ usor fata de anii trecuti la toate clasele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parangul i-a venit mansua lui Xavier Galindo

 

Catalanul, care se afla pentru prima data la Red Bull Romaniacs, a fost cel mai rapid in ziua a doua a raliului hard enduro, reusind sa ii devanseze pe Cyril Despres si Chris Birch, rideri mult mai obisnuiti cu muntii Carpati. Iar cu doua zile inainte de finis Xavier Galindo conduce in clasamentul general fiind la cateva secunde de Cyril Despres si Andreas Lettenblichler. Practic, in clasamentul general al clasei Pro primii trei rideri sunt in acelasi minut: Xavier Galindo11.45.23, Andreas Lettenblicher 11.45.46 si Cyril Despres, care a parcurs traseul primelor doua zile in 11.45.47. IAstazi in cea de a treia zi, cand se va merge de la Petrosani la Sibiu, concurentii de la clasa Profi au de parcurs in total 200 de km din acestia, 155 de km fiind lungimea probei.

 

Romanii pe podium la trei categorii

 

Dupa ziua in care trecerea prin Parang a mutat caravana Red Bull Romaniacs din Sibiu in Petrosani, bilantul in ceea ce ii priveste pe concurentii romani este unul pozitiv. Chiar daca una din echipele favorite la podium la Expert Team, Vectra Racing s-a retras din concurs din cauza ca unul din memebri si-a fracturat mana, Romania pastreaza sanse reale la podiumul final. Astfel, Romeo Dunca si Francois Vulliet echipa franco-romana din Timisoara a terminat ziua doi cu un meritat loc secund si se afla pentru moment pe locul trei in clasamentul general.

 

Mani Gyenes a avut cel de a-l treilea timp in proba doi, insa se afla pe locul doi in clasamentul general de la Experti Single, avand mari sanse sa ramna pe podium pana la final.

 

Colegul lui Mani, Romeo Duicu din cauza mutarii de la Expert Echipe la Expert Single a fost nevoit sa plece printre ultimii in ziua a doua a Red Bull Romaniacs si se afla in primii 12 rideri de la Expert Single.

 

La Hobby, Paul Fratila omul care a terminat pe al doilea loc Prologul Red Bull Romaniacs 2009 a incheiat cu al patrulea timp ziua, insa se afla pe doi la general desi concureaza cu mari dureri de spate avand, se pare, cateva coaste fisurate.

 

Cea de a treia zi a Red Bull Romaniacs 2009 va readuce raliul in Sibiu concurentii de la Profi avand de parcurs in speciala 155 de km, Expertii 154 km si Hobby 135 km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maine la finis se va urca in crazy bike house pana la etajul cinci. se vedem, reuseste cyril sa castige?

 

 

Sincer, mie imi pare rau ca ai renuntat la 'povestioare'. Rezultatele seci le putem citi si pe site-ul oficial, sau in 'comunicatele' lui Nitescu. Mie unul mi-a placut sa aud si cum e atmosfera pe acolo, la fata locului.

 

 

 

P.S. Multumiri celor 2 ovizi pentru poze. Anul asta parca e mai saraca sectiunea foto/video de pe site-ul oficial.

Editat de ADMIN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie imi pare rau pentru Radu si Paul - mersesera super bine pana atunci. Radu a ramas la un moment dat fara ambele frane -> multe trante, ritm slab. Apoi au luat si ceva apa la motoare si au stat sa scoata apa din ele. Ghinioane.

le trebuie mult noroc ca sa recupereze azi 30 min si sa prinda podiumul.

M-as bucura pentru Michel sa prinda podium la experti single - are de recuperat 10 min. Daca va fi un traseu greu, de tehnica, poate recupera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super poze,super filmari,super competitie....

Intr-o alta viata si intr-o alta conjunctura m-ar coafa sa particip si eu.

