Sari la conținut

calamina din toba


Postări Recomandate

Mi sa infundat toba de evacuare si nu am acces in interior .E sudata dintr-o bucata nu se demonteaza Exista vreo solutie care bagata in interior sa dizolve fara sa mai curat cu ceva??? multumesc

o iei cu doua maini si o lovesti de: un copac, stalp, asfalt, ciocan, etc... pana cade toata calamina din ea. poti folosi si apa, benzina, da-i foc, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incearca sa scoti sitele sau sa o desfaci cumva,sau ceva din ea.daca chiar nu se poate o stropesi pe interior cu benzina,si apoi ai dai foc.astepti sa se stinga,astepti sa se raceasca fara sa o atingi pentru ca exista riscul sa o deformezi.dupa ce s-a racit o scuturi bine dar sa eviti sa bati in ea,tot din cauza ca nu vrem sa o deformam.mai ales daca e de doi timpi,performantele vor fi afectate.si se va umple si mai repede cu calamina.ai grija mare cu focul.stii ce efect are benzina in spatii inchise nu?

mare grija sa nu explodeze. chesti asta se face in mod normal cu toba desfacuta complet,si se da foc numai sitelor,nu si exteriorului.salut !

P.S. -o lata solutie ar fi sa o pui la ars pe un foc de gratar,bineintreles adaptat la dimensiunile tobei. DAR ATENTIE,asta doar daca toba este in intregime din inox.daca are si alte materiale nu face asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu eu...Mi-e cam mila de ea sa ii 'dau foc '' nu se duce si vopseaua de la exterior??? ca arata bine !!!

Dar infundata e buna? Pune-o in vitrina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi sa infundat toba de evacuare si nu am acces in interior .E sudata dintr-o bucata nu se demonteaza Exista vreo solutie care bagata in interior sa dizolve fara sa mai curat cu ceva??? multumesc

 

Poate se poate desface totusi fara sa dai foc la casa.

De ce formulezi asa aiurea intrebarea fara macar sa zici daca e 2T sau 4T, scuter sau motocicleta, marca, model etc.

Fara nici un indiciu e greu sa primesti raspunsuri pertinente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate se poate desface totusi fara sa dai foc la casa.

De ce formulezi asa aiurea intrebarea fara macar sa zici daca e 2T sau 4T, scuter sau motocicleta, marca, model etc.

Fara nici un indiciu e greu sa primesti raspunsuri pertinente.

E vorba de o aprilia MX de 50 cc prima toba de linga motor. Motor in 2 timpi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E vorba de o aprilia MX de 50 cc prima toba de linga motor. Motor in 2 timpi

 

deci e vorba de "caltabos".pai,daca s-a infundat ala e nasol.ai pb la motor.ori e extrem de vechi ori uzat,ori carbul e dereglat ori bujia..tre sa fie cva.te sfatuiesc sa remediezi si motoru odata cu toba,altfel se va colmata iar.e vorba de amestec carburant nears.cat ulei pui in benzina? 25 ml pentru 1000 ml benzina e ideal.

toba? pai dac s-a infundat prima parte si nu mei merge motoru deloc...e cam aiurea... ca gaturile alea sunt foarte subtiri si nu poti umbla in ea.

pentru ca chiar daca dai foc,funinginea aia trebuie scoasa cumva.si e multa,daca spui ca acolo e buba.de obicei in astfel de cazuri,daca nu poti sa o demontezi.... ori o tai,cureti si sudezi sau nituiesti la loc,sau alta! tobele mai ales la 2 T sunt mult mai importante pentru functionarea corecta a motorului decat la 4T.salut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am desfundat o tuba de scuter cu soda caustica,am astupa una din gauri , iar pe cealalta am umplut toba cu soda , am lasat-o vreo juma de ora dupa care am golit-o , a iesit din ea un lichid negru si gros si s-a desfundat toba .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in cazul in care ii dai foc si se duce vopseaua, gasesti la Bricostore vopsea termorezistenta neagra. da-i cu curaj, eu am facut deja 2 tobe pana acum :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baiatu_tony a dat pana acum singura reteta corecta, care merge, confirm si eu. La MZ ETZ toba e la fel dintr-o bucata, ori iti bati joc de ea si o tai+curatat mecanic+sudata, ori cu foc si se duce cromul si innebunesti vecinii cu fum, ori cu soda caustica.

 

Manualul Haynes recomanda concentratia de "ratio: 3lbs of NaOH to a gallon of water. = 1.3 kg la 4 ltri de apa".

 

Eu am facut asa: am cumparat cam 6 plicuri de Mr. Muscle(scrie mic pe spate ca in plic se gaseste NaOH concentratie 100% granulata); Nu am respectat reteta, dar aveam calamina mai putina. Atentie ca soda bagata in apa da reactie exoterma, se infierbanta; De asemenea e foarte bine ca apa bagata sa fie deja calduta.

Bagi un dop de lemn in iesirea tobei, si umpli cu solutia dizolvata.

Atentie ca soda caustica e coroziva pentru piee, ochi, samd, si dizolva aliajele de aluminiu. Toba e din otel, nu este atacata; Daca e multa calamina, poti lasa peste noapte, calamina se dizolva destul de lent. La golire, atentie din nou la stropi pe piele, atentie unde arunci, ca ucidetot. Dupa aia toba se clateste cu multa apa rece si gata.

 

Succes!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exista si spray pentru curatat bujii, probabil ca scrie pe el ce contine pentru a disolva calamina :cheers:

aia din toba nu este chiar calamina in adevaratul sens.este maidegraba mazga si funingine si ulei nears.calamina de pe bujii si din capul pistonului e altceva.aia se scoate mai greu.dar..se poate incerca! cred ca problema in acest caz nu este cu ce si cum sa o cureti ci accesul in interior si mai ales,odata dislocat mehlemul ala,cum il scotzi. sau cam asa ceva,daca am inteles eu bn.

Oricum omul a primit multe sfaturi.are de unde alege. salut! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am desfundat o tuba de scuter cu soda caustica,am astupa una din gauri , iar pe cealalta am umplut toba cu soda , am lasat-o vreo juma de ora dupa care am golit-o , a iesit din ea un lichid negru si gros si s-a desfundat toba .

 

Tot pe principiul sodei functioneaza otetul. Eu curat circuitul apei de calcarul adunat si face o treaba excelenta. Avand in vedere ca otetul este de fapt acid acetic (diluat) cred ca merita incercare.

Pe un vas cu depuneri de piatra MASIVE am lasat timp de o noapte otet in ea; a doua zi lucea ca noua fara sa frec nimic.

Nu stiu sigur ce efect ar avea asupra calaminei, dar in lipsa de altceva cred ca merita incercat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ideea cu mr Muscle e cea mai buna de pana acum. O sa incerc si eu, cu toate ca la mine e 4T, dar e bine sa fie curata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot pe principiul sodei functioneaza otetul. Eu curat circuitul apei de calcarul adunat si face o treaba excelenta.

 

nu chiar pe acelasi principiu... soda e baza iar otetul acid...

cu solutii de baze poti sa dizolvi chestii grase iar cu acizi depuneri de saruri, oxizi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu chiar pe acelasi principiu... soda e baza iar otetul acid...

cu solutii de baze poti sa dizolvi chestii grase iar cu acizi depuneri de saruri, oxizi.

 

Ok. Am mai invatat ceva.

In niste carti vechi de intretinere a motocicletei (de pe vremea bunicului) gasisem un articol cum ca depunerile de piatra se pot dizolva cu solutie de soda caustica diluata in apa distilata si m-am gandit sa mearga si invers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...