Sari la conținut

Dilema/nehotarare


Unchiu'
 Share

Postări Recomandate

Draga @switch vorbesti in necunostinta absoluta de cauza . Nu vreau sa fac aici apologia unor anumite modele de Aprilia deoarece nu e cazul . Doar am facut niste recomandari si o anumita subliniere (cu litere mari ) . Fiabilitatea KTM este cea a unui motor de curse (subliniata chiar de uzina constructoare prin deviza "ready to race ") aceasta traducindu-se prin comprimare ridicata si intervale de intretinere scurte .

un d-asta "ready to race" am io. doi timpi. intretinerea consta in spalarea noroiului de pe el si unsu' lantului. eventual mai schimb o placuta spate ca aia o folosesc mai des pt. ca n-am frana de motor. il am de un an si altceva n-am schimbat pe la el.

P.S. la cel putin 2 we ies cu el la munte

mai putem vorbi si despre LC4 640 care e un concurent mai "racing" al vacilor DR, XT, DOMI etc....si cu intretinere la fel de rara. Am prieten care a facut touring prin tara fara sa umble cu uleiu si filtrele la el. (aia se face numa la exc 4t :D ). Singura problema a lui e ca are doar 155kg, fo 55 de cai si iti face masaj la oase. :blink:

Si ca sa nu fiu pe langa topic, daca faci mai mult turing pe asfalt decat pe forestier, ia un bicilindru, e mult mai confortabil pe sosea. Eu am bagat multi km pe asfalt cu dereu si n-as mai face-o nici daca ma platesti :D .

Editat de Cata M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai putem vorbi si despre LC4 640 [...] Singura problema a lui e ca are doar 155kg, fo 55 de cai si iti face masaj la oase. :D

 

Ahhh ce as vrea sa am si eu problema asta!! :D

 

Eu am bagat multi km pe asfalt cu dereu si n-as mai face-o nici daca ma platesti :P .

 

Dureri de poponeata, de spate, cunoastem cunoastem, dar cat esti tanar trec :blink: :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tre sa ai tu un punct slab sa iti iei italianca. Fiabilitatea lor e intrecuta doar de KTM :blink:

Asta poostare frateeeeeee , vis-a-vis de "italience si problemele lor si de "hiba" mea ....lol :D

 

Ahhh ce as vrea sa am si eu problema asta!!

 

 

 

Dureri de poponeata, de spate, cunoastem cunoastem, dar cat esti tanar trec :D :P

Eheeee, tineretea se cam duce.....

 

Multumesc mult pentru sfaturi si pareri ....cred ca pentru ce imi trebe mie am sa aleg un un GS 500 care cred ca este mai mult decat suficient pentru scopul care va fi achizitionata si un Ta (dar mai tarziu ) pentru drumuri mai lungi .....sper sa realizez treaba asta cat de curand....

 

Asfalt uscat si drumuri line domnilor ...sau cum vi le doriti voi :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am citit of-road dur nu o sa faci,ci doar poate un drum forestier,sau ceva usor.Cu alte cuvinte o sa fi mai mult pe asfalt[chear si de mai proasta calitate]

monocilindru nu se prea inpaca cu asfaltu[doar daca ai nervi de otel]

Plaja de turatie foarte redusa

Vibrati care deranjeaza

In schimb te alegi cu un motor simplu,

ieftin de intretinut,

problemele se rezolva mai usor,

Cuplu care se simte chear in ture mici[rupe asfaltu]

Iti recomand Yamaha xtz 660 monocilindru racit pe apa,cu 5 valve per cilindru,Kavasaki Klr650,si cele pomenite de tine

Cea mai buna alegere pt tine ar fi motoarele in 2 cilindri,Transalp sau Kavasaki KLE 500

Nici nu mai sta pe ganduri cauta un transalp fie el mai vechi...

Marius B.

post-28762-1244663177_thumb.jpg

Editat de cs-marius-b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
Din cate am citit of-road dur nu o sa faci,ci doar poate un drum forestier,sau ceva usor.Cu alte cuvinte o sa fi mai mult pe asfalt[chear si de mai proasta calitate]

monocilindru nu se prea inpaca cu asfaltu[doar daca ai nervi de otel]

Plaja de turatie foarte redusa

Vibrati care deranjeaza

In schimb te alegi cu un motor simplu,

ieftin de intretinut,

problemele se rezolva mai usor,

Cuplu care se simte chear in ture mici[rupe asfaltu]

Iti recomand Yamaha xtz 660 monocilindru racit pe apa,cu 5 valve per cilindru,Kavasaki Klr650,si cele pomenite de tine

Cea mai buna alegere pt tine ar fi motoarele in 2 cilindri,Transalp sau Kavasaki KLE 500

Nici nu mai sta pe ganduri cauta un transalp fie el mai vechi...

Marius B.

Salve....imi pare rau ca nu pot spune ca ti-am urmat sfatul(caci am citit ceea ce mi-ai recomandat abia dupa ce am "comis-o" )dar pot afirma ca mi-am "imbogatit familia" cu inca o "gaura in buget" si un TA :crack: ...pe linga "suzeta" de ma dau cu ea si de care sincer sunt idragostit ...mai ales ca "facem dragoste" zilnic ...aproximativ 3-4.000 km/luna...

Pot spune si fara falsa modestie ca sunt mandru de ea (arata si merge la fel de bine).

Bun asa, de astazi ma pot baza si pe un Transalp din 92 care abia ce isi incheie calatoriile prin tari straine la mine in ograda, motorash care va intra la "dush" pentru cosmetizare si intretinere , nu in ultimul rand pentru a ne putea simti bine si face utili impreuna .(vom face tot ceea ce vom putea impreuna)

....si...asteptam fartatzi sa merem la drum ...chiar daca vor cobori temperaturile sub 0 .

Nu stiu daca ma pot considera "endurist" dar dupa freo 20 de anu de "facut diverse" la categoria A...am reusit sa imi iau inca un motor care imi place si care poate intra in categoria enduro( ..."carcotasii" zic ca ar fi ligt.... :) , dar pt mine conteaza cum ma simt pe el )

 

 

Asfalt uscat sau ...noroi sub sha....sau cum vreti voi cei care umblati pe oriunde va doriti!!!

Mesaj completat

Si...am uitat sa mentionez...pt toti enduristii: puteti apela cu incredere la Cosmin Biris pt orice tip de motoare de la italieni....super bajet de incredere si dupa parerea mea aduce motoare in stare fffbuna(cei din Bucuresti pot vedea ce "piesa" mi-a adus omu' mie )si ca sa "probez" ceea ce spun puteti urmari topicurile de aici : http://www.pro-bike.ro/forums/index.php?ap...view_by_title=1

Editat de Unchiu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-l stapanesti sanatos si sa faceti kilometri multi fara probleme! :)

Multumesc de urare, sper sa fac si "trasee" caci km fac destui ...zilnic :P extra si inter (Bucurestean) si is deja satul de "amabilitatile " din traficul asta in care motociclistii sunt respectati foarte tare... :crack:

 

P.S.

 

Poate voi reusi sa imi fac timp sa ne vedem la Arc.... daca la GS-isti nu am reusit inca sa ajung , sau la vreo Transalpina ceva...un peshte sau un gratar pe la Babele sau Pestera...

 

 

Respect si asfalt uscat!!!!

Editat de Unchiu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...