Sari la conținut

Prima intalnire de amploare a posesorilor Honda Dominator - 2009!


Dominator72
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 491
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Switch ai subliniat fix ce nu ma interesa :disappointed: eu tot caut lista cu ce sa luam la noi/bagaj...si la cate pagini de offtopic nu dau de ea.

Traiasca topicu de Iasi!

Editat de ravenitza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Switch ai subliniat fix ce nu ma interesa :disappointed: eu tot caut lista cu ce sa luam la noi/bagaj...si la cate pagini de offtopic nu dau de ea.

Traiasca topicu de Iasi!

/index.php?...t&p=1956768

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa, asa... fii rea Elena.

Da..... unde'i lista completa cu participantii?

Ar fi o idee sa aiba cineva vreo 2m pt ambreiaj si vreo 4m pt acceleratie. Nu stiu daca apuc sa trec zilele astea pe acolo... , am luat eu 5m de cablu de 1,5mm, doar sunt masina de asistenta, nu?!! :disappointed:. Dar nu am luat si blocajele cu surubel de la capete, am sa trec iar pe la tarabe prin obor sa le iau si pe alea. Apropooo, m-a mancat undeva(nu spui unde, loc important), si mi-am luat (ca doar unul aveau), levier mic (KTM), cu 38 ron.

Editat de dsorinmihail
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Switch ai subliniat fix ce nu ma interesa :disappointed: eu tot caut lista cu ce sa luam la noi/bagaj...si la cate pagini de offtopic nu dau de ea.

Traiasca topicu de Iasi!

Cu doua pagini mai la vale scriam ca paginile cu pricina sunt 15 si 16.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Danke.

 

Asa, asa... fii rea Elena.

Da..... unde'i lista completa cu participantii?

Ar fi o idee sa aiba cineva vreo 2m pt ambreiaj si vreo 4m pt acceleratie. Nu stiu daca apuc sa trec zilele astea pe acolo... , am luat eu 5m de cablu de 1,5mm, doar sunt masina de asistenta, nu?!! ;). Dar nu am luat si blocajele cu surubel de la capete, am sa trec iar pe la tarabe prin obor sa le iau si pe alea. Apropooo, m-a mancat undeva(nu spui unde, loc important), si mi-am luat (ca doar unul aveau), levier mic (KTM), cu 38 ron.

:kick: mai tre adus in prim plan din cand in cand...

 

Cu doua pagini mai la vale scriam ca paginile cu pricina sunt 15 si 16.

Eu am setat pe 20 posturi pe pagina, iar la mine topicul are 14 pagini momentan :disappointed:

 

Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' tu ce treaba ai cu ursu'? Nu vrei sa-l vezi ca te simti inferior cand vezi ce face el cu laba lui? ;)

n-oi putea eu sa fac cu laba mea ce face el cu laba lui dar sunt sigur ca nici el cu laba lui nu poate sa faca ce fac eu cu laba mea :kick:...si nu la laba ma refer :disappointed:

Editat de Enduristul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in targ la obor au la m si costa 1ron/m. la ambreiaj e de 2mm grosime iar la acceleratie e de 1.5mm. tot acolo gasesti si terminatii pt el cu blocaj intr-un surubel. Toate astea cu conditia ca exteriorul cablului(camasa) tau sa fie ok.

Gata, am gasit la un magazin de biciclete si cateva piese (mai mult accesorii) de motociclete, de langa munca. Cablu de 2 mm cu pastila cu tot si 2,20 m lungime. Ei zic ca e pt motociclete. Scor: 5 lei.

Il probez diseara.

In legatura cu camparea, prefer tot varianta a doua, la padure, fara manele si cocalari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AAAAA. Sa nu uitam de aparatele electronice de inregistrat, ca trebuie apoi centralizate pt un flmulet beton,nu? Asta in special pt cei care vin din alte locatii in afara de Bucuresti(musai poze cu plecarea lor din orasul de bastina).Intrucit este prima intalnire, ea trebuie sa ramana in arhivele civilizatiei de pe Terra.

CIT E A.M.R.-UL??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

plec cind am chef (adica ideal ar fi sa plec devreme, un 7 asa insa daca mi se face chef la 7 sa schimb uleiul, il schimb neavind ora de plecare exacta).

DE ACASA, evident :disappointed: (DrTaberei)

Nup. Doar cu ursul la Brasov si de acolo venim pe capul vostru.

