Sari la conținut

Rezervor atins de rugina in interior! ! !


Postări Recomandate

Va salut!

 

Problema acestui rezervor se pare ca nu prea are rezolvare. eu totusi mai incerc deoarece nu dispun de o asemenea suma incat sa-mi iau alt rezervor, sunt si destul de greu de gasit.

Istoria este urmatoarea: vechiul proprietar mi-a spus ca are garnitura de la busonul de alimentare crapata si ca a intrat apa in rezervor. Ok, am zis lasa ca rezolvam, am adaugat diversi aditivi de eliminarea apei si am golit complet rezervorul demontand si pompa de benzina. Dupa foarte putin timp am observat ca se prelinge benzina din rezervor, la o scurta examinare se vedea pe unde curge, cativa pori ce nu pareau sa creeze mari probleme, doar ca in momentul in care am decis sa curat vopseaua cu o perie de sarma au aparut inca vre-o 10 gaurele. Rezervorul a fost cositorit cu nadejde de nea' Sandu, dar intre timp iar au aparut scurgeri din alte locuri necositorite.

Sincer sa fiu, psihic am cam cedat, nu vad o solutie viabila mai ales ca meseriasii nu mai exista si oricum stramba din nas la asemenea piese.

Daca voi ati mai intalnit acesta situatie si daca cineva a rezolvat altfel decat prin inlocuire, vreau si eu un sfat.

 

Va multumesc anticipat!

Editat de Flanker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

taie-l in doua (sectioneaza-l), cositoreste-l pe interior cu tabla pe unde are gauri si apoi sudeaza-l la loc. Slefuit bine si vopsit cu atentie, va arata ca nou.

 

Prea tare!

Cea mai buna solutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut!

 

Problema acestui rezervor se pare ca nu prea are rezolvare. eu totusi mai incerc deoarece nu dispun de o asemenea suma incat sa-mi iau alt rezervor, sunt si destul de greu de gasit.

Istoria este urmatoarea: vechiul proprietar mi-a spus ca are garnitura de la busonul de alimentare crapata si ca a intrat apa in rezervor. Ok, am zis lasa ca rezolvam, am adaugat diversi aditivi de eliminarea apei si am golit complet rezervorul demontand si pompa de benzina. Dupa foarte putin timp am observat ca se prelinge benzina din rezervor, la o scurta examinare se vedea pe unde curge, cativa pori ce nu pareau sa creeze mari probleme, doar ca in momentul in care am decis sa curat vopseaua cu o perie de sarma au aparut inca vre-o 10 gaurele. Rezervorul a fost cositorit cu nadejde de nea' Sandu, dar intre timp iar au aparut scurgeri din alte locuri necositorite.

Sincer sa fiu, psihic am cam cedat, nu vad o solutie viabila mai ales ca meseriasii nu mai exista si oricum stramba din nas la asemenea piese.

Daca voi ati mai intalnit acesta situatie si daca cineva a rezolvat altfel decat prin inlocuire, vreau si eu un sfat.

 

Va multumesc anticipat!

Da la a-l schimba te-ai gandit? Orice i-ai face ar fi o mare tiganie. Ori il mai lipesti ori il arunci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tare asta cu electroliza... :blink:

 

si eu am avut o problema asemanatoare (rezervorul peticit pierdea benzina prin niste pori si se prelingea pe cadru pana piciorul meu) si am rezolvat cu poxipol. am curatat locul sudurii cu un pic de glaspapir, am sters cu diluant si am intins un strat (nu foarte gros) de poxipol pe toata suprafata suspecta. pana acum nu a dat semne sa cedeze.

la mine era sub rezervor chestia asta si deci oricum nu se vede. nu am inteles exact unde ai tu problema.... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da la a-l schimba te-ai gandit? Orice i-ai face ar fi o mare tiganie. Ori il mai lipesti ori il arunci.

 

Bineanteles ca ar fi mai practic sa-l schimb, dar dupa cum am mentionat nu-i chiar la indemana o asemenea achizitie.

 

Va multumesc pentru sfaturi. Sper sa iasa ceva, inca nu-s decis asupre solutiei pe care o voi adopta.

 

Va salut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa faci treaba cu poxipol, chiar si super-gluu-uuu tine la benzina destul de bine (de-aia nu iese nici cu dracu daca ai dat cumva pe haine).

 

Dar, schimba-l.

Cum va cumparati oameni motociclete fara sa va uitati la ele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Una din veteranele mele avea rezervorul ruginit pe interior;nu stiu daca curgea,oricum trebuia facut ceva pentru a fi salvat.Mi-a venit ideea de a-l "capitona" pe interior cu poliester,ceea ce am si facut.

Deci,du-te la cineva care lucreaza cu fibra de sticla si poti sa iti rezolvi problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...