E o limita de virsta.....la capre?:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

despre povestioare, mi s-a atras atentia de la "centrala" ca nu e mosia mea mototest.ro, pacat, atata bucurie aveam si io. :laugh: asta era si parerea mea ca e o nisa buna de exploatat stilul asta, dar na, o sa incerc sa imbin informatia oficiala cu povestioara. intr-o ora o sa fie o povestioară si 50 de poze pe mototest.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schimbare de lider chiar in penultima zi

 

 

 

In cea de a treia zi a sa Red Bull Romaniacs 2009, cel mai dificil raliu hard enduro al lumii a dovedit ca nu trebuie sa ai doar o motocicleta buna si sa fi in forma ca sa ajungi la finis ci trebuie sa fi si norocos. Xavier Galindo, omul care a impresionat rideri cu experienta precum Cyril Despres sau Gerhard Forster si care se afla pe locul intai dupa doua zile in munti, a cazut destul de rau dupa punctul de service din ziua 3 si si-a fracturat tibia dreapta.

 

 

 

Xavier Galindo: “A fost o cursa foarte frumoasa insa pentru mine s-a terminat prea repede. Am avut pur si simplu ghinion astazi. Nu a fost o cazatura spectaculoasa insa mi-am prins piciorul intre motocicleta si o piatra mare si mi s-a fracturat tibia. Acum voi pleca catre Barcelona, unde medicul meu va hotar daca este necesara o interventie chirurgicala sau nu. Vreau sa revin la Red Bull Romaniacs pentru ca imi place aceasta cursa si este prima la care am concurat cu GPS.”

 

 

 

Abandonul lui Galindo l-a propulsat pe Cyril Despres in fruntea clasamentului general francezul fiind la mai putin de un minut in fata ocupantului locului doi, Andreas Lettenbichler. Pe trei se afla Chris Birch, neozeelandezul care s-a abonat la podium in ultimile doua editii ale Red Bull Romaniacs (locul 2 in 2007 si locul 3 in 2008).

 

Din pacate, Xavier Galindo nu a fost singurul rider din topul celor de la clasa Profi care a fost nevoit sa renunte pe 18 august. Graham Jarvis castigatorul editiei din 2008 a avut probleme la partea electirca a Shercoului sau si a trebuit sa abandoneze.

 

 

 

Revenirea de la Petrosani la Sibiu nu a fost una chiar de bun augur nici pentru pilotii romani de la Red Bull Romaniacs. Paul Fratila si coechipierul sau Calin Raducu au pierdut podiumul dupa ce au stat foarte mult in padure sa remedieze o problema tehnica. Iar Paul, care a terminat Prologul pe locul doi la clasa Hobby, a trebuit sa cedeze in fata unei echipe germane aflate pe locul patru si in fata team-ului Crazy Bike Sibiu format din Felician Groza si Alexandru Cernatescu.

 

Sorina Sandu, prima romanaca care a indraznit sa se inscrie la cel mai dificil raliu hard enduro din lume, a dovedit ca desi vine din motocros stie sa isi dozeze efortul si alaturi de coechipiera sa Daniela Pexa sa ajunga cu bine la finis in fiecare zi. Dupa trei zile echipa celor doua se aflau in primele 20 la clasa Hobby.

 

Pe locul 10 la Hobby se afla dupa trei zile team TipTil, echipa formata din Dani Otil si Krisztian Nagy.

 

Romeo Dunca si Francois Vulliet au pierdut si ei pozitia de pe podiumul de la clasa Expertii Echipe, fiind inainte de ultima zi pe locul patru la cinci minute in spatele locului trei.

 

Mani Gyenes a fost in a treia zi cel mai rapid concurent de la clasa Expert Single si daca nu va avea probleme tehnice, sau nu se va accidenta, atunci pilotul Vectra Racing va termina pe podium la Red Bull Romanaics 2009. Din pacate, chiar daca a avut cel mai bun timp pe 18 august distanta cel il desparte pe Mani de Jurgen van den Goorberch (ocupantul locului 1) este mult prea mare pentru a mai fi recurperata intr-o singura zi.

 

 

 

Ultima zi a Red Bull Romaniacs distantele pe care le vor parcurge pe 19 august.

 

116 km Profi

 

110 km Experti

 

110 km Hobby

 

Finisul oficial al raliului va fi pe Bd. Coposu din Sibiu, unde dupa ora 11.30 sunt asteptati sa urce in cladirea aflata in constructie (langa Spitalul Judetean) cei care au rezistat celor patru zile de hard enduro din Carpati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...