 

 

m-ai lamurit, merci !

 

Ne-am anuntat ca venim sigur, dar nu am luat in calcul ca pot sa apara si probleme de sanatate, deci mai vedem daca ajungem...

 

 

sorry

 

 

hei, sper sa nu fie ceva grav ...

numa' bine !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AAAAA. Sa nu uitam de aparatele electronice de inregistrat, ca trebuie apoi centralizate pt un flmulet beton,nu?

 

Mai eu o sa iau camera video si parca Sebi are si el una.In cazul nostru(celor din buc) ca sa ne tina bateriile putem filma pe rand,unul Vineri si juma de Sambata,altul cealalta jumatate de Sambata si Duminica.Banuiesc ca nu o sa avem unde reincarca acumulatorii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum o foarte lunga recapitulare:

 

 

-vineri intalnire la kaufland tralala prima grupa cel tarziu 19 PM

- plecare 35 km pana la campare dupa ULTIMUL BARAJ ( NEGOVANU - sau cum dracu il mai cheama dupa niste prosti- Gatu Berbecului);

- dupa barajul ala vreo 2 km va sarim in fata cei care suntem acolo. sa nu va speriati ca e ceva de urcat. numai cand ajungeti la un canton cu lemne si dupa cabanutele alea se face dreapta la 90 grade. atunci sa-va intoarceti inapoi 1 km pana la intersectia drumului cu o poteca in dreapta- in sensul in care urci.

acolo dam cu berile pe voi;

- atentiune mare: cand urcati si ati trecut de comuna rau sadului de nu mai este nici o localitate, se fac doua drumuri!!!!!!!!!!!! la fel. unul in stanga si unul in dreapta. se desparte raul in doua. stanga raul mic si dreapta raul mare. masurati apa care e mai mare si o luati in dreapta :kick: adica pe ala mare. si mergeti pana unde nu mai vedeti raul. apoi urcati o portiune destul de abrupta pentru bicicleta, fara rau langa voi, apoi mai e putin si ajungeti la o cabanuta in dreapta si alta in stanga dupa ce ati urcat panta in padure. apoi in stanga voastra e barajul ala asa ondulat, dar e noapte :disappointed: , mergeti sunt cateva curbe ca sa ocoliti si ajungeti in spate la baraj, unde in stanga e prapastie iar in dreapta stanca. mergeti 1-2 km de baraj si dati de noi la intersectie cu un drum mai mic in dreapta.

 

ati retinut?

sau sa vina tati dupa voi in rau sadului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia baga mataluta nasul in http://maps.google.com/ si descurca-te , ca stii mai bine locul, si pune un punct pe undeva pe acolo.

 

Aici ( 45.641927,24.098289 ) e barajul in cauza?

adica:post-5582-1246364334_thumb.jpg

Editat de ser79ban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primu grup oricum nu are treaba, ca ii duce NXR la campat.

 

Iar pt noi, restul, ce-o fi asa greu sa mergem ca tembelii pe valea Sadului pana dam de baraj si de acolo sa sunam organizatorii? :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primu grup oricum nu are treaba, ca ii duce NXR la campat.

 

Iar pt noi, restul, ce-o fi asa greu sa mergem ca tembelii pe valea Sadului pana dam de baraj si de acolo sa sunam organizatorii? :P

 

 

 

da mai Swichule. suna ca e ocupat. poate suni la clopotel :D

 

ia baga mataluta nasul in http://maps.google.com/ si descurca-te , ca stii mai bine locul, si pune un punct pe undeva pe acolo.

 

Aici ( 45.641927,24.098289 ) e barajul in cauza?

adica:post-5582-1246364334_thumb.jpg

 

 

gata sefu. ui acolo harta. baga un +, stanga, in coada lacului se face un drum la dreapta . acolo suntem.

 

http://wikimapia.org/7153030/ro/Lake-Negovanu

telefoanele nu functioneaza in munte decat deasupra...unde nu o sa ajungem vineri seara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum o foarte lunga recapitulare:

shefu, se poate face baie in lacul cu pricina ,ca ma gandesc dupa endureala de Sambata sa va protejez nasurile de mirosuri pestilentiale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata, am gasit la un magazin de biciclete si cateva piese (mai mult accesorii) de motociclete, de langa munca. Cablu de 2 mm cu pastila cu tot si 2,20 m lungime. Ei zic ca e pt motociclete. Scor: 5 lei.

Il probez diseara.

In legatura cu camparea, prefer tot varianta a doua, la padure, fara manele si cocalari.

sa nu uit sa il tragi prin vaselina intai :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

shefu, se poate face baie in lacul cu pricina ,ca ma gandesc dupa endureala de Sambata sa va protejez nasurile de mirosuri pestilentiale.

 

domnule endurist. daca vrei baie o sa facem cate 2 min fiecare in rau sa nu ne vada nimeni. dar ala e baraj de alimentare cu apa potabila si e interzis. oricum, nu cred ca te tine sa faci baie 5 min in apa adanca acolo caci e apa rece ca gheata. in plus, nu ai pe unde iesi din apa ca e foarte abrupt.

nu stiu la ce te referi spunand baie, in rau poti sa dai cu apa pe tine asa sa te stropesti dar sa ma crezi ca 2 min am stat in apa si era sa fac hipotermie :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dominatori din toata tara, uniti-va!

In weekend-ul 4-5 iulie 2009 la Sibiu

Prima intalnire de amploare a Dominatorilor - 2009!

 

Asa cum am tot discutat online (pe topicul dedicat posesorilor de Honda Dominator dar si "offline" (face to face) in ultimile cateva luni, haideti fratilor sa ne intalnim si noi, Dominatorii din toata tara. Locatia fiind deja acceptata de toti cei care am discutat despre asta - respectiv Sibiu - haideti sa o "comitem".

 

Pana acum au fost de acord si s-au inscris urmatorii:

 

1) N-X-R (Sb)

2) Switch ( B )

3) Dominator72 ( B )

4) Naadi ( B ) - singura Dominatoare pe care o cunosc personal (dar stiu ca mai exista o Dominatoare din Craiova)

5) Tracul ( B )

6) NX250 ( CJ )

 

Si-ar dori dar inca nu au confirmat/infirmat:

A- Ser79ban ( B )

B- RD 02 ALX ( B )

 

Cine se mai inscrie?

 

Domnul N-X-R deja studiaza trasee, locuri de campare si ne putem baza pe el sub toate aspectele organizatorice (si nu numai) la fata locului.

 

Deasemeni, din B mai sunt doritori si din alte grupe asemanatoare de motociclete:

a- ShadowRider (DR 650)

b- Didi (Pegaso 650)

c- Doctoril (Transalp)

 

Poate si domnul SorinDMihail va dori sa ne insoteasca, fie doar ca si asistenta rutiera daca pana atunci nu devine fericitul posesor al unui Domi Ce zici, Sorine?

 

Cei care vor veni din ( B ), probabil ca vom pleca chiar de vineri dupa-amiaza - pe 3 iulie. Din experienta domnului N-X-R, in situatia in care se merge in limita legala de viteza, cu traficul de rigoare, drumul Bucuresti-Sibiu poate fi parcurs in aproape 4 ore. Daca se mai pune problema pe traseu si de mici pauze - care sunt inerente in cazul unui grup mai mare, care include si fumatori - timpul real de parcurgere a distantei creste usor la 5 ore.

 

In cazul in care viteza de croaziera nu depaseste 100-110km/h (maxim 120km pe portiuni scurte) se poate obtine un consum mediu de 4-4.5-5%.

 

Cazarea. In principiu, majoritatea participantilor cu care am discutat pana acum prefera cortul. Exista, in schimb, si pensiuni si hoteluri in zona. Cei care prefera cazare sub acoperis, e bine sa anunte cat mai repede, pentru a putea discuta si aranja ceva in zona.

 

Deci? Pe cine mai contam?

 

 

Loc fain de campare pentru mers cu cortu este pe Valea Sadului , din Talmaciu se intra! Dar aici nush nimica de cazare la cabana/pensiune/hotel ! Oricum la cort are farmec ...

1344404311caaaddaa4d3dd209d9ce1769477aedc8.jpg

 

 

CAZARE

 

CORT

SAC/ SACI DE DORMIT

IZOPREN /PATURA

LANTERNA, BATERII

COARDA ELASTICA PENTRU RUFE

TOPORISCA

 

 

ECHIPAMENT

 

BOCANCI – de preferat cei care fixeaza si glezna.

CIORAPI LUNGI , GROSI, BUMBAC SAU LANA: pt evitarea bataturilor.

ADIDASI – optionali, daca deplasarea in jurul cortului, la bar sau in alte locuri pe plai se poate face cu bocancii sau in picioarele goale.

PAPUCI – acelasi comentariu ca mai sus

CIORAPI subtiri pt. adidasi 2-3 perechi.

PANTALONI SCURTI – 1-2 perechi

TRICOURI 3-4 bucati

TRENING – noaptea este destul de racoare.

BLUE JEANSI – daca exista si trening 1 pereche este suficienta, sau pot fi inlocuiti de PANTALONI ARMY(cu buzunare laterale)

BLUZE GROASE eventual PULOVERE 2-3.

 

!!!!!!MENTIUNE!!!!!!!!!:

 

DE PREFERAT CA HAINELE CE VOR FI LUATE LA MUNTE SA NU FIE NOI CI DIMPOTRIVA CELE MAI FOLOSITE/ UZATE DEOARECE LA FOC, IN DIVERSE SITUATII SE POT DISTRUGE SI NU MERITA SA STRICI HAINE DE CALITATE.

 

PELERINA DE PLOAIE – IMPORTANTA!!!!! MAI ALES DACA NE PRINDE PLOAIA PE MUNTE.

SAPCA/ PALARIE PENTRU PREVENIREA INSOLATIEI

PROSOP DE FATA/ MAINI

PROSOP DE BAIE

TRUSA DE IGIENA INDIVIDUALA: PERIUTA DINTI,

PASTA, TRUSA DE BARBIERIT, SAPUN DE MAINI, SAPUN DE RUFE, detergent manual

HARTIE IGIENICA

BIDON DE APA (PLASTIC SAU ARMY – ALUMINIU) de preferat de 2 l si de plastic ca sa nu cari extra greutate.

APARAT FOTO

CAMERA VIDEO

BRICHETA

 

MINI TRUSA MEDICALA

 

ASPIRINA; ALGOCALMIN (fiole de preferat); UNGUENT ANTIINFLAMATOR (FASTUM GEL, etc.)

BANDAJE AUTOADEZIVE

BANDAJ ELASTIC PENTRU GENUNCHI

FERVEX, COLDREX (2-3 plicuri)

BANDAJE STERILE

 

 

TACIMURI, UNELTE PENTRU MASA

 

BRICEAG – de preferat unul care are de toate: cutit, furculita, lingura, scula pt. Desfacut conserve. Daca nu tacamuri separate.

FARFURIE, CASTRON, CANA: PLASTIC

PROSOP BUCATARIE

FATA DE MASA – discutam cine are 1 disponibila pe care putem manca, EVENTUAL DACA NU EXISTA PUTEM FOLOSI O FOLIE DE PLASTIC.

 

 

MATERIALE CARE VOR FI LUATE LA COMUN:

 

1 AXION

1 BURETE DE VASE

2-3 CASTROANE DE PLASTIC MAI MARI – pt. salate, etc.

PROSOAPE DE HARTIE/ SERVETELE DE MASA

1-2 TIGAI, EVENTUAL SI UN CEAUNEL – (pt o mamligutza cu branza).

 

HRANA

 

Fiecare va trebui sa-si calculeze cantitatea de hrana consumata / fiecare zi.

In general se va consuma hrana rece/ conserve, semipreparate, insa seara la foc pot fi fripti niste carnati, mici , pulpe etc.

 

Se va discuta in magazin ce fel de mancare se va cumpara - ca hrana de preparat – de ex.: carne de pui, mici, carnati, mezeluri, paine, sucuri, bere etc.

 

Pentru masa de dimineata

 

Ceai/ lapte / cafea

Salata de legume

Branza de vaci/ oaie

Mezeluri

Paine

Unt

Gem/ dulceata

Oua fierte etc.

IN GENERAL ALIMENTE CARE POT FI PREPARATE RAPID CACI DE OBICEI DIMINEATA NE GRABIM SA URCAM PE MUNTE.

 

Pentru masa de pe munte:

De obicei pt un adult – barbat este suficienta la masa care se serveste pe munte:

 

½ conserva carne porc/ vita

1 conserva pate/ peste (poate fi variata)

2 cuburi de branza topita

Cateva felii de salam uscat

Alte mezeluri

1 rosie

1 ardei gras/ castravete

4-5 felii de paine

Se recomanda pentru a compensa consumul de energie : ciocolata, bomboane.

Pentru masa de seara:

 

De preferat: seara sa servim o masa calda:

 

Supe plic instant,

Supa la conserva,

Friptura

Cartofi copti/ prajiti

Mazare/ fasole cu costita la conserva

Alte conserve pt felul 2.

 

 

 

Seara la focul de tabara fiind si racoare a mers de minune o sticla de tuica/ coniac, palinca etc. – un “antigel”.

 

SA AVEM VREME BUNA

ASFALT USCAT !!!

 

nu sariti in sus ca am dat doar un copy-paste la o lista pe care o aveam mai demult.

 

 

I M P O R T A N T

Proces-verbal de organizare a intalnirii Dominatorilor

 

Concluziile sedintei la care au lipsit destui

 

In primul rand, va prezint harta locatiei, cu precizarea ca locul de campare este marcat aproximativ. Acesta va putea fi amplasat pana sau dincolo de punctul marcat pe harta, insa cu siguranta tabara va fi usor de reperat, mai ales ca va avea... catarg si steag iluminat cu "faclie" fosforescenta (bineinteles, si foc de tabara, pentru cei care vor veni pe intuneric).

 

Harta (dati cu zoom pe ea, ca e la rezolutie mare; cititi si legenda):

post-33842-1245534977_thumb.jpg

(Reper: din localitatea Talmaciu - situata la sud de Sibiu pe DN7 - la stanga catre Sadu - pentru cei ce vin dinspre sud/Rm. Valcea, respectiv la dreapta pentru cei ce vin dinspre nord/Sibiu)

 

Avand in vedere ca pentru sambata - 4 iulie - avem in vedere un traseu de soft-enduro pe Valea Sadului, Gatul Berbecului, Paltinis si retur prin Rasinari, Sibiu, Talmaciu, avem rugamintea ca cei care intentioneaza sa vina sambata sa ajunga la locul de intalnire/campare pana cel tarziu la ora 11:30 - 12:00.

 

Altfel, pentru cei care vor pleca din Bucuresti vineri, 3 iulie, si doresc/agreaza sa mearga in grup, au fost stabilite doua ore de plecare, respectiv puncte de intalnire:

1. Ora 15:00, cel tarziu 15:15 cu punct de intalnire Arcul de Triumf.

2. Ora 18:00, cel tarziu 18:15 cu punct de intalnire la benzinaria de Carrefour-ul de la iesirea pe A1 (Bucuresti - Pitesti)

 

Traseul recomandat pe ruta Bucuresti-Sibiu este urmatorul:

- Bucuresti;

- Pitesti (pe A1);

- Rm. Valcea;

- Valea Oltului;

- Talmaciu/Sibiu.

 

Nr. total de kilometri pentru Bucuresti - Sibiu - Bucuresti (+ plimbarile locale): aproximativ 700-800km.

 

Cei care vor pleca in primul "pluton" vor avea "sarcina" si, in egala masura, posibilitatea de a face cumparaturile necesare (mancare, bautura, carbuni etc) din Sibiu, inainte de campare. De altfel, aceasta este si motivul pentru care este de preferat sa mergem cat mai multi mai devreme (ca sa avem timp de cumparaturi). Apropos, cumparaturile vor fi facute din Sibiu (nu are sens sa ne caram cu toate cele dupa noi fiecare de pe unde venim, nu-i asa? :P ).

 

In privinta aprovizionarii, aceasta va fi facuta in modul urmator:

1. Pentru micul dejun (inclusiv cafea: 3 in 1, 2 in 1 etc) fiecare isi va achizitiona pe cont propriu (e greu de gasit un "meniu" comun, pe placul tuturor); pe de alta parte, produsele (pate de ficat, branza topita, cafea etc) sunt si usor de integrat in bagajele individuale;

2. Medicamentele uzuale (analgezice, antipiretice, antidiareice etc) va rog sa vi le luati fiecare;

3. Pentru masa de seara - respectiv gratar (vom fi dotati cu doua gratare de gabarit suficient de mare), va propun urmatorul MENIU (care urmeaza a fi aprovizionat din Sibiu, seara):

- carnati;

- mici;

- pulpe pui;

- piept pui;

- ceafa de porc;

- pastrama de oaie;

- mustar;

- condimente;

- slana (pentru consum si pentru uns gratarul);

- paine;

- - - - - -

- rosii, ceapa, castraveti, ulei, sare (pentru salata);

- usturoi, iaurt (pentru mujdei);

- cartofi (de copt in jar);

- branza/cascaval;

 

Desi nu fac parte din meniu, vor mai fi necesare:

- carbuni;

- role de servetele de hartie;

- saci pentru gunoi;

- detergent de vase (pentru cele care nu sunt de unica folosita);

- farfurii de unica folosinta;

- pahare de unica folosinta;

- furculite + cutite de unica folosinta.

 

Bautura:

- bere;

- palinca;

- vin;

- bauturi nealcoolice (sucuri);

- apa minerala (pentru spritz, pentru ca apa de baut, vorba 'ceea, suntem la munte, avem izvoare).

-- daca exista si alte optiuni, va rog sa mentionati si/sau (daca sunt bauturi preferate individual) sa le aduceti personal.

 

Avand in vedere toate aceste aspecte legate de meniu - in conditiile in care va trebui sa facem aprovizionarea pe cat posibil unitar, este strict necesar sa stim cat mai curand urmatoarele:

- cine vine (cu sau fara pasager);

- cand vine;

- optiune cazare (cort/pensiune);

- ce preferinte de meniu comun are (produs/cantitate);

- ce preferinte pentru bautura are (produs/marca si cantitate).

 

Pentru ca sa nu lungim foarte mult acest topic cu detalii de genul "eu vin singur/cu pasager, vineri, in trupa a doua si vreau mici + pastrama + bere ursus + placinta dobrogeana + etc), va rog sa imi transmiteti pe PM detaliile solicitate cat mai curand (in urmatoarele 3-5 zile). Este de dorit sa includeti in mesaj si alte elemente de contact cum ar fi: nr de telefon mobil, adresa de e-mail, YM.

 

Eu voi centraliza toate aceste informatii si cu cel mult o saptamana inaintea plecarii voi "da publicitatii" o lista (aproape) finala (evident, fara detalii de contact).

 

Cu alte cuvinte: s-a deschis sezonul de inscriere a participantilor!

 

 

Ceva completari:

 

1. Locul de campare va fi acelasi pentru ambele seri. Cat timp noi ne vom enduri prin zona, vor ramane unii-altii la tabara sa pazeasca lucrurile. Asta ca sa nu fie nevoie sa le strangem

 

2. Lista de pana acum a participantilor. Nu e finala, dar poate oferi o idee. Urlati p'aci daca vreti pe lista

 

 

Dominatoristi si SLRisti (si SLRista), in ordinea numerelor de pe tricouri

1. N-X-R

2. Dominator72

3. Naadi

4. harciogu

5. ravenitza

6. switch

7. Dan_Dumitrescu

8. ser79ban

9. moto-spider

10. Storm_Rider

11. mmircea

12. motorina

13. emilian_rks

14. purice87

15. p.c. chiar daca vine cu GSu

16. cturturica

17. NX250

18. Rila

 

 

Prieteni, rude, tovarasi si aspiranti

1. doctoril

2. valdemar

3. Mystyk

4. stifferu

5. cornelijus

6. Enduristul are acces doar stickerit bine

7. dsorinmihail

8. shadowrider ori vine cu dragonu', ori ii strickerim suza

 

 

1. Concluziile intalnirii de Arcul de Triumf, Bucuresti, 24-06-2009

 

1.1. Vom fi muuuultiiii!

 

1.2. Majoritatea celor din Bucuresti vor pleca vineri, 3 iulie 2009, la ora 15:00 de la Arcul de Triumf. Ca urmare, ii rog pe cei care vor sa mearga in prima grupa sa ajunga la locul de intalnire cel tarziu la 14:30. Intre 14:30 si 15:00 va avea loc o mica sedinta organizatorica (cum mergem, pozitia in grup etc).

 

Deoarece va trebui sa ajungem in Sibiu la ora 19:00, cel tarziu 19:30 pentru a putea face cumparaturile necesare, pe traseu vom face doua opriri (pe cat se poate de scurte):

- pe Dealul Negru sa luam o gustare (mici d-aia maaari si carnati - cine mai poate)

- la Rm. Valcea pentru alimentare cu combustibil.

 

Acestea vor fi si punctele de regrupare pana in Sibiu. Evident, punctul final de regrupare va fi Sibiul.

 

Viteza "oficiala" de deplasare pentru prima grupa va fi viteza legala pentru sectoarele respective de drum + maxim 9km/h. Pe autostrada vom urca pana la 120km/h, maxim 130km/h pe distante scurte.

 

(Evident, cei care vor sa mearga mai repede, sunt liberi sa o faca, la fel si cei care doresc sa mearga mai incet). Important este sa nu depasim sub nicio forma ora 19:30 in Sibiu. De aceea repet: ora de plecare de la punctul de intalnire va fi fix 15:00. Cei care intarzie peste aceasta ora ne vor prinde din urma pe traseu sa ne vor gasi in Sibiu (pana cand vom termina cumparaturile). SMS-urile de la intarziati sunt binevenite. Cine nu are nr. meu de telefon, il poate solicita prin PM.

 

1.3. Grupa a doua va pleca vineri din Bucuresti la ora 18:00 de benzinaria LukOil de la Carrefour Militari. Cei care doresc sa mearga in plutonul doi, va rog sa il contactati personal (prin PM) pe utilizatorul Switch pentru detalii suplimentare!

 

1.4. Cei care veti sosi din alte localitati in Sibiu inca de vineri, va rog sa luati legatura personal cu utilizatorul N-X-R (reprezentantul oficial din Sibiu) pentru a stabili puncte si ore de intalnire. Va rog sa va calculati timpul de deplasare astfel incat sa ne putem reuni cu totii (grupa 1 din Bucuresti cu toti ceilalti din alte localitati + N-X-R) cel tarziu la ora 19:30.

 

1.5. In privinta meniului pentru vineri seara! Va fi necesar sa stim ce prefera fiecare doar pentru cei care nu vor ajunge pana la ora 19:30 (ora cumparaturilor) in Sibiu, pentru a sti ce sa cumparam pentru ei. Pentru ceilalti nu este necesar, deoarece vom face "strigarea" ad-hoc, la fata locului.

 

1.6. Probabil ca pentru sambata seara vom face cumparaturi proaspete.

 

1.7. Nu uitati ca pentru micul dejun fiecare isi aduce personal ceea ce doreste (inclusiv cafea, cafea solubila, ceai - la plicuri, instant etc).

 

2. Programul intalnirii

 

(Nota: Avand in vedere ca majoritatea celor care vor participa vor sosi inca de vineri, vom considera vineri ca fiind prima zi a intalnirii!)

 

2.1. Ziua 1 (vineri, 3 iulie 2009):

 

- Sosire la Sibiu.

 

- Cumparaturi.

 

- Campare. Foc de tabara. Gratare. Berici. Vin. Spritz. Palinca. Rachie. (astea-s cuvinte cheie)

 

Pentru cei din Bucuresti, atasez mai jos harta + detaliile GPS + distante:

ziua_1_bucuresti_sibiu.pdf

 

2.2. Ziua 2 (sambata):

 

- Sosirea celor care vom veni sambata. Vor fi asteptati pana cel tarziu ora 12:00, astfel incat la cel tarziu 12:30 sa plecam pe traseele propuse de organizatorul din Sibiu (N-X-R). Evident, discutam de ora 12 la pranz

 

- Trasee preponderent off-road (soft-enduro). Domnul N-X-R va putea furniza detalii (eventual discutam inainte Dorin, ok?)

 

- Cumparaturi pentru seara

 

- Masa de seara precum ne-am obisnuit de cu o seara inainte

 

2.3. Ziua 3 (duminica):

 

- Vizitarea orasului Sibiu - cei interesati

 

- Intoarcerea catre casa pentru cei care nu pot ramane in continuare.

 

- Cei care pot ramane in continuare: eventuale cumparaturi, foc de tabara, gratare, berici etc :D

 

2.4. Ziua 4 (luni): Incepem vizitarea celor mai importante biserici si cetati fortificate din sudul Ardealului

 

- Sibiu - Calnic - Valea Viilor - Biertan - Sighisoara (campare la Sighisoara)

Atasez mai jos harta + detaliile GPS + distante:

ziua_4_sibiu_biserici_sighisoara.pdf

 

2.5. Ziua 5 (marti): Continuam vizitarea celor mai importante biserici si cetati fortificate din sudul Ardealului

 

- Sighisoara - Saschiz - Darjiu - Viscri - Prejmer - Plaiul Foii (campare la Plaiul Foii)

Atasez mai jos harta + detaliile GPS + distante:

ziua_5_sighisoara_biserici_plaiul_foii.pdf

 

In Plaiul Foii se va ramane, in functie de doleante si posibilitati, pana in weekend. Vineri, 10 iulie 2009, ShadowRider (participant la excursie), isi va sarbatori ziua de nastere pe malul Barsei. In ziua/seara respectiva, se vor alatura grupului si alti motociclisti din Bucuresti.

 

In zilele ce vor fi petrecute in Plaiul Foii exista posibilitatea efectuarii mai multor drumetii in Masivul Piatra Craiului (dl. ShadowRider va fi ghid), dar si trasee enduro.

 

Intoarcerea, pentru cei din Bucuresti, va avea loc pe traseul: Plaiul Foii - Fagaras - Transfagarasan - Campulung - Targoviste - Bucuresti.

 

3. Concluzii finale

 

Avand in vedere extinderea programului pe mai mult decat un weekend, v-as fi recunoscator daca ma puteti anunta pe PM cine participa de luni incolo.

 

Tinand cont de toate cele ce se vor intampla va urez: asfalt uscat si noroi intre crampoane!

 

 

Domnule Dominator72 pana la urma campam mai la aer curat direct departe de lume sau doriti sa mai vedeti cate o gagica cu mingiuca de volei, sa vina miros de fum de la altii de pe gratar in ziua de sambata sau doriti sa vedeti ursul, apa curata si liniste?

prima varianta ar fi imediat dupa Sadu. a doua varianta ar fi imediat dupa baraj. distanta dintre aceste locuri ar fi cam de 15-20 km.

 

avantaje si dezavantaje:

1. prima locatie: la intrare in munte imediat dupa comuna Sadu

- timp relativ scurt de ajuns din sb;

- zona cu deschidere mare;

- sperante mari pt. cei din grupurile al doilea si al treilea ca mai gasesc pe cineva in noapte;

 

- aproape de comuna, posibil disconfort, senzatie ca nu esti la munte;

- apa trecuta prin multe ''filtre'' de oameni;

- lipsa lemne foc deoarece in weekend e multa lume;

- sambata disconfort sa asculti muzica din masina la altul aproape de tine;

 

2. a doua locatie: dupa baraj

- apa curata, peisaj mai frumos;

- nu vezi doar cateva masini pe zi ce le numeri pe degete;

- nu avem vecini( bipezi);

- lemne destule sa facem foc toata noaptea;

 

 

- spatiu restrans dar suficient pt sa ne facem tabara;

 

 

acum o foarte lunga recapitulare:

 

 

-vineri intalnire la kaufland tralala prima grupa cel tarziu 19 PM

- plecare 35 km pana la campare dupa ULTIMUL BARAJ ( NEGOVANU - sau cum dracu il mai cheama dupa niste prosti- Gatu Berbecului);

- dupa barajul ala vreo 2 km va sarim in fata cei care suntem acolo. sa nu va speriati ca e ceva de urcat. numai cand ajungeti la un canton cu lemne si dupa cabanutele alea se face dreapta la 90 grade. atunci sa-va intoarceti inapoi 1 km pana la intersectia drumului cu o poteca in dreapta- in sensul in care urci.

acolo dam cu berile pe voi;

- atentiune mare: cand urcati si ati trecut de comuna rau sadului de nu mai este nici o localitate, se fac doua drumuri!!!!!!!!!!!! la fel. unul in stanga si unul in dreapta. se desparte raul in doua. stanga raul mic si dreapta raul mare. masurati apa care e mai mare si o luati in dreapta adica pe ala mare. si mergeti pana unde nu mai vedeti raul. apoi urcati o portiune destul de abrupta pentru bicicleta, fara rau langa voi, apoi mai e putin si ajungeti la o cabanuta in dreapta si alta in stanga dupa ce ati urcat panta in padure. apoi in stanga voastra e barajul ala asa ondulat, dar e noapte, mergeti sunt cateva curbe ca sa ocoliti si ajungeti in spate la baraj, unde in stanga e prapastie iar in dreapta stanca. mergeti 1-2 km de baraj si dati de noi la intersectie cu un drum mai mic in dreapta.

 

ati retinut?

sau sa vina tati dupa voi in rau sadului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iata o sintetizare a celor enspemii de pagini.

VREAU LA MUNTEEEEE!!!!!!!

INCARCATOARE PT BAGAT LA PRZA DE BTICHETA DE LA MASINA NU AVETI? etc...

Editat de dsorinmihail
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...